Рішення № 66629430, 17.05.2017, Тисменицький районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
17.05.2017
Номер справи
352/1129/16-ц
Номер документу
66629430
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 352/1129/16-ц

Провадження № 2/352/120/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 травня 2017 року м. Івано-Франківськ

Тисменицький районний суд Івано-Франківської області

у складі: головуючої судді Хоминець М.М.

з участю секретаря Кукули О.С.

представника відповідача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом фінансового управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради, до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про спонукання до укладення договору про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Івано-Франківська, -

в с т а н о в и в:

Позивач 10.08.2016 р. звернувся в суд з позовом до відповідачів про спонукання до укладення договору про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Івано-Франківська.

Ухвалою суду від 13.09.2016 р. до участі в справі в якості третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача залучено виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради.

Заявлений позов обґрунтовував тим, що 05.07.2016 р. позивач звернувся з листом № 2-15/348 до відповідачів ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 як замовників реконструкції кондитерського цеху під офісні приміщення по вул. Вовчинецькій, 127 А в м. Івано-Франківську з пропозицією (офертою) укласти договір про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста, надавши проект такого договору з додатком розрахунку розміру пайової участі, складеного відповідно до типового договору, передбаченого Положенням про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста. Однак, на пропозицію укласти договір відповіді від відповідачів не отримано. Відповідно до ст.40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобовязаний взяти участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті. Згідно Положення про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста, затвердженого рішенням Івано-Франківської міської ради від 18.10.2013 р. № 1231-38, пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до бюджету м. Івано-Франківська коштів на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста у розмірах: 7 відсотків вартості будівництва (реконструкції) обєкта містобудування для нежитлових будівель і споруд та 4 відсотки вартості будівництва (реконструкції) обєкта містобудування для житлових будинків. Запропонований проект договору містить всі істотні умови договору та його зміст відповідає типовому договору, затвердженому рішенням Івано-Франківської міської ради № 1231-38 від 18.10.2013р.Просив визнати укладеним договір про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста Івано-Франківська між виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради та відповідачами у редакції, запропонованій фінансовим управлінням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, стягнути з відповідачів на користь позивача судові витрати у сумі 1378 грн.

Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав і просив його задовольнити.

Представник третьої особи на стороні позивача у судовому засіданні позов підтримав і просив його задовольнити.

Представник відповідачів у судовому засіданні позов не визнав, і пояснив, що дійсно у липні 2016 р. відповідачами було отримано від позивача лист про підписання протягом 10 днів договору про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста. Примірник договору не містив ні номеру, ні дати. Реконструкція кондитерського цеху під офісні приміщення по вул. Вовчинецькій, 127а в м. Івано-Франківську проведена відповідачами ще у 2014 р., тому договір про пайову участь замовників будівництва згідно ч.9 ст.40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» мав бути укладений до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію. Зважаючи на те, що жодних реконструкцій по будівлі на даний час відповідачі не проводять, у них відсутній обов'язок брати участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста, тому останні не погодились на укладення такого договору. Оскільки надісланий позивачем для підписання відповідачам договір не відповідав вимогам Положення про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста та тексту типового договору, затверджених рішенням Івано-Франківської міської ради від 18.10.2013 р. № 1231-38, відповідачі не мали правових підстав для підпису такого договору. Перелік способів захисту, визначений ч.2 ст.16 ЦК України, не передбачає такого способу захисту як спокукання відповідача до укладення договору та визнання договору укладеним. Просив відмовити у задоволенні позову.

Вислухавши пояснення представників сторін, представника третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Встановлено, що відповідно до містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 13.05.2014 р. реєстраційний № 73/01/1/01 відповідачі ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_2 є замовниками реконструкції кондитерського цеху під офісні приміщення з надбудовою поверху по вул. Вовчинецька, 127А у м. Івано-Франківську. Пунктом 14 зазначених умов визначено обов'язок відповідачів щодо укладення з виконавчим комітетом міської ради договору про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста (а.с.28).

Згідно листа управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області від 23.04.2015 р. № 527/1009/02-40/2015 декларація про готовність обєкта до експлуатації Реконструкція кондитерського цеху під офісні приміщення» за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Вовчинецька, 127А, замовники - ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_2 зареєстрована 20.08.2014 р. інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області за № ІФ 143142320451 (а.с.29).

Позивач 06.07.2016 р.надіслав на адресу відповідачів як замовників реконструкції кондитерського цеху під офісні приміщення рекомендованим листом пропозицію (оферту) від 05.07.2016 р. укласти договір про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста, надавши проект такого договору з додатком розрахунку розміру пайової участі, складеного відповідно до типового договору, передбаченого Положенням про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста» (а.с.9-10, 27).

Відповідно до ч.2 ст.40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобовязаний взяти участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.

Згідно зі ст.4 Закону України «Про архітектурну діяльність» під будівництвом слід розуміти нове будівництво, реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт та знесення обєкта містобудування.

За нормами ст.1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовником є фізична або юридична особа, що має намір щодо забудови території (однієї або декілька земельних ділянок) і подала у встановленому законодавством порядку відповідну заяву.

Частиною 1 ст.40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону. Відповідно до листа Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 22.07.2011 р. № 23-11/6294/0/6-11 «Про пайову участь забудовників у створенні і розвитку інфраструктури населених пунктів» такий порядок, прийнятий та оприлюднений органом місцевого самоврядування, відповідно до норм частини першої ст.144 Конституції України, є нормативно-правовим актом, обовязковим до виконання на відповідній території.

Відповідно до Положення про пайову участь замовників будівництва у створенні та розвитку інженерно-транспортної інфраструктури міста, затвердженого рішенням Івано-Франківської міської ради від 18.10.2013 р. № 1231-38 (а.с.11-20), пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до бюджету м. Івано-Франківська коштів на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Івано-Франківська у розмірах: 7 відсотків вартості будівництва (реконструкції) обєкта містобудування для нежитлових будівель і споруд та 4 відсотків вартості будівництва (реконструкції) обєкта містобудування для житлових будинків (п.п. 6.1, 6.2 Положення).

Замовники будівництва залучаються до пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста виключно на підставі укладених з виконавчим комітетом та фінансовим управлінням договорів про пайову участь (п.1.2 Положення).

Для укладання такого договору замовник зобов'язаний повідомляти виконавчий комітет про будь-які вчинені ним дії щодо забудови земельної ділянки відповідно до діючого законодавства та звернутися про укладання договору про пайову участь (п.1.3 Положення).

Пунктом 1.4 Положення встановлено, що в разі, якщо замовник не звернувся про укладання договору та не підписав у встановлений термін, виконавчий комітет та/або фінансове управління вправі подати позовну заяву про укладення договору в судовому порядку.

Договір про пайову участь укладається на підставі звернення замовника будівництва на імя першого заступника міського голови (п.4.4 Положення).

Частиною 7 ст.36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (у діючій на момент виникнення спірних правовідносин редакції) встановлено , що замовник будівництва зобовязаний протягом семи днів з дня реєстрації Декларації про початок виконання будівельних робіт або з дня набуття права на виконання будівельних робіт, письмово проінформувати виконавчий орган міської ради за місцем знаходження обєкта будівництва про початок виконання будівельних робіт.

Відповідно до ч.9 ст.40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладання, але до прийняття обєкта будівництва в експлуатацію.

Судом встановлено, що відповідачі, здійснивши реконструкцію кондитерського цеху під офісні приміщення по вул. Вовчинецькій, 127 А в м. Івано-Франківську в серпні 2014 р., не виконали свого обов'язку та не звернулись із заявою про укладення договору про пайову участь.

Неукладення такого договору у передбачений даною нормою закону строк, який встановлений саме для добровільного виконання стороною вказаного обов'язку, не є підставою для звільнення забудовника від укладення договору та відповідно від обов'язку сплатити пайовий внесок.

Згідно ч.1 ст.626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.208 ЦК України правочин між фізичною і юридичною особами належить вчиняти у письмовій формі, за виключенням випадків, передбачених ч. 1 ст.206 цього Кодексу.

Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору (ч.1 ст.638 ЦК України). Інші випадки визнання договору укладеним зазначені у ст.ст. 642-643 ЦК України.

Частина 1 ст.628 ЦК України передбачає, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Розкриваючи зміст засади свободи договору у ст. ст. 6, 627, ЦК України визначає, що свобода договору полягає у праві сторін вільно вирішувати питання при укладенні договору, виборі контрагентів та погодженні умов договору.

Закріпивши принцип свободи договору, ЦК України разом з тим визначив, що свобода договору не є безмежною, оскільки відповідно до абз.2 ч.3 ст.6 та ст.627 цього Кодексу при укладенні договору, виборі контрагентів, визначенні умов договору сторони не можуть діяти всупереч положенням цього Кодексу та інших актів цивільного законодавства.

Зазначені положення узгоджуються з нормами ч.1 ст.203, ч.1 ст.215 ЦК України, відповідно до яких підставою недійсності правочинів є суперечність їх актам цивільного законодавства.

Відповідно до ч.5 ст.40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» величина пайової участі замовників будівництва у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), істотними умовами якого згідно ч.9 є: 1) розмір пайової участі; 2) строк (графік) сплати пайової участі; 3) відповідальність сторін; невідємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.

Виходячи із загальних засад цивільного законодавства та судочинства, права особи на захист у суді порушених або невизнаних прав, меж здійснення особою цивільних прав і виконання цивільних обов'язків (ст.ст. 3, 6, 12-15, 20 ЦК України, ст.ст. 3-5 ЦПК України), суд вважає, що у разі невизнання замовником будівництва права органу місцевого самоврядування на укладення договору про пайову участь таке право підлягає захисту судом на підставі п.1 ч.2 ст.16 ЦК України шляхом визнання договору укладеним на умовах, передбаченим нормативним актом обов'язкової дії. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 10.10.2012р. у справі № 6-110цс12.

Суд вважає необґрунтованим посилання представника відповідача на невідповідність договору вимогам Положення про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста та типовому договору, затверджених рішенням Івано-Франківської міської ради від 18.10.2013 р. № 1231-38.

З огляду на викладене, з урахуванням того, що позивачем було здійснено усі дії, необхідні для укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Івано-Франківська, а також зважаючи на те, що запропонований для підписання проект договору з додатком містить усі реквізити та істотні умови, необхідні для договорів такого виду, інші домовленості сторін щодо укладення договору та його умов відсутні, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявленого позову.

З відповідачів слід стягнути на користь позивача понесені судові витрати у розмірі 1378 грн., а саме по 459,33 грн. з кожного з відповідачів.

На підставі викладеного, ст. ст. 3, 6, 12-15, 16, 20, 626, 627, 628, 638, 641 ЦК України, ст.ст. 36, 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст.4 Закону України «Про архітектурну діяльність», Положення про пайову участь замовників будівництва у створенні та розвитку інженерно-транспортної інфраструктури міста, затвердженого рішенням Івано-Франківської міської ради від 18.10.2013 р. № 1231-38, керуючись ст.ст. 88, 213-215 ЦПК України, -

в и р і ш и в :

Позов задовольнити.

Визнати укладеним договір про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Івано-Франківська між виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради (м. Івано-Франківськ, вул. Грушевського, 21, код ЄДРПОУ 04054346), фінансовим управлінням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради (м. Івано-Франківськ, вул. Дністровська, 28, код ЄДРПОУ 02314062) та ОСОБА_2 (с. Угринів, вул. Помаранчева, 9, Тисменицького району Івано-Франківської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_1), ОСОБА_3 (м. Жидачів, вул. Лісна, 6, Львівської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_2), ОСОБА_4 (м. Жидачів, вул. Запречистська, 6, Львівської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_3), у редакції, запропонованій фінансовим управлінням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради.

Стягнути з ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 на користь фінансового управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради по 459 (чотириста п'ятдесят дев'ять) грн. 33 коп. судових витрат з кожного.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду до апеляційного суду Івано-Франківської області подається протягом десяти днів з дня його проголошення через Тисменицький районний суд. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.

Головуюча М.М.Хоминець