
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан ОСОБА_1, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" травня 2017 р.Справа № 922/3141/16
Господарський суд Харківської області у складі:
головуючий суддя Новікова Н.А.
судді: Хотенець П.В. , Прохоров С.А.
при секретарі судового засідання Цірук О.М.
розглянувши матеріали справи
за позовом Заступника керівника Чугуївської місцевої прокуратури Харківської області, 63503, Харківська область, м. Чугуїв, вул. Харківська, 98, в інтересах держави в особі Зміївської міської ради, 63404, м. Зміїв, вул. Адміністративна, 16, код ЄДРПОУ 0405867;
до товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробниче товариство «Тиком», 61057, м. Харків, пров. Саммеровський, 1, код ЄДРПОУ 31269307;
про внесення змін до договору оренди землі,
за участю представників сторін:
прокурора Горгуль Н.В. (службове посвідчення №036152 від 29.10.2015);
позивача ОСОБА_2 (довіреність б/н від 02.11.2016);
відповідача ОСОБА_3 (довіреність №1 від 04.10.2016).
За відсутності клопотання сторін технічна фіксація судового процесу не здійснювалась.
Суть спору:
Заступник керівника Чугуївської місцевої прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі Зміївської міської ради (позивач) звернувся до господарського суду з позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробничого товариства "Тиком" (відповідач), в якій, з урахуванням заяви про уточнення (вх.№11053 від 03.04.2017), просив внести зміни до договору оренди землі від 07.05.2004, зареєстрованого у Зміївському районному відділі Харківської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 01.06.2004 за №194, шляхом визнання укладеною додаткової угоди до вказаного договору оренди землі у редакції, викладеній у заяві про уточнення (вх. №11053 від 03.04.2017).
В обгрунтування позовних вимог зазначив, що на підставі рішення ХIV сесії Зміївської міської ради ХХІV скликання від 16.03.2004, 07.05.2004 між Зміївською міською радою та ТОВ НВТ «Тиком» було укладено договір оренди землі, який 01.06.2004 зареєстровано Зміївським районним відділом Харківської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» в Державному реєстрі земель за №194. Пунктом 9 вказаного договору визначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовому вигляді та у розрахунку 50 коп. за 0,0001 га орендованої площі, грошова плата вноситься на рахунок ради в розмірі 7193 грн. за 1,4386 га в рік. Пуктом 289.1. ст.289 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативно-грошова оцінка земельних ділянок. Рішенням Зміївської міської ради від 12.08.2011 №38 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Зміїв (зі змінами від 05.02.2016, рішення Зміївської міськради №8-V). Згідно із п.3 рішення Зміївської міської ради від 13.12.2011 №14 «Про затвердження Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладенні договорів оренди землі на території Зміївської міської ради» виконавчий комітет Зміївської міської ради зобовязано привести у відповідність до цього Положення діючі договори оренди земельних ділянок. Зміївською міською радою на виконання вимог чинного законодавства України було здійснено розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності, одержано витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та підготовлено проект додаткової угоди до укладеного договору оренди, який було направлено відповідачу. Однак від останнього відповіді чи будь-якої іншої інформації не надійшло. Вказав, що розмір орендної плати за землю, яку сплачує відповідач за вищезазначеним договором, не відповідає положенням п.289.1. ст.289 Податкового кодексу України та зазначеним рішенням Зміївської міської ради. Ухилення відповідача від підписання додаткової угоди до договору оренди землі завдає значних збитків територіальній громаді м. Зміїв у вигляді неодержаного доходу за користування земельною ділянкою комунальної власності. Здійснюючи правове обгрунтування посилається на положення Закону України «Про оренду землі», Закону України «Про оцінку земель», ст.ст.629, 649, 651, 653, 654, 792 Цивільного кодексу України, ст.ст.179, 188, 193 Господарського кодексу України.
Ухвалою суду від 12.04.2017 для розгляду справи №922/3141/16 призначено судову колегію.
Згідно із протоколом автоматичного визначення складу колегії суддів від 12.04.2017 для розгляду справи № 922/3141/16 визначено склад колегії суддів: головуючий суддя - Новікова Н.А.; судді: Хотенець П.В., Прохоров С.А.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 12.04.2017 було відкладено розгляд справи на 16.05.2017 о 10:30 год.
Прокурор надав суду додаткове обгрунтування позовних вимог (вх.№15094 від 12.05.2017), яке досліджено колегією суддів та долучено до матеріалів справи.
Позивач подав суду письмові пояснення (вх. №15635 від 16.05.2017), які досліджено колегією суддів та долучено до матеріалів справи.
Відповідач надав уточнення до клопотання про призначення судової експертизи з питань землеустррою (вх. №15622 від 16.05.2017), яке долучено колегією суддів до матеріалів справи.
Суд перейшов до розгляду справи по суті.
Прокурор та представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі, просили задовольнити повністю з підстав, зазначених у позовній заяві та у заяві про уточнення (вх. №11053 від 03.04.2017). Прокурор зазначила, що відповідно до вимог Податкового кодексу України з урахуванням коефіцієнту індексації та індексу споживчих цін на відповідний бюджетний рік наданою Державною службою статистики України, а також на виконання Наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України №489 від 25.11.2016 «Про затвердження Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів» відділом ОСОБА_4 у Зміївському районі Харківської області у 2017 році було сформовано новий витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки станом на 01.01.2017, яка становить 4022235,60 грн., у т.ч. на виконання вищезазначеного Порядку затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №489 від 25.11.2016, змінено коефіцієнт «Кf» з «2.5» на «2.0». Так, Відділом ОСОБА_4 надано вищевказаний витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 6321710100:01:010:0004, площею 1,4386 га, яка передана у користування ТОВ НВТ «Тиком», станом на 01.01.2017. Вищевказаний витяг з нормативної грошової оцінки сформований уповноваженим на те державним органом за допомогою ліцензійної програми «автоматизоване робоче місце (АРМ) нормативної грошової оцінки земельних ділянок», яке призначене для розрахунку грошової оцінки конкретної земельної ділянки та у яку вносяться дані щодо адреси та кадастрового номеру земельної ділянки внаслідок чого програма автоматично формує витяг та визначає нормативно грошову оцінку окремої земельної ділянки. 23 березня 2017 року Зміївська міська рада листом направила для підпису відповідачу додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки, у звязку з отриманням нового витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, проте відповіді отримано не було.
Відповідач у відзиві на позовну заяву та у доповненнях до відзиву (вх. №11033 від 03.04.2017), а його повноважний представник у судовому засіданні проти позову заперечувала. Зазначила, що у витягу від 09.03.2017 зазначена категорія земель - землі житлової та громадської забудови, що не відповідає фактичним обставинам справи, оскільки відповідно до договору оренди від 07.05.2004 земельна ділянка надана відповідачу для ведення господарської діяльності (обслуговування приміщень виробничого призначення), які використовуються у власній господарській діяльності підприємства, повязаної зі створенням обєктів архітектури відповідно до отриманої підприємством будівельної ліцензії. Основне цільове призначення земельної ділянки за адресою: м. Зміїв, вул. Таранівське шосе, 19, кадастровий номер 6321710100:01:010:004 це розміщення та експлуатація підсобних і допоміжних будівель виробничого призначення ТОВ НВТ «Тиком». Також зазначила, що згідно із таблицею 1.1 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 №18/15/21/11, що діяв на час проведення нормативної грошової оцінки землі, для земель промисловості (землі будівництва) коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки Кф становить 1,2, а не 2,0, який застосований при здійсненні розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки за адресою: м. Зміїв, вул. Таранівське шосе, 19, що зазначена у Витягу з технічної документації від 09.03.2017. Зазначення коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки залежить від категорії земель за цільовим призначенням. Наголосила, що застосування коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки Кф є необгрунтованим, оскільки позивачем неправильно визначено категорію земель за договором оренди землі від 07.05.2004. Крім того, згідно із витягом від 09.03.2017 за відповідними інженерно-інфраструктурними факторами застосовані мінімальні значення коефіцієнтів, а саме 0,9 з усіх можливих у межах (0,9 0,95), що вплинуло на нормативну грошову оцінку землі у бік її збільшення. Земельна ділянка, що надана відповідачу в оренду, не забезпечена централізованим водопостачанням, каналізацією, централізованим газопостачанням, теплопостачанням, знаходиться на окраїні міста, без зовнішнього освітлення, без дощової каналізації та благоустрою, тому застосування мінімального розміру понижуючих локальних коефіцієнтів з усіх можливих, що знаходяться у межах 0,9-0,95 є необгрунтованим. У звязку із чим орендна плата за земельну ділянку у розмірі 120669,77 грн. на рік, а в місяць 10055,75 є необгрунтованою, так як неправильно визначено нормативно грошову оцінку земельної ділянки за договором оренди земельної ділянки.
Прокурор відповідно до додаткових обгрунтувань позовних вимог (вх. №15094 від 12.05.2017) зазначила, що згідно із наказом Державного комітету статистики України від 05 листопада 1998 року №377 було затверджено форми державної статистичної звітності з земельних ресурсів та Інструкції з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель. У цій державній статистичній звітності передбачено, що у графі 42 включаються дані про землі комерційного та іншого використання землі, які використовуються головним чином комерційними, торговими і відповідними службами торговими центрами, комерційними банками, автозаправними станціями, ремонтними майстернями, готелями, ресторанами, барами, їдальнями, торговими складами та будівлями органів управління ними. Включати потрібно землі за видами економічної діяльності, вказаними у додатку 3; частину земель, наданих юридичним та фізичним особам для підприємницької діяльності, зазначеної у цьому додатку, а також землі згідно із додатком 4, на яких проводиться підприємницька діяльність. Земельна ділянка за договором оренди була надана відповідачу саме для ведення комерційної діяльності (обслуговування нежитлових приміщень виробничого призначення), так, вона була передана для здійснення підприємницької діяльності. Віднесення цієї земельної ділянки до земель комерційного використання підтверджується витягом з ЄДРПОУ та листом відділу ОСОБА_4 у Зміївському районі Харківської області від 11.05.2017. Крім того, відповідачем неправильно вказано основне цільове призначення земельної ділянки по вул. Тарасівське шосе, 19, що не відповідає умовам п.п.1, 15, 16 договору оренди від 07.05.2004.
Позивач у письмових поясненнях (вх. №15635 від 16.05.2017), а його представник у судовому засіданні зауважила, що Зміївська міська рада не має повноважень для визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель. Посилання відповідача на те, що позивачем неправильно зазначено категорію земель та неправильно застосовано коефіцієнт, що характеризує функціональне використання земельної ділянки К(ф) у розмірі 2,0 є необгрунтованим. Відповідно до примітки 2 Додатку 1 до Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 25.11.2016 №489, у разі якщо у відомостях Державного земельного кадастру відсутній код Класифікації видів цільового призначення земель для земельної ділянки, коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), застосовується із значенням 2,0. Також значення коефіцієнту 0,9 не може впливати на збільшення нормативної грошової оцінки.
Представник відповідача підтримала у судовому засіданні раніше заявлене клопотання про призначення судової експертизи з питань землеустрою, в якому з урахуванням уточнень (вх. №15622 від 16.05.2017) просила з метою визначення відповідності виконаної нормативної грошової оцінки землі вимогам нормативно-правових актів призначити у справі судову експертизу з питань землеустрою для отримання експертного висновку з наступних питань: 1 Чи відповідає виконана нормативна грошова оцінка земельної ділянки за адресою: м. Зміїв, вул. Таранівське шосе,19 (кадастровий номер ділянки 6321710100:01:010:0004), що зазначена у Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку землі від 09.03.2017 року вимогам нормативно-правових актів? Якщо не відповідає, то в чому полягають невідповідності? 2. Чи правильно визначений вид функціонального використання земельної ділянки за адресою: м. Зміїв, вул. Таранівське шосе, 19 (кадастровий номер ділянки 6321710100:01:010:0004) у витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 09.03.2017 року? 3. Чи правильно визначений коефцієнт Кф у витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 09.03.2017 року? 4. Чи правильно визначені локальні коефцієнти на місцезнаходженні земельної ділянки у межах економіко-планувальної зони у витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 09.03.2017 року? 5. Які локальні коефіцієнти та в якому розмірі мають бути застосовані при визначенні нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що розташована за адресою: м. Зміїв, вул. Таранівське шосе, 19 (кадастровий номер ділянки 6321710100:01:010:0004) 6. Чи правильно визначений коефцієнт Км2 у витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 09.03.2017 року? 7. Чи правильно визначений коефцієнт КмЗ у витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 09.03.2017 року? 8. Чи правильно розрахований коефцієнт індексації нормативної грошової оцінки землі у витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 09.03.2017 року? Також просила доручити проведення експертизи Київському науково-дослідному інституту судових експертиз та зупинити провадження у справі на час проведення експертизи. Клопотання мотивувала тим, що позивачем неправильно визначено нормативну грошову оцінку земельної ділянки за договором оренди, що призвело до неправильного розрахунку розміру орендної плати, що підлягає сплаті за користування нею. Нормативна грошова оцінка залежить, зокрема, від коефіцієнту, що характеризує функціональне використання земельної ділянки та від локальних коефіцієнтів на місцезнаходженні земельної ділянки. Так як предметом позову у цій справі є зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 1,4386 га, то для перевірки розміру зазначених коефіцієнтів, які визначені при розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки, потрібні спеціальні знання, з метою зясування питань, що мають значення для вирішення спору.
Прокурор та представник позивача проти призначення експертизи у справі заперечували.
Відповідно до ст.77 ГПК України колегією суддів було оголошено перерву у судовому засіданні на 5 хвилин.
Розглянувши клопотання відповідача про призначення судової експертизи з питань землеустрою, колегія суддів відмовляє у його задоволенні за безпідставністю.
Враховуючи те, що норми ст. 65 Господарського процесуального кодексу України щодо обов'язку господарського суду витребувати у сторін документи і матеріали, необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, а п. 4 ч. З ст. 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, суд вважає, що в межах наданих йому повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та здійснені всі необхідні дії щодо витребування додаткових доказів, а тому доходить висновку про можливість розглядати справу за наявними в ній матеріалами і документами.
Розглянувши матеріали справи, зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, дослідивши надані учасниками судового процесу докази, колегія суддів встановила наступне.
Рішенням ХIV сесії ХХІV скликання Зміївської міської ради від 16 березня 2004 року затверджено технічну документацію щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та складання документів, що посвідчують право оренди ТОВ НВТ «Тиком» на земельну ділянку площею 1,4386 га для ведення комерційної діяльності (обслуговування нежитловий приміщень виробничого призначення) по вул. Таранівське шосе, 19, м. Зміїв. Надано в оренду з правом послідуючого викупу ТОВ НВТ «Тиком» земельну ділянку площею 1, 4386 га ля ведення комерційної діяльності, а саме обслуговування нежитлових приміщень виробничого призначення по вул. Таранівське шосе, 19, м. Зміїв, терміном на 25 років.
На підставі вищезазначеного рішення 07.05.2004 між Зміївською міською радою (далі, орендодавець) та товариством з обмеженою відповідальністю науково-виробничим товариством «ТИКОМ» (далі, орендарем) було укладено договір оренди землі (далі, договір), за яким орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для ведення комерційної діяльності (обслуговування нежитлових приміщень виробничого призначення), яка знаходиться в місті Змієві по вул. Таранівське шосе, 19.
Згідно із п.2 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 1,4386 га, у тому числі: 0,1094 га під капітальними будівлями; 1,3292 га під проїздами, проходами, площадками.
Відповідно до кадастрового плану землекористування кадастровий номер земельної ділянки 6321710100:01:010:0004.
Вказану земельну ділянку було передано орендодавцем орендарю, що підтверджується актом прийому-передачі землі (т.1, а.с. 22 на звор.боці).
Відповідно до п.9 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовому вигляді та у розрахунку 50 копійок за 0,0001 га орендованої площі, грошова плата вноситься на рахунок Зміївської міської ради в розмірі 7193 гривні 00 копійок за 1,4386 га в рік.
Рішенням ХІ сесії Зміївської міської ради VI скликання №38 від 12 серпня 2011 року затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м.Зміїв Зміївської міської ради Зміївського району Харківської області.
Рішенням ХVI сесії Зміївської міської ради VI скликання №4 від 13 грудня 2011 року було затверджено Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при наданні договорів оренди землі на території Зміївської міської ради, яким зобовязано виконавчий комітет привести у відповідність до цього положення діючі договори оренди земельних ділянок.
Вказане рішення прийнято на підставі Земельного кодексу України, Податкового кодексу України, Закону України «Про оренду землі».
Згідно із п.2.3. Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі на території Зміївської міської ради, що є додатком до рішення ХVI сесії Зміївської міської ради VI скликання від 13 грудня 2011 року №14, базою для обчислення орендної плати є нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка надається в оренду. Нормативна грошова оцінка земель м.Зміїв проводится у відповідності з чинним законодавством України і підлягає затвердженню Зміївською міською радою.
Пункт 2.4. цього Положення визначає розмір орендної плати, що встановлюється на рівні ставки річної орендної плати (відсоток від нормативної грошової оцінки) за використання земельної ділянки.
У п.3.1. цього Положення зазначено, що розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюється за згодою сторін у договорі оренди земельної ділянки враховуючи вимоги чинного законодавства, цього Положення та зазначається у договорі оренди земельної ділянки.
Позивачем отримано від Відділу Держземагенства у Зміївському районі Харківської області витяг від 06.03.2015 з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Зміїв Зміївської міської ради Зміївського району Харківської області щодо земельної ділянки для ведення комерційного використання у м. Зміїв, вул. Таранівське шосе, 19, площею 14386, що використовується ТОВ НВТ «Тиком».
Відповідно до даних, що містяться у витягу від 06.03.2015, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 3309930,88 грн. (т.1, а.с.33).
На підставі зроблених розрахунків та проведеної нормативної грошової оцінки позивачем було розроблено проект додаткової угоди до договору оренди від 07.05.2004 про внесення змін до п.п.5, 9 договору щодо розміру орендної плати (т.1, а.с.34), який надано відповідачу.
У п.13 договору міститься перелік підстав перегляду один раз на рік розміру орендної плати. Однією із таких підстав є інші випадки, передбачені законом.
Пунктом 32 договору передбачено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розвязується у судовому порядку.
Позивач стверджує, що відповідач відповіді на направлену йому пропозицію щодо внесення змін до договору оренди від 07.05.2004 не надав, що стало підставою для звернення до суду із вказаним позовом.
Крім того, у процесі розгляду вказаної справи у суді позивачем від Відділу ОСОБА_4 у Зміївському районі отримано новий витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Зміїв Зміївської міської ради Зміївського району Харківської області від 09.03.2017, за яким нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки становить 4022325,60 грн. (т.3, а.с.25).
На підставі вказаної нормативної грошової оцінки земельної ділянки позивачем було розроблено новий проект додаткової угоди щодо внесення змін до договору оренди землі від 07.05.2004, який направлено відповідачеві.
У звязку із отриманням нового витягу від 09.03.2017 та розробленням нового проекту додаткової угоди до договору, позивач звернувся до суду із заявою про уточнення позовних вимог (вх. №11053 від 03.04.2017), яка була прийнята колегією суддів ухвалою суду від 12.04.2017, спір розглядається з урахуванням уточнених позовних вимог.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, колегія суддів вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно з положеннями ст. 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Частинами 1, 2 ст. 651 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
У ст.30 Закону України «Про оренду землі» закріплено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін.
Позивач звернувся до суду із позовом про внесення змін до договору оренди від 07.05.2004 щодо розміру орендної плати.
Згідно із положеннями ст.15 Закону України «Про орену землі» однією із істотних умов договору оренди є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Частиною 288.1 ст.288 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Судом встановлено, що 07.05.2004 між Зміївською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю науково-виробничим товариством «ТИКОМ» було укладено договір оренди землі (т.1, а.с.18-22).
У п.5 договору зазначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки не визначалася.
Відповідно до положень ч.289.1. ст.289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
У ст.1 Закону України «Про оцінку земель» міститься дефініція нормативної грошової оцінки земельних ділянок, а саме це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Статею 13 вказаного Закону передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Відповідно до ч.1 ст.15 Закону України «Про оцінку земель» підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Як вбачається із матеріалів справи рішенням ХІ сесії Зміївської міської ради VI скликання №38 від 12 серпня 2011 року затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м.Зміїв Зміївської міської ради Зміївського району Харківської області (т.1, а.с.32).
Також рішенням ХVI сесії Зміївської міської ради VI скликання №4 від 13 грудня 2011 року було затверджено Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі на території Зміївської міської ради, (із змінами від 05.05.2016, рішення V сесії Зміївської міської ради VII скликання №8-V) яким зобовязано виконавчий комітет Зміївської міської ради привести у відповідність до цього положення діючі договори оренди земельних ділянок (т.1, а.с.23-31).
Як стверджує позивач та не заперечує відповідач вказані рішення є чинними та не оскаржувалися відповідачем.
Відповідно ч.1 ст.144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Як вбачається із матеріалів справи позивачем від Відділу ОСОБА_4 у Зміївському районі отримано витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Зміїв Зміївської міської ради Зміївського району Харківської області від 09.03.2017, за яким нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 14386 кв.м (кадастровий номер 6321710100:01:010:0004), що знаходиться за адресою: м. Зміїв, Таранівське шосе, 19, становить 4022325,60 грн. (т.3, а.с.25).
Згідно з ч. 2 ст. 20 Закону України «Про оцінку земель» дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
На підставі вказаної нормативної грошової оцінки земельної ділянки позивачем було розроблено проект додаткової угоди щодо внесення змін до договору оренди землі від 07.05.2004, а саме п.5 та 9 запропоновано викласти у наступній редакції: «п.5 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 4022325 грн. 60 коп. п.9. Орендна плата за земельну ділянку вноситься орендарем у грошовій формі у розрахунку 3% від нормативної грошової оцінки, що складає 120669 грн.77 коп. на рік за 1,4386 га орендованої земельної ділянки на рахунок Зміївської міської ради з моменту підписання угоди».
Судом встановлено, що Зміївською міською радою було направлено проект додаткової угоди відповідачу листом від 23.03.2017 №02-19/269, який отримано останнім 27.03.2017, що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (т.3, а.с.57).
Відповідач відповіді на вказаний лист з проектом додаткової угоди не надав. Разом з цим заперечуючи проти позову він мотивує це тим, що позивачем неправильно визначено нормативну грошову оцінку земельної ділянки, так як неправильно зазначено у витягу від 09.03.2017 категорію земель, необґрунтовано застосовано коефіцієнт Кф 2.0 та локальні коефіцієнти на місцезнаходженні земельної ділянки, а саме 0,9.
Однак колегія суддів зазначає, що твердження відповідача спростовуються тим, що Зміївська міська рада не визначає нормативну грошову оцінку земельної ділянки, вказаними повноваженнями наділена Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (ОСОБА_4), яка є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів ( п.1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 р. № 15). ОСОБА_4 організовує виконання на відповідній території робіт із землеустрою та оцінки земель, що проводяться з метою внесення відомостей до Державного земельного кадастру (п.п.27 п.4 Положення) та відповідно до абз. 2 ч.289.1. ст.289 ПК Україи здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Водночас, згідно із приписами ст.55 Конституції України кожен має право на судовий захист. Так, відповідач має право в порядку адміністративного судочинства оскаржити дії відповідного органу щодо визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки за адресою: м. Зміїв, Таранівське шосе, 19, кадастровий номер 6321710100:01:010:0004.
Разом з цим колегія суддів зазначає, що твердження відповідача про неправильне застосування при розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки коефіцієнту, що характеризує функціональне використання земельної ділянки К(ф) і становить 2.0 відповідно до витягу від 09.03.2017, спростовується тим, що у п.1 договору оренди землі від 07.05.2004 вказано про предмет договору, яким є саме земельна ділянка для ведення комерційної діяльності.
Так, у додатку 1 до Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів затвердженого Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 №18/15/21/11, який втратив чинність, було зазначено, що до земель за функцією використання землі комерційного використання, застосовується К(ф) 2,5. Однак Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 25.11.2016 № 489 «Про затвердження Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів» було змінено вказаний коефіцієнт на К(ф) 2,0. Так як відповідно до примітки 2 до додатку 1 цього Порядку у разі якщо у відомостях Державного земельного кадастру відсутній код Класифікації видів цільового призначення земель для земельної ділянки, коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), застосовується із значенням 2,0.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати. Крім того, положення чинного законодавства України щодо орендної плати та вищезвказані рішення Зміївської міської ради, які є чинними, є підставою для приведення положень спірного договору оренди земельної ділянки у відповідність до вимог закону в частині визначення розміру орендної плати, у звязку із чим позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відмовляючи у задоволенні клопотання відповідача про призначення судової експертизи, колегія суддів виходила з наступного.
Суд, вирішуючи питання стосовно доцільності задоволення або відхилення клопотання про призначення експертизи, вирішує, чи дійсно існує необхідність використання спеціальних знань для встановлення обставин, що мають значення для справи.
Так, відповідач звертаючись із клопотанням про проведення судової експертизи, просив поставити на вирішення експерта наступні питання: 1 Чи відповідає виконана нормативна грошова оцінка земельної ділянки за адресою: м. Зміїв, вул. Таранівське шосе,19 (кадастровий номер ділянки 6321710100:01:010:0004), що зазначена у Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку землі від 09.03.2017 року вимогам нормативно-правових актів? Якщо не відповідає, то в чому полягають невідповідності? 2. Чи правильно визначений вид функціонального використання земельної ділянки за адресою: м. Зміїв, вул. Таранівське шосе, 19 (кадастровий номер ділянки 6321710100:01:010:0004) у витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 09.03.2017 року? 3. Чи правильно визначений коефцієнт Кф у витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 09.03.2017 року? 4. Чи правильно визначені локальні коефцієнти на місцезнаходженні земельної ділянки у межах економіко-планувальної зони у витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 09.03.2017 року? 5. Які локальні коефіцієнти та в якому розмірі мають бути застосовані при визначенні нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що розташована за адресою: м. Зміїв, вул. Таранівське шосе, 19 (кадастровий номер ділянки 6321710100:01:010:0004) 6. Чи правильно визначений коефцієнт Км2 у витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 09.03.2017 року? 7. Чи правильно визначений коефцієнт КмЗ у витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 09.03.2017 року? 8. Чи правильно розрахований коефцієнт індексації нормативної грошової оцінки землі у витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 09.03.2017 року?
З викладеного вбачається, що відповідач бажав визначити правильність розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що впливає на розмір орендної плати, помилково вважаючи, що предметом спору є зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки, тоді як предметом позову у цій справі є внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 07.05.2004.
Крім того, як встановлено судом Зміївська міська рада, яка є позивачем у справі не здійснює визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, цими повноваженнями наділений ОСОБА_4.
Як вбачається із матеріалів справи та визнається відповідачем, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що зазначена у витягу від 09.03.2017, ним не оскаржувалася, водночас, суд зазначає, що останній має право відповідно до ст.55 Конституції України звернутися до суду у встановленому законом порядку щодо оскарження цієї оцінки, у звязку із чим клопотання про призначенння експертизи у цій справі є безпідставним.
Задоволення клопотання про призначення судової експертизи призведе лише до затягування строків розгляду справи, порушення вимог статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, учасником якої є Україна, стосовно права кожного на розгляд його справи упродовж розумного строку.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд виходить з положень ст. 49 ГПК України та покладає витрати по сплаті судового збору у розмірі 1378, 00 грн. на відповідача.
З огляду на викладене та керуючись ст.ст. 1, 4, 32-34, 43, 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Внести зміни до договору оренди землі від 07.05.2004, зареєстрованого у Зміївському районному відділі Харківської регіональної філії ДП Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 01.06.2004 за № 194, шляхом визнання укладеною додаткової угоди до вказаного договору оренди землі в такій редакції:
ДОДАТКОВА УГОДА
до договору оренди земельної ділянки,
зареєстрованого 01.06.2004 року за №194 у Зміївському районному відділу Харківської регіональної філії Державного підприємства Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах
м.Зміїв ___201____року
Орендодавець Зміївська міська рада, в особі голови ОСОБА_5, що діє на підставі ст.42 Закону України Про місцеве самоврядування країні, з одного боку, та орендар ТОВ НТВ ТИКОМ в особі директора ОСОБА_6, який діє на підставі Статуту з другого боку, домовились про нижчевикладене:
1. Відповідно до Податкового Кодексу України та Закону України Про оренду землі, рішення XI сесії VI скликання від 12.08.2011р.Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Змієва та с-ща Вирішальний, Зміївської міської ради, Зміївського району, Харківської обл., рішення XVI сесії VI скликання від 13.12.2011р. Про затвердження положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди у м.Змієві у пункти 5 та 9 договору оренди земельної ділянки, зареєстрованого 01 червня 2004 року за № 194 внести зміни та викласти у такій редакції:
5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 4022325 грн.60 коп.
9. Орендна плата за земельну ділянку вноситься орендарем у грошовій формі у розрахунку 3% від нормативної грошової оцінки, що складає 120669 грн.77 коп. на рік 1.4386 га орендованої земельної ділянки на рахунок Зміївської міської ради з моменту підписання угоди.
2. Орендована земельна ділянка або ії частина може передаватися орендарем у суборенду лише за письмовою згодою орендодавця.
3Ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди земельної ділянки, зареєстрованого 01 червня 2004 року за № 194 у Зміївському районному відділу Харківської регіональної філії Державного підприємства Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах і складена та підписана в чотирьох примірниках, один з яких залишається у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності у Зміївському районі, один у Зміївському ДПІ, а два інших видаються сторонам по договору.
ОРЕНДОДАВЕЦЬ ОРЕНДАР
Зміївська міська рада ТОВ НТВ ТИКОМ
63404, Україна, Харківська обл. Україна, Харківська обл.
м.Зміїв, вул. Леніна, 16 м.3міїв, вул. 152 Стрілецької дивізії, 20
в особі міського голови в особі директора
____П.В.Кучков _____В.І. ОСОБА_6
Цю додаткову угоду зареєстровано у
від _____ _____201__року за № ____
МП Державний реєстратор
______
3. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробниче товариство Тиком (61057, м. Харків, пров. Саммеровський, 1, код ЄДРПОУ 31269307) на користь прокуратури Харківської області (61000, м. Харків, вул. Богдана Хмельницького, 4, код ЄДРПОУ 02910108, банк отримувач: Державна казначейська служба України, м. Київ, код 820172, рахунок 35212041007171, код класифікації видатків бюджету 2800) судовий збір у сумі 1378,00 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 22.05.2017 р.
Головуючий суддя Суддя Суддя ОСОБА_7 ОСОБА_8 ОСОБА_1