
Справа №295/14876/16-а
Категорія 87
2-а/295/345/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.04.2017 року м. Житомир
Богунський районний суд міста Житомира в складі:
головуючого - судді Семенцової Л.М.,
за участі секретаря - Глущенко Я.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із зазначеним адміністративним позовом, у якому просить визнати дії Житомирського обласного військового комісаріату щодо відмови у оформленні та наданні висновку до Міністерства оборони України для можливості виплати йому одноразової допомоги протиправними, зобов'язати Житомирський обласний військовий комісаріат прийняти та оформити йому документи для виплати одноразової грошової допомоги, подані відповідно до заяви від 03.11.2016 року та зобов'язати розглянути питання про надання Міністерству оборони України висновку щодо можливості виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності з 10.06.2016 року внаслідок поранення, контузії, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах де велися бойові дії, у 15 денний строк з дня реєстрації всіх документів, з урахуванням того, що рішенням Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'зку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв Міністерства оборони України від 22.05.2012 року № 989 та висновку спеціаліста у галузі судово-медичної експертизи від 19.05.2012 року № 518/Ж є належними документами, які свідчать про причини та обставини поранення, контузії ОСОБА_1, зокрема про те, що вони отримані не внаслідок протиправного діяння, відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975. Крім того, просить зобов'язати Житомирський обласний військовий комісаріат подати звіт про виконання постанови протягом 15 днів з дня набрання постановою законної сили.
В обгрунтування позовних вимог посилається на те, що починаючи з 27.04.1987 року по 06.05.1989 року проходив військову службу в Збройних Силах. В період із 17.11.1987 року по 28.05.1988 року проходив військову службу в республіці Афганістан та приймав участь у бойових діях. 01.08.2012 року Житомирською обласною медико-соціальною експертною комісією № 2 йому встановлено ІІІ групу інвалідності з 27.07.2016 року, яка настала внаслідок поранення, контузії, пов'язаних із виконанням обов'язків військової служби при перебування в країнах, де велися бойові дії. 22.06.2016 року Житомирською обласною медико-соціальною експертною комісією № 2 йому встановлено ІІ групу інвалідності з 10.06.2016 року, яка настала внаслідок поранення, контузії пов'язаних із виконанням обов'язків військової служби при перебування в країнах де велися бойові дії. 30.06.2016 року УПСЗН Богунської районної ради м. Житомира йому встановлено статус інваліда війни ІІ групи. Позивач зазначив, що 03.11.2016 року ним була подана заява до Міністерства оборони України, Житомирського ОВК через Житомирський ОМВК для виплати йому одноразової грошової допомоги згідно ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» як інваліду ІІ групи та додані визначені законодавством необхідні документи. Однак 14.11.2016 року Житомирський обласний військовий комісаріат повернув його документи на доопрацювання до Житомирського ОМВК. За таких обставин позивач вважає, що відповідачем порушене його право на соціальний захист та отримання належної грошової допомоги, у зв'язку із встановлення йому інвалідності ІІ групи, яка настала внаслідок поранення, контузії пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії.
У судовому засіданні представник позивача підтримав адміністративний позов з підстав викладених у ньому, просив його задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, зазначивши про його безпідставність.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Стаття 46 Конституції України передбачає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 із 27.04.1987 року по 06.05.1989 року проходив військову службу у Збройних Силах, що підтверджується копією військового квитка серії НОМЕР_1.
Відповідно до довідки, виданої військовим комісаром Житомирського об'єднаного міського військового комісаріату № 137 від 03.11.2016 року, вбачається, що ОСОБА_1 в період із 17.11.1987 року по 28.05.1988 року проходив військову службу на території Республіки Афганістан, де в той час велися бойові дії.
Під час проходження служби позивач отримав осколкові поранення голови, ЗЧМТ (контузія, 1988 р.), які пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країні, де велись бойові дії, що підтверджується витягом із протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв № 989 від 22.05.2016 року, а також довідкою медико-соціальної експертної комісії серії 12 ААА № 514593, відповідно до якої позивачу встановлена ІІ група інвалідності з 10.06.2016 року.
03.11.2016 року позивач звернувся до Житомирського об'єднаного міського військового комісаріату із заявою та усіма належними додатками стосовно призначення йому виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням IІ групи інвалідності, яка пов'язана з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії.
Листом Житомирського обласного військового комісаріату № ВС6728 від 14.11.2016 року документи ОСОБА_1 щодо виплати одноразової грошової допомоги повернуто на доопрацювання, так як в представлених документах відсутній документ, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою злочину чи адміністративного порушення або не є наслідком вчиненню нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного заподіяння собі тілесного ушкодження.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Згідно ст. 1-2 ст. 1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Відповідно до пункту 2 частини 1 ст. 3 ст. 1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", дія цього закону поширюється на військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.
Згідно з ч. 1 ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим законом мають право на її отримання.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
Згідно п.п. 1 п. 6 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 (далі - Порядок № 975) одноразова грошова допомога призначається і виплачується: військовослужбовцю, інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок зазначених причин, у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи.
Статтею 16-4 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", визначено, що призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність або часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста є наслідком: вчинення ним злочину або адміністративного правопорушення; вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння; навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом); подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.
Відповідно до п. 11 Порядку № 975, військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності.
До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).
Відповідно до п. 21.21 глави 21 розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу у збройних силах України, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 р. № 402 (далі - Положення № 402), за наявності тілесних ушкоджень (відсутність кінцівки, дефекти кісток черепа, рубці після поранень, наявність чужорідних тіл) у колишніх військовослужбовців - учасників бойових дій у роки Великої Вітчизняної війни, в інші періоди ведення бойових дій, у тому числі при проходженні військової служби в країнах, де велися бойові дії, а також у колишніх військовополонених у разі відсутності даних про їх медичний огляд ВЛК з цього приводу в період військової служби ці особи, незалежно від причини звільнення із Збройних Сил і ступеня придатності до військової служби у даний час, для встановлення характеру і давності тілесних ушкоджень за направленням військового комісара підлягають огляду судово-медичним експертом (за необхідності після обстеження у лікувально-профілактичному закладі). Результати медичного обстеження судово-медичним експертом заносяться в акт судово-медичного дослідження (висновок експерта) за наслідками поранення та разом з довідкою про проходження військової служби і перебування у частинах діючої армії, з посиланням на Перелік країн, посвідченням учасника бойових дій, військово-обліковими і медичними документами направляються до штатних ВЛК для встановлення причинного зв'язку поранення (каліцтва).
Також відповідно до пункту 21.5 глави 21 розділу ІІ Положення № 402, постанови ВЛК про причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв приймаються в таких формулюваннях:
в) "Поранення (травма, контузія, каліцтво), одержане в результаті нещасного випадку, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби" - якщо воно одержане за обставин, не пов'язаних з виконанням обов'язків, або одержане внаслідок правопорушення.
г) "Захворювання, поранення (травма, контузія, каліцтво), ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії" - якщо захворювання виникло, поранення (контузія, травма, каліцтво) одержане в період перебування в країнах, де велись бойові дії (Перелік країн затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.94 № 63 "Про організаційні заходи щодо застосування Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (із змінами), і військовослужбовець визнаний учасником бойових дій.
Судом встановлено, що під час проходження служби ОСОБА_1 отримав осколкові поранення голови, ЗЧМТ (контузія в 1988 році), наслідком яких стали множинні рубці в потиличній та правій нижньощелепній ділянках довжиною 1,9 та 2,2 см, що підтверджується висновком спеціаліста у галузі судово-медичної експертизи Київського міського клінічного бюро судово-медичної експертизи № 518/Ж від 19.05.2012 року та які у подальшому призвели до розвитку захворювань: Вегето-судинної дистонії, ДЕП І ст. НЦД по гіпертонічному типу, що підтверджується військово-обліовими та медичними документами, - поранення, контузія, захворювання, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.
Саме на підставі висновку судово-медичної експертизи Центральна військово-лікарська комісія по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв Міністерства оборони України прийняла рішення від 22.05.2012 року - протокол № 989, яким встановлено, що отримані позивачем поранення (контузія, та захворювання) пов'язані з виконанням обов'язків військової служби, при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, а тому вони є належними документами, що свідчать про причини та обставини поранення, травми, контузії та захворювання.
Враховуючи вищевикладене, та беручи до уваги, що позивач отримав інвалідність внаслідок поранення, контузії та захворювань, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, за таких обставин має право на отримання одноразової грошової допомоги згідно статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 року.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 10, 11, 17-19, 69-72, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати дії Житомирського обласного військового комісаріату щодо відмови у оформленні та наданні висновку до Міністерства оборони України для можливості виплати одноразової допомоги ОСОБА_1 протиправними.
Зобов'язати Житомирський обласний військовий комісаріат прийняти та оформити ОСОБА_1 документи для виплати одноразової грошової допомоги, подані відповідно до заяви від 03.11.2016 року та зобов'язати розглянути питання про надання Міністерству оборони України висновку щодо можливості виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням II групи інвалідності з 10.06.2016 року внаслідок поранення, контузії, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах де велися бойові дії, у 15 денний строк з дня реєстрації всіх документів, з урахуванням того, що рішенням Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв Міністерства оборони України від 22.05.2012 року № 989 та висновку спеціаліста у галузі судово-медичної експертизи від 19.05.2012 року № 518/Ж є належними документами, які свідчать про причини та обставини поранення, контузії ОСОБА_1, зокрема про те, що вони отримані не внаслідок протиправного діяння відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975.
Зобов'язати Житомирський обласний військовий комісаріат подати до суду звіт про виконання постанови протягом одного місяця з дня набрання постановою законної сили.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд міста Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя Л.М.Семенцова