Постанова № 66618694, 16.05.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.05.2017
Номер справи
826/17510/16
Номер документу
66618694
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/17510/16 Головуючий у 1-й інстанції: Качур І.А.

Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.

ПОСТАНОВА

Іменем України

16 травня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Мацедонської В.Е.,

суддів Лічевецького І.О., Мельничука В.П.,

при секретарі Горяіновій Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві справу за апеляційною скаргою приватного акціонерного товариства «Виробничо-наукове підприємство «Укрзооветпромпостач» на постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 23 січня 2017 року у справі за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м.Києві до приватного акціонерного товариства «Виробничо-наукове підприємство «Укрзооветпромпостач» про застосування заходів реагування,-

в с т а н о в и в:

Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 23 січня 2017 року адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м.Києві до ПрАТ «Виробничо-наукове підприємство «Укрзооветпромпостач» задоволено, застосовано заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень ПрАТ «Виробничо-наукове підприємство «Укрзооветпромпостач» за адресою: вул.Васильківська, 16 у м.Києві, визначено спосіб виконання судового рішення у порядку, передбаченому наказом МНС України від 21 жовтня 2004 року №130 «Про затвердження Інструкції про порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів», зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 08 листопада 2004 року за №1416/10015, шляхом відключення джерела електроживлення, накладення печаток на розподільчі електрощити та вхідні двері приміщень підприємства за адресою: вул.Васильківська, 16 у м.Києві, обов'язок щодо забезпечення виконання рішення суду покладено на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м.Києві.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції з мотивів неправильного застосування судом норм матеріального права та прийняти нову постанову суду. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що заходи, які застосовуються, мають бути співрозмірними з виявленими порушеннями, а такий крайній захід як зупинення роботи не може застосовуватись за незначні порушення, які можуть бути усунені протягом розумного строку і не становлять реальної загрози для життя та здоров'я людей, крім того, виявлені порушення відповідачем усунуті, а тому відсутні підстави для застосування заходів реагування.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що на підставі наказу ГУ ДСНС України у м.Києві №421 від 15 вересня 2016 року, посвідчення на проведення перевірки №946 від 03 жовтня 2016 року та повідомлення про проведення планової перевірки №24/2580 від 21 вересня 2016 року, головним інспектором відділу з державного нагляду (контролю) у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту Голосіївського РУ ГУ ДСНС України у м.Києві майором служби цивільного захисту Пелепасем О.А. в період з 20 жовтня 2016 року по 24 жовтня 2016 року проведено планову перевірку щодо додержання ПрАТ «Виробничо-наукове підприємство «Укрзооветпромпостач» вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки за адресою: м.Київ, вул.Васильківська, 16.

За результатами проведеної перевірки складено акт №548 від 24 жовтня 2016 року, в якому зафіксовано виявлені під час перевірки порушення допущені ПрАТ «Виробничо-наукове підприємство «Укрзооветпромпостач», а саме:

- розділ III п.1.4 Правил пожежної безпеки в Україні - протипожежні відстані між будинками, спорудами використовуються для складування матеріалів, устаткування, стоянок транспорту;

- розділ III Правил пожежної безпеки в Україні, п.2.3, п.2.12, п.2.14 ДБН В.1.1-7-2002 - двері електрощитової не виконані протипожежними з межею вогнестійкості не менше ЕІ30;

- розділ III Правил пожежної безпеки в Україні, п.2.3, п.2.12, п.2.14 ДБН В.1.1-7-2002 - двері складських (підсобних) приміщень не виконані протипожежними межею вогнестійкості ЕІ30 та сертифікатом відповідності систем УкрСЕПРО;

- розділ III п.2.5 Правил пожежної безпеки в Україні - дерев'яні конструкції в будинках усіх ступенів вогнестійкості, крім V, не оброблені вогнезахисною сумішшю, за винятком вікон, дверей, воріт, підлоги, стелажів;

- розділ III п.2.16 Правил пожежної безпеки в Україні - у разі встановлення на вікнах приміщень, де перебувають люди, грати не розкриваються, не розсуваються або не знімаються. Під час перебування в цих приміщеннях людей грати зачинені (зняті);

- розділ III п.2.23 Правил пожежної безпеки в Україні, п.10.2.4 ДБН В.2.5-56:2014 - коридори адміністративної будівлі, які не мають природного освітлення та довжиною більше 15 м, не обладнані спеціальною системою димовидалення;

- розділ III п.2.30 Правил пожежної безпеки в Україні - на сходових клітинах (за винятком незадимлюваних) встановлені прилади опалення на висоті менше 2,2 м від поверхні проступів та сходових площадок;

- розділ III п.2.37 Правил пожежної безпеки в Україні - допускається улаштування на шляхах евакуації порогів;

- розділ III п.2.37 Правил пожежної безпеки в Україні - відсутні двері, які відокремлюють сходові клітини від коридорів;

- розділ IV, п.1.3 Правил пожежної безпеки в Україні - у складських та виробничих приміщеннях рівень вибухозахисту (ступень захисту оболонки) електрообладнання, в т.ч. розподільчих електрощитів, не відповідає класу зони відповідно до ПУЕ;

- розділ IV, п.1.16 Правил пожежної безпеки в Україні, п.8.1.13 (СОУ-Н-43.9-38148386-001:2014) ДБН В.2.5-56:2014 - електрощити, групові електрощитки не захищені автономними системами пожежогасіння;

- розділ IV, п.1.18 Правил пожежної безпеки в Україні - допускається використання побутових електронагрівальних приладів без негорючих теплоізоляційних підставок та в місцях (приміщеннях), де їх застосування заборонено;

- розділ V, п.1.2 Правил пожежної безпеки в Україні, п.5.2 ДБН В.2.5-56:2014 - будинки, приміщення та споруди не обладнані системами протипожежного захисту (не проведено технічне переоснащення) відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту»;

- розділ V, п.1.2 Правил пожежної безпеки в Україні, додаток Б ДБН В.2.5-56:2014 - приміщення будівлі та територія не обладнані системою оповіщення про пожежу та гучномовним зв'язком;

- розділ V, п.1.2 Правил пожежної безпеки в Україні, п.5.8, п.12.1.1 ДБН В.2.5-56:2014 - відсутнє централізоване пожежне спостерігання для забезпечення віддаленого цілодобового нагляду за станом систем протипожежного захисту об'єкта (тривожне сповіщення від приймально-контрольного приладу систем протипожежного захисту не виведено на пульт пожежного спостереження);

- розділ V, п.2.1, п/п.5 Правил пожежної безпеки в Україні - для контролю працездатності мережі систем зовнішнього протипожежного водопроводу не проведено випробування на тиск та витрату води оформленням акта (1 раз на рік). Випробування водопроводу не проведено після ремонту, реконструкції або підключення нових споживачів до мережі водопроводу;

- розділ V, п.2.2, п/п.1 Правил пожежної безпеки в Україні, п.8.1 ДБН В.2.5-64:2012 - не всі складські приміщення обладнані внутрішнім протипожежним водогоном;

- розділ V, п.2.2, п/п.10, Правил пожежної безпеки в Україні, п.2.7 Наказу №1037 - пожежні кран-комплекти не рідше одного разу на шість місяців не пройшли технічне обслуговування та перевірку на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування;

- розділ V, п.3.10 Правил пожежної безпеки в Україні - переносні вогнегасники не розміщені шляхом: навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника і на відстані від дверей достатній для її повного відчинення; установлювання в пожежні шафи поруч з пожежними кранами, спеціальні тумби, підставки або на пожежні щити (стенди);

- розділ VI, п.9.1, п/п.7 Правил пожежної безпеки в Україні - відстань між стінами та штабелями в складських приміщеннях менше 0,8м;

- розділ VI, п.9.1, п/п.12 Правил пожежної безпеки в Україні - дерев'яні конструкції навісів складів не оброблені вогнезахисними засобами, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності;

- ст.40 п.6 Кодексу цивільного захисту України - допускаються до роботи особи, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з питань цивільного захисту.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку про доцільність та необхідність застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень ПрАТ «Виробничо-наукове підприємство «Укрзооветпромпостач» за адресою: м.Київ, вул.Васильківська, 16.

Колегія суддів не погоджується з наведеними висновками суду першої інстанції, з огляду на таке.

Спірні правовідносини, що склались між сторонами регулюються Конституцією України, Кодексом цивільного захисту України, Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (в редакції, що була чинною на час спірних правовідносин).

Відповідно до ст.3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Статтею 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до ч.ч.1, 4 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом. Виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа. Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).

В силу вимог ч.7 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Відповідно до ст.1 Кодексу цивільного захисту України даний правовий акт регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.

Згідно ст.67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема: здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у ст.65 цього Кодексу; складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

В силу ст.64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення. До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.

З системного аналізу вищенаведених правових норм вбачається, що Голосіївське районне управління ГУ ДСНС України у м.Києві та Головне управління ДСНС України у м.Києві, як територіальні органи Державної служби України з надзвичайних ситуацій, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки.

Частинами 1-2 ст.68 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.

У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Згідно ст.70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: 1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; 2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; 3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки; 4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; 5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; 6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; 7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами; 8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; 9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту; 10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання; 11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Разом з тим, згідно ст.69 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у межах своїх повноважень видають відповідно приписи, розпорядження чи постанови, зокрема, з питань пожежної безпеки у разі, серед іншого, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами, та з питань техногенної безпеки.

Таким чином, статтями 69 та 70 Кодексу цивільного захисту України передбачені різні санкції за порушення вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.

З Кодексом цивільного захисту України також узгоджуються положення Порядку проведення планових (позапланових) перевірок щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 02 листопада 2015 року №1337, згідно п.18 якого на підставі акта перевірки, у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, ДСНС України або її територіальний орган звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, окремих приміщень, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг. У разі наявності на об'єкті перевірки інших порушень посадовою особою ДСНС України або її територіального органу на підставі акта перевірки складається припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки згідно з додатком 6 до цього Порядку.

З аналізу вищенаведеного вбачається, що застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення можливо у разі виявлення порушень, які створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

У відповідності до п.п.25, 26 ч.1 ст.2 Кодексу цивільного захисту України, небезпечна подія - подія, у тому числі катастрофа, аварія, пожежа, стихійне лихо, епідемія, епізоотія, епіфітотія, яка за своїми наслідками становить загрозу життю або здоров'ю населення чи призводить до завдання матеріальних збитків; небезпечний чинник - складова частина небезпечного явища (пожежа, вибух, викидання, загроза викидання небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин) або процесу, що характеризується фізичною, хімічною, біологічною чи іншою дією (впливом), перевищенням нормативних показників і створює загрозу життю та/або здоров'ю людини.

Таким чином, законодавець пов'язує створення реальної загрози життю та/або здоров'ю людини від пожежі з обставинами, які можуть призвести до займання та розповсюдження вогню.

В адміністративному позові позивачем визначено, що всі перелічені та зафіксовані в акті від 24 жовтня 2016 року №548 порушення вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки створюють реальну загрозу життю та здоров'ю людей, які працюють, перебувають на підприємстві, а також особам, які будуть здійснювати гасіння виниклої пожежі.

Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що відповідно до акту планової перевірки від 24 жовтня 2016 року №548 головним інспектором відділу з державного нагляду (контролю) у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту Голосіївського РУ ГУ ДСНС України у м.Києві майором служби цивільного захисту Пелепасем О.А. складено припис №193 від 25 жовтня 2016 року про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, яким вимагається від ПрАТ «Виробничо-наукове підприємство «Укрзооветпромпостач» вжити заходів з метою усунення виявлених під час перевірки порушень щодо додержання (виконання) вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, відповідно до ст.ст.20, 67, 69 Кодексу цивільного захисту України, п.п.3, 4 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України від 16 січня 2013 року. Визначено строк усунення порушень до 08 листопада 2017 року (т.1 а.с.79-81).

Таким чином, посадова особа Голосіївського РУ ГУ ДСНС України у м.Києві за наслідками проведення перевірки відповідача з огляду на виявлені порушення дійшла висновку про відсутність підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг та про наявність необхідності вжиття інших заходів реагування, а саме, шляхом винесення припису щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, що відповідає вимогам Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та Порядку проведення планових (позапланових) перевірок щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 02 листопада 2015 року №1337.

В подальшому, наказом Головного управління ДСНС України у м.Києві (з основної діяльності) від 23 листопада 2016 року №525 скасовано припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки від 25 жовтня 2016 року №193, винесений за результатами планової перевірки ПрАТ «Виробничо-наукове підприємство «Укрзооветпромпостач».

Однак колегія суддів зазначає, що з даним позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень ПрАТ «Виробничо-наукове підприємство «Укрзооветпромпостач» позивач звернувся 08 листопада 2016 року (згідно відбитку штемпеля ВПЗ Укрпошта на конверті), тобто до спливу терміну, наданого відповідачу для усунення порушень законодавства, та не надано відповідачу можливості реалізувати своє право на виконання припису від 25 жовтня 2016 року, в той час, як припис від 25 жовтня 2016 року №193 було скасовано лише 23 листопада 2016 року наказом Головного управління ДСНС України у м.Києві (з основної діяльності) №525. При цьому, даний припис всупереч п.25 Порядку проведення планових (позапланових) перевірок щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 02 листопада 2015 року №1337, скасований не за результатом розгляду скарги на припис, а за результатом розгляду рапорту т.в.о заступника начальника управління з державного нагляду (контролю) у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту Голосіївського РУ ГУ ДСНС України у м.Києві, матеріалів наглядової справи та пояснення т.в.о. головного інспектора відділу державного нагляду (контролю) у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту Голосіївського РУ ГУ ДСНС України у м.Києві Пелепася О.А.

При цьому, як до суду першої інстанції, так і під час апеляційного розгляду ПрАТ «Виробничо-наукове підприємство «Укрзооветпромпостач» подавались докази усунення порушень, виявлених під час проведення перевірки та зафіксованих в акті від 24 жовтня 2016 року №548, зокрема, договір №161002 від 14 листопада 2016 року на виконання робіт з протипожежного захисту приміщень «Укрзооветпромпостач», що знаходяться за адресою: м.Київ, вул.Васильківська, 16 з додатками (кошторис на проектні роботи, специфікації, договірна ціна, графік виконання робіт), сертифікат відповідності на двері (люки) протипожежні з класом вогнестійкості ЕІ 60, рахунки на оплату дверей протипожежних та засобу для обробки деревини та виробів з неї, договір №ПП/9/8/69 від 07 листопада 2016 року про надання платних послуг підрозділами ГУ ДСНС України у м.Києві, розрахунок на проведення перевірки та випробування пожежних гідрантів і кранів та акт здавання-приймання послуг від 01 грудня 2016 року за договором №ПП/9/8/69 від 07 листопада 2016 року, акти перевірки та випробування внутрішнього протипожежного водопостачання та існуючих пожежних гідрантів, витяги з протоколів засідання комісії з перевірки знань з пожежної безпеки (прийому заліків за результатами проходження пожежно-технічного мінімуму) №№88, 87 від 18 жовтня 2016 року, посвідчення про проходження навчання з питань пожежної безпеки відповідальними особами ПрАТ «Виробничо-наукове підприємство «Укрзооветпромпостач», фотофіксацією усунення виявлених порушень.

За наслідками звернення відповідача до ГУ ДСНС України у м.Києві, на підставі наказу ГУ ДСНС України у м.Києві від 10 травня 2017 року №141, посвідчення на перевірку від 12 травня 2017 року №115, посадовими особами ГУ ДСНС України у м.Києві в період з 13 травня 2017 року по 15 травня 2017 року проведено позапланову перевірку щодо додержання ПрАТ «Виробничо-наукове підприємство «Укрзооветпромпостач» вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, за наслідком якої складено акт від 15 травня 2017 року №53, у якому зафіксовано виявлені порушення, а саме:

- розділ III Правил пожежної безпеки в Україні, п.2.3, п.2.12, п.2.14 ДБН В.1.1-7-2002 - двері складських (підсобних) приміщень не виконані протипожежними межею вогнестійкості ЕІ30 та сертифікатом відповідності систем УкрСЕПРО;

- розділ VI, п.9.1, п/п.12 Правил пожежної безпеки в Україні - дерев'яні конструкції навісів складів не оброблені вогнезахисними засобами, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності;

- розділ V п.1.2 Правил пожежної безпеки в Україні, п.10.2.4 п/п.в ДБН В.2.5-56:2014 - коридори адміністративної будівлі довжиною більше 15 м, які не мають природного освітлення, не обладнані системами протидимного захисту.

Таким чином, за наслідками проведення позапланової перевірки відповідача встановлено, що 19 з 22 порушень, зафіксованих у акті перевірки від 24 жовтня 2016 року №548, ПрАТ «Виробничо-наукове підприємство «Укрзооветпромпостач» були усунуті.

В той же час, відповідно до п.1.2 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30 грудня 2014 року №1417, будинки, приміщення та споруди повинні обладнуватися системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту».

Згідно пп. «в» п.10.2.4 ДБН В.2.5-56:2014 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту» видалення диму та гарячих газоподібних продуктів згоряння потрібно передбачати з коридорів довжиною більше ніж 15 м, які не мають природного освітлення, виробничих будинків категорій А, Б та В з кількістю поверхів два та більше.

З пояснень апелянта та наявних в матеріалах справи документів, зокрема фотофіксації усунення відповідачем порушень у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки вбачається, що коридори адміністративної будівлі довжиною більше 15 м були обладнані вікнами, що розташовані над дверними отворами, а також встановлені скляні двері до кабінетів таких коридорів, що забезпечує природне освітлення таких коридорів.

Крім того, як встановлено у судовому засіданні та не заперечується сторонами, порушення розділу III Правил пожежної безпеки в Україні, п.2.3, п.2.12, п.2.14 ДБН В.1.1-7-2002 та розділ VI, п.9.1, п/п.12 Правил пожежної безпеки в Україні, відповідно до яких двері складських (підсобних) приміщень не виконані протипожежними межею вогнестійкості ЕІ30 та сертифікатом відповідності систем УкрСЕПРО та дерев'яні конструкції навісів складів не оброблені вогнезахисними засобами, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності, не стосуються адміністративної будівлі ПрАТ «ВНП «Укрзооветпромпостач», що знаходиться за адресою: м.Київ, вул.Васильківська, 16, та відносяться до окремо розташованих складських приміщень, що не використовуються, і які, за твердженням відповідача, прийнято рішення ліквідувати, у зв'язку з чим, встановлення дверей складських (підсобних) протипожежними межею вогнестійкості ЕІ30 та сертифікатом відповідності систем УкрСЕПРО та оброблення дерев'яних конструкцій навісів складів вогнезахисними засобами, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності, є недоцільним.

Мета застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) полягає в убезпеченні працівників підприємства та його відвідувачів від можливої небезпеки. Разом з тим, форма такого захисту повинна бути розумною, не порушувати прав відповідача і не повинна перешкоджати власнику (користувачу) вживати заходів до усунення виявлених порушень.

При цьому, захід реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень шляхом відключення джерела електроживлення, накладення печаток на розподільчі електрощити та вхідні двері приміщень підприємства є крайнім заходом, обрання якого є доцільним лише у разі, якщо допущенні порушення реально створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

З огляду на те, що застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень шляхом відключення джерела електроживлення, накладення печаток на розподільчі електрощити та вхідні двері приміщень підприємства є крайнім заходом, який направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об'єкті порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, та можливості настання таких наслідків не доведено позивачем належним чином, крім того, за наслідками проведення перевірки відповідача та на підставі акта перевірки ПрАТ «Виробничо-наукове підприємство «Укрзооветпромпостач» від 24 жовтня 2016 року №548 посадовою особою Голосіївського РУ ГУ ДСНС України у м.Києві було винесено припис №193 від 25 жовтня 2016 року про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, що свідчить про висновок перевіряючих щодо відсутності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг, та який не був скасований на момент звернення ГУ ДСНС України у м.Києві до Окружного адміністративного суду з даним позовом, чим було порушено встановлений законодавством порядок застосування відповідних заходів реагування, колегія суддів приходить до висновку, що поданий позов є безпідставним.

За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку щодо безпідставності та передчасності заявлених позовних вимог щодо застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень ПрАТ «Виробничо-наукове підприємство «Укрзооветпромпостач» за адресою: м.Київ, вул.Васильківська, 16, шляхом відключення джерела електроживлення, накладення печаток на розподільчі електрощити та вхідні двері приміщень підприємства, з огляду на вжиття позивачем у відповідності до ч.7 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» іншого заходу реагування - винесення припису, фактичного позбавлення відповідача можливості усунути виявлені порушення шляхом виконання припису від 25 жовтня 2016 року року у наданий термін (до 08 листопада 2017 року) та недослідження виконання відповідачем вимог, зазначених в приписі у встановлений строк.

На підставі вищенаведеного, колегія суддів вважає, що невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи та порушення норм матеріального права призвели до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим постанова Окружного адміністративного суду м.Києва від 23 січня 2017 року підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд,-

п о с т а н о в и в:

Апеляційну скаргу приватного акціонерного товариства «Виробничо-наукове підприємство «Укрзооветпромпостач» - задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 23 січня 2017 року скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м.Києві - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Повний текст постанови виготовлено 22 травня 2017 року.

Головуючий суддя В.Е.Мацедонська

Судді І.О.Лічевецький

В.П.Мельничук

Головуючий суддя Мацедонська В.Е.

Судді: Лічевецький І.О.

Мельничук В.П.