Постанова № 66618219, 15.05.2017, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
15.05.2017
Номер справи
826/4917/17
Номер документу
66618219
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

15 травня 2017 року № 826/4917/17

Окружний адміністративний суд м.Києва у складі судді Смолія І.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Сервіс Чемпіон» Управління Укртрансбезпеки у Кіровоградській області Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправним та скасування розрахунку №898

В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду м.Києва звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Сервіс Чемпіон» (надалі по тексту - позивач, ТОВ «Сервіс Чемпіон») з позовом до Управління Укртрансбезпеки у Кіровоградській області Державної служби України з безпеки на транспорті (надалі по тексту - відповідач, Укртрансбезпека) про визнання протиправним та скасування розрахунку №898.

В обґрунтування позову позивач зазначає, що відповідачем протиправно складено розрахунок №898 плати за проїзд великовагового та (або) великогабаритного транспортного засобу (додаток до акту №0110043 від 02.03.2017р.) складеного Управлінням Укртрансбезпеки у Кіровоградській області Державної служби України з безпеки на транспорті.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача в судове не з'явився, хочу про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи.

На підставі ч.4 ст.122 КАС України (надалі по тексту - КАС України) судом ухвалено про продовження розгляду справи в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані матеріали, заслухавши пояснення присутніх представників осіб, які беруть участь у справі, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

На адресу позивача, надійшов лист від 10.03.2017р. №27-1-06, яким відповідачем надіслано акт ВА №0110043 від 02.03.2017р. про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів, який складено відповідно до Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2013р. №422.

Разом із зазначеним актом, відповідачем направлено розрахунок №898 плати за проїзд великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування в розмірі 14,0 євро згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2007р. №879 та довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 02.03.2017р.

Актом від 02.03.2017р. №0110043 встановлено наступні порушення: фактична повна маса транспортного засобу становить 39,48т, у той час як допустимою нормою є 40,00т.

Фактична маса осьового навантаження на 1 вісь становить 6,76т., при нормативно допустимій масі 11,00т., на 2 вісь - 9,82т., при нормативно допустимій масі 11,00т., на 3 (строєну) вісь 22,9т (8,16т + 7,44т + 7,3 = 22,9т), в той час як нормативно допустимим показником на строєну вісь є 22,00т.

Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч1 ст.29 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993р. №3353-XII (надалі по тексту - Закон №3353-XII) до участі у дорожньому русі допускаються транспортні засоби, конструкція і технічний стан яких відповідають вимогам діючих в Україні правил, нормативів і стандартів, що мають сертифікат на відповідність цим вимогам, укомплектовані у встановленому порядку, а у разі, якщо транспортний засіб згідно з цим Законом підлягає обов'язковому технічному контролю, пройшов такий контроль.

Статтею 33 Закону України «Про автомобільні дороги» від 08.09.2005р. №2862-IV (надалі по тексту - Закон №2862-IV) визначено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно п.22.1 Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001р. №1306 (надалі по тексту - Правила дорожнього руху), маса вантажу, що перевозиться, і розподіл навантаження на осі не повинні перевищувати величин, визначених технічною характеристикою даного транспортного засобу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007р. №879 затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (надалі по тексту - Порядок №879).

Пунктом 1 Порядку №879, визначено, що цей Порядок механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі - великовагові та/або великогабаритні транспорті засоби), що використовуються на автомобільних дорогах загального користування.

Відповідно до пп.2 п.2 Порядку №879 визначено, що вимірювання (зважування) - процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.

Відповідно до п.16 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль на стаціонарних пунктах включає документальний, попередній та/або точний контроль, на пересувних - документальний, точний контроль.

За результатами точного габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка результатів здійснення контролю із зазначенням часу і місця його проведення, а на запит водія - міжнародний сертифікат зважування вантажних транспортних засобів, якщо пункт габаритно-вагового контролю уповноважений видавати такі сертифікати (п.18 Порядку №879).

Як зазначає представник позивача, під час здійснення перевірки відповідачем, крім того, було порушено п.12, 13 Порядку №879, а саме водію не надано документів про державну метрологічну атестацію вимірювального приладу, яким здійснено габаритно-ваговий контроль, а також протокол, свідоцтво про метрологічну реєстрації в ДП «Укрметртестстандарт» на предмет відповідності технічних характеристик ваг, що є порушенням зазначеного Порядку.

В п.12, 13 Порядку №879 зазначено, що вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.

Під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані.

Тобто, габаритно-ваговий контроль може здійснюватися на вимірювальному та зважувальному обладнані, яке повинно бути у робочому стані та пройти у встановленому порядку метрологічну атестацію з подальшим клеймуанням та мати відповідний сертифікат.

Суд також, звертає увагу на те, що Порядком №879 закріплено термін пересувний пункт габаритно-вагового контролю (далі - пересувний пункт) - спеціальний транспортний засіб, обладнаний вимірювальною і зважувальною технікою для здійснення контролю. Ділянка дороги на відстані 100 метрів до пересувного пункту, 50 метрів за пересувним пунктом та узбіччя дороги за напрямком руху, де розташовано пункт, вважаються його межами. Місце здійснення габаритно-вагового контролю позначається відповідними тимчасовими дорожніми знаками (пп.9 п.2 даного Порядку).

Крім того, відповідно до п.19 Порядку №879 передбачено, що під час проведення габаритно-вагового контролю Укртрансбезпека або її територіальні органи керуються методикою, затвердженою Мінекономрозвитку.

Заступником голови Державної служби автомобільних доріг України затверджена Методика виконання вимірювань поосьових навантажень та маси вантажних транспортних засобів у русі та атестована у відповідності до ГОСТ 8.010-08 Національним науковим центром «Інститут Метрології», свідоцтво №02-84-08 (надалі по тексту - Методика).

Абзацом 2 п.11 Методики, визначено, що вагові параметри транспортних засобів, що перевозять наливні вантажі (у автоцистернах, причепах-цистернах, напівпричепах-цистернах) визначаються виключно у статичному режимі.

Зазначена Методика не розповсюджується на транспортні засоби з рідким вантажам або вантажем, що змінює розподіл навантажень на вісі транспортного засобу в русі.

Вимоги щодо транспортування нафтопродуктів регламентовані Інструкцією про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах, в організаціях України, затвердженою наказом Мінпаливенерго України, Мінтрансзв'язку України, Мінекономіки України, Держспоживстандарту України від 20.05.2008р. №281/171/578/155 (надалі по тексту - Інструкція).

Відповідно до абз.2 п.4.2.1 Інструкції, зазначено, що для визначення маси та об'єму нафти і нафтопродуктів можуть використовуватися наступні методи вимірювання, зокрема об'ємно-масовий статичний, об'ємно-масовий динамічний, прямий масовий (статичне зважування та зважування під час руху), об'ємний тощо.

При цьому, визначення маси та об'єму нафти і нафтопродуктів, що транспортуються безпосередньо автоцистернами, здійснюється лише прямим (ваговим) методом.

Визнання маси нафти і нафтопродуктів у цистернах під час руху допускається тільки на вагонних вагах для зважування під час руху за методикою, викладеною в інструкції з експлуатації ваг, або за окремою методикою, атестованою в установленому порядку (пп.4.2.4.5 Інструкції).

Враховуючи вищевикладене суд, приходить до висновку, що відповідачем при здійсненні зважування транспортного засобу, габаритно-вагового контролю, було порушено процедуру здійснення зважування транспортного засобу.

Крім того, у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України (п.21 Порядку №879).

Та, згідно пп.4.3.2 п.4.3 Положення «Про Державну інспекції України з безпеки на наземному транспорті», затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011р. №387/2011, Укртрансінспекція у сфері дорожнього господарства обмежує або забороняє з повідомленням відповідного підрозділу Державтоінспекції Міністерства внутрішніх справ України рух транспортних засобів у разі виникнення загрози життю або здоров'ю учасників дорожнього руху, безпеці вантажів або можливості заподіяння пошкоджень автомобільним дорогам загального користування, у тому числі за складання погодних умов.

Пункт 22 Порядку №879 передбачає, що у разі виявлення на стаціонарних або пересувних чи автоматичних зважувальних пунктах порушення правил проїзду великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів такий транспортний засіб тимчасово затримується згідно із статтею 2652 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

У разі наявності підстав вважати, що водієм вчинено порушення, передбачені частинами першою, другою, третьою, п'ятою і шостою статті 121, статтями 121 1, 126, частинами першою, другою, третьою і четвертою статті 130, статтями 132 1, 206 1 цього Кодексу, працівник Державної автомобільної інспекції тимчасово затримує транспортний засіб шляхом блокування або доставляє його для зберігання на спеціальний майданчик чи стоянку (якщо розміщення затриманого транспортного засобу суттєво перешкоджає дорожньому руху), в тому числі за допомогою спеціального автомобіля - евакуатора. Про тимчасове затримання робиться відповідний запис у протоколі про адміністративне правопорушення (ч.1 ст.2652 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

Як встановлено в судовому засіданні, транспортний засіб не був затриманий та продовжив свій рух по визначеному маршруту, а також відповідачем не було складено протокол про адміністративне правопорушення.

Крім того, відповідно до відомостей свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів маса без навантаження транспортних засобів, що здійснювали перевезення вантажу, відповідно складає: сідлововго тягачу-Е, марки DAF, державний реєстраційний номер АА0536МВ - 7,295т., напівпричепа-цистерни-Е, марка LSD, державний реєстраційний номер АА1393ХО - 11,9т. Загальна фактична маса транспортного засобу) сідлового тягача і напівпричепу-цистерни) разом із масою вантажу (брутто) складає: 7,295т. + 11,9т. + 18,820т. = 38,015т. (при допустимій нормі 40,00т.).

Тобто, позивачем не було порушено нормативно вагові параметри при транспортуванні вантажу, згідно ТТН №169 від 02.03.2017р.

Згідно з п.1 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Разом з тим, ч.2 ст.71 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, беручи до уваги вищенаведене, суд приходить до висновку про задоволення позову та визнання оскаржуваного розрахунку №898 протиправним і його скасування.

Керуючись вимогами ст.ст.69-71, 158-163, 167 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Сервіс Чемпіон» задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати розрахунок №898 плати за проїзд великовагового та (або) великогабаритного транспортного засобу (додаток до акту №0110043 від 02.02.2017року), складеного Управлінням Укртрансбезпеки у Кіровоградській області Державної служби з безпеки на транспорті щодо товариства з обмеженою відповідальністю «Сервіс Чемпіон».

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя І.В. Смолій