Постанова № 66617709, 16.05.2017, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.05.2017
Номер справи
814/688/17
Номер документу
66617709
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Миколаїв

16 травня 2017 року Справа № 814/688/17

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом

товариства з обмеженою відповідальністю "Сонар",

вул. Лагерне поле, 5/12, м. Миколаїв, 54030

до

Миколаївської митниці ДФС України,

вул. Московська, 57-А, м. Миколаїв, 54017

треті особи

Головне управління Державного казначейства України

у Миколаївській області, пр. Леніна, 141-в, м. Миколаїв, 54055

про

визнання протиправною бездіяльності,

зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач – товариство з обмеженою відповідальністю "Сонар", звернувся до адміністративного суду з позовною заявою до Миколаївської митниці ДФС, за участю третьої особи Головного управління Державного казначейства України у Миколаївській області з вимогами про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не складання висновку про наявність підстав для повернення надмірно сплачених митних платежів та податку на додану вартість за результатами розгляду заяви від 23.03.2017 р. № 130 та зобов’язання скласти та надати Головному управлінню Державної казначейської служби України у Миколаївській області висновок про повернення надмірно сплачених коштів у сумі 2168,78 грн., у тому числі: податку на додану вартість у сумі 1495,29 грн. шляхом перерахування на рахунок позивача в системі електронного адміністрування ПДВ; ввізного мита в сумі 340,15 грн. та додаткового імпортного збору в сумі 333,34 грн. за митною декларацією № 504060000/2015/002755 від 24.09.2015 р. шляхом перерахування даних коштів на рахунок позивача.

Позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що відповідач в порушення ст. 301 Митного кодексу України, ст. 43 Податкового кодексу України, Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної Митної служби від 20.07.2007 р. № 618 (далі – Порядок № 618), не надав висновок для повернення митних платежів та ПДВ, сплачених на виконання рішення про коригування митної вартості товару, яке в подальшому скасоване постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 21.01.2016 р. по справі № 814/3951/15.

Відповідач надав заперечення проти позову (а. с. 53-56), просить у задоволенні позову відмовити, оскільки рішення суду, на яке посилається позивач, не містить висновків про надмірний розмір сплачених митних платежів під час оформлення гарантійного зобов’язання. Рішення по справі № 814/3951/15 виконане відповідачем повністю.

Третя особа надала письмові пояснення, в яких вказано, що органи Державної казначейської служби України безпосередньо здійснюють виконання рішень про стягнення надходжень бюджету (а. с. 60-62).

Представник позивача надав суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження. Відповідач залишив вирішення клопотання на розсуд суду.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, справа розглядається в порядку письмового провадження.

З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд дійшов висновку, що позов належить задоволенню, виходячи з наступного:

Відповідач 24.09.2015 р. прийняв рішення № 504060000/2015/000007/2 про коригування митної вартості товару, заявленої позивачем, яке постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 21.01.2016 р. по справі № 814/3951/15 визнано протиправним та скасовано (а. с. 29-31). Ухвалами Одеського апеляційного адміністративного суду від 19.04.2016 р. та Вищого адміністративного суду від 18.10.2016 р. постанова суду першої інстанції залишена без змін (а. с. 32-37).

У рішенні суду від 24.09.2015 р. зазначено, що позивач подав електронну митну декларацію № 504060000/2015/002742, в якій визначив ціну товару з розрахунку 7,70 доларів США за одиницю товару та з цієї суми сплатив митні платежі. Миколаївською митницею було прийнято рішення № 504060000/2015/000007/2 про коригування митної вартості товарів, яким була скоригована вартість товару в бік збільшення.

Через відмову в прийнятті митної декларації № 504060000/2015/002742 позивач на виконання приписів ч. 7 ст. 55 Митного кодексу України 24.09.2015 р. склав та надав відповідачу нову митну декларацію № 504060000/2015/002755.

У зв’язку з тим, що на момент строку дії фінансових гарантій постанова по справі № 814/3951/15 не набрала законної сили, відповідач склав аркуш коригування митної декларації від 24.09.2015 р. № 504060000/2015/002755, згідно з яким списав за рахунок коштів фінансової гарантії (переплати), на відповідному рахунку ГУ ДКСУ (отримувач Миколаївська митниця ДФС) різницю між сумою митних платежів, обчисленою згідно з митною вартістю товарів, визначеною позивачем, та сумою митних платежів, обчисленою згідно з митною вартістю товарів, визначеною відповідачем.

Як вбачається з аркушу коригування, донарахування митної вартості товару становить 6802,96 грн., з якої донараховано обов’язкові митні платежі до бюджету 2168,78 грн. (а. с. 25).

23.03.2017 р. позивач звернувся до відповідача з заявою про повернення надмірно сплаченого податку відповідно до ст. 301 МК України та розділу ІІІ Порядку № 618 (а. с. 17-19).

Відповідач надав відповідь від 27.07.2017 р., якою було відмовлено в поверненні надмірно сплачених митних платежів, оскільки заявлена до повернення сума за даними інформаційних систем ДФС не обліковується як помилково та/або надмірно сплачена (а. с. 15-16).

Згідно ст. 301 МК України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України та Податкового Кодексу України. У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів митний орган не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів. Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері фінансів.

Відповідно до ст. 43 ПК України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов’язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.

У разі повернення надміру сплачених податкових зобов’язань з податку на додану вартість, зарахованих до бюджету з рахунка платника податку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість у порядку, визначеному пунктом 200-1.5 статті 200-1 цього Кодексу, такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, а у разі його відсутності на момент звернення платника податків із заявою на повернення надміру сплачених податкових зобов’язань з податку на додану вартість чи на момент фактичного повернення коштів - шляхом перерахування на поточний рахунок платника податків в установі банку.

У разі повернення надміру сплачених податкових зобов’язань з податку на додану вартість, зарахованих до бюджету з рахунка платника податку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість у порядку, визначеному пунктом 200-1.5 статті 200-1 цього Кодексу, такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, а у разі його відсутності на момент звернення платника податків із заявою на повернення надміру сплачених податкових зобов’язань з податку на додану вартість чи на момент фактичного повернення коштів - шляхом перерахування на поточний рахунок платника податків в установі банку.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п’яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.

Відповідно до розділу ІІІ Порядку № 618 для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою. Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України. Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.

Керівник (заступник керівника) митного органу на підставі результатів перевірки (у разі її проведення) підписує Висновок про повернення, Реєстр висновків про повернення та супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України (далі - пакет документів на повернення коштів).

Висновок про повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів повинен бути прийнятий митним органом не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платниками податків заяви.

За відсутності підстав для повернення коштів у встановленому порядку готується та надсилається заявнику письмова обґрунтована відповідь.

Підставою для відмови митним органом заявнику може бути або невідповідність поданих документів вимогам Порядку № 618, або відсутність переплати. Відповідач таких підстав у своєї відповіді про відмову в наданні висновку не зазначив.

Згідно ч. 2 ст. 45 Бюджетного кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує.

Відповідач всупереч розділу ІІІ Порядку № 618 не перевірив факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та не встановив наявність переплати. Рішення про коригування митної вартості товару скасовано та рішення суду набрало законної сили, тому сума надмірно сплачених податків та зборів (обов’язкових платежів) повертається декларанту відповідно до вимог Порядку № 618. Митниця не виконала процедурних обов’язків щодо алгоритму дій, покладених на неї зазначеним вище порядком, відтак така бездіяльність митного органу є протиправною.

Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права була висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у постанові від 15.04.2014 р. (справа № 21-29а14), від 25.11.2014 р. (№ 21-338а14).

За таких обставин, позов належить задовольнити.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. Позивач надав платіжне доручення про сплату судового збору в сумі 1600,00 грн. (а. с. 4), що й підлягає присудженню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 11, 71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльність Миколаївської митниці ДФС щодо не складання висновку про наявність підстав для повернення надмірно сплачених митних платежів та податку на додану вартість за результатами розгляду заяви від 23.03.2017 р. № 130.

3. Зобов’язати Миколаївську митницю ДФС скласти та надати висновок Головному управлінню Державної казначейської служби України у Миколаївській області про повернення товариству з обмеженою відповідальністю "Сонар" надмірно сплачених коштів у сумі 2168,78 грн., у тому числі: податку на додану вартість у сумі 1495,29 грн. шляхом перерахування даної суми на рахунок ТОВ "Сонар" № 37513000036819 в системі електронного адміністрування ПДВ, отримувач Державне казначейство, МФО 899998; ввізного мита в сумі 340,15 грн., додаткового імпортного збору в сумі 333,34 грн. за митною декларацією № 504060000/2015/002755 від 24.09.2015 р. шляхом перерахування даних коштів для подальших розрахунків як передплата на рахунок № 373432504220026, ГУ ДКСУ у м. Києві, МФО 820019, отримувач Миколаївська митниця ДФС, ЄДРПОУ 39536431.

4. Присудити товариству з обмеженою відповідальністю "Сонар" (ідентифікаційний код 24790030) судовий збір у сумі 1600,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Миколаївської митниці ДФС.

Постанова суду першої інстанції набирає чинності з моменту закінчення десятиденного строку на апеляційне оскарження.

Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Порядок та строки апеляційного оскарження визначені ст. 186 КАС України.

Суддя Н.В. Лісовська