
Справа № 815/142/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 травня 2017 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бутенко А.В.,
за участю секретаря - Філімоненко А.О.,
сторін:
представник позивача - ОСОБА_2 (за довіреністю),
представник відповідача - Шамота О.В. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення № М-17289/0-7397/6-16 від 06.12.2016 року та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
З позовом до суду звернулась МатвєєваОльга Володимирівна до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, в якому просить суд:
- Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, викладене у листі № М-17289/0-7397/6-16 від 06.12.2016 року, про відмову ОСОБА_3 у надані дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення садівництва, орієнтованою площею 0,12 га, за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Єгорівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області (за межами населених пунктів);
- Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру в Одеській області надати ОСОБА_3 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення садівництва, орієнтованою площею 0,12 га, за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Єгорівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області (за межами населених пунктів).
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, з підстав викладених в адміністративному позові (а.с. 3-10).
Представник відповідача заперечував проти задоволення адміністративного позову з підстав зазначених у письмових запереченнях на позов (а.с. 33а-36).
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд встановив наступне.
Як встановлено судом, ОСОБА_3 (далі - Позивач) є членом садівницького товариства Об'єднання садоводів масиву «Христинівський» (далі - ОСМ «Христинівський») та має у користуванні земельну ділянку, площею 0,12 га, що розташована на території вказаного садівницького товариства.
З метою реалізації свого права на безоплатну приватизацію земельної ділянки, яка перебуває у її користуванні, в межах норм, закріплених законодавством, з повним дотриманням положень законодавства щодо порядку безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами, Позивач звернулася до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (далі - Відповідач) із відповідним клопотанням від 08.11.2016 року (вх. № М-17289/0/5-16 від 08.11.2016 року) про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення садівництва, орієнтованою площею 0,12 га. (а.с. 16).
09.12.2016 року Позивач отримала лист Відповідача вих. №М-17289/0-7397/6-16 від 06.12.2016 року, в якому було викладено рішення Відповідача про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а.с. 24).
Не погодившись з відмовою Головного управлення Держгеокадастру в Одеській області, позивач звернулась до суду з даною позовною заявою.
Оцінюючи відмову суб`єкта владних повноважень, суд виходить з приписів ч. 3 ст. 2 КАС України та доходить до висновку про відмову в задоволені позовних вимог з наступних підстав.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Головне управління Держгеокадастру в Одеській області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та йому підпорядковане.
Відповідач діє на підставі Положення про Головне управління Держгеокадастру в Одеській області (далі - Положення), яке затверджено наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 № 308.
Земельні відносини в Україні відповідно до ст. 3 Земельного кодексу України від 24.10.2001р. №2768-ІІІ (зі змінами та доповненнями) регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно з вимогами статті 15-1, частини 4 статті 122 Земельного кодексу України, підпункту 13 пункту 4 Положення про Головне управління Держгеокадастру в Одеській області, затверджене наказом Держгеокадастру № 308 від 17.11.2016, Головне управління з 01.01.2013 розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством, на території Одеської області.
Відповідно до п.п. 12 п. 4 Положення про Головне управління Держгеокадастру в Одеській області, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 03.02.2015р. №14, Головне управління Держгеокадастру в області відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством.
З метою уникнення порушень вимог законодавства Головне управління при вирішенні питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності керується виключно нормами права.
Листом від 06.12.2016 № М-17289/0-7397/6-16 відмовлено Позивачу в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення садівництва орієнтованою площею 0,12 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності в ОСМ «Христинівський », ділянки № 1250, 1252 на території Єгорівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області (за межами населених пунктів) в зв'язку з тим, що з огляду долучених до клопотання матеріалів, а також інформації, наявної у Головному управлінні, земельна ділянка перебуває у користуванні «Одеського заводу автозаправних агрегатів», згідно з державним актом на право користування землею Б № 031958, для організації колективних садів, площею 6,4 га.
Суд погоджується з наданою Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області відмовою ОСОБА_3, яка викладена у листі від 06.12.2016 № М-17289/0-7397/6-16, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі, зокрема, одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом. Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.
Згідно з ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Разом з тим, згідно з ч.5 ст. 116 цього кодексу, земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.
Судом встановлено, що долучених до клопотання відсутнє погодження користувача щодо припинення користування ними в порядку, визначеному законом.
Також, судом було зроблено запит та витребувано від Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області, належним чином завірену копію документів, а саме: інформацію щодо чинності рішення виконкому Роздільнянської районної ради народних депутатів №28 від 01.02.1989 року, Державного акту на право постійного користування землею серії Б № 031958, виданого у 1989 році Одеському заводу автозаправних агрегатів (Одесскому заводу автозаправочних агрегатов), зареєстрованого в книзі записів державних актів на право користування землею за № 223, на земельну ділянку 6,4 га на території Єгорівської сільської ради Роздільнянського району, також витребувано завірену належним чином копію другого примірнику зазначеного акту.
05.04.2017 року від Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області надійшов лист № 539/2/08/01-29 від 30.03.2017 року (а.с. 80), яким повідомлено, що відповідно до листа архівного відділу Роздільнянської РДА від 29.03.2017 року № 6 рішення виконкому Роздільнянської районної ради народних депутатів від 01.02.1989 року № 1 справ постійного зберігання за 1989 рік, у архівному відділі не має.
До листа надано незавірену копію Державного акту на право постійного користування землею серії Б № 031958, виданого у 1989 році Одеському заводу автозаправних агрегатів, оскільки оригінал даного акту знаходиться Головному управлінні Держгеокадастру в Одеській області (а.с. 81-82).
Суд зазначає, що в судовому засіданні представником Відповідача було надано оригінал зазначеного Державного акту, який оглянуто судом та співпадає з копією, яка була надіслана Роздільнянською районною державною адміністрацією Одеської області.
Таким чином, земельна ділянка перебуває у користуванні «Одеського заводу автозаправних агрегатів», згідно державного акта на право користування землею Б № 031958, для організації колективних садів, площею 6,4 га на території Єгорівської сільської ради Роздільнянського району, при цьому будь-яких рішень щодо припинення права користування цією землею, в тому числі в зв'язку з припиненням юридичної особи користувача, органом місцевого самоврядування не прийнято, державний акт не анульований та є чинним, що підтверджено листом від 30.03.2017 року (а.с.80).
При цьому судом не приймаються обґрунтування представника про відсутність реєстрації земельних ділянок за «Одеським заводом автозаправних агрегатів» на територіх Роздільнянського району Одеської області, оскільки рішення про надання земельної ділянки у користування не скасовано, а видача державного акту на право користування є фактичним визнанням державою права такого користування.
Виходячи з викладеного, суд вважає, що Відповідачем доведено правомірність наданої ОСОБА_3В відмови, яка викладена у листі від 06.12.2016 № М-17289/0-7397/6-16, тому позов ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення № М-17289/0-7397/6-16 від 06.12.2016 року та зобов'язання вчинити певні дії, задовленню не підлягає.
Відповідно до ч. 1 статті 11 КАС України, визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 69 та ч.ч. 1, 4 ст. 70 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Згідно зі ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
У зв'язку з тим, що у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю, витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача, відповідно до положень ст. 94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 159 - 163, 254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області - відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 19.05.2017 року.
Суддя Бутенко А.В.
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області - відмовити повністю.
19 травня 2017 року.