Постанова № 6661313, 27.10.2009, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.10.2009
Номер справи
2а-4298/09/2370
Номер документу
6661313
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 жовтня 2009 року №2а-4298/09/2370

10 год. 10 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Смілянця Е.С.,

при секретарі: Веліхановій О.С.,

за участю представників позивача Пасічник А.А.,Ковбасюк М.П.,

відповідача: Котьол О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси, справу за позовом Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до приватного малого підприємства «Зодчий» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,

ВСТАНОВИВ

До Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернулося Черкаське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, в якій просить стягнути з приватного малого підприємства «Зодчий» адміністративно-господарські санкції за незайняте робоче місце інвалідом у 2008 році в сумі 18750 грн. 00 коп. та пені за несвоєчасну сплату зазначених санкцій в сумі 833 грн. 24 коп., а всього 19583 грн. 24 коп.

В судовому засіданні представники позивача Пасічник А.А. та Ковбасюк М.П. позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просять їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача Котьол О.В. позов не визнав, просить його не задовольняти з мотивів, зазначених у запереченнях на позовну заяву.

Заслухавши доводи представників позивача, представника відповідача та дослідивши всі наявні в матеріалах справи докази, суд вважає за необхідне задовольнити позов в повному обсязі з наступних підстав.

Відповідно до частини восьмої статті 69 Господарського кодексу України підприємство з правом найму робочої сили забезпечує визначену відповідно до закону кількість робочих місць для працевлаштування неповнолітніх, інвалідів, інших категорій громадян, які потребують соціального захисту. Відповідальність підприємства за невиконання даної вимоги встановлюється законом.

Спеціальним законом, який визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами, є Закон України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.91 N 875-XII (надалі за текстом «Закон N 875-XII») .

Частиною другою статті 18 Закону N 875-XII визначено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Приймаючи до уваги, що відповідач використовує працю найманих працівників, на нього розповсюджуються вимоги зазначеної статті Закону N 875-XII.

Згідно Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 70 від 31.01.2007 р. «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», відповідач зобовязаний щороку до 1 березня подавати відділенню Фонду інвалідів звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів.

Черкаським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів 06.05.2009 року у ПМП «Зодчий» проведено перевірку щодо виконання нормативу робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів.

На підставі перевірки складений акт, де зазначено, що у ПМП «Зодчий» за період з 01.01.2008 року по 31.12.2008 року рахувалася середньооблікова чисельність працівників облікового складу у кількості 24 осіб.

Крім того, згідно довідки відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Черкаси, судом встановлено, що ПМП «Зодчий», як платник страхових внесків, відповідно розрахункової відомості про нарахування та перерахування страхових внесків за 2008 рік мав середньооблікову кількість штатних працівників 23 особи.

Частиною 1 статті 19 зазначеного вище Закону встановлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 чоловік у кількості одного робочого місця. Відповідно до ч. 3 цієї ж статті підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць, виходячи з вимог статті 18 Закону.

При цьому, частиною другою статті 19 Закону N 875-XII зобовязано підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, самостійно розраховувати кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті та забезпечувати працевлаштування інвалідів.

Приймаючи до уваги, що відповідачем в 2008 році не були вчинені такі дії та не створені робочі місця для працевлаштування працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена група інвалідності, згідно з Законом N 875-XII відповідач зобовязаний сплатити відділенню Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Строк сплати адміністративно-господарських санкцій визначений до 15 квітня 2009 року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. (Пункт другий Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів затверджений Постановою кабінету міністрів України № 70 від 31.01.2007 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»).

За порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій частиною другою статті 20 Закону N 875-XII передбачено нарахування пені в розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Позивачем проведений розрахунок вартості одного робочого місця ПМП «Зодчий» за 2008 рік, як становить 18750 грн. 00 коп., саме такий розмір адміністративно-господарських санкцій відповідач повинен був сплатити до фонду.

Приймаючи до уваги, що ПМП «Зодчий» не сплатив зазначені адміністративно-господарські санкції, розмір пені, нарахованої на суму недоїмки, за період з 16 квітня 2009 року по 10 вересня 2009 року (день звернення до суду) розраховується з урахуванням встановленого розміру облікової ставки НБУ на рівні 10,25 % та складає 833 грн. 24 коп. Загальна сума стягнення дорівнює 19583 грн. 24 коп.

Вирішуючи даний спір, суд виходить з того, що одним із аспектів соціальної захищеності інвалідів, відповідно до частини першої статті 17 Закону N 875-XII , є право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.

Це положення узгоджується зі статтею 43 Конституції України (№254к/96-ВР), відповідно до якої кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.

З огляду на викладене, суд констатує, що відповідач, ігноруючи вищезазначені вимоги чинного законодавства щодо створення робочих місць для забезпечення зайнятості людей з фізичними чи психічними вадами, перешкоджає досягненню ними матеріальної незалежності, їх соціальної реабілітації та забезпеченню рівних можливостей з усіма іншими громадянами.

На підставі викладеного, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з приватного малого підприємства «Зодчий» , що зареєстроване за адресою: м.Черкаси вул. Луценка,8, код ЄДРПОУ 22788939 на користь Черкаського обласного відділенню Фонду соціального захисту інвалідів, що зареєстроване за адресою: м. Черкаси просп. Хіміків,50 код ЄДРПОУ 21368023 18750 грн. 00 коп. адміністративно-господарських санкцій за незайняте робоче місце інвалідом у 2008 році та 833 грн. 24 коп. пені за несвоєчасну сплату зазначеної санкції, а всього 19583 (девятнадцять тисяч пятсот вісімдесят три) грн. 24 коп.

Звільнити ПМП «Зодчий» від сплати судових витрат на підставі ч. 4 ст. 94 КАС України.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня складення повного тексту постанови та наступного подання апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий Е.С.Смілянець

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 02.11.2009 року.