Рішення № 66611339, 17.05.2017, Лисичанський міський суд Луганської області

Дата ухвалення
17.05.2017
Номер справи
415/722/17
Номер документу
66611339
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа 415/722/17

Провадження 2/415/611/17

17.05.17 року Лисичанський міський суд Луганської області

у складі: головуючого судді Чернобривко Л.Б.,

при секретарі Дьоміновій О.М.,

за участю прокурора Невечері Є.І.,

представника позивача ОСОБА_1,

відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Лисичанську цивільну справу за позовом керівника Лисичанської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради Луганської області до ОСОБА_2 про стягнення неправомірно отриманої державної соціальної допомоги на дітей одинокій матері, -

В С Т А Н О В И В :

керівник Лисичанської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради Луганської області звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення неправомірно отриманої державної соціальної допомоги на дітей одинокій матері, мотивуючи свої вимоги тим, що Лисичанською місцевою прокуратурою в січні 2017 року встановлено факт наявності заборгованості відповідача перед Управлінням праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради Луганської області у вигляді переплати державної соціальної допомоги на дітей одинокій матері за період з 01.10.2013 року по 31.12.2015 року у розмірі 10 573,80 грн. Під час вивчення матеріалів особової справи відповідача було встановлено, що вона на підставі власної заяви, при поданні якої її було ознайомлено про обставини, у разі яких припиняється виплата допомоги, з 01.05.2009 року є отримувачем державної допомоги одиноким матерям на утримання малолітнього сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 В серпні 2016 року до Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради Луганської області від відповідача ОСОБА_2 надійшла заява від 15.08.2016р. та копія пенсійного посвідчення, в заяві повідомила, що з 12.09.2013 року отримує пенсію по втраті годувальника в УПФУ у м. Лисичанську. Таким чином, ОСОБА_2 втратила право на отримання державної допомоги одинокій матері з 01.10.2013 року. Через несвоєчасне повідомлення зазначених вище обставин, відповідач незаконно отримала допомогу одиноким матерям в сумі 10 573,80 грн. 15 серпня 2016 року ОСОБА_2 надано заяву, в якій остання визнала факт не надання до УПСЗН Лисичанської міської ради інформації про отримання пенсії у разі втрати годувальника на сина та вказано про зобов'язання повернути суму переплати державної допомоги на рахунок управління, однак до теперішнього часу кошти не повернуто.

Посилаючись на наведене, просить суд стягнути з ОСОБА_2 на користь Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради Луганської області суму надмірно виплаченої державної допомоги одиноким матерям у розмірі 10 573,80 грн., а також стягнути з відповідача на користь прокуратури Луганської області судовий збір у розмірі 1600 грн.

В судовому засіданні прокурор, який діє в інтересах держави в особі Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради Луганської області підтримала позовні вимоги в повному обсязі та просила суд їх задовольнити. У своїх поясненнях посилалась на обставини, викладені у позовній заяві, про що надала суду відполвдіні докази.

Представник позивача ОСОБА_1 у судовому засіданні позов підтримала, просила їх задовольнити.

У судовому засіданні відповідач ОСОБА_2 позов визнала, з рішенням суду згодна. Додатково пояснила, що їй не було відомо, що законодавством не передбачено отримування двох видів допомоги на дитину. Вона отримувала пенсію по втраті годувальника та допомоги одинокій матері. Коли дізналась про це, звернулась у серпні 2016 року до УПСЗН в м. Лисичанську, а необхідно було звертатися до березня 2016 року. При поданні документів на оформлення допомоги була ознайомлена з умовами виплати такої допомоги , а також про те, що у разі змін в матеріальному стані повинна буде повідомити УПСЗН. Погоджується повертати надміру виплачену допомогу.

Суд, вислухавши пояснення прокурора, представника позивача, відповідача, дослідивши докази, що є в матеріалах справи, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

В судовому засіданні встановлено, що згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2, ІНФОРМАЦІЯ_4 року народився ОСОБА_3, актовий запис № 569. Його батьками зазначено: ОСОБА_4 та ОСОБА_2 (а.с. 15).

Рішенням Управлінням праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради Луганської області ОСОБА_2 була призначена державна допомога одиноким матерям на утримання малолітнього сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, на підставі власної заяви від 05.05.2009 року, при поданні якої відповідача було ознайомлено про обставини, у разі яких припиняється виплата допомоги одиноким матерям (а. с.13,14).

Із копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 ІНФОРМАЦІЯ_5 року помер ОСОБА_4, актовий запис № 589 (а.с.16).

Відповідно до копії довідки №4984 від 16.04.2009р., виданої УПФУ в м. Лисичанську, померлий ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2. страхового стажу, необхідного для призначення пенсії сім'ї померлого годувальника (3 роки) не має (а.с.17).

Згідно копії посвідчення № НОМЕР_4 виданого на ім'я ОСОБА_2, останній призначена пенсія у зв'язку з втратою годувальника в загальній сумі 949 грн. (а.с.18).

З заяви ОСОБА_2 від 15.08.2016 р. вбачається, що остання просить здійснити перерахунок допомоги одиноким матерям за період з 12.09.2013р. по 31.12.2015р., оскільки в цей період отримувала в УПФ в м. Лисичанську на малолітнього сина ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_6 пенсію у зв'язку з втратою годувальника, та зобов'язалася утворену переплату допомоги одиноким матерям вносити на розрахунковий фонд УПСЗН (а.с.19).

Відповідно до довідок, наданих УПСЗН Лисичанської міської ради, надмірно сплачена ОСОБА_2 сума допомоги одиноким матерям становить 10 573,80 грн. (а.с.21-24).

23 січня 2017 року керівнику Лисичанської місцевої прокуратури Луганської області направлено лист УПСЗН Лисичанської міської ради в доповнення до інформації стосовно надмірно виплачених сум соціальних виплат та матеріали щодо надмірно отриманих коштів ОСОБА_2 для вжиття заходів прокурорського реагування (а.с.11).

Про факт встановлення заборгованості ОСОБА_2 перед Управлінням праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради у Луганській області у вигляді переплати державної допомоги одиноким матерям за період з 01.10.2013 року по 31.12.2015 року у розмірі 10 573,80 грн., Лисичанській місцевій прокуратурі стало відомо в січні 2017 року, та відповідно до повідомлення останньої, адресованого начальнику Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради у Луганській області від 02.02.2017 року за № 812 вих, було прийнято рішення про пред'явлення позову до Лисичанського міського суду Луганської області в інтересах держави в особі Управлінням праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради Луганської області про стягнення з ОСОБА_2 надміру виплаченої державної допомоги одинокій матері у сумі 10 573,80 грн. (а. с.25).

Згідно ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює, або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 р. № 2811-XII (далі - Закон) громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Відповідно до вимог ст. 18-1 Закону право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Згідно ч. 2 ст. 22 Закону суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом.

Відповідно до п.46 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою КМУ від 27.12.2001 р. № 1751, особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний термін повідомити про це органи праці та соціального захисту населення. Виплата допомоги припиняється за рішенням органу, що призначає та виплачує цю допомогу з місяця, що настає після місяця, у якому виникли такі обставини.

У зв'язку з несвоєчасним повідомленням відповідачем обставин, що вплинули на виплату допомоги одиноким матерям, ОСОБА_2 незаконно отримала допомогу у розмірі 10 573,80 грн.

За таких обставин, суд вважає, що з відповідача підлягає стягненню за період з 01.10.2013 року по 31.12.2015 року надмірно виплачена державна допомога на дітей одиноким матерям у розмірі 10 573,80 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.

Позивачем за подання позову сплачено судовий збір в розмірі 1600 грн., тому з відповідача підлягає стягненню судовий збір на користь позивача в сумі 1600 грн.

Керуючись ст.ст.ст. 10, 11, 60, 209, 212-215, 218 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В :

Позовну заяву Керівника Лисичанської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення неправомірно отриманої державної соціальної допомоги на дітей одинокій матері задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, ідн. НОМЕР_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради Луганської області ( р\р 35411038053554, код ЄДРПОУ 24205528, МФО 804013 в Луганській області) суму надмірно виплаченої державної допомоги одиноким матерям в розмірі 10 573( десять тисяч п'ятсот сімдесят три) грн. 80 коп.

Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, ідн. НОМЕР_1 судовий збір в сумі 1600 (одна тисяча шістсот) грн. на користь прокуратури Луганської області ( р/р 35211068000839, банк ДКСУ м. Київ, МФО 820172, ЄДРПОУ 02909921, код класифікації видатків бюджету -2800).

Рішення суду може бути оскаржене до апеляційного суду Луганської області шляхом подання через Лисичанський міський суд апеляційної скарги у десятиденний строк з моменту його проголошення, а особами, що брали участь у справі, але не були присутні при його проголошенні, рішення може бути оскаржене в тому самому порядку та в той самий строк з моменту отримання копії рішення.

Суддя Л.Б. Чернобривко