
Ульяновський районний суд Кіровоградської області
Справа № 402/305/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" травня 2017 р. Ульяновський районний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого-судді: Ясінського Л.Ю.
при секретарі: Кашнікову І.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. м. Благовіщенське адміністратив-ну справу за позовом заступника керівника Новоукраїнської місцевої прокуратури Кіровоградської області до відповідача ОСОБА_1 сільської ради, Благовіщенського району, третя особа: загальноосвітня школа 1-111 ступенів с.Лозувата Благовіщенського району Кіровоградської області про визнання незаконною бездіяльність ОСОБА_1 сільської ради Благовіщенського району Кіровоградської області та зобов"язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Заступник керівника Новоукраїнської місцевої прокуратури Кіровоградськоъ областы звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 сільської ради Благовіщенського району Кіровоградської області, третя особа: загальноосвітня школа 1-111 ступенів с.Лозувата Благовіщенського району Кіровоградської області, про визнання бездіяльності відповідача незаконною та зобов»язання вчинити певні дії, посилаючись на те, що відповідач допустив незаконну бездіяльність, якою встановлено, що відповідач на прилеглій території загальноосвітньої школи 1-111 ступенів с.Лозувата Благовіщенського району Кіровоградської області не поновлено дорожню розмітку « Пішоходний перехід», не обладнано пагорбами ( пристроями примусового зниження швидкості), дорожніми знаками 1.11 «Пагорб» 3.29 «Обмеження максимальної швидкості» 1.33 «Діти», 5.35.1 та 5.32.2 «Пішоходний перехід», інформаційним панно», згідно вимог п.п.10.3.34, 10.7..33 «Правил установки дорожніх знаків» ДСТУ 4100-2002» та п.5.1 Загальних технічних вимг ДСТУ 4123:2006 «Правил застосування пристрою примусового зниження швидкості дорожньо-транспортної техніки на вулицях і дорогах». Зазначає, що відповідач, як орган місцевого самоврядування, зобовязаний вживати заходи щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглій до. Враховуючи викладене, прокурор просить визнати незаконною бездіяльність відповідача з питання незабезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглій території до загальноосвітньої школи 1-111 ступенів с.Лозувата Благовіщенського району Кіровоградської області; зобов'язати відповідача вжити заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглій території загальноосвітньої школи 1-111 ступенів с.Лозувате Благовіщенського району Кіровоградської області, поновитти дорожню розмітку «Пішоходний перехід», обладнати пагорбами ( пристроями примусового зниження швидкості), встановивши дорожні знаки 1.11 «Пагорб» 3.29 «Обмеження максимальної швидкості» 1.33 «Діти», 5.35.1 та 5.32.2 «Пішоходний перехід», інформаційним панно», стягнути з відповідача понесені прокуратурою витрати зі сплати судового збору.
Представник відповідача в судове засідання не з"явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, направив до суду заяву в якій позовні вимоги визнає та просить розглядати справу у його відсутності.
Представник третьої особи в судове засідання не з"явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, направила до суду заяву в якій позовні вимоги підтримує та просить розглядати справу у її відсутності.
Суд вивчивши матеріали справи та дослідивши письмові докази, приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню виходячи зі слідуючого.
Судом встановлено, що інспектором з дорожнього нагляду Благовіщенського ВП Гайворонського ВП ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_2 24.02.2017 року при обстеженні ділянки вулично-шляхової мережі біля загальноосвітньої школи 1-111 ступенів с.Лозувата Благовіщенського району Кіровоградської області було виявлено не поновлену дорожню розмітку «Пішоходний перехід», не обладнано пагорбами ( пристроями примусового зниження швидкості), дорожніми знаками 1.11 «Пагорб» 3.29 «Обмеження максимальної швидкості» 1.33 «Діти», 5.35.1 та 5.32.2 «Пішоходний перехід», інформаційним панно», згідно вимог п.п.10.3.34, 10.7..33 «Правил установки дорожніх знаків» ДСТУ 4100-2002» та п.5.1 Загальних технічних вимг ДСТУ 4123:2006 «Правил застосування пристрою примусового зниження швидкості дорожньо-транспортної техніки на вулицях і дорогах», про що складено акт (а.с. 8).
На підставі статей27,52-1 Закону України «Про дорожній рух», з метою забезпечення безпеки дорожнього руху, інспектором Стаднік Я.М. складено вимогу сільському голові ОСОБА_1 сільської ради Благовіщенського району від 24.02.2017 року, щодо встановлення в строк до 27.02.2017 року встановити пристрій примусового обмеження швидкості руху, дорожніх знаків 1.11 «Пагорб» 3.29 «Обмеження максимальної швидкості» 1.33 «Діти», 5.35.1 та 5.32.2 «Пішоходний перехід», інформаційним панно» біля загальноосвітньої школи 1-111 ступенів с.Лозувате Благовіщенського району Кіровоградської області (а.с. 9).
Нормистатті 19 Конституції Українивстановлюють, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Відповідно до п. 1, п. 4ч. 1ст. 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження: організація за рахунок власних коштів і на пайових засадах будівництва, реконструкції і ремонту об'єктів комунального господарства та соціально-культурного призначення, жилих будинків, шляхів місцевого значення, а також капітального та поточного ремонту вулиць і доріг населених пунктів та інших доріг, які є складовими автомобільних доріг державного значення (як співфінансування на договірних засадах); залучення на договірних засадах підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності до участі в розвитку потужностей будівельної індустрії і промисловості будівельних матеріалів, у створенні, розвитку та реконструкції об'єктів інженерного забезпечення і транспортного обслуговування.
Відповідно до ч. 1 ст.16, ст.17, п. 1, п. 2 ч. 1 ст.19 Закону України «Про автомобільні дороги»вулиці і дороги міст та інших населених пунктів знаходяться у віданні органів місцевого самоврядування і є комунальною власністю. Управління функціонуванням та розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктівздійснюєтьсявідповідними органами місцевого самоврядування, у віданні яких вони знаходяться. Основними обов'язками органів місцевого самоврядування у частині управління функціонуванням і розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів є: забезпечення безперервних, безпечних, економічних та зручних умов руху транспортних засобів і пішоходів вулицями і дорогами міст та інших населених пунктів; організація будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць і доріг міст та інших населених пунктів за встановленими для них будівельними нормами, державними стандартами та нормами.
Згідно з ч. 1ст. 7 Закону України «Про дорожній рух»до компетенції сільських, селищних рад, їх виконавчих органів у сфері дорожнього руху належить: забезпечення виконання вимог законодавства та рішень центральних органів виконавчої влади з питань дорожнього руху і його безпеки; розробка, затвердження та виконання місцевих програм безпеки дорожнього руху; створення позабюджетних фондів для додаткового фінансування заходів щодо безпеки дорожнього руху; організація та контроль за діяльністю підприємств з питань дорожнього руху і його безпеки; сприяння створенню на території відповідного населеного пункту підприємств і організацій для надання платних послуг, пов'язаних з підготовкою та підвищенням кваліфікації водіїв, технічним обслуговуванням і ремонтом транспортних засобів; сприяння діяльності по утриманню у безпечному для дорожнього руху стані автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів та їх облаштуванню об'єктами сервісу; прийняття рішень про розміщення, обладнання та функціонування майданчиків для паркування транспортних засобів та стоянок таксі на вулицях і дорогах населених пунктів, здійснення контролю за дотриманням визначених правилами паркування транспортних засобів вимог щодо розміщення, обладнання та функціонування майданчиків для паркування; сприяння організації та здійсненню медичної допомоги потерпілим у дорожньо-транспортних пригодах та інших заходів щодо медичного забезпечення безпеки дорожнього руху; проведення серед різних соціально-вікових груп населення профілактичних заходів щодо безпеки дорожнього руху; навчання населенняПравил дорожнього руху; здійснення заходів щодо профілактики дитячого дорожньо-транспортного травматизму.
Таким чином, забезпечення безпеки дорожнього руху, благоустрій доріг та пішохідних шляхів здійснюється органами місцевого самоврядування у віданні яких вони знаходяться.
Відповідно до п. 2 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правила користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №198 від 30.03.1994, ремонт і утримання дорожніх обєктів (крім залізничних переїздів), що перебувають у загальнодержавній власності, здійснюється дорожньо-експлуатаційними організаціями, які належать до сфери управління Укравтодору, а тих, що перебувають у комунальній власності, відповідними комунальними дорожньо-експлуатаційними організаціями.
Відповідно до п.5.1 Загальних технічних вимог ДСТУ 4123:2006, пристрій примусового зниження швидкості застосовується в районі розташування дитячих та навчальних закладів, зон масового відпочинку, перед нерегульованими пішохідними переходами, розташованими поза межами перехресть, перед нерегульованими перехрестями, в місцях інтенсивного руху транспортних засобів у житлових зонах та прилеглих до дороги територіях. Згідно п. 5.2 ДСТУ 4123:2006 «Правил застосування пристрою примусового зниження швидкості дорожньо-транспортної техніки на вулицях і дорогах» елементи примусового зниження швидкості встановлюють на відстані 56 м від небезпечної ділянки. Для обмеження швидкості руху на ділянках протяжністю понад 100 м дозволено послідовно встановлювати настили на відстані 2030 м один від одного за напрямком руху. Для ступінчастого обмеження швидкості дозволено послідовно встановлювати два або три елементи примусового зниження швидкості за напрямком руху на відстані 10 30 м один від одного. На ділянках доріг, де застосовують елементи примусового зниження швидкості, треба встановлювати дорожній знак 1.11 «Пагорб» та у місцях, що передують ділянкам доріг, де застосовують елементи примусового зниження швидкості, треба встановлювати дорожні знаки 3.29 «Обмеження максимальної швидкості» відповідно до п. 10.2.3 та п.10.5.25 ДСТУ 4100. Відповідно до п.10.3.34 «Правил Установки дорожніх знаків ДСТУ 4100-2002» знак 1.33 «Діти» повинен установлюватись перед ділянками доріг, на які є вихід з території дитячих закладів (дошкільних закладів, шкіл, дитячих таборів тощо), що прилягають безпосередньо до даної дороги. Знак 1.33 повинен повторюватись. Перший знак повинен бути установлений на відстані 100 м, а другий не меншій ніж 50 м від початку небезпечної ділянки. З повторним знаком повинна застосовуватись табличка 7.2.1, на якій зазначають довжину ділянки дороги, що прилягає безпосередньо до території дитячого закладу. Згідно з п. 10.7.33 «Правил установки дорожніх знаків ДСТУ 4100-2002» знаки 5.35.1 і 5.35.2 «Пішохідний перехід» повинні застосовуватись для позначення місць, призначених для організованого переходу пішоходів через проїзну частину. Знак 5.35.1 повинен установлюватись праворуч від дороги, знак 5.35.2 ліворуч.
Інспектором з дорожнього нагляду Благовіщенського ВП Гайворонського ВП ГУНП в Кіровоградській області вжито заходів щодо усунення порушень, а саме: до ОСОБА_1 сільської ради внесено припис, на виконання якого надано, згідно вимог законодавства, три доби, проте порушення не усунуті.
Таким чином, ОСОБА_1 сільською радою, в порушення вищевказаних норм законодавства, не вжито заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглій до ЗШ І-ІІІ ступенів с. Лозувате території, оскільки вона не обладнана пристроями примусового зниження швидкості дорожньо-транспортної техніки (пагорбами), інформаційним панно, дорожніми знаками 1.33, 1.11, 3.29, 5.35.1, 5.35.2, не поновлена дорожня розмітка «Пішохідний перехід.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відсутність зазначених знаків та дорожньої розмітки, якими помічається ділянка на якій можлива поява дітей з території загальноосвітньої школи 1-111 ступенів с.Лозувате Благовіщенського району Кіровоградської, що є навчальним закладом, є порушенням з огляду на обов'язковість наявності таких дорожніх знаків та дорожньої розмітки.
ОСОБА_1 сільська рада Благовіщенського району як орган місцевого самоврядування, до компетенції повноважень якої віднесено забезпечення безпеки дорожнього руху, благоустрою доріг та пішохідних шляхів, допустила бездіяльність щодо невиконання цих функцій.
Враховуючи задоволення позовних вимог, судові витрати понесені прокурором при подачі позову до суду, згідност. 94 КАС України, підлягають стягненню з відповідача, оскільки останній є субєктом владних повноважень.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9,94,158-163 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов заступника керівника Новоукраїнської місцевої прокуратури Кіровоградської області до ОСОБА_1 сільської ради Благовіщенського району Кіровоградської області, третя особа загальноосвітня школа 1-111 ступенів с.Лозувата Благовіщенського району Кіровоградської області про визнання бездіяльності відповідача незаконною та зобовязання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати незаконною бездіяльність ОСОБА_1 сільської ради Благовіщенського району Кіровоградської області з питання забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглих територіях до загальноосвітньої шкоди І-ІІІ ступенів с.Лозувата Благовіщенського району Кіровоградської області.
Зобовязати ОСОБА_1 сільську раду Благовіщенського району Кіровоградської області вжити заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглій території до загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів с. Лозувата Благовіщенського району Кіровоградської області, а саме забезпечити на території поновлення дорожньої розмітки «пішохідний перехід» та обладнати дорожніми знаками 5.35.1, 5.35.2, 1.11, 1.33, 3.29, пагорбами (пристроями примусового зниження швидкості), інформаційним панно.
Стягнути з відповідача понесені прокуратурою витрати на сплату судового збору в розмірі 3200 грн. на р\р 35215073004600 в банку Державна Казначейська служба України, м. Київ МФО 820172, код класифікації видатків бюджету 2800, отримувач прокуратура Кіровоградської області, код ЄДРПОУ 02910025.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції ( Ульяновський районний суд Кіровоградської області). Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьоїстатті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
ССуддя: ОСОБА_3