Ухвала суду № 66606662, 18.05.2017, Каховський міськрайонний суд Херсонської області

Дата ухвалення
18.05.2017
Номер справи
658/1682/17
Номер документу
66606662
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 658/1682/17

(провадження № 1-кс/658/368/17)

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2017 року м.Каховка

Каховський міськрайонний суд Херсонської області в складі:

слідчого судді Єйбог І.М.,

за участю секретаря Ганжевій В.Г.,

розглянувши в приміщенні суду м. Каховці Херсонської області клопотання старшого слідчого СВ Каховського ВП ГУНП в Херсонській області Салівончик Т.О., погоджене зі прокурором Каховської місцевої прокуратури Караван А.М. про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії у кримінальному провадженні № 12017230190000645,

встановив:

До Єдиного реєстру досудових розслідувань 18 березня 2017 року внесені дані про матеріали кримінального провадження № 12017230190000645 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України, відповідно до яких, 17 березня 2017 року до чергової частини Каховського ВП надійшла заява від виконавчого комітету Тавричанської сільської ради про те, що керівником ЖКГ с. Тавричанка ОСОБА_3 вчинено службову підробку.

Старшим слідчим СВ Каховського ВП ГУНП в Херсонській області Салівончик Т.О., за погодженням старшого прокурора Каховської місцевої прокуратури Караван А.М., направлено до суду клопотання про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності житлово-комунаьного господарства с. Тавричанка. Клопотання мотивоване тим, що під час досудового розслідування виникла необхідність у встановлені або спростуванні фактів порушення фінансово-господарської діяльності господарства, та в подальшому проведення судової економічної експертизи, яка можлива тільки після проведення ревізії. Проведення ревізії просить доручити Управлінню Південного офісу Дераужитслужби в Херсонській області.

В судовому засіданні слідчий клопотання підтримала просила його задовольнити з підстав викладених в ньому.

Старший прокурор Каховської місцевої прокуратури Караван А.М. підтримав клопотання, наполягав на проведенні позапланової виїзної ревізії.

Як вбачається з прикінцевих положень Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII від 14 жовтня 2014 року, які набрали законної сили, внесено зміни в статті 36 та 40 КПК України в частині повноважень прокурора та слідчого на призначення ревізій і перевірок.

Так, повноваження слідчого органу досудового розслідування призначати ревізії та перевірки, закріплені п.4 ч.2 ст.40 КПК України - виключено. Повноваження прокурора призначати ревізії та перевірки, закріплені п.6 ч.2 ст.36 КПК України - виключено.

Таким чином, слідчий та прокурор позбавлені повноважень самостійно призначати ревізії та перевірки в ході здійснення досудового розслідування.

Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 9 КПК України, у випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють, або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені ч. 1 ст. 7 цього Кодексу.

Відповідно до п.5 ч.2 ст. 40 КПК України слідчий уповноважений звертатися за погодженням із прокурором до слідчого судді з клопотанням про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 223 КПК України слідчі (розшукові) дії є діями, спрямованими на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні. Підставами для провадження слідчої (розшукової) дії є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення мети.

Відповідно до ст.ст. 91, 92 КПК України у кримінальному провадженні підлягають доказуванню подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення), вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням. Обов'язок доказування покладається на слідчого, прокурора.

У ч. 2 ст. 93 КПК України передбачено, що сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок.

Також, у п. 4 ч.2 ст. 99 КПК України вказано, що до документів, які є доказами, можуть належати висновки ревізій та акти перевірок.

Отже, на думку слідчого судді надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії відповідає завданням кримінального провадження та не суперечить загальним засадам кримінального провадження.

Під час проведення досудового розслідування вказаного правопорушення, встановлено, що ЖКГ с. Тавричанка створено рішенням сесії Тавричанської сільської ради від 03 липня 2003 року, яка є засновником підприємства. Підприємство здійснює забір води для централізованого водопостачання та водовідведення. Сесію Тавричанської сільської ради 7-го скликання від 15 січня 2016 року начальником Тавричанського ЖКГ призначено ОСОБА_3

В лютому 2017 року ФОП ОСОБА_4 проведено аналіз фінансово-господарської діяльності ЖКГ с. Тавричанка за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року. За результатами аналізу було виявлено ряд недоліків та порушень ведення бухгалтерського обліку та фінансової дисципліни підприємства, які допущені керівником ОСОБА_3 За період з 15 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року облік використання робочого часу ОСОБА_3 здійснювався як за посадою керівника, так і за посадою виконуючого обов'язки головного бухгалтера по 8 годин щоденно. Наказом № 31 о/с від 04 січня 2016 року обов'язки головного бухгалтера тимчасового покладено на ОСОБА_3 зі стовідсотковою оплатою праці. За вказаний період допущене зайве нарахування ОСОБА_3 коштів на суму 46000 гривень за роботу на посаді в.о. головного бухгалтера ЖКГ с. Тавричанка та зайво нараховане і сплачено ЄСВ в сумі 10 120 гривень, внаслідок чого нанесено матеріальну шкоду підприємству на суму 56120 гривень.

Більшість розрахунків підприємства повинна здійснюватись по безготівковій формі, а незначна - готівкою через підзвітних осіб. Разом з тим, по підприємству розрахунки через касу через підзвіт здійснено на суму 500 000 гривень, що складає 72 % від отриманих доходів. По ЖКГ за 2016 рік кошти під звіт на придбання ТМЦ отримувала тільки одна особа - ОСОБА_3, якою до підприємства авансові звіти про використані готівкові кошти та списувались за даними бухгалтерії. Проведеним суцільним аналізом отримання та звітування витрачених коштів ОСОБА_3 встановлено безпідставне списання готівки по касі підприємства на загальну суму 14 299 гривень. До авансових звітів додано фіскальні чеки на придбання ПММ з різних населених пунктів - м. Мелітополь, смт. Чаплинка, смт. Новотроїцьке без документального підтвердження. Здійснювалась списання готівки по фіскальним чекам, де заправка ППМ здійснювалась в неробочий час. Також списувалась готівка по товарним чекам без номерів, які повинні бути проведені та пройти через реєстратор касових операцій.

Крім того, ОСОБА_3 здійснювалось списання ТМЦ (ППМ) на роботу мотокоси, мотопомпи та на трактор ЮМЗ-6. Мотокоса та мотопомпа за даними бухгалтерського обліку ЖКГ не обліковується. Договори з працівниками про повну матеріальну відповідальність не укладені. Наряди на роботу мотокосою на скошення трави на території сільської ради не виписувались та не затверджувались; наряди на роботу мотопомпи для відкачування води, нечистот не виписувались, журнал обліку поривів не ведеться та відсутній. Накази по підприємству про норми списання ПММ на мотокосу та мотопомпу відсутні. Разом з тим безпідставно, без підтверджуючих документів за 2016 рік списано на косіння трави з благоустрою території 2 115, 5 л. бензину А-92 на суму 4461 гривню. На викачку каналізаційних відходів 194,89 л. бензину А-92 на суму 4165 гривень. За період лютий - грудень 2016 року на трактор ЮМЗ-6 на пусковий зарядний пристрій допущено зайве списання бензину А-92 в кількості 147,13 л. на суму 2 964 гривні. За вказаний період на трактор списано та використано 1917,89 л. дизельного палива та на пусковий пристрій бензин А-92 175,9 л. Орієнтована норма списання бензину для пускових двигунів на трактори складає 1,5 % від використаного дизельного палива, що складає в даному випадку 28,77 л., однак фактично ЖКГ с. Тавричанка списано 175,9 л.

Крім того, проведеним досудовим розслідуванням встановлені факти невиплати заробітної плати працівникам ЖКГ с. Тавричанка, що підтверджується показами свідків ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7

Проведений аналіз фінансово-господарської діяльності ЖКГ с. Тавричанка, покази працівників підприємства свідчать про можливе вчинення керівником ЖКГ с. Тавричанка ОСОБА_3 кримінальних правопорушень, а саме розтрати коштів та товарно-матеріальних цінностей, внесення неправдивих відомостей до офіційних документів.

Отже, під час досудового розслідування у кримінальному провадженні виникла необхідність у встановлені або спростуванні фактів порушення фінансового-господарської діяльності господарства, та подальшого проведення судової економічної експертизи.

Згідно з ч. 5 ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення фінансового контролю в Україні» позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу державного фінансового контролю і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, закріплених у даній статті.

Позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду. Позапланова ревізія підконтрольної установи не може проводитися частіше одного разу на квартал. Позапланова ревізія не повинна перевищувати - 15 робочих днів (п. 5 ч. 5, ч. 6, ч. 11 ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення фінансового контролю в Україні»).

Згідно з п. 2.4 Порядку взаємодії органів державної контрольно-ревізійної служби, органів прокуратури, внутрішніх справ, Служби безпеки України, затвердженого Наказом Головного контрольно-ревізійного управління України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Генеральної прокуратури України від 19 жовтня 2006 року № 346/1025/685/53, позапланова виїзна ревізія на об'єкті контролю за зверненням правоохоронного органу проводиться у разі надання ним постанови про призначення ревізії та відповідного рішення суду, яке є дозволом для органу ДКРС на проведення ревізії, у якому зазначаються: підстави проведення ревізії, дата її початку та дата закінчення, номер, дата та підстави порушення кримінальної справи, орган, що порушив кримінальну справу, - для ревізії у суб'єкта господарювання, який не віднесено Законом до підконтрольних установ.

Слідчий суддя, оголосивши клопотання, заслухавши пояснення особи, що подала клопотання, думку прокурора, вбачає наявність достатніх підстав вважати, що питання, які планується з'ясувати у ході позапланової виїзної ревізії мають суттєве значення для встановлення істини при розслідуванні зазначеного в клопотанні кримінального правопорушення, які можуть бути використані, в якості доказу в кримінальному провадженні та відповідно до ст. 2 Закону України «Про основні засади здійснення фінансового контролю в Україні» віднесена до компетенції органів державного фінансового контролю.

У зв'язку із вищенаведеним, слідчий суддя вважає за необхідне клопотання про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії у кримінальному провадженні № 12017230190000645 задовольнити.

Керуючись ст.ст. 2, 8, 11 Закону України «Про основні засади

здійснення фінансового контролю в Україні»,

ст.ст. 2, 9, 40, 91 - 93, 99, 309, 369 - 372 КПК України,

ухвалив:

Клопотання старшого слідчого СВ Каховського ВП ГУНП в Херсонській області Салівончик Т.О. про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії у кримінальному провадженні № 12017230190000645 задовольнити.

Надати дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності житлово-комунального господарства с. Тавричанка, ЄРДПОУ 32606601, що розташоване за адресою: с. Тавричанка Каховський район Херсонська область вул. Леніна, 26 за період з 01 січня 2016 року по 01 травня 2017 року.

Проведення ревізії доручити Управлінню Південного офісу Держаудитслужби в Херсонській області.

Встановити термін проведення ревізії в житлово-комунального господарства с. Тавричанка - 15 робочих днів.

Зобов'язати посадових осіб житлово-комунального господарства с. Тавричанка забезпечити допуск працівників Управління Південного офісу Держаудитслужби в Херсонській області до перевірки та надати всі необхідні документи для проведення позапланової виїзної ревізії.

Строк дії ухвали визначити в один місяць з дня її постановлення.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя І.М. Єйбог