Постанова № 66600262, 19.05.2017, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
19.05.2017
Номер справи
826/19356/16
Номер документу
66600262
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

19 травня 2017 року № 826/19356/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Огурцова О.П. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю «НОВИНИ 24 ГОДИНИ»

до

Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення

про

визнання протиправним та скасування рішення № 2483

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «НОВИНИ 24 ГОДИНИ» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення про визнання протиправним та скасування рішення № 2483.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що при винесенні оскаржуваного рішення відповідачем знехтуване положеннями чинного виборчого законодавства та законодавства про рекламу та в супереч частини першої статті 19 Конституції України позивача було визнано винним у вчинені дій, заборону на які не передбачено чинним законодавством України.

Відповідач проти позовних вимог заперечив, через канцелярію суду надав суду письмові заперечення, у яких просив відмовити у задоволенні адміністративного позову повністю. Свої заперечення на адміністративний позов відповідач обґрунтовує тим, що за результатами моніторингу супутникового мовлення позивача у період з 05.08.2016 по 11.08.2016, у часовому проміжку з 17.00 до 23.00, зафіксовано вихід політичної реклами партії «За життя» загальним обсягом - 36 хвилин 42 секунди, яка була відокремлена від інших програм як на початку, так і наприкінці з використанням слів: «політична реклама» у зв'язку з чим проведено перевірку за результатами розгляду матеріалів якої визнано порушення позивачем вимог пунктів "а" та "е" частини першої статті 59 Закону України "Про телебачення і радіомовлення". Також відповідач посилався на те, що проведення передвиборної агітації передбачає наявність виборчого процесу в Україні, який оголошується Центральною виборчою комісією України і може відбуватися лише з наступного дня після реєстрації кандидатів до 24 години останньої п'ятниці перед днем голосування.

Представники сторін через канцелярію суду подали заяву щодо розгляду справи в порядку письмового провадження.

Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд, ухвалив продовжити розгляд справи у письмовому провадженні.

Під час судового розгляду справи, суд,-

В С Т А Н О В И В:

15.09.2016 Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення за результатами розгляду вибіркових моніторингів супутникового мовлення ТОВ «НОВИНИ 24 ГОДИНИ» за період з 05.08.2016 по 11.08.2016 та відповідно до пункту 2.3 Інструкції про порядок здійснення перевірок телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги, оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення та про порушення законодавства про рекламу, затвердженої рішенням Національної ради від 08.02.2012 № 115, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 24.02.2012 за № 313/20626 прийнято рішення № 2004 "Про призначення позапланової перевірки ТОВ «НОВИНИ 24 ГОДИНИ», м. Київ (НР № 00034-м від 26.06.2006, супутникове ТБ, логотип: "NEWSONE")" яким вирішено призначити позапланову перевірку діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «НОВИНИ 24 ГОДИНИ», м. Київ (НР № 00034-м від 26.06.2006), з метою перевірки дотримання вимог пунктів а) та е) частини першої статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» (Телерадіоорганізація зобов'язана: дотримуватися законодавства України та вимог ліцензії; виконувати правила рекламної діяльності і спонсорства, встановлені законодавством).

29.09.2016 Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення видано наказ № 56/452 "Про позапланову перевірку ТОВ "НОВИНИ 24 ГОДИНИ", м. Київ (НР №00034-м від 26.06.2006р.)".

У період з 18.10.2016 по 19.10.2016 Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення проведено позапланову перевірку діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «НОВИНИ 24 ГОДИНИ», м. Київ, ліцензії НР № 00034-м від 26.06.2006, вид мовлення - супутникове (телебачення), за адресою: м. Київ, вул. Польова, 21, за результатами якої складено акт від 19.10.2016 № 69 ПП/Кв/ПС/16 позапланової перевірки дотримання телеорганізацією законодавства України.

У вказаному акті зазначено наступне: "Перевіркою встановлено, що у період з 08.08.2016 по 11.08.2016, у часовому проміжку з 17.00 до 23.00, в ефірі ТОВ «НОВИНИ 24 ГОДИНИ», м. Київ (НР № 00034-м від 26.06.2006), зафіксовано вихід рекламного ролику політичної партії «За життя» загальним обсягом 36 хвилин 42 секунди. Дана реклама була відокремлена від інших програм як на початку, так і наприкінці з використанням слів: «політична реклама», що є порушенням вимог пунктів а) та е) частини першої статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» (Телерадюорганізація зобов'язана: дотримуватися законодавства України та вимог ліцензії; виконувати правила рекламної діяльності і спонсорства, встановлені законодавством) з огляду на наступне.".

24.11.2016 Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення прийнято рішення № 2483 "Про результати позапланової перевірки ТОВ «НОВИНИ 24 ГОДИНИ», м. Київ, ліцензії (НР № 00034-м від 26.06.2006, супутникове мовлення, логотип "NEWSONE")" яким визнано порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «НОВИНИ 24 ГОДИНИ» вимог пунктів а) та е) частини першої статті 59 Закону України "Про телебачення та радіомовлення", оголошено попередження та вказано на неприпустимість у подальшому порушення вимог законодавства.

Товариство з обмеженою відповідальністю «НОВИНИ 24 ГОДИНИ» не погоджуючись з рішенням від 24.11.2016 № 2483, вважаючи його протиправним та таким, що підлягає скасуванню звернулось з відповідним позовом до суду.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до пункту 5 частини третьої статті 11 Закону України "Про місцеві вибори" виборчий процес включає такі етапи, зокрема, проведення передвиборної агітації.

Частиною другою статті 54 зазначеного Закону встановлено, що місцеві організації партій, кандидати у депутати від яких зареєстровані в багатомандатному виборчому окрузі, кандидати у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, старости мають право розпочати свою передвиборну агітацію з дня, наступного за днем прийняття відповідною територіальною виборчою комісією рішення про реєстрацію кандидатів. Передвиборна агітація закінчується о 24 годині останньої п'ятниці перед днем голосування. Ведення передвиборної агітації до початку і після закінчення встановлених у цій статті строків забороняється.

Пунктом 4 частини п'ятої статті 11 Закону України "Про вибори народних депутатів України" встановлено, що виборчий процес включає такі етапи, зокрема, проведення передвиборної агітації.

Згідно з частинами першою та другою статті 70 зазначеного Закону встановлено, що партія, кандидати у депутати від якої зареєстровані у загальнодержавному окрузі, кандидати у депутати мають право розпочати свою передвиборну агітацію з дня, наступного за днем прийняття виборчою комісією рішення про реєстрацію кандидатів у депутати. Передвиборна агітація закінчується о 24 годині останньої п'ятниці перед днем голосування.

Частиною п'ятою статті 57 Закону України "Про місцеві вибори" встановлено, що політична реклама - це одна з форм передвиборної агітації, розміщена за допомогою рекламних засобів, яка спонукає виборців голосувати за або не голосувати за певного суб'єкта виборчого процесу. До політичної реклами належить використання символіки (гімну, прапору, розпізнавального знаку, девізу) або логотипів політичної партії, місцева організація якої є суб'єктом відповідного виборчого процесу, місцевої організації партії, яка є суб'єктом виборчого процесу, використання передвиборних слоганів, гасел кандидатів, політичної партії, її місцевих організацій, а так само повідомлення про проведення видовищних чи інших публічних заходів на підтримку місцевої організації партії, кандидата або про підтримку зазначених заходів місцевими організаціями партій, кандидатами, політичними партіями, місцеві організації яких є суб'єктами відповідного виборчого процесу, а також привернення уваги до участі у таких заходах місцевих організацій партій чи певних осіб як кандидатів.

Згідно з частиною третьою статті 68 Закону України "Про вибори народних депутатів України" політична реклама - це розміщення або поширення матеріалів передвиборної агітації за допомогою рекламних засобів. До політичної реклами належить також використання символіки або логотипів партій - суб'єктів виборчого процесу, а так само повідомлення про підтримку партією - суб'єктом виборчого процесу або кандидатом у депутати видовищних чи інших публічних заходів або привернення уваги до участі у таких заходах партії - суб'єкта виборчого процесу чи певного кандидата у депутати. Реклама друкованих видань (газет, журналів, книг), інших товарів та послуг з використанням прізвищ чи зображень (портретів) кандидатів, назв чи символіки партій - суб'єктів виборчого процесу також є політичною рекламою.

Отже, поняття "політична реклама" є різновидом передвиборної агітації, яка здійснюється за допомогою рекламних засобів. При цьому передвиборча агітація є етапом виборчого процесу та проводиться у строки чітко визначені Законом України "Про місцеві вибори" та Законом України "Про вибори народних депутатів України".

Частинами першою та другою статті 9 Закону України "Про рекламу" встановлено, що реклама має бути чітко відокремлена від іншої інформації, незалежно від форм чи способів розповсюдження, таким чином, щоб її можна було ідентифікувати як рекламу. Реклама у теле- і радіопередачах, програмах повинна бути чітко відокремлена від інших програм, передач на їх початку і наприкінці за допомогою аудіо-, відео-, комбінованих засобів, титрів, рекламного логотипу або коментарів ведучих з використанням слова "реклама".

Відповідно до акту від 19.10.2016 № 69 ПП/Кв/ПС/16 позапланової перевірки дотримання телеорганізацією законодавства України перевіркою встановлено, що у період з 08.08.2016 по 11.08.2016, у часовому проміжку з 17.00 до 23.00, в ефірі ТОВ «НОВИНИ 24 ГОДИНИ», м. Київ (НР № 00034-м від 26.06.2006), зафіксовано вихід рекламного ролику політичної партії «За життя» загальним обсягом 36 хвилин 42 секунди, яка була відокремлена від інших програм як на початку, так і наприкінці з використанням слів: «політична реклама».

Зазначені факти сторонами визнаються.

Позивач, як на обґрунтування правомірності відокремлена від інших програм як на початку, так і наприкінці рекламного ролику політичної партії «За життя» з використанням слів: «політична реклама» посилається на те, що відповідно до частини п'ятої статті 68 Закону України "Про вибори народних депутатів України" не вважається передвиборною агітацією здійснення партією, яка не має статусу суб'єкта виборчого процесу, заходів, зазначених у пунктах 1 - 7, 9 частини другої цієї статті, до яких віднесено політичну рекламу, з метою популяризації власної діяльності чи роз'яснення своєї позиції за умови, що під час таких заходів жодним чином не згадуються партії - суб'єкти виборчого процесу та кандидати у депутати, а також положення передвиборних програм.

Вказані посилання позивача суд вважає помилковими з огляду на те, що відповідач встановлюючи факт допущення позивачем вимог чинного законодавства посилався не на факт встановлення здійснення позивачем трансляції рекламного ролику політичної партії «За життя», а на факт відокремлення вказаного ролику від інших програм як на початку, так і наприкінці з використанням слів: «політична реклама».

Необґрунтованість посилань позивача на факт того, що оскільки Законом України "Про рекламу" встановлено, що реклама має бути відокремлена за допомогою аудіо-, відео-, комбінованих засобів, титрів, рекламного логотипу або коментарів ведучих з використанням слова "реклама", то він може використовувати вказане слово для відокремлення блоку реклами з використанням інших слів та словосполучень зумовлюється тим, що у даному випадку позивачем було використане не будь-яке слово чи словосполучення, а усталений вираз "політична реклама", який має конкретно виражений зміст, та є складовою більш широкого поняття - передвиборча агітація.

Факт того, що в період з 05.08.2016 по 11.08.2016 передвиборча агітацію в Україні не проводилась сторонами не заперечується.

Пунктами "а" та "е" частини першої статті 59 Закону України "Про телебачення та радіомовлення" встановлено, що телерадіоорганізація зобов'язана: дотримуватися законодавства України та вимог ліцензії; виконувати правила рекламної діяльності і спонсорства, встановлені законодавством.

З огляду на зазначене, враховуючи те, що поняття "політична реклама" для відокремлення окремого блоку реклами підлягає застосування в рамках передвиборчої агітації, суд дійшов висновку про обґрунтованість встановлення відповідачем порушення позивачем пунктів "а" та "е" частини першої статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення».

Статтею 1 Закону України "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення" встановлено, що Національна рада є конституційним, постійно діючим колегіальним органом, метою діяльності якого є нагляд за дотриманням законів України у сфері телерадіомовлення, а також здійснення регуляторних повноважень, передбачених цими законами.

Відповідно до статті 13 зазначеного Закону Національна рада, зокрема, здійснює: нагляд за дотриманням телерадіоорганізаціями та провайдерами програмної послуги вимог законодавства у галузі телерадіомовлення; нагляд за дотриманням ліцензіатами вимог законодавства України щодо реклами та спонсорства у сфері телерадіомовлення; нагляд за дотриманням ліцензіатами ліцензійних умов та умов ліцензій; застосування в межах своїх повноважень санкцій відповідно до закону; офіційний моніторинг телерадіопрограм.

Частинами першою та другою статті 72 Закону України "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення" встановлено, що санкції за порушення законодавства про телебачення і радіомовлення застосовуються за рішенням суду або, у встановлених цим Законом випадках, за рішенням Національної ради. Національна рада застосовує санкції до телерадіоорганізацій у разі порушення ними вимог цього Закону та/або умов ліцензії.

Згідно з частиною п'ятою статті 72 зазначеного Закону Національна рада приймає рішення про застосування санкцій на підставі наданих документальних свідчень, актів перевірки чи подання визначених цим Законом органів державної влади.

Відповідно до частин шостої та сьомої статті 72 Закону України "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення" Національна рада може застосовувати до телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги такі санкції: оголошення попередження; стягнення штрафу; анулювання ліцензії на підставі рішення суду за позовом Національної ради. Рішення про оголошення попередження приймається у разі першого порушення законодавства чи умов ліцензії телерадіоорганізацією або першого порушення законодавства провайдером програмної послуги.

Рішенням від 24.11.2016 № 2483 "Про результати позапланової перевірки ТОВ «НОВИНИ 24 ГОДИНИ», м. Київ, ліцензії (НР № 00034-м від 26.06.2006, супутникове мовлення, логотип "NEWSONE")" визнано порушення позивачем вимог пунктів а) та е) частини першої статті 59 Закону України "Про телебачення та радіомовлення", оголошено йому попередження та вказано на неприпустимість у подальшому порушення вимог законодавства.

З огляду на зазначене, враховуючи встановлення позивачем обґрунтованості висновку відповідача щодо порушення позивачем вимог пунктів "а" та "е" частини першої статті 59 Закону України "Про телебачення та радіомовлення", суд дійшов висновку про відсутність підстав для визнання вказаного рішення протиправним та його скасування.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

З огляду на викладене, керуючись вимогами статей 69-71, 94, 160-165, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «НОВИНИ 24 ГОДИНИ» до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення про визнання протиправним та скасування рішення № 2483- відмовити повністю.

Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О.П. Огурцов