Рішення № 66599251, 15.05.2017, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
15.05.2017
Номер справи
908/395/17
Номер документу
66599251
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

номер провадження справи 27/40/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.05.2017 Справа № 908/395/17

За позовом: Комунального підприємства Водоканал (69002, м. Запоріжжя, вул. Святого Миколая, буд. 61)

до відповідача: Публічного акціонерного товариства Інтурист-Запоріжжя (69005, м. Запоріжжя, пр. Соборний (Леніна), буд. 135)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Запорізька міська рада (69105, м. Запоріжжя, пр-т Соборний, буд. 206)

про стягнення суми 37 888 грн. 36 коп.

Суддя Дроздова С.С.

Представники:

від позивача: ОСОБА_1, дов. № 20 від 17.01.2017 р.

від відповідача: ОСОБА_2, дов. № б/н від 02.03.2017 р.

від третьої особи: ОСОБА_3, дов № 01/02-17/00437 від 16.02.2017 р.

СУТЬ СПОРУ:

Комунальне підприємство Водоканал, м. Запоріжжя, звернулося до господарського суду Запорізької області з позовом до Публічного акціонерного товариства Інтурист-Запоріжжя, м. Запоріжжя, про стягнення 37888 грн. 36 коп. заборгованості.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27.02.2017 р., справу № 908/395/17 передано на розгляд судді Дроздовій С.С.

Ухвалою суду від 28.02.2017 р. позовну заяву прийнято до розгляду суддею Дроздовою С.С., порушено провадження у справі № 908/395/17, присвоєно справі номер провадження 27/40/17 та призначено судове засідання на 29.03.2017 р.

Ухвалою суду від 29.03.2017 р. на підставі ст. 27 ГПК України, згідно з письмовим клопотанням відповідача, до участі в справі залучено Запорізьку міську раду в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, на підставі ст. 77 ГПК України розгляд справи відкладено на 24.04.2017 р.

Ухвалою суду від 24.04.2017 р., на підставі ч. 3 ст. 69 ГПК України, згідно з письмовим клопотанням позивача, продовжено строк розгляду справи № 908/395/17 на 15 днів до 15.05.2017 р., розгляд справи на підставі ст. 77 ГПК України відкладено на 15.05.2017 р. у звязку з неявкою в судове засідання представника відповідача, необхідністю надання додаткових доказів та документів, які необхідні для всебічного, обєктивного розгляду спору.

У судовому засіданні 15.05.2017 р. справу розглянуто, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Відповідно до ст. 81-1 Господарського процесуального кодексу України, на вимогу хоча б одного учасника судового процесу у суді першої чи апеляційної інстанції при розгляді справи по суті або за ініціативою суду здійснюється фіксування судового процесу з допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Згідно з усним клопотанням представника відповідача, відповідно до ст. 81-1 ГПК України здійснювалося фіксування судового процесу з допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Головуючим суддею оголошено яка справа розглядається, склад суду, та розяснено представникам сторін та третьої особи, які прибули в судове засідання, їх права, у тому числі право заявляти відводи.

Відводів складу суду не заявлено.

Позивач підтримав позовні вимоги, викладені в позовній заяві, які мотивовані, зокрема, наступним. Між сторонами в справі укладений договір № 1125/1 від 01.01.2010 р. про надання послуг з питного водопостачання та приймання стічних вод у системи каналізації. 06.03.2014 р. представниками лабораторії позивача було проведено контрольний відбір проб стічних вод по майданчику м. Запоріжжя, пр. Соборний (Леніна), 135. Про результати досліджень стічних вод було повідомлено керівника підприємства листом (телефонограмою) від 11.03.2014 р. За результатами проведення відбору складений акт відбору стічних вод від 06.03.2014 р. б/н, який підписаний представником відповідача. Хімічними дослідженнями лабораторії позивача встановлено перевищення рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах підприємства відповідача: хлоридів 383,6 мг/дм3, при допустимій концентрації 81,0 мг/дм3, що підтверджується протоколом якості скиду стічних вод від 11.03.2014 р. Відповідно до розрахунку додаткової плати за скид понаднормативних забруднень період, за який стягується плата: січень березень 2014 р., що відповідає вимогам Правил № 167, плата склала суму 6206,03 грн. Відповідачу була направлена претензія від 10.04.2014 р. вих. № 3742, рахунок, розрахунок додаткової плати та протокол якості скиду стічних вод. Сума додаткової плати за скид понаднормативних забруднень сплачена не була. 15.11.2016 р. представниками лабораторії позивача було проведено контрольний відбір проб стічних вод по майданчику м. Запоріжжя, пр. Соборний (Леніна), 135. Про результати досліджень стічних вод було повідомлено керівника підприємства листом (телефонограмою) від 18.11.2016 р. За результатами проведення відбору складений акт відбору стічних вод від 15.11.2016 р. б/н, який підписаний представником відповідача. Хімічними дослідженнями лабораторії позивача встановлено перевищення рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах підприємства відповідача: заліза загального 1,04 мг/дм3, при допустимій концентрації 0,65 мг/дм3, що підтверджується протоколом якості скиду стічних вод від 17.11.2016 р. Відповідно до розрахунку додаткової плати за скид понаднормативних забруднень період, за який стягується плата: вересень листопад 2016 р., що відповідає вимогам Правил № 167, плата склала суму 16920,58 грн. Відповідачу була направлена претензія від 15.12.2016 р. вих. № 18419, рахунок, розрахунок додаткової плати та протокол якості скиду стічних вод. Сума додаткової плати за скид понаднормативних забруднень сплачена не була. 11.10.2016 р. представниками лабораторії позивача було проведено контрольний відбір проб стічних вод по майданчику м. Запоріжжя, пр. Соборний (Леніна), 135. Про результати досліджень стічних вод було повідомлено керівника підприємства листом (телефонограмою) від 17.10.2016 р. За результатами проведення відбору складений акт відбору стічних вод від 11.10.2016 р. б/н, який підписаний представником відповідача. Хімічними дослідженнями лабораторії позивача встановлено перевищення рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах підприємства відповідача: азоту амонійного 29,65 мг/дм3, при допустимій концентрації 19 мг/дм3, що підтверджується протоколом якості скиду стічних вод від 13.10.2016 р. Відповідно до розрахунку додаткової плати за скид понаднормативних забруднень період, за який стягується плата: серпень жовтень 2016 р., що відповідає вимогам Правил № 167, плата склала суму 14761,75 грн. Відповідачу була направлена претензія від 15.11.2016 р. вих. № 11323, рахунок, розрахунок додаткової плати та протокол якості скиду стічних вод. Сума додаткової плати за скид понаднормативних забруднень сплачена не була. Таким чином, сума заборгованості додаткової плати за скид понаднормативних забруднень становить 37888,36 грн. Просить задовольнити позов. Позов обґрунтований Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, Правилами приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя, Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів України, ст.ст. 11, 526, 629 ЦК України, ст.ст. 174, 193 ГК України.

Відповідач позов не визнав. У письмовому відзиві та доповненнях до нього по суті спору зазначив наступне. 10.04.2014 р. був виписаний рахунок № 1125/1 на суму 6206,03 грн. додаткова плата за скид наднормативних забруднень. Після вказаного рахунку будь-які додаткові рахунки відповідачу не виставлялися, що підтверджує відсутність заборгованості на суму 6206,03 грн. Доводи підтверджуються актами звірки взаємних розрахунків. Виписаний позивачем рахунок від 15.12.2016 р. № 1125/1 на суму 16920,58 грн. та рахунок від 15.11.2016 р. № 1125/1 на суму 14761,75 грн. сплачені не були. У наступному на адресу відповідача будь-які додаткові рахунки на суму 16920,58 грн., на суму 14761,75 грн. не надходили, що свідчить про відсутність будь-якої заборгованості з боку відповідача. Згідно з вимогами претензій від 15.11.2016 р., 15.12.2016 р., 10.04.2014 р. позивач просив перерахувати суму додаткової плати за скид понаднормативних забруднень у відповідних сумах. Згідно з вимогами позову позивач просить стягнути заборгованість у сумі 37888,36 грн., що суттєво відрізняється від предмету вимоги позивача. Відповідно до п. 10.4 Правил плата за скид понаднормативних забруднень здійснюється: 20% до місцевих фондів охорони навколишнього природного середовища, 80% залишається в розпорядженні Водоканалу. Тому у позивача не має законних підстав вимагати стягнення будь-якої суми, яка відповідно до Правил не належить позивачу. Вважає позов необґрунтованим та не підтвердженим належними доказами, просить відмовити в його задоволенні.

Від позивача 21.04.2017 р. надійшли письмові пояснення, відповідно до яких позивач зазначає, що при складанні тексту позовної заяви було допущено помилку щодо написання дати проведення відбору проб стічних вод. Вірною є дата проведення відбору проб стічних вод та складання акту відбору стічних вод 06.03.2014 р. До позовної заяви позивачем також додано копію акту відбору від 06.03.2014 р. Оскільки на даний час суми плати за скид понаднормативних забруднень не сплачені, дані суми є простроченою заборгованістю. При складанні акту звірки взаєморозрахунків Водоканал вказує заборгованість споживача, що виникла за послуги з водопостачання та водовідведення на підставі щомісячних актів та актів-рахунків, тобто виставлених споживачу за стічні води, скинуті з дотриманням умов скиду щодо їх обємів та якості. У такі акти не включаються суми заборгованості, нараховані за скид стоків з перевищенням договірного обсягу чи за скид з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин. Відповідно до п. 10.4 Правил розподіл плати за скид понаднормативних забруднень здійснюється Водоканалом.

Від третьої особи 24.04.2017 р. надійшли письмові пояснення. Вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню. Відповідно до п. 5.2.2 договору за скид стоків з перевищенням ДК відповідач зобовязаний сплатити Водоканалу на підставі претензій. Отже, 100% плати за скид понаднормативних забруднень у міську каналізацію відповідач повинен сплати саме КП «Водоканал». Питання подальшого розподілу плати між КП «Водоканал» (80%) і місцевими фондами охорони навколишнього природного середовища (20%) не є предметом позову.

Розглянувши матеріали справи, оригінали яких оглядалися в судових засіданнях, та вислухавши пояснення представників сторін та третьої особи, суд

ВСТАНОВИВ:

01.01.2010 р. між Комунальним підприємством «Водоканал» (позивач у справі) та Відкритим акціонерним товариством «Інтурист-Запоріжжя» (абонент за договором, відповідач) укладений договір № 1125/1 про надання послуг з питного водопостачання та приймання стічних вод у системи каналізації, за умовами якого Водоканал забезпечує абоненту водопостачання на господарсько-питні, побутові та технічні потреби, а також приймання стічних вод по майданчикам: через мережі централізованого водопостачання та водовідведення основний майданчик - пр. Леніна, 135, «Козацьке подвіря» о. Хортиця (п. 1.1 у редакції додаткової угоди № 12 від 03.03.2016 р.).

Додатковою угодою № 3 до договору сторони змінили преамбулу договору № 1125/1, змінивши Відкрите акціонерне товариство «Інтурист-Запоріжжя» на Публічне акціонерне товариство «Інтурист-Запоріжжя». Згідно п. 1.2 додаткової угоди Публічне акціонерне товариство «Інтурист-Запоріжжя» є правонаступником усіх прав і обовязків Відкритого акціонерного товариства «Інтурист-Запоріжжя».

Відповідно до нової редакції статуту ПАТ «Інтурист-Запоріжжя», Публічне акціонерне товариство «Інтурист-Запоріжжя» є новим найменуванням Відкритого акціонерного товариства «Інтурист-Запоріжжя» і є правонаступником ВАТ «Інтурист-Запоріжжя».

У п. 1.1 договору № 1125/1 зазначено, що сторони керуються, зокрема, Законом України Про питну воду та питне водопостачання, Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, Правилами приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя та іншими нормативно-правовими актами.

Згідно розділу 2 договору, даний договір укладається з 01.01.2010 р. по 31.12.2010 р. Договір вважається пролонгованим на кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення терміну його дії, про його припинення не було письмово заявлено однією з сторін. Відносини сторін до укладання нового договору регулюються даним договором.

Як слідує з матеріалів справи та пояснень представників сторін, наданих у судових засіданнях, договір № 1125/1 сторонами припинений не був, діє на теперішній час, є пролонгованим.

Згідно з п. 3.2.9 договору відповідач зобовязався виконувати скид стоків, якість та температура яких в контрольних точках по майданчикам: пр. Леніна,135: КК-1 верхня труба; КК-2 верхня труба; КК-3, по о. Хортиця вигрібна яма або зливний пристрій КП «Водоканал» повинна відповідати вимогам Правил приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя і допустимим концентраціям (Додаток № 1 до п. 3.2.9). Відбір проб стічних вод Водоканалом здійснюється у будь-який час доби без попередження абонента. При перевищенні складу забруднюючих речовин та температурного показника в стічних водах абонента, які скидаються в систему каналізації, в порівнянні з ДК, абонент вносить плату за скид наднормативних забруднень Водоканалу, відповідно до «Правил приймання…», «Правил приймання…м. Запоріжжя», «Інструкції…».

У розділі 5 договору встановлений порядок розрахунків. Відповідно до п. 5.2.2 за скид стоків з перевищенням ДК, встановлених разовим аналізом, а при необхідності, середньодобових проб, абонент зобовязаний сплатити Водоканалу кошти згідно претензії за скид у систему каналізації понаднормативних забруднень, складену відповідно до «Правил приймання…», «Правил приймання…м. Запоріжжя», «Правил користування…» та «Інструкції…». Період, за який стягується плата за скид абонентом понаднормативних забруднень складає три календарних місяця (поточний місяць та два попередніх). Перелік документів для оформлення Водоканалом плати за скид понаднормативних забруднень: акт відбору проб, протокол якості скиду стічних вод, розрахунок додаткової плати, рахунок за понаднормативний скид забруднень, претензія.

У додатку № 1 до п. 3.2.9 договору № 1125/1 встановлено допустимі концентрації забруднюючих речовин у стічних водах, що скидаються підприємствами у міську систему каналізування.

Відповідно до п. 6.1 договору сторони несуть відповідальність за невиконання зобовязань відповідно до чинного законодавства та вказаними в цьому договорі нормативними документами. Всі питання, не передбачені цим договором, регулюються чинним законодавством України, нормативними актами органів місцевої виконавчої влади та органів місцевого самоврядування (п. 9.3).

Матеріали справи свідчать, що представниками позивача були складені Акти відбору проб стічних вод у контрольних точках по майданчикам відповідача №№ КК-2, КК-1, КК-3 для проведення основного та арбітражного аналізів, а саме: 06.03.2014 р., 11.10.2016 р., 15.11.2016 р. В актах зазначено, що їх складено за участі представника підприємства (відповідача), акти підписані зазначеною особою та екземпляр акту переданий відповідачу. Зазначено, що відповідач відмовився від відібрання паралельної проби, проведення паралельного аналізу.

По акту відбору проб стічних вод від 06.03.2014 р. позивачем складений протокол якості скиду стічних вод від 11.03.2014 р., в якому наведено показники виявлених забруднюючих речовин за результатами хімічного дослідження: перевищена концентрація хлоридів 383,6 мг/дм3, допустима концентрація 81,0 мг/дм3.

Про результати хімічного аналізу стічних вод позивач повідомив відповідача телефонограмою 11.03.2014 р. (прийнято портьє Висоцькою).

Позивачем складений розрахунок додаткової плати за скид понаднормативних забруднень у систему каналізації м. Запоріжжя в сумі 6206,03 грн. за період із січня по березень 2014 р. по обєму стічних вод, що скинуті за вищезазначений період 620,20 м3.

10.04.2014 р. позивач виписав відповідачу рахунок № 1125/1 на суму 6206,03 грн.

У звязку з вищезазначеним порушенням позивач направив відповідачу претензію № 3742 від 10.04.2014 р. на суму 6206,03 грн., до якої додав протокол якості скиду стічних вод, розрахунок додаткової плати, рахунок. Направлення відповідачу претензії з додатками підтверджується фіскальним чеком та описом вкладення у цінний лист від 17.04.2014 р. Відповідач відповіді на претензію не надав.

По акту відбору проб стічних вод від 11.10.2016 р. позивачем складений протокол якості скиду стічних вод від 13.10.2016 р., в якому наведено показники виявлених забруднюючих речовин за результатами хімічного дослідження: перевищена концентрація азоту амонійного 29,65 мг/дм3, допустима концентрація 19 мг/дм3.

Про результати хімічного аналізу стічних вод позивач повідомив відповідача телефонограмою 17.10.2016 р. (прийнято портьє Петровою).

Позивачем складений розрахунок додаткової плати за скид понаднормативних забруднень у систему каналізації м. Запоріжжя в сумі 14761,75 грн. за період із серпня по жовтень 2016 р. по обєму стічних вод, що скинуті за вищезазначений період 6307,964 м3.

15.11.2016 р. позивач виписав відповідачу рахунок № 1125/1 на суму 14761,75 грн.

У звязку з вищезазначеним порушенням позивач направив 23.11.2016 р. відповідачу претензію № 11323 від 15.11.2016 р. на суму 14761,75 грн., до якої додав протокол якості скиду стічних вод, розрахунок додаткової плати, рахунок. Відповідач у відповіді на претензію вимоги позивача не визнав.

По акту відбору проб стічних вод від 15.11.2016 р. позивачем складений протокол якості скиду стічних вод від 17.11.2016 р., в якому наведено показники виявлених забруднюючих речовин за результатами хімічного дослідження: перевищена концентрація заліза загального 1,04 мг/дм3, допустима концентрація 0,65 мг/дм3.

Про результати хімічного аналізу стічних вод позивач повідомив відповідача телефонограмою 18.11.2016 р. (прийнято Дубовим).

Позивачем складений розрахунок додаткової плати за скид понаднормативних забруднень у систему каналізації м. Запоріжжя в сумі 16920,58 грн. за період із вересня по листопад 2016 р. по обєму стічних вод, що скинуті за вищезазначений період 6760,485 м3.

15.12.2016 р. позивач виписав відповідачу рахунок № 1125/1 на суму 16920,58 грн.

У звязку з вищезазначеним порушенням позивач направив 23.11.2016 р. відповідачу претензію № 18419 від 15.12.2016 р. на суму 16920,58 грн., до якої додав протокол якості скиду стічних вод, розрахунок додаткової плати, рахунок. Відповідач у відповіді на претензію вимоги позивача не визнав.

Проаналізувавши норми законодавства, оцінивши докази і пояснення представників сторін та третьої особи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню на наступних підставах.

Відповідно до ч. 6 ст. 33 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» екологічні нормативи розробляються і вводяться в дію центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, та іншими уповноваженими на те державними органами відповідно до законодавства України.

Згідно з п. 1.2 Правил прийняття стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 р. № 37 та зареєстрованих Міністерством юстиції України 26.04.2002 р. за № 403/6691 (далі Правила приймання), Правила поширюються на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації (далі - Водоканали), та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів (далі - Підприємства).

Відповідно до ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобовязані дотримуватись встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.

Згідно з п. 1.5 Правил приймання на підставі цих Правил та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів (далі - Інструкція) Водоканали розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту (далі - місцеві Правила приймання), у яких установлюються допустимі концентрації (далі - ДК) для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися Підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод Підприємств у міську каналізацію.

Місцеві Правила приймання згідно з Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" затверджують виконавчі органи місцевих рад за поданням Водоканалів після погодження з територіальними органами Мінекоресурсів та Міністерства охорони здоров'я України. Місцеві Правила приймання є обов'язковими для всіх Підприємств, яким Водоканали надають послуги з водовідведення та які розташовані на території даної місцевої ради (п. 1.6 Правил приймання).

Водоканал має право контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод підприємств; пред'являти Підприємствам у встановленому порядку рахунки за скид понаднормативних забруднень із застосуванням коефіцієнта кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень, при порушенні як цих Правил, так і місцевих Правил приймання; здійснювати раптовий (у будь-яку годину доби), не погоджений з Підприємством заздалегідь відбір проб для контролю за якістю стічних вод, що скидаються. Порядок та періодичність відбору проб визначаються в місцевих Правилах приймання (п. 2.1 Правил приймання).

Так, рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 29.05.2003 р. № 167 затверджено Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя (далі Правила приймання м. Запоріжжя), які погоджено Державним управлінням екології та природних ресурсів в Запорізькій області та санітарним лікарем міської СЕС. Правила затверджено відповідно до наказу Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики від 19.02.2002 р. № 37 «Про затвердження Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів та Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26.04.2002 р. за № 402/6690, зокрема, для стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів.

Згідно з п. 1.2 даних Правил, Правила є обовязковими до виконання всіма підприємствами, яким Водоканал надає послуги з водопостачання і водовідведення, розташованими на території Запорізької міської ради.

Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 19.11.2009 р. № 476 внесено зміни до рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 29.05.2003 р. № 167 «Про затвердження Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя» в частині додатку № 1 до Правил, затверджено допустимі концентрації забруднюючих речовин у стічних водах, що скидаються підприємствами у міську систему каналізування у новій редакції.

Водоканали встановлюють кожному конкретному Підприємству режими і нормативи скиду забруднюючих речовин у систему каналізації населеного пункту, які не підлягають погодженню з місцевими органами Мінекоресурсів та МОЗ України (п. 1.7 Правил приймання).

Згідно з п. 7.8 Правил приймання з метою контролю якості стічних вод підприємств Водоканал здійснює відбір разових проб. Виявлені в цих пробах перевищення допустимих концентрацій (ДК) забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб підприємств виконується уповноваженими представниками Водоканалу, що фіксується у спеціальному журналі або акті, який підписують як представники Водоканалу, так і представник підприємства-абонента.

При виявленні перевищення ДК забруднень, установлених договором або місцевими Правилами приймання, Водоканал після закінчення аналізу направляє Підприємству повідомлення про виявлене перевищення ДК забруднень (листом або телефонограмою) у термін, визначений місцевими Правилами приймання, але не більше 15 днів. Протягом шестимісячного терміну після виявлення перевищення ДК Водоканал згідно з Господарським процесуальним кодексом України направляє Підприємству претензію, до якої додаються: копія акта про відбір проби, копія результатів аналізу стічних вод, розрахунок величини додаткової плати за скид стічних вод (передаються лише ті документи, що відсутні на Підприємстві). У місцевих Правилах приймання конкретизується порядок відбору проб стічних вод на аналіз, порядок їх оформлення, а також порядок проведення аналізу проб (п.п. 7.10, 7.11 Правил приймання).

Водоканал має право: контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод у будь-який час доби без представника підприємства з участю представника відповідної компетентної організації або самостійно. Порядок та періодичність відбору проб визначає Водоканал без погодження підприємства. Проводити аналіз якості стічних вод підприємства. Робити офіційні висновки про відповідність фактичних концентрацій забруднюючих речовин в стічних водах допустимим. Виставляти підприємствам рахунки до оплати у випадку порушення Правил та невиконання умов договору (п. 2.1 Правил приймання м. Запоріжжя).

Допустимі концентрації (ДК) забруднюючих речовин у стічних водах підприємств розробляються згідно з Правил приймання з урахуванням фонової концентрації води, що використовується на підприємстві. Дотримання встановлених ДК визначається в КТ на випуску підприємства відповідно до Додатку № 1 до Правил (п. 5.1 Правил приймання м. Запоріжжя).

У пункті 7.9 Правил приймання м. Запоріжжя визначений порядок відбору проб. З метою контролю якості стічних вод підприємств Водоканал здійснює плановий відбір разових, а при необхідності, середньодобових проб стічної води в контрольних точках. При відборі проб складається акт відбору проб стічних вод. У випадку виявлення порушення норм скиду забруднюючих речовин у міську каналізацію за результатами вимірювань заповнюється «Протокол якості скиду стічних вод». У випадку виявлення перевищення ДК результати основного аналізу, що проводиться Водоканалом, доводяться підприємству телефонограмою в 15-денний термін.

У Додатку № 1 до Правил приймання м. Запоріжжя (в редакції згідно з рішенням виконкому Запорізької міської ради від 19.11.2009 р. № 476) встановлено розмір допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах, що скидаються підприємствами у міську систему каналізування, які відповідають зазначеним сторонами в додатку № 1 до п. 3.2.9 договору № 1125/1 від 01.01.2010 р. Зокрема, допустимі концентрації хлоридів 81,0 мг/м3, заліза загального - 0,65 мг/м3, азоту амонійного - 19 мг/м3.

Згідно з п. 2.4 Правил приймання підприємства зобовязані: виконувати в повному обсязі вимоги цих Правил, місцевих Правил приймання та договору на послуги водовідведення, своєчасно оплачувати рахунки Водоканалу за надані послуги; дотримуватись установлених Водоканалом кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках Підприємства; оплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників.

Згідно з п. 9.2 Правил приймання м. Запоріжжя при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин в стічних водах підприємств, що скидаються у систему каналізації, порівняно з встановленими правилами ДК, підприємства зобовязані провести оплату за скид понаднормативних забруднень Водоканалу, яка нараховується за нормативом плати за очищення 1 куб.м стічних вод із вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій, обємом скинутих понаднормативних забруднень стічних вод та коефіцієнтом кратності.

Період, за який стягується плата за скид підприємством стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій, встановлених разовим аналізом, складає не більше трьох календарних місяців (поточного місяця та двох попередніх місяців). Підвищена плата стягується за весь обєм стічних вод, скинених підприємством за цей період з даного обєкту (п. 9.6 Правил приймання м. Запоріжжя).

Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 р. № 37 затверджено Інструкцію про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів (далі Інструкція) (зареєстрована в Міністерстві юстиції України 26.04.2002 р. за № 402/6690), яка встановлює єдиний на території України порядок встановлення та стягнення плати за скиди промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів і поширюється на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації (далі - Водоканали), та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів (далі - Підприємства).

Згідно з п. 1.3 Інструкції при недотриманні вимог договору та місцевих Правил приймання підприємства зобовязані сплатити Водоканалу плату за скид понаднормативних забруднень, а також відшкодувати збитки, заподіяні через порушення режиму скиду і допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах, які скидаються Підприємствами. Контроль за прийманням стічних вод Підприємств у каналізаційну мережу здійснюють Водоканали.

У розділі 3 Інструкції визначено порядок обчислення плати за скид стічних вод підприємств у системи каналізації населених пунктів, зокрема, при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах підприємства.

Відповідно до ст. 193 ГК України, ст.ст. 525, 526 ЦК України зобовязання

має виконуватися належним чином і в установлений строк відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших правових актів, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобовязання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно з ст.ст. 11, 509 ЦК України підставою виникнення цивільних прав і обовязків (зобовязань) є, зокрема, договори та інші правочини. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування. За приписами ст. 629 ЦК України договір є обовязковим для виконання сторонами.

Статтею 530 ЦК України також передбачено, що якщо у зобовязанні встановлено строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Як встановлено судом, надані до матеріалів справи документи свідчать про те, що за результатами відбору проб за вищевказаними актами та проведення хімічного лабораторного аналізу, у стічних водах підприємства відповідача було виявлено перевищення найбільших допустимих концентрацій забруднюючих речовин хлоридів, заліза загального та азоту амонійного, які зафіксовано в протоколах якості стічних вод, що покладені в підставу позову. Позивачем із додержанням вищевказаних вимог місцевих Правил, Інструкції та договору складено розрахунки додаткової плати за скид понаднормативних забруднень за встановленою формою за трьома спірними актами відбору проб: від 06.03.2014 р. (за період: січень - березень 2014 р.) на суму 6206,03 грн., від 11.10.2016р. (за період: серпень жовтень 2016 р.) на суму 14761,75 грн., від 15.11.2016 р. (за період: вересень листопад 2016 р.) на суму 16920,58 грн.

За приписами ст.ст. 4-2, 4-3 Господарського процесуального кодексу України правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом. Судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.

Відповідно до статті 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ст. 34 ГПК України).

Розрахунок плати за скид понаднормативних забруднень здійснений позивачем на підставі Правил прийому стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів.

Позивачем за вказаними актами виставлені відповідачу відповідні рахунки, направлені претензії.

Матеріали справи містять копії телефонограм від 11.03.2014 р., від 17.10.2016 р., від 18.11.2016 р. щодо повідомлення відповідача про результати хімічних аналізів за результатами відібраних проб, а також копії претензій з доказами їх направлення, згідно з якими відповідачу направлялися копії протоколів якості скиду стічних вод, розрахунків та рахунків на додаткову плату.

Факт скидання відповідачем стічних вод із перевищенням встановлених допустимих концентрацій забруднюючих речовин суд вважає встановленим на підставі вищеперелічених доказів. Розрахунок розміру плати перевірений судом та визнано вірним. Відповідач перевищення рівня вмісту забруднюючих речовин в його стічних водах не заперечив. Зокрема, як вбачається з актів відбору проб стічних вод, які покладені в підставу позову, представник відповідача відмовився від проведення паралельного аналізу. Згідно п. 7.9.17 Правил приймання м. Запоріжжя підприємство має право паралельний аналіз не проводити, якщо воно згодне з результатами основного аналізу.

Стосовно заперечень відповідача щодо того, що позивач не має підстав для стягнення всієї (100%) плати за скид понаднормативних забруднень суд вважає за необхідне зазначити слідуюче.

Відповідно до п.п. 10.1, 10.4 Правил приймання м. Запоріжжя плата за скид стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя вноситься підприємствами відповідно до розрахунків Водоканалу та виставленим рахункам у порядку та терміни, передбачені договором. Розподіл плати за скид понаднормативних забруднень у міську систему каналізації та інші порушення Правил здійснюється Водоканалом: 20% перераховуються до місцевих фондів охорони навколишнього природного середовища; 80% залишаються в розпорядженні Водоканалу і використовуються на відшкодування збитків Водоканалу, викликаних цими скидами, на ремонт та поліпшення експлуатації каналізаційних мереж та очисних споруд.

Тобто, розподіл плати за скид понаднормативних забруднень у міську систему каналізації здійснюється Водоканалом після її отримання від споживача.

Доказів виконання зобовязання і перерахування позивачу заявленої суми або доказів, які спростовують позовні вимоги, відповідач суду не надав. Усі заперечення відповідача спростовуються вищевикладеним.

Таким чином, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню повністю.

Згідно з ст. 49 ГПК України судовий збір у сумі 1600,00 грн. стягується з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 22, 27, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Комунального підприємства Водоканал, м. Запоріжжя, до відповідача: Публічного акціонерного товариства Інтурист-Запоріжжя, м. Запоріжжя, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Запорізька міська рада, про стягнення 37 888 грн. 36 коп. задовольнити повністю.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства Інтурист-Запоріжжя (69005, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 135, код ЄДРПОУ 02573817) на користь Комунального підприємства Водоканал (69002, м. Запоріжжя, вул. Святого Миколая, буд. 61, код ЄДРПОУ 03327121) суму 37888 (тридцять сім тисяч вісімсот вісімдесят вісім) грн. 36 коп. заборгованості, суму 1600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп. судового збору. Видати наказ.

Повне рішення складено та підписано 19 травня 2017 р.

Суддя С.С. Дроздова

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.