
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" травня 2017 р.Справа № 922/855/17
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Светлічного Ю.В.
при секретарі судового засідання Мороз Ю.В.
розглянувши справу
за позовом Комунального підприємства Харківські теплові мережі, м. Харків до Публічного акціонерного товариства Харківміськгаз, м. Харків про зобов'язання відновити газопостачання за участю представників сторін:
позивача - ОСОБА_1 довіреність №38-4055/391 від 27.10.2010р.;
відповідача - ОСОБА_2 довіреність №007Др-47-12-1216 від 29.12.2016р.;
ВСТАНОВИВ:
Комунальне підприємство Харківські теплові мережі (позивач) звернулося до господарського суду Харківської області із позовною заявою до відповідача: Публічного акціонерного товариства Харківміськгаз, в якій позивач просить зобовязати відновити постачання природного газу на котельні по вул. Карла Маркса, 2/15, пров. Верховському, 5, вул. Енгельса, 6, вул. Польовій, 87, що експлуатує Комунальне підприємство Харківські теплові мережі. Крім того, позивач просить покласти на відповідача судові витрати.
Присутній представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримував та просив позов задовольнити. Також, надав через канцелярію господарського суду Харківської області 15.05.2017р. заперечення на відзив відповідача за вх.№15372 та документи в обґрунтування даних заперечень, які долучені судом до матеріалів справи.
Присутній представник відповідача проти позову заперечував та просив у його задоволенні відмовити, про що надав до суду 10.04.2017 р. відзив на позовну заяву за вх.№11905. В обґрунтування заперечень відповідач зазначав, що ПАТ "Харківміськгаз" є газорозподільним підприємством та не є власником природного газу, який знаходиться в газорозподільній системі України та постачальником газу позивачу є ПАТ "НАК "Нафтогаз України". 06.02.2017р. відповідачем було отримано лист від ПАТ "Укртрансгаз" із повідомленням проте, що ПАТ "НАК "Нафтогаз України" не надав позивачу номінацію на січень 2017р., що стало підставою для відключення позивача від газопостачання.
Розглянувши надані учасниками судового процесу документи і матеріали, пояснення їх повноважних представників, всебічно та повно зясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення, обєктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Між позивачем та відповідачем укладений типовий договір розподілу природного газу згідно заяви-приєднання №09420VFН3ВАТ016 до умов договору розподілу природного газe від 01.01.2016р.
Згідно умов вищевказаного договору, відповідач надає позивачу послугу з розподілу природного газу, який ПАТ "НАК "Нафтогаз України" постачає КП "Харківські теплові мережі" на підставі укладених договорів постачання природного газу №2351/1617-ТЕ-32 від 08.09.2016р. (для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню); №2579/1617-БО-32 від 31.10.2016р. (для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетними установами/організаціями); №2552/1617-РО-32 від 08.09.2016р. (для виробництва теплової енергії для релігійних організацій).
Згідно пункту 9.1 договору розподілу природного газу оператор ГРМ (відповідач) має право припинити/обмежити розподіл природного газу споживачу (позивачу) в порядку та у випадках, передбачених Кодексом газорозподільних систем, у тому числі у разі: 1) несвоєчасної та/або неповної оплати послуг за цим договором; 2) відсутності та/або недостатності підтвердженого обсягу природного газу у споживача; 3) подання споживачем або його постачальником (який уклав з оператором ГРМ договір на виконання робіт, пов'язаних з припиненням/обмеженням газопостачання споживачам) письмової заяви про припинення газопостачання; 4) несанкціонованого відбору природного газу; 5) визнання в установленому порядку аварійним стану газорозподільної системи та/або ліквідації наслідків аварій, спричинених надзвичайними ситуаціями техногенного, природного або екологічного характеру, та проведення ремонтно-відновлювальних робіт
Відповідно до пункту 1 глави 7 розділу VI Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015р. №2494, оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об'єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.12.2006 № 1687 затверджений Порядок пооб'єктового припинення (обмеження) газопостачання споживачам, крім населення (далі Порядок). Зазначений Порядок визначає процедуру припинення (обмеження) газопостачання підприємствам - споживачам природного газу (споживачам) у разі порушення ними строку розрахунків за спожитий природний газ або за надані послуги з його транспортування, відмови від зменшення обсягу газоспоживання та переходу на роботу з використанням резервних видів палива згідно з графіками, затвердженими Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями, на період різких похолодань, а також відбору природного газу за відсутності у споживачів планового обсягу поставки природного газу на поточний місяць (ліміту природного газу), який виділяється постачальником згідно з договором на постачання споживачу природного газу.
Відповідно з пунктами 4, 6 Порядку припинення газопостачання у випадку відсутності у споживача ліміту природного газу здійснюється у день і час, визначені газодобувним, газорозподільним, газотранспортним підприємством на підставі розрахунку обсягу споживання газу та залишку виділеного ліміту. Споживач повинен бути повідомлений газодобувним, газорозподільним, газотранспортним підприємством, уповноваженим Міненерговугіллям на припинення (обмеження) газопостачання споживачам (далі - уповноважене підприємство), про припинення (обмеження) газопостачання не менш як за три доби до дати, на яку воно заплановано. З цією метою уповноважене підприємство надсилає споживачеві повідомлення (за встановленою Міненерговугіллям формою), в якому зазначаються підстави та строк (дата і час) припинення (обмеження) газопостачання, і водночас про це інформує відповідний місцевий орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, а також територіальні органи Держжитлокомунінспекції.
06.03.2017р. відповідач здійснив відключення об'єктів КП "Харківські теплові мережі" від систем газопостачання шляхом перекриттям вхідних засувок перед комерційними вузлами обліку газу та їх опломбуванням на газопроводах, що подають газ на котельні по вул. Карла Маркса, 2/15, пров. Верховському, 5, вул. Енгельса, 6, вул. Польовій, 87, які обслуговують житлові будинки, тобто допустив порушення норм чинного законодавства.
Зазначені котельні приєднані до газорозподільної системи та не пристосовані до використання іншого виду палива, крім природного газу.
Як суб'єкти природних монополій і позивач, і відповідач підпадають під дію Закону України "Про природні монополії"". Згідно з Законом України "Про природні монополії" одним із принципів регулювання діяльності суб'єктів природних монополій є, зокрема, забезпечення захисту споживачів.
Згідно статуту КП "Харківські теплові мережі" метою його діяльності є задоволення суспільних потреб населення міста Харкова, селища Пісочин Харківського району, селища Солоницівка Дергачівського району Харківської області, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності у якісній тепловій енергії при найменших витратах, одержання прибутку для розвитку підприємства, забезпечення інтересів його працівників та задоволення їх економічних і соціальних потреб.
Припинення газопостачання на котельні по вул. Карла Маркса, 2/15, пров. Верховському, 5, вул. Енгельса, 6, вул. Польовій, 87, що експлуатує КП "Харківські теплові мережі", призвело до припинення постачання теплової енергії та надання послуг з теплопостачання частині споживачів Слобідського та Холодногірського районів міста Харкова.
Постановою Кабінету Міністрів України №357 від 29.04.16р. затверджено примірний договір про постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії.
На виконання зазначених урядових актів між КП "Харківські теплові мережі" та НАК "Нафтогаз України" укладені договори постачання природного газу № 2351/1617-ТЕ-32 від 08.09.2016р. (для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню); № 2579/1617-БО-32 від 31.10.2016р. (для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетними установами/організаціями); № 2552/1617-РО-32 від 08.09.2016р. (для виробництва теплової енергії для релігійних організацій).
Договорами визначено наступне.
Відповідно до пунктів 1.1, 2.1, 7.4 договорів НАК "Нафтогаз України" зобов'язалася поставити газ позивачу у кількості та на умовах визначених договором. Зокрема, умовами договорів визначено планові обсяги постачання природного газу у період з жовтня 2016 до квітня 2017 року включно.
Пункти 2.3, 2.4 договорів передбачають, що без попереднього письмового узгодження сторін допускається відхилення місячного обсягу постачання природного газу не більше ніж +/- 5% узгоджених планових обсягів.
Відповідно до п. 3.2 договорів, для отримання газу позивач подає до НАК "Нафтогаз України" щомісячно, до 15 числа місяця, що передує місяцю поставки, заявку на планові обсяги використання газу. В свою чергу НАК "Нафтогаз України" зобов'язується подавати номінацію Оператору газотранспортної систем та повідомити про подану номінацію позивача.
Згідно з п. 3.2 договорів, у разі неподання позивачем заявки на планові обсяги використання, НАК "Нафтогаз України" може користуватися плановими обсягами, зазначеними у п. 2.1 договорів.
Згідно з п. 3.5 договорів після завершення місяця поставки - позивач зобов'язаний до 7 числа наступного місяця направити до НАК "Нафтогаз України": завірену копію акта про надання послуг з розподілу (транспортування) природного газу на розрахунковий місяць, складеного між позивачем та оператором газорозподільних мереж (газотранспортної системи). Разом з копією акта споживач подає за підписом уповноваженої особи інформацію стосовно детальної розбивки кількості природного газу, зазначеної в акті, за категоріями (у тому числі згідно з договором); підписані та скріплені печаткою позивача два примірники акта приймання-передачі природного газу, де зазначаються фактичні обсяги використаного природного газу згідно з цим договором у розрахунковому місяці, його фактична ціна та вартість.
Відповідно до п. 3.6, підп. 3 п. 3.7, п. 3.8, п. 6.5, підп. 8 п. 7.2, підп. 5 п. 7.3 договорів, після завершення місяця поставки - постачальник зобов'язаний до 10 числа наступного місяця повернути споживачу підписаний зі свого боку акт приймання-передачі або повідомити про причини не підписання акту. У разі виникнення за об'єктами споживача негативного небалансу цей небаланс врегульовується перед оператором газотранспортної систем постачальником НАК "Нафтогаз України". В свою чергу, споживач зобов'язаний відшкодувати постачальнику витрати, пов'язані із врегулюванням небалансу.
Проте, НАК "Нафтогаз України" не подав номінацію на січень та лютий 2017 року оператору газотранспортної системи та не підписав акти приймання-передачі природного газу за січень та лютий 2017. При цьому планові обсяги постачання природного газу визначені сторонами в п. 2.1 з договорів і такі обсяги постачання з огляду на умови п.п. 2.1, 2.3, 2.4 цих договорів КП "Харківські теплові мережі" є узгодженими.
Враховуючи положення договорів, укладених між НАК "Нафтогаз України" та позивачем, норми наведених нормативних актів, обсяги споживання природного газу позивача не можуть бути кваліфіковані, як несанкціонований відбір природного газу.
Протягом січня та лютого 2017 року до НАК "Нафтогаз України" за спожитий природний газ для виробництва теплової енергії, яка споживається населенням, бюджетними установами/організаціями, релігійними організаціями надходили кошти відповідно до Порядку розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків з постачальником природного газу, на якого покладені спеціальні обов'язки, затвердженого постановою кабінету Міністрів України від 18.06.2014 №217.
З урахуванням вимог Правил постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 30.09.2015р. №2496, Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2493, та Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2494, КП "Харківські теплові мережі" як споживач природного газу за договором має право отримувати природний газ у відповідному місяці постачання виключно від одного постачальника, яким визначено НАК "Нафтогаз України" як постачальника із спеціальними обов'язками постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2015р. №758. Наявність у позивача договірних відносин з НАК "Нафтогаз України" виключає можливість отримувати природний газ у іншого постачальника.
Таким чином, протягом січня - лютого 2017 року позивач отримував природний газ від НАК "Нафтогаз України", розподіл якого здійснював відповідач на підставі укладеного між позивачем та відповідачем договору розподілу природного газу згідно заяви-приєднання М 09420УШЗВАТ016 від 01.01.2016р..
З умов укладених договорів на постачання природного газу вбачається, що обсяги постачання природного газу КП "Харківські теплові мережі" повинні відображатись НАК "Нафтогаз України", як обсяги фактично реалізованого газу відповідно до вимог Закону України "Про бухгалтерський облік та звітність в Україні" шляхом підписання актів приймання-передачі природного газу та не можуть бути кваліфіковані, як обсяги небалансів інших учасників ринку.
31.03.2016р. між ПАТ "Укртрансгаз" (газотранспортне підприємство, оператор газотранспортної системи) та КП "Харківські теплові мережі" (замовник) укладений договір на транспортування природного газу магістральними газопроводами № 636.
Відповідно до пункту 1.1 вищевказаного договору, газотранспортне підприємство зобов'язується надати замовнику послуги з транспортування магістральними трубопроводами природного газу замовника від пунктів приймання-передачі газу в магістральні трубопроводи до пунктів призначення газорозподільних станцій, а замовник зобов'язується внести плату за надані послуги з транспортування природного газу магістральними трубопроводами у розмірі, у строки та порядку, передбачені умовами договору.
Пунктом 1.2 договору визначений річний плановий обсяг транспортування природного газу в розрізі по місяцях.
Відповідно до пункту 11.1 договору договір набирає чинності з 01 квітня 2016 року та укладається на строк до 31 грудня 2017 року. Договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо не менше ніж за місяць до закінчення строку дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.
На теперішній час договір на транспортування природного газу магістральними газопроводами №636 від 31.03.2016р. пролонгований на 2017 рік. Тобто починаючи з 01.04.2016р. замовником послуг транспортування є не постачальник природного газу ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", на якого згідно постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2015р. №758 покладені спеціальні обов'язки з постачання природного газу виробникам теплової енергії, а КП "Харківські теплові мережі".
Таким чином, виходячи з пункту 5 глави 1 розділу І Кодексу газотранспортної системи та укладеного договору на транспортування природного газу магістральними газопроводами №636 від 31.03.2016р. надання номінації ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" оператору газотранспортної системи не вимагається. Обсяги транспортування погоджені між замовником транспортування - КП "Харківські теплові мережі" та оператором газотранспортної системи - ПАТ "Укртрансгаз" договорам №636 від 31.03.2016р.
Враховуючи вищенаведене, дії відповідача по відключенню газопостачання на об'єктів КП "Харківські теплові мережі" у зв'язку з відсутністю номінації (підтверджених обсягів природного газу) на січень 2017 року безпідставними, відповідно до цього суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керується ст. 49 ГПК України. Судовий збір покладається: у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо господарським судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін. Суми, які підлягають сплаті за проведення судової експертизи, послуги перекладача, адвоката та інші витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: при задоволенні позову - на відповідача; при відмові в позові - на позивача; при частковому задоволенні позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Таким чином судові витрати у даній справі покладаються на відповідача, з вини якого спір доведено до суду.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 526, 530 Цивільного кодексу України, статтями 1, 4, 12, 22, 33, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Зобов'язати Публічне акціонерне товариство "Харківміськгаз" (код 03359552) відновити постачання природного газу на котельні по вул. Карла Маркса, 2/15, пров. Верховському, 5, вул. Енгельса, 6, вул. Польовій, 87, що експлуатує Комунальне підприємство "Харківські теплові мережі" (код 31557119).
3. Стягнути з Публічного акціонерного товариства Харківміськгаз (61004, м. Харків, вул. Москалівська, 57/59, код ЄДРПОУ 03359552) на користь Комунального підприємства Харківські теплові мережі (61037, м. Харків, вул. Мефодіївська, 11, код 31557119) судовий збір у розмірі 2400,00 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 17.05.2017 р.
Суддя ОСОБА_3