Ухвала суду № 66596768, 18.05.2017, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.05.2017
Номер справи
278/2555/16-а
Номер документу
66596768
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Грубіян Є.О.

Суддя-доповідач:Шидловський В.Б.

УХВАЛА

іменем України

"18" травня 2017 р. Справа № 278/2555/16-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Шидловського В.Б.

суддів: Капустинського М.М.

Мацького Є.М.,

за участю секретаря судового засідання Шведюк М.М.,

позивача ОСОБА_3,

представника позивача ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Житомирського районного суду Житомирської області від "12" грудня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Новогуйвинської селищної ради Житомирського району Житомирської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

21 жовтня 2016 року ОСОБА_3 звернулася з адміністративним позовом до суду та просила визнати протиправною відмову Новогуйвинської селищної ради Житомирського району Житомирської області від 27 квітня 2016 року у наданні позивачу дозволу на відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання і відмови у наданні дозволу на встановлення індивідуального (автономного) опалення, а також зобов'язати відповідача розглянути заяву позивача щодо відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання і надати дозвіл на встановлення індивідуального (автономного) опалення в квартирі АДРЕСА_1.

Постановою Житомирського районного суду Житомирської області від 12 грудня 2016 року в задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.

Не погоджуючись з прийнятою постановою, ОСОБА_3 звернулася до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вищевказану постанову та прийняти нову, якою позов задовольнити в повному обсязі. В апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача та її представника, перевіривши законність та обгрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судом встановлено, що Позивач є власником квартири АДРЕСА_1 (а.с.12-14. 18-19). Має малолітнього сина - ОСОБА_5. ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.21). Позивач за вищевказаною адресою зареєстрована разом з сином та чоловіком (а.с.22).

27 квітня 2016 року позивач звернулась із заявою до відповідача про надання їй дозволу на відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання у вищевказаній квартирі, яка того ж дня була зареєстрована представником відповідача (а.с.45).

У відповідь на дану заяву позивач отримала лист відповідача від 27 квітня 2014 року (а.с.20, 46), яким останній відмовлено у її проханні, адже, як вказав селищний голова, згідно Постанови Уряду № 1268 від 31 жовтня 2007 року можливість відключення квартири споживача від централізованого опалення виключена і відключення можливе лише будинку в цілому за згодою всіх мешканців.

Не погодившись із даною відмовою, ОСОБА_3 за захистом своїх прав звернулася до суду.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції дійшов висновку, що дії відповідача відповідають діючому законодавству.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції та зазначає наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 6 Закону України «Про теплопостачання» державна політика у сфері теплопостачання базується на принципах, зокрема, державного управління і регулювання відносин у сфері теплопостачання; оптимального поєднання систем централізованого, помірно-централізованого, децентралізованого та автономного теплопостачання відповідно до затверджених місцевими органами виконавчої влади схем теплопостачання з періодом перегляду п'ять років.

Згідно з пунктом 24 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21 липня 2005 року, зі змінами затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 року № 1268 (далі - Правила), споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.

Положеннями пункту 25 Правил визначено, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Відповідно до пункту 26 Правил відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

На виконання вимог пункту 25 Правил, наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09 грудня 2005 року № 1478/11758, затверджено Порядок відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання (далі - Порядок).

Згідно з пунктом 1.2 Порядку для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг ЦО і ГВП орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП (далі - Комісія), призначає голову та затверджує її склад, затверджує положення про роботу комісії.

Відповідно до пункту 2.1 Порядку для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.

Згідно з пунктом 2.2 Порядку Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї. Після вивчення наданих власником (власниками) документів, Комісія у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації.

Отже, відключення від мереж централізованого теплопостачання допускається лише щодо житлових будинків у цілому, а не окремих їх приміщень, та з дотриманням наступних умов: наявності технічної можливості такого відключення; дотримання державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення; звернення власника (власників) будинку до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП із зазначенням причини відключення (додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення, підтримане всіма власниками приміщень).

Колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції, що умови щодо відключення від мереж централізованого теплопостачання не були виконані, оскільки відключення окремої квартири у багатоквартирному будинку не передбачено чинним законодавством.

Такий висновок відповідає правовій позиції, висловленій Верховним Судом України у постанові від 26 вересня 2012 року у справі № 6-95цс12, який згідно зі статтею 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права та має враховуватись іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Крім того, колегія суддів зазначає, що єдиною підставою для видачі виконавцями послуг з централізованого опалення (теплопостачальними організаціями) технічних умов для розробки проекту індивідуального (атомного) теплопостачання і відокремлення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, є прийняте Комісією рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, що в свою чергу, оформлюється протоколом та подається заявником до виконавця послуг з централізованого опалення (теплопостачальної організації) у формі витягу з протоколу.

Будь-яких інших підстав для видачі виконавцями послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води (підігріву води) заявникам технічних умов на відключення від систем ЦО та ГВП чинний Порядок не передбачає.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову.

Відповідно до статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції. Постанова суду першої інстанції прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції є законною та обґрунтованою, відповідає матеріалам справи та чинному законодавству, а підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, постанову Житомирського районного суду Житомирської області від "12" грудня 2016 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя В.Б. Шидловський

судді: М.М. Капустинський

Є.М. Мацький

Повний текст cудового рішення виготовлено "18" травня 2017 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,12443

3- представнику позивача: ОСОБА_4 - АДРЕСА_2, 10029

4- відповідачу: Новогуйвинська селищна рада Житомирського району Житомирської області вул.Дружби Народів,5,смт.Новогуйвинське,Житомирський район, Житомирська область,12441

- ,