
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 362/2379/17 Головуючий у 1-й інстанції: Корнієнко С.В.
Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.
ПОСТАНОВА
Іменем України
19 травня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Мацедонської В.Е.,
суддів Лічевецького І.О., Мельничука В.П.,
при секретарі Горяіновій Н.В.,
за участю позивача ОСОБА_2,
представника позивача ОСОБА_3,
представників відповідача Крикунова О.В., Кривши Я.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві справу за апеляційною скаргою Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області на постанову Васильківського міськрайонного суду Київської області від 15 травня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області про визнання дій протиправними та скасування постанови комісії,-
в с т а н о в и в:
Постановою Васильківського міськрайонного суду Київської області від 15 травня 2017 року позов ОСОБА_2 задоволено, визнано протиправними дії Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області від 08 травня 2017 року щодо винесення постанови про визнання позачергових виборів сільського голови Здорівської сільської ради Васильківського району Київської області від 30 квітня 2017 року такими, що не відбулися, визнано незаконною та скасовано постанову Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області від 08 травня 2017 року про визнання позачергових виборів сільського голови Здорівської сільської ради Васильківського району Київської області від 30 квітня 2017 року такими, що не відбулися.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції з мотивів неправильного застосування норм матеріального та порушення норм процесуального права та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що у зв'язку з відсутністю на виборчій дільниці виборчих бюлетенів здійснити їх перерахунок в приміщенні комісії у спосіб, що передбачений ст.83 Закону України «Про місцеві вибори», є неможливим, що стало підставою для прийняття постанови Здорівської сільської виборчої комісії №13 від 08 травня 2017 року про визнання позачергових виборів Здорівського сільського голови, села Здорівка Васильківського району Київської області 30 квітня 2017 року такими, що не відбулись. Крім того, апелянт зазначає, що подані позивачем докази на підтвердження викладених обставин справи не мають юридичної сили, оскільки акт приймання-передавання документів тимчасового зберігання до архівного сектору Васильківської райдержадміністрації від 01 травня 2017 року про передачу на зберігання виборчих бюлетенів, контрольних талонів виборчих бюлетенів дільниці №320300 та списків виборців підписаний неповноважною особою, оскільки ОСОБА_6 з 26 квітня 2017 року не являється головою Здорівської сільської виборчої комісії. Крім того, постановою Здорівської сільської виборчої комісії №9 від 07 травня 2017 року припинено всі повноваження адвоката ОСОБА_3 на представництво Здорівської сільської виборчої комісії в судах всіх інстанцій та в інших установах та організаціях, а тому складені ним акти від 10 травня 2017 року та 12 травня 2017 року як юристом виборчої комісії є неналежними доказами.
Позивачем подані заперечення на апеляційну скаргу, в яких остання просить залишити постанову суду першої інстанції без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступних висновків:
З матеріалів справи вбачається, що постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 06 травня 2017 року у справі №362/2167/17 за позовом кандидатів на посаду Здорівського сільського голови ОСОБА_7, ОСОБА_8 до Здорівської сільської виборчої комісії в особі голови ОСОБА_9 про визнання недійсними протоколів та постанови Здорівської сільської виборчої комісії на позачергових виборах Здорівського сільського голови 30 квітня 2017 року, адміністративний позов задоволено частково, визнано дії Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області щодо встановлення підсумків голосування з виборів Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області в Єдиному одномандатному виборчому окрузі та результатів виборів Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області в Єдиному одномандатному виборчому окрузі, складенням відповідних протоколів від 01 травня 2017 року протиправними, зобов'язано Здорівську сільську виборчу комісію Васильківського району Київської області встановити підсумки голосування з виборів Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області в Єдиному одномандатному виборчому окрузі та результати виборів Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області в Єдиному одномандатному виборчому окрузі, складенням відповідних протоколів. В іншій частині адміністративного позову відмовлено.
08 травня 2017 року відбулось засідання Здорівської сільської виборчої комісії, яке зафіксоване протоколом від 08 травня 2017 року, відповідно до якого присутніми на засіданні були голова комісії ОСОБА_9, заступник голови комісії ОСОБА_10, секретар комісії ОСОБА_11, члени комісії: ОСОБА_12, ОСОБА_15
Членами комісії одноголосно затверджено порядок денний щодо розгляду протоколу про підрахунок голосів виборців Дільничної виборчої комісії №320300 на позачергових виборах Здорівського сільського голови 30 квітня 2017 року, розгляд питання про прийняття рішення за наслідками повторного підрахунку голосів виборців, розгляд питання про визнання виборів такими, що не відбулись.
Постановою №11 від 08 травня 2017 року про повторний перерахунок голосів виборців на виборчій дільниці №320300, у зв'язку з прийняттям дільничною виборчою комісією рішення про визнання недійсним голосування на виборчій дільниці №320300 на позачергових виборах Здорівського сільського голови 30 квітня 2017 року та повною відсутністю виборчої документації дільничної виборчої комісії, керуючись ч.7 ст.83 Закону України «Про місцеві вибори», вирішено здійснити повторний перерахунок голосів виборців на виборчій дільниці №320300 з позачергових виборів Здорівського сільського голови 30 квітня 2017 року в спосіб, передбачений ст.83 Закону України «Про місцеві вибори». Повторний перерахунок провести в присутності членів дільничної виборчої комісії №320300 - 08 травня 2017 року в 16 год. 25 хв.
08 травня 2017 року о 16 год. 30 хв. членами комісії складено акт про виявлення обставин, передбачених п.2 ч.1 ст.81 Закону України «Про місцеві вибори», а саме: виявлено обставини відсутності виборчих бюлетенів та виборчих скриньок на дільничній виборчій дільниці №320300 в кількості 100%, що унеможливлює встановити зміст виборчих бюлетенів.
08 травня 2017 року о 16 год. 30 хв. Здорівською сільською виборчою комісією прийнято постанову №12, згідно якої визнано голосування на позачергових виборах Здорівського сільського голови 30 квітня 2017 року на виборчій дільниці №320300 недійсним. Зазначене рішення оприлюднено на офіційному сайті Васильківської районної державної адміністрації.
08 травня 2017 року о 20 год. 00 хв. Здорівською сільською виборчою комісією прийнято постанову про визнання позачергових виборів Здорівського сільського голови, села Здорівка Васильківського району Київської області 30 квітня 2017 року такими, що не відбулись, згідно якої комісією встановлено, що жодного бюлетеня в оригіналі на наявність в ньому зареєстрованих кандидатів перевірити не є можливим, як неможливо перевірити скільки голосів виборців віддано за кожного кандидата. Крім того, комісією на підставі рішень Васильківського міськрайонного суду, які набрали законної сили, в адміністративних справах №362/2169/17 та 362/2165/17, було встановлено, що виборчі бюлетені видавалися на дільничну виборчу комісію не Здорівською сільською виборчою комісією, а неповноважними особами, виборчі бюлетені в день голосування виборцям видавались не членами дільничної виборчої комісії, а неповноважними особами. Скільки кандидатів було в оригіналах виборчого бюлетеня встановити не є можливим у зв'язку з відсутністю виборчих бюлетенів, що передбачено ч.9 ст.85 та ч.2 ст.48 Закону України «Про місцеві вибори». Таким чином, керуючись вищевказаним та ст.19 Конституції України, ч.ч.2 та 9 ст.85, ч.2 ст.48 Закону України «Про місцеві вибори», Здорівською сільською виборчою комісією з позачергових виборів Здорівського сільського голови вирішено визнати позачергові вибори Здорівського сільського голови, села Здорівка Васильківського району Київської області 30 квітня 2017 року такими, що не відбулися.
Вказану постанову від 08 травня 2017 року №13 оприлюднено в офіційному засобі масової інформації в Васильківській районній газеті «Життя і слово» №36 (12545) від 13 травня 2017 року.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, дійшов висновку, що представником відповідача не доведено дотримання відповідачем виконання судового рішення від 06 травня 2017 року, отриманого головою сільської виборчої комісії лише 10 травня 2017 року, щодо встановлення саме сільською виборчою комісією підсумків голосування, відсутністю проведення засідання комісії 08 травня 2017 року за місцем її знаходження та відсутністю вчинення усіх дій щодо встановлення наявності існування виборчої документації, необхідної для встановлення підсумків голосування, крім того, суд вважає, що дії відповідача суперечили змісту резолютивної частині судового рішення, а тому жодних підстав для винесення 08 травня 2017 року відповідачем постанови суд не вбачає.
За наслідками перегляду судового рішення в порядку апеляційного провадження колегія суддів доходить наступних висновків.
Спірні правовідносини, що склались між сторонами, регулюються Конституцією України, Законом України «Про місцеві вибори», який визначає основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост.
В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.1 ст.11 Закону України «Про місцеві вибори» виборчий процес місцевих виборів - це здійснення суб'єктами виборчого процесу відповідних місцевих виборів, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.
Пунктом 3 ч.1 ст.12 цього Закону передбачено, що суб'єктами виборчого процесу на відповідних місцевих виборах є, зокрема, виборчі комісії, сформовані (утворені) відповідно до цього Закону або інших законів України, які уповноважені забезпечувати організацію та проведення відповідних місцевих виборів.
Згідно пп.«д» п.2 ч.1 ст.19 Закону України «Про місцеві вибори» систему виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів, становлять, серед іншого, територіальні виборчі комісії, зокрема, селищні, сільські виборчі комісії.
Відповідно до ч.4 ст.20 цього Закону сільська, селищна, районна в місті, міська, районна територіальна виборча комісія підпорядковується відповідній міській (міста з районним поділом або міста, до складу якого входять село, селище та/або інше місто), районній, обласній територіальній виборчій комісії, виборчій комісії Автономної Республіки Крим, яка встановлює результати місцевих виборів відповідно міської, районної, обласної ради, Верховної Ради Автономної Республіки Крим або міського голови стосовно відповідних місцевих виборів.
Територіальна виборча комісія на період здійснення своїх повноважень забезпечує організацію і проведення місцевих виборів у межах повноважень та у порядку, передбачених цим та іншими законами України (ч.1 ст.25 Закону України «Про місцеві вибори»).
Згідно п.п.14, 19 ч.4 ст.25 Закону України «Про місцеві вибори» сільська, селищна територіальна виборча комісія: встановлює підсумки голосування та результати виборів депутатів відповідної сільської, селищної ради та відповідного сільського, селищного голови, старости; здійснює інші повноваження, передбачені цим та іншими законами України.
Частиною 1 ст.27 наведеного Закону передбачено, що територіальні та дільничні виборчі комісії організовують свою роботу відповідно до вимог цього Закону у формі відкритих засідань.
Частинами 2, 4 наведеної статті встановлено, що основною формою роботи виборчої комісії є засідання, яке скликається головою виборчої комісії, у разі його відсутності - заступником голови, а в разі відсутності голови та його заступника - секретарем комісії. Засідання виборчої комісії є повноважним за умови присутності на ньому більше половини членів комісії від складу цієї комісії.
Відповідно до ч.8 ст.27 Закону України «Про місцеві вибори» виборча комісія на вимогу трьох членів комісії, а також за рішенням виборчої комісії вищого рівня або суду зобов'язана розглянути на своєму засіданні питання, що належать до її повноважень, не пізніш як у триденний строк від дня заявлення вимоги або прийняття зазначеного рішення, але не пізніше дня голосування (дня повторного голосування), а в день голосування (день повторного голосування), крім дільничної виборчої комісії, - невідкладно.
Згідно ч.ч.13-15, 17 наведеної статті виборча комісія складає акти та протоколи. Акт комісії засвідчує певний факт або певну подію, виявлені і визнані комісією. Протокол комісії встановлює підсумки певних дій, виконаних комісією. Акти і протоколи виборчої комісії за формами, затвердженими Центральною виборчою комісією, складаються у випадках та у кількості примірників, встановлених цим Законом. Акт або протокол комісії підписується всіма присутніми на засіданні членами виборчої комісії, підписи яких скріплюються печаткою виборчої комісії.
Рішення виборчої комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії. Рішення виборчої комісії набирає чинності з моменту його прийняття. У разі невиконання виборчою комісією вимог цього Закону (бездіяльність виборчої комісії) виборча комісія вищого рівня з відповідних місцевих виборів може прийняти відповідне рішення.
Рішення виборчої комісії з розглянутого питання повинно містити: 1) найменування комісії; 2) найменування рішення, час, дату та місце його прийняття і порядковий номер; 3) мотивувальну частину з посиланням на обставини, що зумовили розгляд питання на засіданні комісії; 4) посилання на положення нормативно-правових актів або рішення (положення рішень) Центральної виборчої комісії чи територіальної виборчої комісії, або судові рішення, якими керувалася комісія при прийнятті рішення; 5) резолютивну частину. Рішення виборчої комісії підписується головуючим на засіданні. Зміст та номер рішення повинні бути відображені у протоколі відповідного засідання комісії.
З аналізу наведених норм чинного законодавства вбачається, що виборча комісія за рішенням суду зобов'язана розглянути на своєму засіданні питання, що належать до її повноважень, не пізніш як у триденний строк від дня прийняття судом зазначеного рішення, за наслідком розгляду якого відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії приймає рішення, що набирає чинності з моменту його прийняття.
З пояснень апелянта вбачається, що голова Здорівської сільської виборчої комісії ОСОБА_9 був присутнім при оголошенні постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 06 травня 2017 року у справі №362/2167/17, якою зобов'язано Здорівську сільську виборчу комісію Васильківського району Київської області встановити підсумки голосування з виборів Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області в Єдиному одномандатному виборчому окрузі та результати виборів Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області в Єдиному одномандатному виборчому окрузі, складенням відповідних протоколів.
Посилання позивача, що рішення суду у справі №362/2167/17 отримано ОСОБА_9 лише 10 травня 2017 року (згідно розписки), не свідчить про необізнаність останнього зі змістом такого судового рішення до зазначеної дати та не скасовує визначеного Законом обов'язку виборчої комісії розглянути відповідне питання не пізніш як у триденний строк від дня прийняття судом зазначеного рішення.
Таким чином, на виконання постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 06 травня 2017 року у справі №362/2167/17 та у відповідності до вимог ч.8 ст.27 Закону України «Про місцеві вибори» було скликано засідання виборчої комісії, яке відбулось 08 травня 2017 року.
Враховуючи, що відповідно до протоколу засідання Здорівської сільської виборчої комісії на засіданні комісії були присутні більше половини членів від її складу, таке засідання є повноважним.
Відповідно до ч.1 ст.83 Закону України «Про місцеві вибори» протоколи та інші виборчі документи дільничних виборчих комісій приймаються і розглядаються на засіданні відповідної територіальної виборчої комісії.
Частинами 7-10 наведеної статті встановлено, що у разі неможливості усунення без перерахунку бюлетенів неточностей у протоколі дільничної виборчої комісії, а також у разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами дільничної комісії територіальна комісія зобов'язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій виборчій дільниці.
Протоколи та інші виборчі документи дільничної виборчої комісії до проведення територіальною виборчою комісією повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці зберігаються у приміщенні для засідання відповідної територіальної виборчої комісії.
Повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів здійснюється територіальною виборчою комісією, що прийняла рішення про повторний підрахунок голосів, з обов'язковою участю членів дільничної виборчої комісії, які передають виборчу документацію, після розгляду і прийняття протоколів та інших виборчих документів від усіх дільничних виборчих комісій. У повторному підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці територіальною виборчою комісією мають право брати участь усі члени цієї дільничної виборчої комісії і можуть бути присутніми кандидати, уповноважені особи місцевих організацій партій, довірені особи кандидатів, офіційні спостерігачі.
Територіальна виборча комісія в разі повторного підрахунку нею голосів виборців на відповідній виборчій дільниці складає протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно акту дільничної виборчої комісії №320300 з позачергових виборів Здорівського сільського голови 30 квітня 2017 року від травня 2017 року, членами виборчіої комісії №320300 було виявлено обставини відсутності виборчих бюлетенів та виборчих скриньок на дільниці №320300, що унеможливлює встановити зміст виборчих бюлетенів.
Згідно постанови дільничної виборчої комісії №320300 з позачергових виборів Здорівського сільського голови 30 квітня 2017 року №1 від 08 травня 2017 року, складеної о 15.00 год, що розміщена на офіційному сайті Васильківської районної державної адміністрації, комісією встановлено, що виборчі бюлетені зникли з дільниці разом з виборчими скриньками, виборчі скринькі відсутні взагалі і відсутність виборчих бюлетенів в кількості 100% від кількості отриманих виборцями на дільниці унеможливлює встановити зміст виборчих бюлетенів в кількості 100%, у зв'язку з чим комісія вирішила визнати голосування на позачергових виборах Здорівського сільського голови 30 квітня 2017 року на виборчій дільниці №320300 недійсним.
Як вбачається з протоколу дільничної виборчої комісії №320300 з позачергових виборів Здорівського сільського голови 30 квітня 2017 року №1 від 08 травня 2017 року, кількість виборчих бюлетенів для голосування у виборчому окрузі, одержаних виборчою комісією - не отримували; кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці - 1070; кількість виборців, внесених на виборчій дільниці до списку виборців для голосування за місцем перебування - 26; щодо кількості невикористаних виборчих бюлетенів, кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування, кількості виборців які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування, загальної кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені - зазначено «невідомо»; щодо кількості виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню, кількості виборців, які взяли участь у голосуванні, кількості виборчих бюлетенів, визнаних недійсними - проставлені прочерки.
В силу ст.81 Закону України «Про місцеві вибори» дільнична виборча комісія приймає рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним у разі встановлення нею порушень вимог цього Закону, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців, лише за таких обставин, серед іншого, знищення або пошкодження виборчої скриньки (скриньок), що унеможливлює встановлення змісту виборчих бюлетенів, якщо кількість цих бюлетенів перевищує десять відсотків від кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці.
У кожному випадку виявлення обставин, зазначених у частині першій цієї статті, дільнична виборча комісія складає відповідний акт, який підписується всіма присутніми членами дільничної виборчої комісії та засвідчується печаткою виборчої комісії. Такий акт (акти) є підставою для розгляду дільничною виборчою комісією питання про визнання голосування недійсним: на виборчій дільниці з усіх виборів - у випадках, передбачених пунктами 1, 2 частини першої цієї статті; у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів - у випадку, передбаченому пунктом 3 частини першої цієї статті.
У разі прийняття рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним з окремих місцевих виборів усі бюлетені, виявлені у виборчих скриньках на цій виборчій дільниці з таких місцевих виборів, вважаються такими, що не підлягають врахуванню. У цьому разі протокол дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці відповідно за кандидатів у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости повинен містити лише відомості, зазначені у пунктах 1 - 8 частини другої статті 80 цього Закону, а за місцеві організації партій, кандидатів, закріплених ними за відповідним територіальним виборчим округом (у разі закріплення), повинен містити лише відомості, зазначені у пунктах 1 - 8 частини третьої статті 80 цього Закону. На місці інших відомостей ставиться прочерк.
Рішення дільничної виборчої комісії про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним та акт (акти), на підставі якого (яких) прийнято це рішення, додаються до першого примірника протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідних виборчих округах.
У відповідності до ч.10 ст.82 вищезазначеного Закону протоколи про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інші документи дільничної виборчої комісії передаються відповідній територіальній виборчій комісії на її засіданні.
Згідно ч.ч.11, 12 ст.83 вищенаведеного Закону протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів складається територіальною виборчою комісією у кількості примірників, яка на чотири більша за кількість осіб, які входять до складу відповідної територіальної виборчої комісії. Примірники протоколів нумеруються і мають однакову юридичну силу. Цей протокол підписується присутніми членами територіальної виборчої комісії та членами дільничної виборчої комісії, які брали участь у повторному підрахунку голосів виборців, і засвідчується печаткою територіальної виборчої комісії. Відомості, занесені до протоколу, оголошуються. Непідписання протоколу окремими членами виборчої комісії не має правових наслідків для дійсності протоколу.
У разі виявлення територіальною виборчою комісією при повторному підрахунку голосів на відповідній виборчій дільниці обставин, зазначених у частині першій статті 81 цього Закону, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про визнання голосування недійсним на виборчій дільниці або у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів. У цьому разі протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів складається виборчою комісією у порядку, визначеному частиною одинадцятою цієї статті та частиною третьою статті 81 цього Закону.
З урахуванням вищенаведеного та у зв'язку з прийняттям дільничною виборчою комісією постанови №1 про визнання недійсним голосування на виборчій дільниці №320300 на позачергових виборах Здорівського сільського голови 30 квітня 2017 року, яке є чинним, не змінено, не скасовано та відсутні докази щодо його оскарження, а також враховуючи відсутність в розпорядженні відповідача виборчої документації дільничної виборчої комісії, Здорівською сільською виборчою комісією прийнято рішення, викладене у формі постанови від 08 травня 2017 року №12, яким визнано голосування на позачергових виборів Здорівського сільського голови 30 квітня 2017 року на виборчій дільниці №320300 недійсним. Зазначене рішення оприлюднено на офіційному сайті Васильківської районної державної адміністрації.
У відповідності до ч.4 ст.85 Закону України «Про місцеві вибори» сільська, селищна, міська територіальна виборча комісія на своєму засіданні на підставі складеного нею протоколу про результати виборів сільського, селищного, міського голови, старости не пізніш як на п'ятий день з дня голосування приймає одне з рішень:
1) про визнання сільського, селищного, міського голови, старости обраним;
2) про проведення повторного голосування;
3) про визнання виборів відповідного сільського, селищного, міського голови, старости такими, що не відбулися.
Вибори у виборчому окрузі визнаються такими, що не відбулися, у зв'язку з настанням обставин, передбачених частиною дев'ятою цієї статті та частиною другою статті 48 цього Закону (ч.11 ст.85 Закону України «Про місцеві вибори»).
Згідно ч.2 ст.48 наведеного Закону у разі якщо у відповідному виборчому окрузі після закінчення строку реєстрації кандидатів не залишилося жодного кандидата, жодного виборчого списку місцевих організацій партій, вибори у такому виборчому окрузі визнаються такими, що не відбулися.
Частиною 9 ст.85 цього Закону встановлено, що якщо до виборчого бюлетеня для голосування у день виборів включено лише одного кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, і за результатами голосування у день виборів він не був обраний відповідно до вимог частини восьмої цієї статті або якщо до виборчого бюлетеня для голосування у день виборів включено двох кандидатів на посаду міського (міста, кількість виборців у якому дорівнює або є більшою ніж 90 тисяч) голови, і жоден з них не був обраний відповідно до вимог частини сьомої цієї статті, територіальна виборча комісія приймає рішення про визнання відповідних місцевих виборів такими, що не відбулися.
08 травня 2017 року о 20 год. 00 хв. у зв'язку з тим, що жодного бюлетеня в оригіналі на наявність в ньому зареєстрованих кандидатів перевірити не є можливим, як неможливо перевірити скільки голосів виборців віддано за кожного кандидата, крім того, комісією на підставі рішень Васильківського міськрайонного суду, які набрали законної сили, в адміністративних справах №362/2169/17 та 362/2165/17, було встановлено, що виборчі бюлетені видавалися на дільничну виборчу комісію не Здорівської сільською виборчою комісією, а неповноважними особами, виборчі бюлетені в день голосування виборцям видавались не членами дільничної виборчої комісії, а неповноважними особами, скільки кандидатів було в оригіналах виборчого бюлетеня встановити не є можливим у зв'язку з відсутністю виборчих бюлетенів, Здорівською сільською виборчою комісією прийнято постанову про визнання позачергових виборів Здорівського сільського голови, села Здорівка Васильківського району Київської області 30 квітня 2017 року такими, що не відбулись у відповідності до ч.9 ст.85 та ч.2 ст.48 Закону України «Про місцеві вибори».
Однак, фактично відповідачем не досліджувалась виборча документація, яка б надавала підстави, передбачені ч.2 ст.48, ч.9 ст.85 Закону України «Про місцеві вибори», для визнання виборів такими, що не відбулись, що свідчить про те, що оскаржувана постанова не прийнята на повністю та всебічно досліджених документах, необхідних для прийняття відповідного рішення.
Разом з тим, на виконання постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 06 травня 2017 року у справі №362/2167/17 Здорівською сільською виборчою комісією не встановлено підсумки голосування з виборів Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області в Єдиному одномандатному виборчому окрузі та результати виборів Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області в Єдиному одномандатному виборчому окрузі, складенням відповідних протоколів.
При цьому, колегія суддів звертає увагу, що акт приймання-передавання документів тимчасового зберігання до архівного сектору Васильківської районної державної адміністрації, підписаний 01 травня 2017 року головою Здорівської сільської виборчої комісії ОСОБА_6 та завідувачем архівним сектором Васильківської районної державної адміністрації ОСОБА_14, не відповідає вимогам, встановленим Порядком передачі територіальними виборчими комісіями з місцевих виборів виборчої та іншої документації на зберігання до місцевих державних архівних установ, затвердженому постановою ЦВК 21 жовтня 2015 року №485, а тому не може вважатись належним та допустими доказом щодо передачі такої документації до архівного фонду.
З огляду на те, що постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 06 травня 2017 року у справі №362/2167/17 саме Здорівську сільську виборчу комісію зобов'язано встановити підсумки голосування з виборів Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області в Єдиному одномандатному виборчому окрузі та результати виборів Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області в Єдиному одномандатному виборчому окрузі, складенням відповідних протоколів, враховуючи, що передані ОСОБА_6 виборчі бюлетені дільниці №320300, контрольні талони до виборчих бюлетенів дільниці №320300, списки виборців перебувають в архівному секторі Васильківської районної державної адміністрації, з якого можуть бути затребувані з метою проведення повторного підрахунку голосів на виконання рішення суду, колегія суддів приходить до висновку, що постанова відповідача про визнання позачергових виборів Здорівського сільського голови, села Здорівка Васильківського району Київської області 30 квітня 2017 року такими, що не відбулись, прийнята передчасно, а тому підлягає скасуванню.
При цьому, колегія суддів не вбачає підстав для визнання оскаржуваної постанови незаконною, оскільки позивачем такі вимоги не ставились. Крім того, відсутні підстави для визнання дій відповідача щодо винесення постанови про визнання позачергових виборів сільського голови такими, що не відбулись, протиправними, оскільки передчасність вчинення певних дій не свідчить про їх протиправність та невідповідність вимогам чинного законодавства.
У відповідності до ч.9 ст.172 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до порядку розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом, а тому колегія суддів вважає за необхідне вирішити питання щодо розподілу судових витрат у відповідності до ст.94 КАС України.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що порушення норм матеріального права призвели до неправильного вирішення справи, тому постанова Васильківського міськрайонного суду Київської області від 15 травня 2017 року підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст.172, 177, 179, 195, 196, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд,-
п о с т а н о в и в:
Апеляційну скаргу Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області - задовольнити частково.
Постанову Васильківського міськрайонного суду Київської області від 15 травня 2017 року - скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_2 - задовольнити частково.
Скасувати постанову Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області від 08 травня 2017 року про визнання позачергових виборів сільського голови Здорівської сільської ради Васильківського району Київської області від 30 квітня 2017 року такими, що не відбулися.
В решті позову відмовити.
Стягнути зі Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області на користь спеціального фонду Державного бюджету України (отримувач коштів - УДКСУ у Печерському районі м. Києва; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38004897; банк отримувача - ГУДКCУ у м. Києві; код банку отримувача (МФО) - 820019; рахунок отримувача - 31211206781007; код класифікації доходів бюджету - 22030101) судовий збір за подачу апеляційної скарги у розмірі 704 (сімсот чотири) гривні.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя В.Е.Мацедонська
Судді І.О.Лічевецький
В.П.Мельничук
Головуючий суддя Мацедонська В.Е.
Судді: Лічевецький І.О.
Мельничук В.П.