Головуючий у 1 інстанції - Шембелян В.С.
Суддя-доповідач - Арабей Т. Г.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 травня 2017 року справа №812/7/16
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі суддів: Арабей Т.Г., Геращенка І.В., Міронової Г.М., за участю секретаря судового засідання - Терзі Д.А., представника позивача - Чернобая С.С., представника відповідачів - Лобко М.А., діючих за довіреностями, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Головного управління ДФС у Луганській області та Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2016 року у справі № 812/7/16 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Кларіант України» до Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області, Головного управління ДФС у Луганській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Управління Державної казначейської служби України у м. Сєвєродонецьку Луганської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
04 січня 2016 року, Товариство з обмеженою відповідальністю «Кларіант України» звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області, (з урахуванням уточнень) про: визнання бездіяльності Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області, що полягала у невиконанні обов'язку щодо формування та направлення протягом п'яти днів органу державної казначейської служби висновку із зазначенням підтвердженої суми бюджетного відшкодування за вересень 2015 року протиправною; зобов'язання податкової інспекції сформувати та направити органу державної казначейської служби висновку із зазначенням підтвердженої суми бюджетного відшкодування за вересень 2015 року. Уточнення полягала у сумі податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню на розрахунковий рахунок Товариства за вересень 2015 року, яка є узгодженою з податковим органом, а саме 1 186 710,00 грн. (а.с. 3-6 т.1, а.с. 152, 239 т. 3).
Ухвалою суду першої інстанції від 14 березня 2016 року залучено до участі в адміністративній справі Головне управління ДФС у Луганській області (а.с. 72 т.1).
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2016 року у справі № 812/7/16 позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Кларіант Україна» - задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області, що полягає у ненаданні, всупереч вимогам п. 200.12. ст. 200 Податкового кодексу України, у п'ятиденний термін після закінчення перевірки показників декларації з податку на додану вартість за вересень 2015 року органу державного казначейства висновку із зазначенням узгодженої контролюючим органом суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Кларіант Україна". Зобов'язано Державну податкову інспекцію у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області виконати вимоги п. 200.12. ст. 200 Податкового кодексу України та надати до Головного управління Державної казначейської служби України в Луганській області висновок щодо бюджетного відшкодування Товариству з обмеженою відповідальністю "Кларіант Україна" узгодженої контролюючим органом суми податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з бюджету за вересень 2015 року у розмірі 1 186 710,00 грн. (а.с. 117-120 т.4).
Не погодившись з таким судовим рішенням суду першої інстанції, Головне управління ДФС у Луганській області подало апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт зазначає, що податковими органами проводяться дії щодо встановлення правомірності нарахування Товариству суми бюджетного відшкодування за вересень 2015 року, що визначена у декларації від 19 жовтня 2015 року № 9237743593 з урахуванням уточнюючих розрахунків шляхом направлення запитів на проведення зустрічних перевірок контрагентів Товариства для відпрацювання ризикового кредиту (а.с. 191-192 т.4).
Крім того, не погодившись з постановою суду першої інстанції, Державна податкова інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області подала апеляційну скаргу, в якій просила суду скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якоою відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги податковим органом зазначено наступне.
Згідно п. 6 Порядку формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, що затверджений спільним наказом Державної податкової адміністрації України та Державного казначейства України від 03 лютого 2011 року № 68/23, Управління Державної казначейської служби України у м. Сєвєродонецьку Луганської області здійснює бюджетне відшкодування податку на додану вартість платникам згідно узагальненою інформацією щодо (визначених у висновках) обсягів сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість платникам, яку згідно п. 5 Порядку надає Державна фіскальна служба України Державній казначейській службі України та висновками, наданими Державною податковою інспекцією у м. Сєвєродонецьку УДКСУ у м. Сєвєродонецьку Луганської області. Подання висновків про відшкодування податку на додану вартість до органом казначейської служби до Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку здійснює або в день отримання відповідної узагальненої інформації від органів Державної податкової інспекції України вищого рівня, або наступного робочого дня (і в разі надходження реєстру поза межами робочого дня).
Оскільки узагальненої інформації щодо обсягів бюджетного відшкодування податку на додану вартість по Товариству до Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку не надходило, то законних підстав для відшкодування заявлених Товариством з обмеженою відповідальністю «Кларіант Україна» сум податку на додану вартість немає (а.с. 203-204 т.4).
В судовому засіданні представник апелянтів надала пояснення аналогічні викладеним в апеляційних скаргах, просила суд їх задовольнити, постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі.
Представник позивача у судовому засіданні заперечував проти задоволення апеляційних скарг, наголошував на тому, що судом першої інстанції прийнято постанову з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином.
Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційних скаргах, залишити без задоволення, з наступних підстав.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Кларіант Україна» зареєстроване в якості юридичної особи, місцезнаходження юридичної особи: 93403, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Пивоварова, буд. 5-ИЗ/1, перебуває на обліку як платник податку на додану вартість у Державній податковій інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області (а.с. 7-11, 12, 13 т.1).
19 жовтня 2015 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Кларіант Україна» до Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області подано податкову декларацію з податку на додану вартість за вересень 2015 року, розрахунок коригування сум податку на додану вартість до податкової декларації з податку на додану вартість, розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів, розрахунок суми бюджетного відшкодування та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування (а.с. 14-20 т. 1), яка зареєстрована за № 9214591633 (а.с. 21).
20 листопада 2015 року позивачем подано до відповідача уточнюючий розрахунок з податкку на додану вартість за вересень 2015 року з відповідними додатками до нього, якою зменшено суму бюджетного відшкодування на 1 280,00 грн., суму до відшкодування визначено в розмірі - 1 185 430,00 грн (а.с.77-85 а.с. 4).
У період з 21 жовтня 2015 року по 20 листопада 2015 року податковим органом проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість, щодо правомірності нарахування бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за вересень 2015 року у сумі 1 185 430 грн. Перевіркою при відображенні Товариством у податковій декларації з податку на додану вартість за вересень 2015 року бюджетного відшкодування податку на додану вартість у сумі 1 185 430,00 грн. порушень не встановлено. Висновки перевірки оформлені у вигляді Довідки від 20 листопада 2015 року № 1051/12-14-15-01/14-31337612 (а.с. 36-39 т.1).
У період з 18 березня 2016 року по 20 березня 2016 року податковим органом проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість, щодо правомірності нарахування бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за вересень 2015 року у сумі 1 280,00 грн., по яким порушень не встановлено. Висновки перевірки оформлені у вигляді Довідки від 20 березня 2016 року № 1286/12-14-15-01/14-31337612 (а.с. 14-16 т. 4).
Відповідно до довідки про суми залишку бюджетного відшкодування податку на додану вартість за звітний період, що рахується в бюджетній заборгованості від 28 вересня 2016 року № 914 по Товариству з обмеженою відповідальністю «Кларіант Україна» за декларацією за вересень 2015 року обліковується залишок бюджетної заборгованості за звітний період в сумі 1 186 710,00 грн. основної заборгованості (а.с. 13 т.4).
Спірним питання даної справи є наявність у податкового органу правових підстав для невиконання обов'язку щодо формування та направлення протягом п'яти днів органу державної казначейської служби висновку із зазначенням підтвердженої суми бюджетного відшкодування.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що податковим органом порушено права позивача на отримання бюджетного відшкодування в передбачені законом строки, що виразилося в неподанні податковим органом у п'ятиденний строк після закінчення перевірки органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Суд апеляційної інстанції погоджується з таким висновком суду першої інстанції.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (в редакції, чинної на час виникнення спірних правовідносин).
Згідно з п. 14.1.18. ст. 14 Податкового кодексу України бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
Пунктом 75.1.1 статті 75 Податкового кодексу України визначено, що камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій).
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначено статтею 200 Податкового кодексу України.
Відповідно до ст. 200 Податкового кодексу України протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних (п. 200.10).
На підставі п. 200.12 ст. 200 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
На підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу. (п. 200.13).
Кабінет Міністрів України постановою від 17 січня 2011 року № 39 затвердив Порядок взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість (чинного на час виникнення спірних правовідносинах; далі - Порядок), яким визначено механізм їх взаємодії.
Відповідно до п.п. 6, 7 Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2011 року № 39 (далі - Порядок № 39), у разі коли за результатами проведення перевірок платника податку з урахуванням вимог статей 73 і 83 Податкового кодексу України підтверджено достовірність нарахованої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, орган державної податкової служби складає висновок про суми відшкодування податку на додану вартість (далі - висновок), в якому зазначає суму, що підлягає відшкодуванню з державного бюджету.
Орган державної податкової служби за місцем реєстрації платника податку зобов'язаний подати органові державної казначейської служби висновок протягом: п'яти робочих днів після закінчення перевірки платника податку, який не має права на автоматичне відшкодування податку на додану вартість.
За змістом пункту 9 Порядку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку орган державної казначейської служби перераховує платникові податку зазначену у висновку суму бюджетного відшкодування ПДВ з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку, відкритий в обслуговуючому банку.
Відповідно до п. 2 Порядку формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України, Державного казначейства України 03 лютого 2011 року № 68/23 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 лютого 2011 року за № 199/18937, органи державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі протягом місяця, виходячи з наявних матеріалів, що можуть свідчити про підтвердження нарахування бюджетного відшкодування, забезпечують подання до центрального органу державної податкової служби зведеної інформації про можливі загальні обсяги відшкодування податку на додану вартість коштами у кожному регіоні у розрізі платників (щодо яких наявні зазначені матеріали) за деклараціями, сума заявленого бюджетного відшкодування податку на додану вартість за якими з урахуванням уточнюючих розрахунків становить 100 тис. грн. і більше (далі - інформація).
Пунктом 3 наведеного Порядку визначено, що структурний підрозділ центрального органу державної податкової служби, який здійснює адміністрування облікових та звітних показників, після отримання інформації здійснює протягом трьох робочих днів: формування вихідних форм інформації; контроль за відповідністю сум в інформації даним офіційних звітів центрального органу державної податкової служби; передачу інформації структурним підрозділам центрального органу державної податкової служби для проведення ретельного аналізу, за результатами якого відповідні підрозділи надають наявні матеріали структурному підрозділу центрального органу державної податкової служби, який адмініструє відшкодування податку на додану вартість, для узагальнення; направляє отримані від структурного підрозділу центрального органу державної податкової служби, який адмініструє відшкодування податку на додану вартість, узагальнені матеріали органам державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Відповідно до п. 5 Порядку центральний орган державної податкової служби не пізніше робочого дня, наступного за днем отримання реєстрів висновків, здійснює формування узагальненої інформації щодо (визначених у висновках) обсягів сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість окремо за платниками, які мають право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість, іншими платниками та платниками, у яких суми до бюджетного відшкодування заявлені в період дії Закону України «Про податок на додану вартість» та залишились невідшкодованими. Зазначену інформацію на постійній основі (щоденно) не пізніше наступного робочого дня після її формування направляє: до Державного казначейства України; одночасно органам державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі для подачі висновків органам державного казначейства.
Апелянти в апеляційних скаргах зазначають, що узагальнені матеріали по декларації товариства за вересень 2015 року не надходили, а тому на даний час відсутні законні підстави для відшкодування заявлених позивачем сум податку на додану вартість.
Суд апеляційної інстанції вважає такий довід безпідставним, оскільки недотримання вимог наведених вище норм з боку відповідачів та органів ДФС на різних рівнях стосовно неотримання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість не повинно порушувати права та інтереси платника податків.
При цьому суд апеляційної інстанції звертає увагу апелянтів на те, що підзаконний нормативний акт не має преюдиції над Законом, тобто над Податковим кодексом України, тому повинні застосовуватися саме приписи Податкового кодексу, що є загальновідомим правилом.
Проаналізувавши наведені норми матеріального права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що бюджетне відшкодування податку на додану вартість здійснюється органом державного казначейства з дотриманням процедури та на умовах, встановлених ст. 200 ПК України та Порядком, на підставі податкової декларації та заяви про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації у п'ятиденний термін з дня надходження від податкового органу висновку.
Згідно п. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що доводи апеляційних скарг не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для їх задоволення та скасування постанови суду не вбачається.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ :
Апеляційні скарги Головного управління ДФС у Луганській області та Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2016 року у справі № 812/7/16 - залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2016 року у справі № 812/7/16 - залишити без змін.
Вступну та резолютивну частини ухвали прийнято в нарадчій кімнаті та проголошено в судовому засіданні 17 травня 2017 року.
Повний текст ухвали виготовлено 19 травня 2017 року.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Судді Т.Г.Арабей
І.В. Геращенко
Г.М. Міронова