
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
19 травня 2017 року № 826/19064/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Добрянської Я.І., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1,
до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Хрещатик" Костенка Ігора Івановича,
про зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Хрещатик" Костенка Ігора Івановича, у якому просить:
- зобов'язати відповідача включити позивача до переліку вкладників Банку, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб з розрахункою сумою відшкодування 200 000, 00 грн.
- зобов'язати відповідача включити ОСОБА_1 до акцептованого реєстру кредиторів публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Хрещатик" з вимогами в сумі 11 975,44 грн.
В обґрунтування позовних зазначила, що відповідач за відсутності правових підстав не включив її до переліку вкладників банку, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, що призвело до порушення її прав на отримання коштів.
Відповідач у судове засідання не прибув, на адресу суду направив письмові заперечення проти позову, у яких зазначив, що ОСОБА_1
Справа розглядається в порядку письмового провадження, відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
28.02.2013 між ОСОБА_1 та публічним акціонерним товариством "Комерційний банк" Хрещатик" було укладено договір банківського вкладу № 314/2013-222 строком до 28.02.2014.
Того ж дня, позивачем було здійснено внесення готівкових коштів, через касу публічного акціонерного товариства "Комерційний банк" Хрещатик", на власний депозитний рахунок за договором № 314/2013-222 у розмірі 400 000,00 грн., що підтверджується квитанцією № 59 від 28.02.2013.
По закінченню дії договору у касі банку позивач отримав 200 000,00 грн., що підтверджується заявою на видачу готівки № DP 28_89036 від 28.02.2014, а залишок грошових коштів, що підлягали поверненню позивачу по закінченню дії договору були переоформлені позивачем та банком на новий депозитний рахунок , відкритий згідно договору № 222D-493291 від 28.02.2014.
Таким чином, на думку позивача, на депозитному рахунку позивача, відкритому відповідно до договору № 493291 обліковується вклад у розмірі 200 000,00 грн.
У червні 2014 року при отриманні відсотків за травень 2014 року по договору банківського вкладу № 493291 позивач з'ясував, що сума нарахованих відсотків становить 914,10 грн., що значно менша ніж очікувалася та отримувалася у попередні періоди, у зв'язку із цим позивач звернулася до публічного акціонерного товариства "Хрещатик" із заявою про надання інформації стосовно нарахованих відсотків.
Листом від 01.07.2014 № 41/3-12-3632 позивачу було повідомлено, що згідно результатів проведеної перевірки та даних бухгалтерського обліку з рахунку банківського вкладу, відкритого згідно з договором № 314/2013-222 від 28.02.2013, 01.04.2013 частково достроково вилучено грошові кошти у сумі 350 000,00 грн., а по закінченню терміну дії цього договору - 28.02.2014 видано через касу 50 000 грн. Також повідомлено, що цього ж дня суму у розмірі 50 000,00 грн. внесено в касу банку на новий вклад згідно з договором № 222D-493291, діючий на сьогодні. Сума цього вкладу у примірнику договору зазначена 200 000,00 грн., однак у банку відсутні документи про внесення коштів на суму 200 000,00 грн.
Однак, позивач наголошує на тому, що нею було внесено кошти у розмірі 400 000,00 грн., 200 000,00 грн. нею було отримано, відповідно до платіжного доручення № 59 від 28.02.2013, а сума недоотриманих коштів становить 200 000,00 грн.
Також в листі № 41/3-12/3633 від 01.07.2014 банк повідомив позивача, що ним подано заяву до Шевченківського районного управління ГУ МВС України в м. Києві щодо відкриття кримінального провадження та притягнення винних осіб до відповідальності та відшкодування збитків.
Слідчим управління ГУ МВС України в м. Києві проводиться досудове розслідування кримінального провадження № 32014000000000048 від 20.06.2014 за підозрою ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення, передбачених ч. 3,4,5 ст. 191 КК України.
Згідно висновку № 570/тдд від 22.12.2014 по проведеним за дорученням слідчого управління ГУ МВС України в м. Києві почеркознавчій експертизі документів кримінального провадження № 32014000000000048 від 20.06.2014 за експертною спеціальністю 1.1. 2.1, вкладником не здійснювалося жодного дострокового часткового повернення вкладів за договором № 493291, оскільки підписи на всіх відповідних документах підписані не вкладником.
Тобто, з урахуванням викладених обставин, позивач вважає, що банк зобов'язаний повернути вкладнику неповернуту своєчасно частину вкладу за договором банківського вкладу № 493291 у сумі 150 000,00 грн. та з урахуванням відсотків за період з травня 2014 року по квітень 2016 року, а саме 150 000,00 грн. (сума вкладу) + 61 975,44 грн. (нараховані та не виплачені відсотки), тобто 200 000,00 грн. за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та 11 975,44 грн. підлягають включенню до акцептованого реєстру кредиторів публічного акціонерного товариства "Хрещатик".
В той же час, відповідно до постанови Правління Національного банку України від 05.04.2016 № 234 "Про віднесення ПАТ "КБ "Хрещатик" до категорії неплатоспроможних" виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 05.04.2016 № 463 "Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ "КБ "Хрещатик" та делегування повноважень тимчасового адміністратора банку".
Згідно з даним рішенням розпочато процедуру виведення ПАТ "КБ"Хрещатик" з ринку шляхом запровадження в ньому тимчасової адміністрації строком на один місяць з 05.04.2016 до 04.05.2016 включно, призначено уповноважену особу Фонду та делеговано всі повноваження тимчасового адміністратора ПАТ "КБ "Хрещатик", визначені статтями 37-39 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", провідному професіоналу з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Костенку Ігорю Івановичу строком на один місяць з 05.04.2016 до 04.05.2016 включно.
Відповідно до рішення виконавчої дирекції Фонду від 21.04.2016 № 560, продовжено строки тимчасової адміністрації в ПАТ "КБ "Хрещатик" з 05.05.2016 до 04.06.2016 включно та продовжено повноваження уповноваженої особи Фонду на здійснення тимчасової адміністрації в ПАТ "КБ "Хрещатик" Костенка І.І. з 05.05.2016 до 04.06.2016 включно.
Відповідно до рішення Правління Національного банку України від 02.06.2016 № 46-рш "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ "КБ "Хрещатик" виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 03.06.2016 № 913 "Про початок процедури ліквідації ПАТ "КБ "Хрещатик" та делегування повноважень ліквідатора банку".
Дізнавшись про відсутність її в Загальному реєстрі вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, та отримавши відповідь уповноваженої особи, щодо невключення її до акцептованого реєстру вимог кредиторів публічного акціонерного товариства "Хрещатик" позивач звернулась до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступних мотивів.
Відповідно до частин першої, другої статті 26 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на цей день, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами. Гарантії Фонду не поширюються на відшкодування коштів за вкладами у випадках, передбачених цим Законом.
Вкладник має право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами.
Відповідно до пункту 4 частини четвертої статті 26 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", Фонд не відшкодовує кошти розміщені на вклад у банку особою, яка є пов'язаною з банком особою або була такою особою протягом року до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність", - протягом року до дня прийняття такого рішення).
За правилами частини першої-другої статті 27 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", уповноважена особа Фонду складає перелік рахунків вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку.
Нарахування відсотків за вкладами припиняється у день початку процедури виведення Фондом банку з ринку (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність", - у день прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку).
Уповноважена особа Фонду протягом 15 робочих днів з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку формує:
1) перелік рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню;
2) перелік рахунків вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4 - 6 частини четвертої статті 26 цього Закону;
3) переліки рахунків, за якими вкладники на індивідуальній основі отримують від банку відсотки за договорами, укладеними на умовах, що не є поточними ринковими умовами відповідно до статті 52 Закону України "Про банки і банківську діяльність", або мають інші фінансові привілеї від банку та осіб, які використовують вклад як засіб забезпечення виконання іншого зобов'язання перед цим банком, що не виконане;
4) перелік рахунків вкладників, що перебувають під арештом за рішенням суду;
5) перелік рахунків вкладників, вклади яких мають ознаки, визначені статтею 38 цього Закону. Кошти за такими вкладами виплачуються Фондом після проведення аналізу ознак, визначених статтею 38 цього Закону, у тому числі шляхом надіслання запитів клієнтам банку, у порядку та строки, встановлені Фондом, а також підтвердження відсутності таких ознак.
Частиною третьою статті 27 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" передбачено, що виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр відшкодувань вкладникам для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку рахунків, за якими вкладник має право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду. Фонд не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку розміщує оголошення про початок відшкодування коштів вкладникам на офіційному веб-сайті Фонду.
Фонд також оприлюднює оголошення про початок відшкодування коштів вкладникам у газеті "Урядовий кур'єр" або "Голос України".
Наведені норми законодавства вказують, що процедура визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, включає наступні етапи: 1) складення уповноваженою особою Фонду переліку рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню; 2) передача уповноваженою особою Фонду сформованого переліку рахунків до Фонду; 3) складення Фондом на підставі отриманого переліку рахунків Реєстру відшкодувань вкладникам (Загального реєстру); 4) затвердження виконавчою дирекцією Фонду Реєстру відшкодувань вкладникам (Загального реєстру).
Як встановлено судом, позивач не включений відповідачем до переліку рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ "КБ "Хрещатик" за рахунок Фонду.
В той же час, слідчим управління ГУ МВС України в м. Києві проводиться досудове розслідування кримінального провадження № 32014000000000048 від 20.06.2014 за підозрою ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення, передбачених ч. 3,4,5 ст. 191 КК України.
Згідно висновку № 570/тдд від 22.12.2014 по проведеним за дорученням слідчого управління ГУ МВС України в м. Києві почеркознавчій експертизі документів кримінального провадження № 32014000000000048 від 20.06.2014 за експертною спеціальністю 1.1. 2.1, вкладником не здійснювалося жодного дострокового часткового повернення вкладів за договором № 493291, оскільки підписи на всіх відповідних документах підписані не вкладником.
Однак, законодавчих підстав для не включення позивача до такого переліку уповноваженою особою не наведено, тому така бездіяльність уповноваженої особи суперечить приписам Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" та є протиправною, з урахуванням викладених обставин, банк зобов'язаний повернути вкладнику неповернуту своєчасно частину вкладу за договором банківського вкладу № 493291 у сумі 150 000,00 грн. та з урахуванням відсотків за період з травня 2014 року по квітень 2016 року, а саме 150 000,00 грн. (сума вкладу) + 61 975,44 грн. (нараховані та не виплачені відсотки), тобто 200 000,00 грн. за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та 11 975,44 грн. підлягають включенню до акцептованого реєстру кредиторів публічного акціонерного товариства "Хрещатик".
Крім того, Закон України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" не встановлює обмежень в частині походження коштів вкладу, а саме, що вкладом повинні бути лише кошти, внесені безпосередньо вкладником та в статті 2 передбачає, що кошти, які надійшли для вкладника, також вважаються вкладом. А тому, суд не приймає до уваги доводи відповідача.
Встановлені обставини свідчать про те, що відповідачем не доведено наявність правових підстав для не включення позивача до переліку вкладників ПАТ "КБ "Хрещатик", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, на підставі додаткового договору до договору банківського вкладу, а тому така бездіяльність Уповноваженої особи суперечить приписам Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" та є протиправною бездіяльністю.
Оскільки протиправною бездіяльністю відповідача були порушені гарантовані частиною першою статті 26 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" права позивача на відшкодування коштів за вкладом за рахунок Фонду, вимоги позивача про зобов'язання відповідача включити її до переліку вкладників Банку, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Разом з тим, відповідно до п. 4 ст. 45 Закону №4452 Уповноважена особа Фонду в семиденний строк з дати прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку розміщує оголошення, що містить відомості про ліквідацію банку відповідно до частини третьої цієї статті, в усіх приміщеннях банку, в яких здійснюється обслуговування клієнтів.
Ч. 5 ст. 45 Закону №4452 передбачено, що протягом 30 днів з дня опублікування відомостей про відкликання банківської ліцензії, ліквідацію банку та призначення уповноваженої особи Фонду кредитори мають право заявити уповноваженій особі Фонду про свої вимоги до банку. Вимоги фізичних осіб-вкладників у межах гарантованої Фондом суми відшкодування за вкладами не заявляються.
Відповідно до абз.4 ч. 1 ст. 48 Закону № 4452 Уповноважена особа Фонду з дня свого призначення, зокрема, складає реєстр акцептованих вимог кредиторів та здійснює заходи щодо задоволення вимог кредиторів.
Згідно ст. 49 Закону № 4452 Уповноважена особа Фонду припиняє приймання вимог кредиторів після закінчення 30 днів з дня опублікування відомостей відповідно до частини другої статті 45 цього Закону. Будь-які вимоги, що надійшли після закінчення цього строку, вважаються погашеними, крім вимог вкладників у межах гарантованої Фондом суми відшкодування за вкладами.
Протягом 90 днів з дня опублікування відомостей відповідно до частини другої статті 45 цього Закону уповноважена особа Фонду здійснює такі заходи: 1) визначає суму заборгованості кожному кредитору та відносить вимоги до певної черги погашення; 2) відхиляє вимоги в разі їх не підтвердження фактичними даними, що містяться у розпорядженні уповноваженої особи Фонду, та, у разі потреби, заявляє в установленому законодавством порядку заперечення за заявленими до банку вимогами кредиторів; 3) складає реєстр акцептованих вимог кредиторів відповідно до вимог, встановлених нормативно-правовими актами Фонду.
Реєстр акцептованих вимог кредиторів та зміни до нього підлягають затвердженню виконавчою дирекцією Фонду. Будь-які спори щодо акцептування вимог кредиторів підлягають вирішенню у судовому порядку. Судове провадження щодо таких вимог не припиняє перебіг ліквідаційної процедури.
Протягом 20 днів з дня затвердження реєстру акцептованих вимог кредиторів уповноважена особа Фонду сповіщає кредиторів про акцептування їх вимог шляхом розміщення повідомлення на офіційному сайті Фонду, неплатоспроможного банку, а також у приміщеннях такого банку в доступному для відвідувачів місці.
Уповноважена особа Фонду не має права здійснювати задоволення вимог кредиторів до затвердження реєстру акцептованих вимог кредиторів, за виключенням погашення за погодженням з виконавчою дирекцією Фонду вимог за правочинами, що забезпечують проведення ліквідаційної процедури.
Вимоги, не включені до реєстру акцептованих вимог кредиторів, задоволенню в ліквідаційній процедурі не підлягають і вважаються погашеними.
Судом встановлено та відповідачем не заперечується, що вимоги кредиторів ПАТ «КБ «ХРЕЩАТИК» прийматимуться протягом 30 днів з дня опублікування оголошення про ліквідацію ПАТ «КБ «ХРЕЩАТИК» в газеті «Голос України» № 106 (6360) від 09.06.2016.
З матеріалів справи вбачається, що заяву про включення її до реєстру акцептованих вимог кредиторів ПАТ «КБ «ХРЕЩАТИК» 15.06.2016 (отримана відповідачем 24.06.2016), тобто не з пропуском строку визначеного ст. 49 Закону № 4452.
Відповідно до п.2.6 Положення Про виведення неплатоспроможного банку з ринку, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 05.07.2012 №2 (далі - Положення) Уповноважена особа Фонду на ліквідацію банку з дня свого призначення здійснює такі повноваження: складає реєстр акцептованих вимог кредиторів (вносить зміни до нього) та здійснює заходи щодо задоволення вимог кредиторів.
Згідно п. 4.31 Положення у разі необхідності уповноважена особа Фонду на ліквідацію банку вносить пропозиції щодо затвердження виконавчою дирекцією Фонду змін до реєстру акцептованих вимог на підставі: рішення суду, яке набрало законної сили; свідоцтва про право на спадщину за вимогами кредиторів, які визнані уповноваженою особою Фонду на ліквідацію банку та включені до реєстру акцептованих вимог кредиторів; документів, які відповідно до законодавства України підтверджують правонаступництво юридичної особи внаслідок реорганізації, за вимогами кредиторів, яких включено до реєстру акцептованих вимог кредиторів; письмової відмови кредитора від вимог; клопотання уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку про виправлення помилки, допущеної нею чи попередньою уповноваженою особою Фонду на ліквідацію банку під час акцептування вимог кредиторів.
Фонд за потреби має право вимагати від уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку додаткову інформацію щодо внесення змін до реєстру вимог.
З огляду на викладене, Уповноважена особа Фонду наділена повноваженнями щодо внесення пропозиції щодо затвердження виконавчою дирекцією Фонду змін до реєстру акцептованих вимог.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Дослідивши обставини справи, проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд приходить до висновку, що вимоги позивача підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 86, 128, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Зобов'язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Хрещатик" Костенка Ігора Івановича включити ОСОБА_1 до переліку вкладників Банку, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб з розрахункою сумою відшкодування 200 000, 00 грн.
Зобов'язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Хрещатик" Костенка Ігора Івановича включити ОСОБА_1 до акцептованого реєстру кредиторів публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Хрещатик" з вимогами в сумі 11 975,44 грн.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Я.І. Добрянська