
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
24 квітня 2017 року № 826/6194/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Федорчука А.Б., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб
підприємців Дніпровського району реєстраційної служби Головного
управління юстиції у м. Києві Карпенко Є.С.
треті особи Товариство з обмеженою відповідальністю «КАРС»,
ОСОБА_3
про скасування державної реєстрації
На підставі ч. 6 ст. 128 КАС України, Суд розглядає справу у письмовому провадженні.
ВСТАНОВИВ:
Позивач, в особі ОСОБА_1 (надалі - Позивач), звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб-підприємців Дніпровського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві Карпенко Є.С. (надалі - Відповідач), треті особи Товариство з обмеженою відповідальністю «КАРС», ОСОБА_3, в якому просить визнати протиправною та скасувати реєстраційну дію, що здійснена 05.04.2016 року державним реєстратором Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Дніпровського району реєстраційної служби Головного територіального управління юстиції у місті Києві Карпенко Євгеном Сергійовичем по внесенню запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 10741050010013701 про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «КАРС» (адреса: вул. Зоологічна, 4-а, оф.139, м. Київ, 04119, код за ЄДРПОУ №30604733), зміна складу або інформації про засновників; визнати протиправною та скасувати реєстраційну дію, що здійснена 05.04.2016 року державним реєстратором Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Дніпровського району реєстраційної служби Головного територіального управління юстиції у місті Києві Карпенко Євгеном Сергійовичем по внесенню запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 10741070011013701 про державну реєстрацію внесених змін до відомостей про юридичну особу Товариства з обмеженою відповідальністю «КАРС» №30604733, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, зміна додаткової інформації, зміна керівника юридичної особи.
В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначив, що спірні записи щодо зміни відомостей про учасників у статутному капіталі ТОВ «КАРС» та керівника були здійснені на підставі фіктивних документів.
На адресу суду надійшло клопотання від Позивача про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про розгляд справи.
Для з'ясування всіх обставин справи, Судом було витребувано у Відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації належним чином засвідчені копії матеріалів реєстраційної справи Товариства з обмеженою відповідальністю "КАРС" (адреса: вул. Зоологічна, 4-а, оф. 139, м. Київ. 04119, код за ЄДРПОУ № 30604733).
На адресу суду надійшло Інформаційне повідомлення, що всі матеріали реєстраційної справи ТОВ «КАРС» направлено до Господарського суду міста Києва.
Треті особи в судове засідання не з'явилися, хоча були належним чином повідомлені про розгляд справи.
Враховуючи, що в судове засідання не прибули представники сторін, судом було прийнято рішення про розгляд справи в письмову провадженні на підставі частини шостої статті 128 КАС України.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 з 29.12.2014 року є учасником та співвласником Товариства з обмеженою відповідальністю «КАРС», державну реєстрацію якого проведено 07.02.2000 року в Шевченківській районній у місті Києві державній адміністрації державним реєстратором Лінцовою В.Ю., номер запису про включення відомостей про юридичну особу до ЄДР 10741200000013701.
Також, співвласником ТОВ «КАРС» є ОСОБА_5, що підтверджується витягом з Єдиного держаного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 03.09.2015 року.
Крім цього, згідно до Протоколу №6 загальних зборів учасників Товариства ОСОБА_1 було призначено генеральним директором ТОВ «КАРС» з 24.11.2015 року. Дані про реєстрацію дії зареєстровано 27.11.2015 року за №10741070009013701 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Як зазначає Позивач, 07.04.2016 року йому стало відомо, що 05.04.2016 року державним реєстратором Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Дніпровського району реєстраційної служби Головного територіального управління юстиції у місті Києві Карпенко Є.С. була здійснена реєстраційна дія по внесенню запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців №10741050010013701 про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи - ТОВ «КАРС», зміна складу або інформації про засновників та №10741070011013701, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, зміна додаткової інформації, зміна керівника юридичної особи.
Так, зокрема, згідно з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 07.04.2016 року єдиним учасником та керівником ТОВ «КАРС» зазначається ОСОБА_3.
Позивач вважає дії відповідача протиправними щодо внесення відомостей в державний реєстр відомостей про юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та звернувся до суду з відповідним позовом.
Повно та всебічно дослідивши наявні матеріали справи, а також норми чинного законодавства, Суд прийшов до висновку про необґрунтування позовних вимог, виходячи з наступного.
Основним законом, що регулює відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців є Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 р. №755-IV (надалі - Закон №755-IV).
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 6 Закону №755-IV (в редакції, чинній на момент спірних правовідносин) Державним реєстратором може бути громадянин України, який має вищу освіту, відповідає кваліфікаційним вимогам, визначеним Міністерством юстиції України, та перебуває у трудових відносинах з суб'єктом державної реєстрації (крім нотаріусів), та нотаріус. Державний реєстратор: 1) приймає документи; 2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 3) перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації; 4) проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 5) веде Єдиний державний реєстр; 6) веде реєстраційні справи; 7) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
У відповідності до ст. 15 Закону №755-IV, Документи, що подаються для державної реєстрації, повинні відповідати таким вимогам: 1) документи мають бути викладені державною мовою та додатково, за бажанням заявника, - іншою мовою (крім заяви про державну реєстрацію); 2) текст документів має бути написаний розбірливо (машинодруком або від руки друкованими літерами); 3) документи не повинні містити підчищення або дописки, закреслені слова та інші виправлення, не обумовлені в них, орфографічні та арифметичні помилки, заповнюватися олівцем, а також містити пошкодження, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст; 4) документи в електронній формі мають бути оформлені згідно з вимогами, визначеними законодавством; 5) заява про державну реєстрацію підписується заявником. У разі подання заяви про державну реєстрацію поштовим відправленням справжність підпису заявника повинна бути нотаріально засвідчена; 6) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи повинно бути оформлено з дотриманням вимог, встановлених законом, та відповідати законодавству; 7) рішення про припинення юридичної особи має містити відомості про персональний склад комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії), її голову або ліквідатора, реєстраційні номери облікових карток платників податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), про порядок та строк заявлення кредиторами своїх вимог; 8) установчий документ юридичної особи, положення, регламент, список суддів постійно діючого третейського суду, статут (положення) громадського формування, що не має статусу юридичної особи, повинен містити відомості, передбачені законодавством, та відповідати законодавству; 9) установчий документ юридичної особи викладається у письмовій формі, прошивається, пронумеровується та підписується засновниками (учасниками) або уповноваженими ними особами; 10) установчі документи банків, інших юридичних осіб, які згідно із законом підлягають погодженню (реєстрації) відповідно Національним банком України, іншими державними органами, подаються з відміткою про їх погодження відповідним органом; 11) внесення змін до установчого документа юридичної особи, положення, регламенту, списку суддів постійно діючого третейського суду, статуту (положення) громадського формування, що не має статусу юридичної особи, оформляється шляхом викладення його в новій редакції; 12) передавальний акт (у разі злиття, приєднання, перетворення) та розподільчий баланс (у разі поділу або виділу) юридичної особи повинні відповідати вимогам, встановленим законом; 13) документи, видані відповідно до законодавства іноземної держави, повинні бути легалізовані (консульська легалізація чи проставлення апостиля) в установленому законодавством порядку, якщо інше не встановлено міжнародними договорами; 14) документ, викладений іноземною мовою, повинен бути перекладений на державну мову із засвідченням вірності перекладу з однієї мови на іншу або підпису перекладача в установленому законодавством порядку; 15) зображення та опис символіки повинні бути оформлені з дотриманням вимог, встановлених законом, та відповідати законодавству. Форми заяв про державну реєстрацію затверджуються Міністерством юстиції України.
Згідно до ч. 1 ст. 9 Закону №755-IV Відомості про юридичну особу, громадське формування, що не має статусу юридичної особи, та фізичну особу - підприємця вносяться до Єдиного державного реєстру на підставі: 1) відповідних заяв про державну реєстрацію; 2) документів, що подаються для проведення інших реєстраційних дій; 3) відомостей, отриманих у результаті інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів.
Пунктами 1, 2, 8, 10 ч. 4 ст. 17 ст. 19 Закону №755-IV визначено, для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, подаються такі документи: 1) заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі; 2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, крім внесення змін до інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, у тому числі кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) її засновника, якщо засновник - юридична особа, про місцезнаходження та про здійснення зв'язку з юридичною особою; установчий документ юридичної особи в новій редакції - у разі внесення змін, що містяться в установчому документі; примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про вихід із складу засновників (учасників) та/або заява фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників), та/або договору, іншого документа про перехід чи передачу частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи, та/або рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про примусове виключення із складу засновників (учасників) юридичної особи або ксерокопія свідоцтва про смерть фізичної особи, судове рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою - у разі внесення змін, пов'язаних із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи.
Відповідно до пункту 2 розділу II Порядку державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 09.02.2016 року №359/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.02.2016 року №200/28330 (далі по тексту - Порядок), документи, що подаються для державної реєстрації, повинні відповідати вимогам, установленим Законом. Зміни до установчого документа юридичної особи, положення, регламенту, списку суддів постійно діючого третейського суду, статуту (положення) громадського формування, що не має статусу юридичної особи, оформляються шляхом викладення його в новій редакції.
Пунктом 8 розділу II вказаного Порядку державний реєстратор у строки, визначені законом, здійснює перевірку зареєстрованих в Єдиному державному реєстрі документів на наявність підстав для зупинення їх розгляду та в разі їх наявності вносить до Єдиного державного реєстру виключний перелік таких підстав, передбачених законом.
У відповідності до п. 15 розділу 2 Порядку за результатом проведеної державної реєстрації державний реєстратор за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру вносить відомості до цього реєстру та формує з нього виписку, яка за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру розміщується на порталі електронних сервісів у день проведення державної реєстрації.
Як зазначає Позивач, Відповідачем було здійснено записи щодо реєстрації змін відомостей про учасників та керівника ТОВ «КАРС» на підставі фіктивних документів.
Водночас, Суд звертає увагу, що жодних доказів на підтвердження цих обставин ОСОБА_1 не надано. Крім цього, Позивач не звертався до правоохоронних органів із заявою про вчинення кримінального правопорушення в разі виявлення на його думку фактів шахрайства та інших протиправних дій, вчинених ОСОБА_3
Натомість, Позивачем тільки вказано на припущення та на можливі подальші дії щодо встановлення факту фіктивності документів, на підставі яких було Відповідачем прийнято спірні записи.
Таким чином, суд приходить до висновку, що Позивачем не надано жодних належних підстав та доказів щодо невідповідності поданих третьою особою документів Закону №755-IV та/або фіктивності документів, на підставі яких було вчинено реєстраційні дії, що оскаржуються.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 (Позивач до даній справі) та ОСОБА_5 звернулись до Господарського суду міста Києва із позовом до ОСОБА_3 та Товариства з обмеженою відповідальністю "Карс", третя особа Відділ державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Шевченківського району Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у місті Києві, в якому просили: визнати недійсним з моменту укладення договір купівлі-продажу частки у Статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю "КАРС" (ЄДРПОУ 30604733) від 04.04.2016 року укладений між ОСОБА_3 та ОСОБА_1; визнати недійсним з моменту укладення договір купівлі-продажу частки у Статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю "КАРС" (ЄДРПОУ 30604733) від 04.04.2016 року укладений між ОСОБА_3 та ОСОБА_5; визнати за ОСОБА_1 право власності на частку в розмірі 50% статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю "КАРС" (ЄДРПОУ 30604733); визнати за ОСОБА_5 право власності на частку в розмірі 50% статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю "КАРС" (ЄДРПОУ 30604733); визнати недійсними рішення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "КАРС" (ЄДРПОУ 30604733), оформлені протоколом №7 загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "КАРС" від 04.04.2016 року.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 02.07.2016 року по справі №910/11756/16 порушено провадження у справі та призначено її розгляд (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/64395817).
Як вбачається з Єдиного державного реєстру судових рішень Ухвалою Господарського суду міста Києва від 22.11.2016 року зупинено провадження у справі №910/11756/16 та призначено судову почеркознавчу експертизу, проведення якої доручено Київському науково-дослідному інституту судових експертиз (03680, м. Київ, Солом'янський район, ВУЛИЦЯ СМОЛЕНСЬКА, будинок 6, код ЄДРПОУ 02883096).
Суд звертає увагу, як вбачається з вищезазначених рішень суду Позивачем оскаржує договір купівлі-продажу частки у Статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю "КАРС" (ЄДРПОУ 30604733) та прийняття в подальшому Товариством у новому складі рішень про зміну керівництва, які в свою чергу стали підставою для вчинення реєстраційних дій.
У відповідності до ч. 1 ст. 25 №755-IV, Державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі: 1) документів, що подаються заявником для державної реєстрації; 2) судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі або заборону (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій, а також надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження"; 3) рішень, прийнятих за результатами оскарження в адміністративному порядку відповідно до статті 34 цього Закону.
З аналізу матеріалів справи та норм права, Суд приходить до висновку, що Позивач не позбавлений буде права звернутися до відповідача з заявою про внесення змін після прийняття Господарським судом м. Києва рішення.
Стаття 6 КАС України визначає, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Частиною 1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновків про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 128, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя А.Б. Федорчук