
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
16 травня 2017 року № 826/11270/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Мазур А.С., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 до Центру надання адміністративних послуг Святошинської районної державної адміністрації в м. Києвітретя особаОСОБА_2про про зобов'язання вчинити дії В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до центру надання адміністративних послуг Святошинської районної державної адміністрації в м. Києві, з урахуванням уточнень до позовної заяви, в якому просить скасувати реєстрацію місця проживання ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що без згоди власника відповідач зареєстрував місце проживання в квартирі, яка належить на праві приватної власності позивачу.
Під час судового засідання представник позивача позовні вимоги підтримала у повному обсязі з підстав, зазначених у позовній заяві.
Відповідач та третя особа, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, до судового засідання не прибули, про причини неявки суд не повідомили.
Згідно ч. 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Суд, встановивши відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, керуючись ч.6 статті128 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвалив розглядати справу у порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
13.02.2015 між позивачем та третьою особою укладено договір купівлі-продажу квартири АДРЕСА_1. Відповідно до пункту 3.1. зазначеного договору ОСОБА_2 має звільнити квартиру для вільного користування, передати ключі та всю документацію в день нотаріального посвідчення договору.
Як убачається з матеріалів справи, згідно витягу з державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 13.02.2015 року № 33614854 власником зазначеного вище об'єкту нерухомості є ОСОБА_1
Відповідачем зазначено, що 10.06.2015 до Святошинського РВГУДМС України в м. Києві надійшли завірені адміністратором Центру надання адміністративних послуг Святошинської РДА в м. Києві копії документів на житло, що стали підставою для реєстрації ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_2, а саме: заява про реєстрацію місця проживання, свідоцтво про право власності, талон зняття з реєстрації місця проживання в Україні, квитанцію про сплату державного мита.
10.06.2015 Святошинським РВ ГУ ДМС України в м. Києві місце проживання ОСОБА_2 зареєстроване за адресою відчуженої ним квартири без згоди позивача, що підтверджується довідкою з місця проживання сім'ї та реєстрації від 15.04.2016 № 01/08/4-1584, виданої комунальним концерном «Центр комунального сервісу» м. Києва, з якої убачається, що місце проживання третьої особи зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1.
На підставі викладеного, вважаючи здійснення реєстрації ОСОБА_2 за вказаною адресою протиправною, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернулась з позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає слідуюче.
Нормативно-правовим актом, що регулює відносини, пов'язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, що гарантуються Конституцією України і закріплені Загальною декларацією прав людини, Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод і протоколами до неї, іншими міжнародними договорами України, а також визначає порядок реалізації свободи пересування та вільного вибору місця проживання і встановлює випадки їх обмеження є Закон України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11.12.2003 №1382-IV (надалі - Закон №1382).
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг» повноваження щодо реєстрації місця проживання/перебування віднесено до компетенції виконавчих органів сільських, селищних або міських рад, сільський голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), які здійснюють реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.
На виконання зазначеного нормативного документа розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 01.10.2016 року № 48 «Про організаційно-правові заходи, пов'язані з наданням адміністративних послуг у сферах державної реєстрації речових прав на нерухоме майном та їх обтяжень, юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, реєстрації місця проживання\перебування фізичних осіб у межах міста Києва, а також надання відомостей з Державного земельного кадастру, районним в місті Києві державним адміністраціям делеговані повноваження у сфері реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання\перебування фізичних осіб з 04.04.2016.
Для цілей реалізації положень зазначених положень нормативно-правових актів у структурі районних в місті Києві держаних адміністрація створені відповідні структурні підрозділи.
Відповідно до ст. 3 орган реєстрації - виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільський голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.
Відповідно до п. 2.2. Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затвердженого Наказом МВС України від 22.11.2012 № 1077, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2012 р. за № 2109/22421, для реєстрації місця проживання особа або її законний представник подає до територіального підрозділу ДМС, а після утворення центрів надання адміністративних послуг (далі - центр) - до відповідного центру:
письмову заяву про реєстрацію місця проживання;
документ, до якого вносяться відомості про місце проживання, крім випадків, установлених пунктом 2.8 цього розділу;
квитанцію про сплату державного мита або документ про звільнення від його сплати;
талон зняття з реєстрації місця проживання в Україні (у разі зміни місця проживання в межах України). Талон зняття з реєстрації місця проживання в Україні не подається у разі оформлення реєстрації місця проживання з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання;
документи, що підтверджують:
право на проживання в житлі - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди) або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім'ї на реєстрацію місця проживання. У разі реєстрації місця проживання у центрі договір оренди житлового приміщення може бути засвідчено адміністратором центру;
право на перебування або взяття на облік у закладі/установі - довідка про прийняття на обслуговування в спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи (додаток 6), копія посвідчення про взяття на облік бездомної особи, форма якого затверджена наказом Міністерства соціальної політики України від 28 грудня 2011 року № 574 "Про деякі питання діяльності центру обліку бездомних громадян", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 січня 2012 року за № 84/20397;
проходження служби у військовій частині, адреса якої зазначається під час реєстрації, - довідка про проходження служби у військовій частині, видана командиром військової частини, зразок якої наведено в додатку 7 до цього Порядку;
військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку);
свідоцтво про народження або свідоцтво про належність до громадянства України, якщо реєструється місце проживання дитини, яка не досягла 16-річного віку;
заява про зняття особи з реєстрації місця проживання, форма якої наведена в додатку 8 до цього Порядку (у разі здійснення реєстрації місця проживання з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).
Отже, з аналізу даної норми убачається, що для реєстрації місця проживання необхідне підтвердження права власності на житло, а у разі його відсутності - згода власника/співвласників житла.
Згідно п. 2.6. вказаного Порядку адміністратори центрів надання адміністративних послуг заповнюють заяви в електронній формі. Працівники територіальних підрозділів, матеріально-технічна база яких дозволяє заповнювати заяви за допомогою комп'ютерної техніки, заповнюють такі заяви в електронній формі за рішенням керівника відповідного територіального органу Державної міграційної служби України (далі - територіальний орган).
Роздрукована або заповнена від руки заява підписується заявником із зазначенням прізвища, імені, по батькові, який підтверджує цим правильність указаних у ній даних.
У разі подання заяви до центру надання адміністративних послуг адміністратор центру перевіряє відповідність копій оригіналам наданих заявником документів, належним чином завіряє копії та повертає оригінали документів заявнику. Територіальний підрозділ ДМС приймає рішення на підставі належним чином завірених копій наданих документів. У випадках неналежного оформлення документів або неналежної якості копій територіальний підрозділ ДМС приймає рішення про повернення центру наданих документів для усунення недоліків.(п. 2.7. Порядку)
Працівник територіального підрозділу ДМС, а після утворення центрів - адміністратор центру (крім внесення відомостей про реєстрацію місця проживання до паспортного документа та картки реєстрації особи):
перевіряє належність паспортного документа особі, що його подала, правильність заповнення заяви про реєстрацію місця проживання та наявність документів, необхідних для реєстрації місця проживання, про що ним вчиняється відповідний запис у заяві;
реєструє прийняту заяву у Журналі обліку заяв про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи (додаток 9);
заповнює два примірники відомостей про реєстрацію місця проживання особи для надсилання до адресно-довідкового підрозділу та органу державної статистики, картку реєстрації особи та адресну картку, які після здійснення реєстрації протягом доби вміщуються до картотеки територіального підрозділу ДМС;
вносить відомості до повідомлення про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання/перебування призовників та військовозобов'язаних (додаток 10), якщо особа є призовником або військовозобов'язаною. Відомості, внесені до цього повідомлення, раз на місяць до 5 числа надсилаються до військового комісаріату;
вносить відомості про реєстрацію місця проживання до паспортного документа та картки реєстрації особи шляхом проставлення в них штампа реєстрації місця проживання особи (далі - штамп реєстрації місця проживання), зразок якого наведено в додатку 3 до Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом МВС України від 13 квітня 2012 року № 320, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 02 липня 2012 року за № 1089/21401;
видає дітям віком від 14 до 16 років довідки про реєстрацію місця проживання/перебування особи (додаток 11);
повертає особі паспортний документ та інші документи, що подавалися для реєстрації місця проживання. (п. 2.9. Порядку)
Проаналізувавши матеріали справи, суд приходить до висновку, що дії уповноважених посадових осіб в частині опрацювання, перевірки документів про реєстрацію 10.06.2015 ОСОБА_2 у належній позивачу квартирі були вчинені з порушенням закону та грубим порушення прав позивача як власника вказаної квартири, оскільки без його згоди як власника в належному йому житловому помешканні була здійснена реєстрація третьої особи, чим без законних підстав позивач був обмежений у здійсненні права власності.
Відповідно до п. 3.1. Порядку зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі:
заяви про зняття особи з реєстрації місця проживання, яка подається особою або її законним представником;
судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою;
свідоцтва про смерть;
паспорта або паспортного документа, що надійшов з органу державної реєстрації актів цивільного стану, або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку;
інших документів, які свідчать про припинення:
підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства. Інформація територіального органу ДМС або територіального підрозділу ДМС, на території обслуговування якого зареєстровано місце проживання особи, про закінчення строку дії посвідки на тимчасове проживання або копія рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання чи посвідки на постійне проживання в Україні;
підстав для проживання або перебування особи на обліку у закладі/установі (повідомлення про припинення підстав для проживання/перебування особи у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту) (додаток 13);
підстав на право користування житловим приміщенням (закінчення строку дії договору оренди, найму, піднайму житлового приміщення, строку навчання в навчальному закладі (у разі реєстрації місця проживання в гуртожитку навчального закладу на час навчання), відчуження житла та інших визначених законодавством документів).
Згідно п. 3.6. Порядку 3.6. працівник територіального підрозділу ДМС, а після утворення центрів - адміністратор центру (крім внесення відомостей про зняття з реєстрації місця проживання до паспортного документа та картки реєстрації особи):
перевіряє належність паспортного документа особі, що його подала, правильність заповнення заяви про зняття з реєстрації місця проживання та наявність документів, необхідних для зняття з реєстрації місця проживання, про що ним вчиняється відповідний запис у заяві про реєстрацію місця проживання особи;
реєструє прийняту заяву у Журналі обліку заяв про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи;
заповнює три примірники талона зняття з реєстрації місця проживання в Україні, один з яких надсилає до адресно-довідкового підрозділу, другий - до органу державної статистики, а також вносить відомості про зняття з реєстрації особи до картки реєстрації особи та адресної картки, які після зняття з реєстрації протягом доби вміщуються до картотеки територіального підрозділу ДМС;
вносить відомості про зняття з реєстрації особи до повідомлення про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання/перебування призовників та військовозобов'язаних, якщо особа є призовником або військовозобов'язаною. Відомості, внесені до цього повідомлення, раз на місяць до 5 числа надсилаються до військового комісаріату;
вносить відомості про зняття з реєстрації місця проживання до паспортного документа шляхом проставлення в ньому штампа зняття з реєстрації місця проживання;
повертає особі паспортний документ та третій примірник талона зняття з реєстрації місця проживання в Україні.
Відповідно до п. 7.1. Порядку реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи скасовується в разі їх проведення з порушенням вимог законодавства.
У разі виявлення такого порушення керівник територіального підрозділу ДМС проводить перевірку підстав реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи, за її результатами складає висновок та приймає рішення про скасування реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи. Копія цього висновку надсилається керівнику головного управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі -територіальний орган ДМС) для здійснення контролю. (п. 7.2 Порядку)
Згідно п. 7.3. Порядку про прийняте рішення особі надсилається письмове повідомлення, в якому зазначаються підстави його прийняття. Особу запрошують на прийом до територіального підрозділу ДМС для внесення відповідних відомостей до паспортного документа.
Відповідно до п. 7.4. Порядку відомості про скасування реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи вносяться до карток реєстрації особи, адресних карток та паспортного документа шляхом внесення запису "скасовано" на штамп, що був внесений до цих документів з порушенням законодавства (штамп реєстрації місця проживання, або штамп реєстрації місця перебування, або штамп зняття з реєстрації місця проживання).
До реєстраційного обліку адресно-довідкового підрозділу надсилаються змінені відомості про реєстрацію місця проживання/перебування особи або талон зняття з реєстрації місця проживання в Україні з відміткою "скасування попередніх відомостей". (п. 7.п Порядку)
Таким чином, судом встановлено, що Святошинський РВГУДМС України в м. Києві в порушення норм права, не враховуючи витяг з державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 13.02.2015 року № 33614854, за яким власником квартири за адресою: АДРЕСА_1 є ОСОБА_1, без згоди відповідно нового власника цієї квартири, не перевіривши належним чином документи, безпідставно зареєстрував ОСОБА_2 в наведеній вище квартири.
Вказане судом є наслідком зобов'язання Святошинську районну в м.Києві державну адміністрацію в особі центру надання адміністративних послуг, оскільки наразі вона наділена реєстраційними повноваженнями, скасувати реєстрацію місця проживання ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1., а отже, задоволення позову у повному обсязі.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Беручи до уваги викладене, суд вказує про обґрунтованість позову та наявність підстав для його задоволення.
Керуючись ст.ст. 69-71, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Зобов'язати Святошинську районну в м. Києві державну адміністрацію в особі центру надання адміністративних послуг скасувати реєстрацію місця проживання ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1.
Постанова набирає законної сили у відповідності зі ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.С. Мазур