
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 листопада 2016 р. Справа № 804/4206/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Кононенко О.В. , розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Екоспецтранс» про застосування заходів реагування ,
ВСТАНОВИВ:
06.07.2016 р. Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Екоспецтранс», у якому позивач просить:
- тимчасово заборонити (зупинити) виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг, під час якого здійснюється експлуатація наступних джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря а саме: бокси для ремонту і стоянки автотранспорту (4 од.), твердопаливні котли RODA (2 од.); 2 твердопаливні котли у гаражі для бульдозера та у приміщені для охорони; 3 твердопаливні котли в побутових приміщеннях; в районі шахти «Батьківщина» 3 твердопаливні котли в побутових приміщеннях ТОВ «Екоспецтранс» (код ЄДРПОУ 33265283, юридична адреса: вул. Іллічівська, 2г, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська обл.,50007)
- тимчасовозаборонити (зупинити) діяльність щодо виявлених фактів,що являються грубим порушенням природоохоронного законодавства, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг, під час якого здійснюється реалізація проектної документації без позитивного висновку державної екологічної експертизи ТОВ «Екоспецтранс» (код ЄДРПОУ 33265283, юридична адреса: вул. Іллічівська, 2г, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська обл.,50007).
В обґрунтування позову зазначено, що Державною податковою інспекцією у Дніпропетровській області проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України Товариством з обмеженою відповідальністю «Екоспецтранс», за результатами якої встановлено ряд порушень, зокрема, що у підприємства відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів, а саме: (на території проммайданчика № 1 - бокси для ремонту і стоянки автотранспорту (4 од.), твердопаливні котли RODA (2 од.), на території звалища твердих побутових відходів в Інгулецькому районі виявлено 2 твердопаливні котли у гаражі для бульдозера та у приміщені для охорони, на території полігону для складування твердих побутових відходів в районі шахти «Валявко - Південна» виявлено 3 твердопаливні котли в побутових приміщеннях, на території звалища для складування твердих побутових відходів в районі шахти «Батьківщина» виявлено 3 твердопаливні котли в побутових приміщеннях, що є порушенням аб.2,ч.1,ст.10,ч.5,ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря». Зазначене є грубим порушенням природоохоронного законодавства, у звязку з чим позивач просить застосувати до Товариства з обмеженою відповідальністю «Екоспецтранс» заходи реагування.
Представником відповідача направлено до суду письмові заперечення проти позову, в обгрунтування ких зазначено, що 16.08.2016 року Департаментом екології та природних ресурсів обласної державної адміністрації ТОВ «Екоспецтранс» було надано дозвіл № 1211036300-404 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, а саме котлом RODA ВМ 10 у кількості 2 одиниць. Строк дії дозволу необмежений, дозволені обсяги викидів забруднюючих речовин встановлені. В акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, що проходила в період з 01.06.2016 року по 22.06.2016, встановлено, що в ході інспекційної перевірки твердопаливні котли не експлуатувалися, а отже не являлися джерелами викиду забруднюючих речовин, оскільки забруднюючі речовини або суміші таких речовин з них не надходили в атмосферне повітря (ч. 12 ст. 1 Закону України «Про атмосферне повітря»), їх наявність на території полігонів на час перевірки не є порушенням законодавства у сфері охорони атмосферного повітря, оскільки фактично не відбувалося забруднення навколишнього середовища. Станом на 31.10.2016 року за результатами щорічної інвентаризації, що проводилася на території полігонів «Валявка - Південна» та «Батьківщина» на бухгалтерському обліку підприємства не знаходяться інші твердопаливні котли, окрім котлів RODA ВМ 10 у кількості 2 одиниць. Відповідно до договору оренди № 1\05-16 від 01.05.2016 року бокси для ремонту і стоянки автотранспорту за адресою: вул. Іллічівська, 2Г (вул. Гетьманська, 2Г) знаходяться в оренді фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, тобто відповідальність за дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря під час проведення ремонтних робіт у вищевказаних боксах несе ФОП ОСОБА_1 З огляду на викладене, просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Дослідивши письмові докази, долучені до матеріалів справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Відповідно до ст. 1 вказаного Закону, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Відповідно до ч.5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
Відповідно до вимог ст. 7 вказаного Закону, для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
В той час згідно з ч. 7 ст.7 вказаного Закону, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Так, у відповідності до вимог п. "в" ч. 1 ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, зокрема, обмеження чи зупинення (тимчасове) діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на виконання природних ресурсів з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.
Центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів є Державна екологічна інспекція України правовий статус якої визначено Положенням, затвердженим Указом Президента України "Про Положення про Державну екологічну інспекцію України" від 13.04.2011р. № 454/2011 за змістом п. 1 якого визначено, що Державна екологічна інспекція в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується.
Наказом Державної екологічної інспекції України від 12.12.2011р. № 136 затверджено Положення про Державну екологічну інспекцію у Дніпропетровській області за змістом п.6.14 якого позивачеві надано право приймати рішення про обмеження чи зупинення (тимчасової) діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форм власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин, за винятком суб'єктів підприємницької діяльності (інвесторів), що провадять свою діяльність відповідно до законодавства про угоди щодо розподілу продукції.
Так приймаючи рішення суд виходив із наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області в період з 01.06.2016 по 22.06.2016 року відповідно до наказу № 295 - П від 19.06.2016 року, направлення № 4-2418-8-3 від 19.06.2016 року було проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України у діяльності ТОВ «Екоспецтранс».
За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, копія якого долучена до матеріалів справи.
В ході проведення планової перевірки на території ТОВ «Екоспецтранс» встановлено, що дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів, а саме: (на території проммайданчика № 1 - бокси для ремонту і стоянки автотранспорту (4 од.), твердопаливні котли RODA (2 од.);
-на території звалища твердих побутових відходів в Інгулецькому районі виявлено 2 твердопаливні котли у гаражі для бульдозера та у приміщені для охорони;
-на території полігону для складування твердих побутових відходів в районі шахти «Валявко - Південна» виявлено 3 твердопаливні котли в побутових приміщеннях;
-на території звалища для складування твердих побутових відходів в районі шахти «Батьківщина» виявлено 3 твердопаливні котли в побутових приміщеннях) відсутній, що є порушенням аб.2,ч.1,ст.10,ч.5,ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».
Правові та організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря визначено Законом України «Про охорону атмосферного повітря».
Статтею 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» визначені обов'язки підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності щодо охорони атмосферного повітря.
Так, підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані:
здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо;
вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів;
забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів;
здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік;
заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря;
забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок;
забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин;
використовувати метрологічно атестовані методики виконання вимірювань і повірені засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопилового потоку і концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних джерел;
здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря;
своєчасно і в повному обсязі сплачувати екологічний податок.
Виконання заходів щодо охорони атмосферного повітря не повинно призводити до забруднення ґрунтів, вод та інших природних об'єктів.
Згідно п.5, 6 ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» регулювання викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданому субєкту господарювання.
Як зазначено у ст. 33 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», особи, винні у: порушенні прав громадян на безпечне для життя і здоров'я навколишнє природне середовище; перевищенні нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел в атмосферне повітря та нормативів гранично допустимого впливу фізичних та біологічних факторів стаціонарних джерел; викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону; перевищенні обсягів викидів забруднюючих речовин, встановлених у дозволах на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря; недотриманні вимог, передбачених дозволом на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря; провадженні незаконної діяльності, що негативно впливає на погоду і клімат; впровадженні відкриттів, винаходів, раціоналізаторських пропозицій, нових технічних систем, речовин і матеріалів, а також закупівлі в інших державах та експлуатації технологічного устаткування, транспортних засобів та інших об'єктів, які не відповідають вимогам, встановленим законодавством про охорону атмосферного повітря; невиконанні розпоряджень та приписів органів, які здійснюють державний контроль у галузі охорони атмосферного повітря; ненаданні передбаченої законодавством своєчасної, повної та достовірної інформації про стан атмосферного повітря, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, джерела забруднення, а також приховуванні або перекрученні відомостей про стан атмосферного повітря, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, екологічну обстановку, яка склалася внаслідок забруднення атмосферного повітря; недотриманні норм екологічної безпеки, державних санітарних норм при проектуванні, розміщенні, будівництві та введенні в експлуатацію нових і реконструйованих підприємств, споруд та інших об'єктів, удосконаленні існуючих і впровадженні нових технологічних процесів та устаткування, - несуть відповідальність згідно з законом. Законами може бути встановлена відповідальність і за інші види правопорушень в галузі охорони атмосферного повітря. Спори з питань охорони атмосферного повітря вирішуються у встановленому законом порядку.
Статтею 12 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» визначено, що господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.
В ході перевірки встановлено, що відповідач має дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами № 1211036300-404 від 16.08.2016 року, виданий Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області із необмеженим терміном дії.
Таким чином, відповідач має право на використання твердопаливного котла RODA ВМ 10 у кількості 2 одиниць. Підприємством було надано до Департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації, разом з супровідним листом № 91-06-16 від 06.06.16 року, звіт про інвентаризацію викидів забруднюючих речовин від стаціонарних джерел, який був виконаний ТОВ «НДП «ЕКОЕКСПЕРТ». Листом від 29.06.2016 року Департамент екології та природних ресурсів повідомив ТОВ «Екоспецтранс» про реєстрацію звіту про інвентаризацію.
Отже, позивачем було виконано вимоги ч.5 ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».
Щодо використання позивачем інших джерел викиду забруднюючих речовин доказів позивачем не надано.
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що, зроблені позивачем висновки про порушення ТОВ «Екоспецтранс» вимог Закону України «Про охорону атмосферного повітря» є безпідставними та знайшли підтвердження під час розгляду справи, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Екоспецтранс» про застосування заходів реагування відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя ОСОБА_2