
РОЗІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
_________________________
Справа № 327/132/17
Провадження № 1-кс/327/50/2017
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.05.2017 року смт. Розівка
Слідчий суддя Розівського районного суду Запорізької області Завіновська А.П.,
при секретарі судового засідання Пригінській О.В.
за участю прокурора Тімченка В.М.,
розглянувши клопотання прокурора Куйбишевського відділу Бердянської місцевої прокуратури Запорізької області юриста 1 класу ОСОБА_1 про надання дозволу на проведення позапланової перевірки з питань дотримання Розівською дослідною станцією Державної установи Інституту зернових культур Національної академії аграрних наук України (далі Розівська дослідна станція ДУ ІЗК НААН України) вимог земельного законодавства, в рамках розслідуванням кримінального провадження, зареєстрованого в Єдиному реєстрі досудових розслідувань за № 12016081270000145 від 22.07.2016 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України,
в с т а н о в и в:
16 травня 2017 року прокурор звернувся до слідчого судді із клопотанням, в якому зазначав наступне.
В провадженні СВ Розівського ВП Бердянського ВП ГУНП в Запорізькій області перебувають матеріали кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12016081270000145 від 22.07.2016 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України.
Відповідно до повідомлення всеукраїнського бюро люстрації та протидії корупції, посадові особи Розівської дослідної станції ДУ ІЗК НААН України зловживають своїм службовим становищем шляхом службового підроблення та здійснюють розтрату грошових коштів та матеріальних цінностей державного підприємства, знижують урожайність та класність зібраного врожаю, подаючи до органів статистики та податкових органів завідомо неправдиві відомості та реалізуючі зібраний врожай за готівку, укладаючи договори на постачання запчастин до сільськогосподарської техніки та паливо-мастильних матеріалів з субєктами господарювання з ознаками фіктивності.
В ході досудового розслідування встановлено, що на території Розівської селищної ради Розівського району Запорізької області за межами населених пунктів (поблизу земельних ділянок, кадастрові номери яких 2324955100:04:001:0004, 2324955100:03:005:0004) розташована земельна ділянка загальною площею 455,1 га, до складу якої входить земельна ділянка сільськогосподарського призначення державної власності площею 448,6 га, яка раніше перебувала в користуванні ДП «Відгодівельний радгосп «Розівський», який був приєднаний до Розівської дослідної станції Інституту зернового господарства УААН (на даний час Розівська дослідна станція Державної установи інституту зернових культур Національної академії аграрних наук України) як цілісний майновий комплекс.
Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Державне підприємство «Відгодівельний радгосп «Розівський» припинило свою діяльність 27.05.2008 року, про що внесено відповідний запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи за № 10951120007000049.
Досудовим розслідуванням встановлено, що вказана земельна ділянка на даний час використовується Розівською дослідною станцією ДУ ІЗК НААН України без наявності оформлених правовстановлюючих документів шляхом посіву на ній сільськогосподарських культур. Зокрема, в межах даної земельної ділянки на площі 143 га посіяно у вересні 2016 року озиму пшеницю, на площі 25 га посіяно у травні 2017 року кукурудзу, на площі 53 га посіяно у травні 2017 року соняшник, на площі 173,9 га ростуть багаторічні трави минулих років посіву, на площі 53,7 га пасовища.
Наявність використання вказаної земельної ділянки без правовстановлюючих документів підтверджується інформаціями Розівської дослідної станції ДУ ІЗК НААН України від 27.03.2017 (вих. № 168) та 11.05.2017 року (вих. № 275), інформацією відділу у Розівському районі ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області від 11.05.2017 (вих. № 0-8-0.34-122/113-17), а також іншими доказами у їх сукупності.
Тобто, використання вказаної земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності може свідчити про факт її самовільного зайняття.
З метою встановлення наявності або відсутності порушень в діях посадових осіб Розівської дослідної станції ДУ ІЗК НААН України та для встановлення обєктивної істини та всебічного проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні виникла потреба у проведенні позапланової перевірки з питань дотримання вказаним підприємством вимог земельного законодавства при отриманні у користування, використанні та розпорядженні вказаною земельною ділянкою уповноваженим органом державного контролю, яким є Головне управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області.
Водночас п.п. б п. 12 п. 3 Розділу 12 Перехідних положень Закону України «Про прокуратуру» у Кримінальному процесуальному кодексі України п. 6 ч. 2 ст. 36 КПК України, яким було передбачено право прокурора призначити ревізії та перевірки у порядку, визначеному законом, - виключено.
З огляду на вказане, прокурор просив надати дозвіл на проведення позапланової перевірки з питань дотримання Розівською дослідною станцією ДУ ІЗК НААН України вимог земельного законодавства при використанні земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 448,6 га, розташованої за межами населених пунктів на території Розівської селищної ради Розівського району Запорізької області поблизу земельних ділянок, кадастрові номери яких 2324955100:04:001:0004, 2324955100:03:005:0004, проведення якої доручити Головному управлінню Держгеокадастру у Запорізькій області.
Прокурор в судовому засіданні не заявив клопотання про повне фіксування судового засідання, у звязку з чим технічні засоби фіксування не застосувались. Фіксування судового розгляду здійснювалось шляхом ведення журналу судового засідання.
В судовому засіданні прокурор зазначене клопотання підтримав і просив його задовольнити з підстав, вказаних у клопотанні.
Перевіривши надані матеріали клопотання, включаючи витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, у рамках якого було подано клопотання, заслухавши прокурора, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання прокурора є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно з частиною 2 статті 1 КПК України, кримінальне процесуальне законодавство України складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України.
Частиною 2 статті 93 КПК України, передбачено, що сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до частини 1 статті 86 КПК України , доказ визнається допустимим, якщо він отриманий у порядку, встановленому цим Кодексом.
Частина 1 статті 99 КПК України, передбачає, що документом є спеціально створений з метою збереження інформації матеріальний обєкт, який містить зафіксовані за допомогою письмових знаків, звуку, зображення тощо відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження. А відповідно до пункту 4 частини 2 наведеної статті, - до документів, за умови наявності в них відомостей, передбачених частиною першою цієї статті, можуть належати: висновки ревізій та акти перевірок.
Згідно до п.п. «б» п. 12 розділу ХІІ Прикінцевих положень до Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року за № 1697-VII, пункт 6 частини 2 статті 36 КПК України, яким прокурору надавалися повноваження призначати ревізії та перевірки у порядку, визначеному законом, виключено.
Відповідно до статей 4, 5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» обєктом державного контролю за використанням земель є всі землі в межах території України.
Згідно із ст. 15-2 Земельного кодексу України, ст. 6 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» та ст. 18-1 Закону України «Про охорону земель» до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, у сфері земельних відносин, належить організація та здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів, зокрема, здійснюються шляхом проведення перевірок.
Згідно статті 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №15 від 14.01.2015, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Пунктом 25-1 ст. 4 цього Положення передбачено, що Держгеокадастр організовує та здійснює державний нагляд (контроль) дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю дотриманням вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових договорів, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок.
Згідно з п. 7 вказаного Положення Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до п. 1 Положення про Головне управління Держгеокадастру в Запорізькій області, Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії, та кадастру та їй підпорядковане.
Статтею 2 Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено до 31 грудня 2017 року мораторій на проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Між тим, пунктом 3 статті 3 наведеного вище Закону передбачено, що до 31 грудня 2017 року позапланові заходи державного нагляду (контролю) здійснюються органами державного нагляду (контролю), за рішенням суду.
Як вбачається з матеріалів клопотання, 22.07.2016 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12016081270000145, внесено відомості про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України, на підставі заяви заступника голови громадської організації «Всеукраїнське бюро люстрації та протидії корупції» ОСОБА_2 щодо вчинення посадовими особами Розівської дослідної станції ДУ ІЗК НААН України кримінальних правопорушень.
З ціллю перевірки вказаних фактів прокурором, зокрема витребувано інформацію із Розівської дослідної станції ДУ ІЗК НААН України від 27.03.2017 (вих. № 168) та 11.05.2017 року (вих. № 275), відділу у Розівському районі ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області від 11.05.2017 (вих. № 0-8-0.34-122/113-17), а також інші дані, які вказували на відсутність правовстановлюючих документів у дослідної станції на спірну земельну ділянку.
З огляду на вказане, слідчий суддя доходить висновку, що наведені прокурором підстави для проведення позапланової ревізії, є переконливими, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, можуть бути використані в якості доказів, і іншими способами довести обставини, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, неможливо, враховуючи на відсутність у прокурора, у звязку із змінами які відбулися у законодавстві, повноважень, на призначення такого роду ревізій.
Враховуючи викладене, слідчий суддя доходить висновку про існування підстав для надання дозволу на проведення позапланової перевірки, у звязку з чим клопотання прокурора задовольняє.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 1, 86, 93, 99, 107 КПК України, слідчий суддя
у х в а л и в:
клопотання прокурора Куйбишевського відділу Бердянської місцевої прокуратури Запорізької області ОСОБА_1 про надання дозволу на проведення позапланової перевірки з питань дотримання вимог Розівською дослідною станцією Державної установи Інституту зернових культур Національної академії аграрних наук України вимог земельного законодавства, в рамках розслідування кримінального провадження, зареєстрованого в Єдиному реєстрі досудових розслідувань за № 12016081270000145 від 22.07.2016 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України задовольнити.
Надати дозвіл на проведення позапланової перевірки з питань дотримання Розівською дослідною станцією Державної установи Інституту зернових культур Національної академії аграрних наук України, розташованої за адресою: вул. Академічна, 5, смт. Розівка, Розівський район, Запорізька область, вимог земельного законодавства при використанні земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 448,6 га, розташованої за межами населених пунктів на території Розівської селищної ради Розівського району Запорізької області поблизу земельних ділянок, кадастрові номери яких 2324955100:04:001:0004, 2324955100:03:005:0004.
Проведення перевірки доручити Головному управлінню Держгеокадастру у Запорізькій області, матеріали за результатами якої надати до Куйбишевського відділу Бердянської місцевої прокуратури Запорізької області.
Встановити строк проведення позапланової перевірки з моменту отримання даної ухвали протягом 10 (десяти) робочих днів.
Копію ухвали направити до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області для організації виконання.
Ухвала оскарженню не підлягає і набирає законної сили з моменту її оголошення.
Слідчий суддя: А.П. Завіновська