Постанова № 6657780, 26.10.2009, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.10.2009
Номер справи
2 – а – 6574/09/2270/3
Номер документу
6657780
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

К О П І Я .

П О С Т А Н О В А

Іменем України

26 жовтня 2009 року Справа № 2 а 6574/09/2270/3

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:

головуючого судді Коваля Р.Й.,

при секретарі Сенькові О.О.,

за участю представника позивача Герасимчук О.О.,

представника відповідача Чайки В.Я.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань у м. Хмельниць-кому адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у Полонському районі Хмельницької області до фермерського господарства «Лан 1999», с.Велика Березна Полонського району Хмельницької області,

про стягнення заборгованості зі сплати податку з доходів фізичних осіб,

В С Т А Н О В И В :

Позивач ДПІ у Полонському районі в поданому адміністративному позові зазначила, що відповідач фермерське господарство «Лан 1999» зареєстроване як субєкт підприємниць-кої діяльності та перебуває на обліку в державній податковій інспекції у Полонському районі Хмельницької області як платник податків і зборів (обовязкових платежів), які відповідно до ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» зобовязаний сплачувати у встановлені законом терміни. Проте свої зобовязання як платника податку відповідач не виконує, про що свідчить податковий борг з податку на доходи фізичних осіб, який за період з 1 квітня 2006 року по 31 березня 2009 року становить 31198 грн. 03 коп. Вказана заборгованість виникла внаслідок порушення вимог п.п.8.1.2 статті 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», а саме: підприємство при виплаті заробітної плати в натуральній формі не перерахувало податок на доходи фізичних осіб до бюджету, що підтверджується головною книгою та журналами ордеру за вказаний період. Даний факт несплати податку був встановлений при проведенні планової документальної перевірки дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства відповідачем згідно поданих ним розрахун-ків по формі 1-ДФ. Тому позивач просить стягнути зазначену суму заборгованості з відпові-дача на свою користь в дохід державного бюджету.

В судовому засіданні представник позивача підтримала заявлені вимоги, підтвердила зазначені в позовній заяві обставини. Представник відповідача позов не визнав, просить в задоволенні даного позову відмовити в звязку із спливом строків позовної давності. Крім того, він зазначив, що зазначена позивачем сума заборгованості є неузгодженою, оскільки ДПІ у Полонському районі для ФГ «Лан 1999» не надсилалися податкові повідомлення, через що ФГ «Лан 1999» не могло оскаржити рішення ДПІ щодо визначення суми заборгованості.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст.ст. 9, 14, 15 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законами терміни.

Відповідно до п.п.8.1.2 п.8.1 ст.8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.

Також згідно п.п. 3.2.1 та 3.2.2 п.3.2 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у будь-яких випадках, коли платник податків згідно із законами з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір (обовязковий платіж), якими оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних осіб, дивіденди, репатріацію, додану вартість, акцизні збори, а також будь-які інші податки, що утримуються з джерела виплати, сума таких податків, зборів (обовязкових платежів) вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді та створюється від їх імені. На кошти зазначеного бюджетного фонду не може бути накладено стягнення за причинами, відмінними від стягнення такого податку, збору (обовязкового платежу).

Як було встановлено судом, що випливає із пояснень представників сторін, наявних в матеріалах справи копій довідок ЄДРПОУ, акту перевірки відповідач є платником податків, зборів та обовязкових платежів, а отже, зобовязаний нараховувати, утримувати та сплачувати податки до бюджету, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам, а також нести відповідальність за порушення норм податкового законодавства України.

При проведенні планової виїзної перевірки фермерського господарства «Лан 1999» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 1 квітня 2006 року по 31 березня 2009 року було виявлено заборгованість ФГ «Лан 1999» з податку на доходи фізичних осіб за вказаний період в сумі 31198 грн. 03 коп., що підтверджується витягом із акту зазначеної перевірки від 16 червня 2009 року № 622/231-30156138. В порушення вимог п. п. 3.4, 3.5 статті 3, п. 9.10.2, 9.10.3 п. 9.10 статті 9, п. п. 8.1.2 п. 8.1 статті 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» підприємство при виплаті заробітної плати в натуральній формі не перерахувало податок на доходи фізичних осіб до бюджету на вищевказану суму, яку слід стягнути з відповідача на користь позивача в дохід державного бюджету.

Розмір заборгованості з податку з доходів фізичних осіб, який підлягає стягненню, визначений на підставі поданих відповідачем розрахунків по формі 1-ДФ та у відповідності з вимогами Законів України «Про податок з доходів фізичних осіб», у п.п. а, б п. 19.2 якого зазначено, що особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобо-вязані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподаткову-ється до або під час такої виплати та за її рахунок; надавати у строки, встановлені законом для податкового кварталу, якщо інше не визначено нормами цього Закону, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також сум утриманого з них податку податковому органу за місцем свого розташування.

Відповідно до п.п.8.1.2 п.8.1 ст.8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.

Всупереч зазначеним нормам відповідачем податок з доходів фізичних осіб до бюджету не перераховувався, внаслідок чого утворилась вищезазначена заборгованість; розмір заборгованості сторонами не оспорювався. Зважаючи на вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача обґрунтовані, доведені наявними у матеріалах справи доказами, у звязку з чим підлягають задоволенню у повному обсязі.

Що стосується заперечень представника відповідача проти позову, то вони не прийняті до уваги з наступних підстав.

Відповідно до п.п. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом “г” підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.

Згідно п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 даного Закону платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Пунктом 5.1 та п.п.5.4.1 п.5.4 ст.5 цього Закону визначено, що податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобовязання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Оскільки податкове зобовязання з податку на доходи фізичних осіб за період з 1 квітня 2006 року по 31 березня 2009 року в сумі 31198 грн. 03 коп. було самостійно визначене ФГ «Лан 1999» у податковій декларації, воно визнається сумою податкового боргу платника податків, так як є узгодженим з дня подання такої декларації і не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Крім того, відповідачем був підписаний без застережень акт планової виїзної перевірки фермерського господарства «Лан 1999» від 16 червня 2009 року № 622/231-30156138 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 1 квітня 2006 року по 31 березня 2009 року, в ході якої було виявлено заборгованість ФГ «Лан 1999» з податку на доходи фізичних осіб за вказаний період в сумі 31198 грн. 03 коп.

Що стосується обовязку надсилання податкового повідомлення, то відповідно до п.6.1 ст.6 вищевказаного Закону контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення у разі, коли сума податкового зобовязання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону.

Також суд вважає безпідставними посилання представника відповідача на сплив строків позовної давності, оскільки сплачена підприємством заборгованість з податку на до-ходи фізичних осіб відповідно до вимог законодавства йшла на погашення боргу в порядку календарної черговості його виникнення. Тим більше, що основна частина платіжних доручень не містить вказівки на строк, за який перераховано податок, а суми перерахованих за вказаний період коштів не відповідають сумам нарахованого за цей період податку.

Відповідно до п.7.7 ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобовязань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обовязковими платежами) у рівних пропорціях.

Враховуючи вищевикладене, на підставі ст.ст. 9, 14, 15 Закону України «Про систему оподаткування», п. п. 3.4, 3.5 статті 3, п. 9.10.2, 9.10.3 п. 9.10 статті 9, п. п. 8.1.2 п. 8.1 статті 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», п.п. 3.2.1 та 3.2.2 п. 3.2 ст. 3, п.п. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4, п. 5.1, п.п. 5.3.1 п. 5.3 та п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5, п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»,

керуючись ст.ст. 7 12, 17, 18, 70, 71, 86, 99, 100, 158 163, 186, 254 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Позов державної податкової інспекції у Полонському районі задовільнити.

Стягнути з фермерського господарства «Лан 1999», с.Велика Березна Полонського району Хмельницької області, (код ЄДРПОУ 30156138) на користь державної податкової інспекції у Полонському районі Хмельницької області (р/р 35218005000443 ВДК у Хмельницькій області, МФО 815013, код ЄДРПОУ 3390761) в дохід державного бюджету заборгованість зі сплати податку з доходів фізичних осіб в сумі 31198 (тридцять одна тисяча сто девяносто вісім) грн. 03 коп.

Про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана заява до Львівського апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Протягом двадцяти днів після подання такої заяви може бути подана апеляційна скарга на постанову суду з одночасним надсиланням її копії до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана протягом двадцяти днів після подання такої заяви, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова складена в повному обсязі 30 жовтня 2009 року.

Головуючий суддя підпис Р.Й.Коваль

Довідка. Постанова не набрала законної сили.

Згідно оригіналу:

Суддя Хмельницького окружного адміністративного суду Р.Й.Коваль