Рішення № 66562844, 17.05.2017, Господарський суд Чернівецької області

Дата ухвалення
17.05.2017
Номер справи
926/1127/17
Номер документу
66562844
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" травня 2017 р. Справа № 926/1127/17

За позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

до 1) Виконавчого комітету Чернівецької міської ради

2) Департаменту економіки Чернівецької міської ради

про визнання недійсним рішення органу місцевого самоврядування та про укладення договору оренди нерухомого майна

Суддя Гушилик С. М.

За участю представників сторін:

Від позивача: ОСОБА_2, - представник (дов. від 18.04.2017р.) Від відповідача 1: ОСОБА_3 нач.відділу прав.забезпечення (дов. № 01/02-18/3230 від 08.12.2015р.) Від відповідача 2: ОСОБА_4 нач.відділу оренди (дов. від 01.06.2016р.) СУТЬ СПОРУ: Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 29.03.2017 року звернулася з позовом до відповідачів Виконавчого комітету Чернівецької міської ради та Департаменту економіки Чернівецької міської ради про визнання недійсним рішення органу місцевого самоврядування та про укладення договору оренди нерухомого майна.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що 12.01.2017 року департаментом економіки Чернівецької міської ради було розміщено оголошення про конкурс на право укладення договору оренди нежитлового приміщення площею 71,5 кв. м., яке знаходиться за адресою м. Чернівці, вул. Бетховена, 6, на першому поверсі. Враховуючи те, що тільки позивач подала заяву на конкурс, департамент економіки Чернівецької міської ради, на думку сторони, мав укласти з нею договір оренди зазначеного нерухомого майна. Однак, виконавчий комітет Чернівецької міської ради прийняв рішення №99/5 від 28.02.2017 року «Про розгляд звернень фізичних та юридичних осіб щодо оренди, закріплення приміщення та внесення змін до окремих пунктів рішень виконавчого комітету міської ради», яким відмовив у праві оренди на загальних умовах ФОП ОСОБА_1 та повторно оголосив конкурс на право оренди даного приміщення. А відтак, позивач вважає, що відповідачі незаконно відмовили в укладенні договору оренди та безпідставно проігнорували заяву ФОП ОСОБА_1 від 03.02.2017 року із вимогою укладення договору.

Враховуючи дану обставину, позивач просить визнати недійсним рішення Виконавчого комітету Чернівецької міської ради «Про розгляд звернень фізичних та юридичних осіб щодо оренди, закріплення приміщення та внесення змін до окремих пунктів рішень виконавчого комітету міської ради» №99/5 від 28.02.2017р. в частині пунктів 2. - 2.1. та визнати укладеним договір оренди нерухомого майна - нежитлового приміщення (4-1)-(4-8), загальною площею 71,5 кв.м, розташованого за адресою: м.Чернівці, вул. Людвіга ван Бетховена, 6, на 1 поверсі будівлі, між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 та Департаментом економіки Чернівецької міської ради в редакції, запропонованій позивачем.

Ухвалою суду від 30.03.2017 року порушено провадження у справі та призначено судове засідання на 19.04.2017 року.

Разом з позовною заявою позивач звернувся до суду з заявою про забезпечення позову шляхом заборони виконавчому комітету Чернівецької міської раді і департаменту економіки Чернівецької міської ради вчиняти дії, а саме: проведення конкурсів на право оренди нежитлового приміщення (4-1)-(4-8), загальною площею 71,5 кв.м., розташованого за адресою: м. Чернівці, вул. Людвіга ван Бетховена, 6, на 1-му поверсі будівлі; в тому числі і того, який було оголошено на підставі п.2.1 рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради «Про розгляд звернень фізичних та юридичних осіб щодо оренди, закріплення приміщення та внесення змін до окремих пунктів рішень виконавчого комітету міської ради» №99/5 від 28.02.2017 року; визначення переможця за результатами конкурсу, який було оголошено на підставі пункту 2.1 рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради «Про розгляд звернень фізичних та юридичних осіб щодо оренди, закріплення приміщення та внесення змін до окремих пунктів рішень виконавчого комітету міської ради» №99/5 від 28.02.2017 року; погодження договорів оренди нежитлового приміщення (4-1)-(4-8), загальною площею 71,5 кв.м., розташованого за адресою: м. Чернівці, вул. ОСОБА_3 ван Бетховена, 6, на 1-му поверсі будівлі та передачі зазначеного приміщення третім особам.

Ухвалою суду від 30.03.2017 року в задоволенні заяви позивача про забезпечення позову відмовлено.

В своєму відзиві на позов відповідач 1 проти позовних вимог заперечує, посилаючись на те, що рішення виконавчого комітету про відмову в укладенні договору оренди із позивачем приймалось в межах і спосіб, визначений Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», в результаті чого було оголошено повторний конкурс.

Відповідач 2 також заперечує проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що рішення про відмову в укладенні договору оренди із позивачем прийнято органом, який мав на це законні повноваження. Договір оренди може бути укладено тільки за умови прийняття відповідного рішення виконавчим комітетом міської ради. А оскільки таке рішення не прийнято, то юридичні підстави для укладення договору оренди відсутні.

Для зясування всіх обставин справи в судовому засіданні, яке відбулося 19.04.2017 року, оголошено перерву до 10.05.2017 року.

У своїх письмових поясненнях позивач звертає увагу на те, що відповідач 1 своїми рішеннями, прийнятими протягом 2016 року, погоджував передачу в оренду приміщень на загальних умовах іншим фізичним особам-підприємцям у звязку із поданням однієї заяви на участь у конкурсі. Отже, оскаржуване рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради в частині відмови позивачу в праві оренди та оголошення повторного конкурсу хоча і містить посилання на п.4.9.1 Положення про оренду майна, що належить до комунальної власності територіальної громади м.Чернівці, проте повністю суперечить його змісту.

У судовому засіданні, яке відбулося 10.05.2017 року оголошено перерву до 17.05.2017 року.

У судовому засіданні, 17.05.2017 року представник позивача підтримав свої позовні вимоги в повному обсязі.

В свою чергу представники відповідачів підтримали свої письмові заперечення стосовно викладених позовних вимог.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини у справі, якими сторони обґрунтовують свої вимоги і заперечення проти них, дослідивши та оцінивши в сукупності надані докази, проаналізувавши законодавство, що регулює спірні правовідносини між сторонами, суд, -

ВСТАНОВИВ:

12.01.2017 року департамент економіки Чернівецької міської ради на сайті Чернівецької міської ради розмістив оголошення про конкурс на право укладення договору оренди нежитлового приміщення площею 71,5 кв.м., яке знаходиться за адресою вул. ОСОБА_3 ван Бетховена, 6, на 1 поверсі, початкова ставка орендної плати в місяць за 1кв.м. - 151,81 грн. без ПДВ, профіль використання - за пропозицією орендаря, сума застави на участь в конкурсі - 20000,00 грн.

Конкурс було оголошено на 30.01.2017 року об 11.00 год. в приміщенні департаменту економіки Чернівецької міської ради.

26.01.2017 року позивач ФОП ОСОБА_1 подала до департаменту економіки Чернівецької міської ради заяву на участь у зазначеному конкурсі, запечатану у конверті конкурсну пропозицію, копію платіжного доручення на підтвердження сплати застави в сумі 20000 грн. на відповідний розрахунковий рахунок орендодавця.

У конкурсній пропозиції ФОП ОСОБА_1 запропонувала наступний профіль використання об'єкта - офіс, магазин, а також запропонувала ставку орендної плати в місяць за 1кв.м. - 152 грн. (без ПДВ), тобто у вищому розмірі ніж початкова (стартова) ставка орендної плати, яка була визначена в умовах конкурсу, (конкурсну пропозицію було подано в одному оригінальному примірнику і вона знаходиться у відповідача).

На засіданні комісії 30.03.2017 року з виділення в оренду нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади м.Чернівці, було вирішено пропонувати виконавчому комітету не укладати договору оренди з ФОП ОСОБА_1 на загальних умовах. З метою більшої конкурентності повторно оголосити конкурс на дане приміщення.

03.02.2017 року ФОП ОСОБА_1 звернулась до департаменту економіки Чернівецької міської ради із письмовою заявою та проектом договору, у якій поставила вимогу укласти з нею договір оренди зазначеного нерухомого майна.

Листом від 17.02.2017 року за № Г-31/1-02/01 департамент економіки Чернівецької міської ради повідомив позивача, що оскільки відповідно до п.5.7 Положення про оренду рішення комісії приймаються більшістю голосів присутніх на комісії та носять рекомендаційний характер, а протокол комісії є підставою для підготовки орендодавцем пропозицій виконавчому комітету (п.5.11) департаментом економіки міської ради питання щодо права укладення договору оренди на загальних умовах на приміщення 1 поверху по вул. Л.Бетховена, 6, загальною площею 71,5 кв.м. винесено на розгляд виконавчого комітету міської ради, засідання якого відбудеться 28.02.2017 року.

28.02.2017 року виконавчий комітет Чернівецької міської ради прийняв рішення «Про розгляд звернень фізичних та юридичних осіб щодо оренди, закріплення приміщення та внесення змін до окремих пунктів рішень виконавчого комітету міської ради» №99/5, яке містить пункти 2. - 2.1. наступного змісту:

« 2. Відмовити в праві оренди на загальних умовах (пункт 4.9.1 Положення про оренду майна, що належить до комунальної власності територіальної громади м.Чернівців, затвердженого рішенням міської ради VI скликання зі змінами від 29.12.2011р. № 364) підприємцю ОСОБА_1 (РНОКПП ...) приміщення (4-1)-(4-8) 1 поверху на вул. ОСОБА_3 ван Бетховена, 6, загальною площею 71,5 кв.м.

2.1. Департаменту економіки міської ради повторно оголосити конкурс на право оренди приміщення.»

16.03.2017 року листом департамент економіки Чернівецької міської ради повідомив ФОП ОСОБА_1 про те, що їй рішенням виконавчого комітету Чернівецької міської ради №99/5 відмовлено в праві оренди.

Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Предметом спору є визнання недійсним рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради «Про розгляд звернень фізичних та юридичних осіб щодо оренди, закріплення приміщення та внесення змін до окремих пунктів рішень виконавчого комітету міської ради» №99/5 від 28.02.2017р. в частині пунктів 2. - 2.1., якими позивачу було відмовлено в праві оренди та визнання укладеним договору оренди нерухомого майна - нежитлового приміщення (4-1)-(4-8), загальною площею 71,5 кв.м, розташованого за адресою: м.Чернівці, вул. Людвіга ван Бетховена, 6, на 1 поверсі будівлі, між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 та Департаментом економіки Чернівецької міської ради в редакції, запропонованій позивачем.

Нежилі приміщення в будинку, розташованому за адресою м.Чернівці, вул. Бетховена Людвіга, 6, перебувають у власності територіальної громади м.Чернівці, що підтверджується свідоцтвом про право власності на нерухоме майно.

Статтею 143 Конституції України визначено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є у комунальній власності, вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції.

Відповідно до статті 1 Закону України від 10.04.1992 року № 2269-XII «Про оренду державного та комунального майна», (далі - Закон № 2269-XII), цей Закон регулює організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває в державній та комунальній власності, та майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання майна, що перебуває у комунальній власності. Тобто, вказаний Закон є спеціальним законом з питань, пов'язаних з передачею в оренду окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває в комунальній власності.

Орендодавцями комунального майна, згідно з підпунктом 2 пункту 1 статті 287 Господарського кодексу України, статтею 5 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» є органи, уповноважені органами місцевого самоврядування управляти майном, що перебуває у комунальній власності. Статтею 29 цього Закону визначені власні (самоврядні) повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад щодо управління комунальною власністю, а саме управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.

Прийняття рішень про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, визначення меж цих повноважень та умов їх здійснення є виключною компетенцією міської ради, що передбачено пунктом 31 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Відповідно до ч.1 ст.759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Частиною 1 статті 2 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» передбачено, що орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.

Відповідно до ст. 317 Цивільного кодексу України власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном.

Згідно зі ст.319 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Всилу приписів ст.321 Цивільного кодексу України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Реалізація таких основоположних норм стосовно здійснення права власності закріплена і в ст.761 Цивільного кодексу України.

Так, право передачі майна у найм має власник речі або особа, якій належать майнові права. Наймодавцем може бути також особа, уповноважена на укладання договору найму. ОСОБА_5 майна у найм є проявом повноваження з розпорядження ним, а тому необхідною передумовою укладення договору найму є наявність у наймодавця права розпорядження таким майном.

Відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.

Прийняття рішень про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, визначення меж цих повноважень та умов їх здійснення є виключною компетенцією міської ради (п.31 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

До виконавчих органів міської ради входять утворені нею виконавчий комітет, відділи, управління та інші виконавчі органи (ст.11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Статтею 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що до відання виконавчих органів міських рад відносяться власні (самоврядні) повноваження в сфері вирішення питань щодо використання нежилих приміщень, будинків споруд, що належать до комунальної власності.

Згідно з п. 20 ч. 1 ст. 43, ч.4 - 5 ст. 60 «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються питання вирішення в установленому законом порядку питань щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл,селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад; призначення і звільнення їх керівників. Районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Відповідно до статті 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» орендодавцями є органи, уповноважені Верховною ОСОБА_2 Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування управляти майном, - щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, яке відповідно належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності.

Чернівецькою міською радою відповідно до вимог Закону України «Про оренду державного та комунального майна» прийнято Положення «Про оренду майна, що належить до комунальної власності територіальної громади м.Чернівців», затверджене рішенням 18 сесії міської ради VI скликання 29.12. 2011 № 364 із змінами та доповненнями (далі Положення).

Пункт 1.4 Положення зазначає, що орендодавцем від імені територіальної громади м.Чернівців щодо оренди майна (рухомого та нерухомого), що належить до комунальної власності територіальної громади м.Чернівців, є департамент економіки Чернівецької міської ради, за винятком обєктів оренди, визначених пунктом 1.3 цього Положення (тобто цілісних майнових комплексів).

Пункт 2.5 Положення регламентує порядок надходження заяви від потенційного орендаря. Так, зокрема в разі надходження до орендодавця заяви про оренду майна він протягом 15 робочих днів після дати її реєстрації розміщує в засобах масової інформації та на офіційному веб - порталі міської ради оголошення про намір передати майно в оренду, або відмовляє в укладанні договору оренди і про це повідомляє заявника.

Оголошення має містити таку інформацію:

а) адреса, площа, поверх обєкта;

б) балансоутримувач обєкта;

в) можливий строк оренди;

г) мета використання обєкта.

Згідно з п.2.6 Положення протягом десяти робочих днів після розміщення оголошення про намір передати майно в оренду орендодавець приймає заяви про оренду майна.

Протягом трьох робочих днів після закінчення строку приймання заяв орендодавець своїм наказом ухвалює рішення за результатами вивчення попиту на об'єкт оренди. У разі якщо подано лише одну заяву, конкурс на право оренди не проводиться і договір оренди укладається із заявником на підставі рішень комісії та виконавчого комітету міської ради. У разі надходження двох і більше заяв орендодавець оголошує конкурс на право оренди (п.2.7 Положення).

У разі надходження двох і більше заяв про наміри на оренду майна орендодавець протягом трьох робочих днів після закінчення строку приймання заяв своїм наказом оголошує конкурс на право оренди (п.2.10 Положення).

У відповідності до пунктів 2.12.9 і 2.12.10 Положення при розгляді питання про передачу майна в оренду орендодавець має право відмовити заявнику, у разі якщо: комісія не дає згоди на передачу майна в оренду та виконавчий комітет міської ради не погоджує питання передачі майна в оренду.

Згідно з п.3.1 Положення конкурс на право оренди нерухомого майна проводиться за наявності заяв про оренду від двох і більше фізичних та/або юридичних осіб.

У відповідності до п.4.5 Положення обєкт оренди підлягає передачі переможцю конкурсу після погодження виконавчого комітету міської ради, що є підставою для укладення між орендодавцем та орендарем договору оренди і підписання акта приймання-передання обєкта оренди.

Пунктами 4.9. - 4.9.1. вказаного Положення встановлено, що: конкурс не проводиться у випадках: надання документів для участі в Конкурсі лише одним заявником. При цьому, право оренди надається заявнику на загальних умовах, а орендна плата розраховується за його письмовою пропозицією, яка не може бути нижче початкової (стартової) ставки орендної плати.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частиною 3 статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.

Відповідно до пункту 10 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Згідно із частиною 1 статті 392 Цивільного кодексу України, правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.

Відповідно до статті 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Згідно п. 2 роз'яснення президії Вищого арбітражного суду України від 26.01.2000 № 02-5/35 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів» підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.

Порядок укладення договору оренди виписаний у статті 9 Закону № 2269-XII, згідно частини 1 якої фізичні та юридичні особи, які бажають укласти договір оренди, направляють заяву, проект договору оренди, а також інші документи згідно з переліком, визначеним Фондом державного майна України відповідному орендодавцеві, зазначеному у статті 5 цього Закону.

Відповідно до частини 4 статті 9 названого Закону орендодавець упродовж п'яти днів після погодження умов договору оренди з органом, уповноваженим управляти відповідним майном, а у разі якщо заява про оренду майна не потребує узгодження (щодо оренди окремого індивідуально визначеного майна, крім нерухомого), протягом 15 днів після дати її реєстрації розміщує в офіційних друкованих засобах масової інформації та на веб-сайтах орендодавців оголошення про намір передати майно в оренду або відмовляє в укладенні договору оренди і повідомляє про це заявника. Протягом 10 робочих днів після розміщення оголошення орендодавець приймає заяви про оренду відповідного майна. Протягом трьох робочих днів після закінчення строку приймання заяв орендодавець своїм наказом ухвалює рішення за результатами вивчення попиту на об'єкт оренди. У разі якщо подано лише одну заяву, конкурс на право оренди не проводиться і договір оренди укладається із заявником. У разі надходження двох і більше заяв орендодавець оголошує конкурс на право оренди.

Як вже було зазначено вище, така сама вимога викладена і у п.2.7 Положенні «Про оренду майна, що належить до комунальної власності територіальної громади м.Чернівців».

У відповідності до пункту 18 Постанови Кабінету Міністрів України № 906 від 31.08.2011 року «Про затвердження Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна», якою затверджено Порядок проведення конкурсу на право оренди державного майна - подані претендентами документи розглядаються на засіданнях комісії до проведення конкурсу з метою формування списку його учасників. Зазначений список затверджується наказом орендодавця. Орендодавець протягом одного робочого дня після затвердження списку повідомляє учасникам конкурсу з використанням тих засобів зв'язку, які вони обрали, про їх допущення або недопущення (із зазначенням підстав) до подання конкурсних пропозицій щодо орендної плати.

У разі коли пропозиція тільки одного претендента відповідає умовам конкурсу, аукціон з визначення розміру орендної плати не проводиться і з таким претендентом укладається договір оренди.

В порушення вище викладеного відповідачі відмовили позивачу в укладенні договору оренди, так як на участь у конкурсі була подана лише одна заява.

Дослідивши подані документи, суд дійшов висновку, що спірне рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради не відповідає вимогам наведених норм матеріального права, оскільки містить відмову у наданні права оренди на загальних умовах підприємцю ОСОБА_1 приміщення (4-1)-(4-8) 1 поверху на вул. ОСОБА_3 ван Бетховена, 6, загальною площею 71,5 кв.м., чим порушуються гарантоване Законом України «Про оренду державного та комунального майна» та Положенням «Про оренду майна, що належить до комунальної власності територіальної громади м.Чернівців» право та охоронювані законом інтереси позивача у справі.

За таких обставин, рішення Виконавчого комітету Чернівецької міської ради «Про розгляд звернень фізичних та юридичних осіб щодо оренди, закріплення приміщення та внесення змін до окремих пунктів рішень виконавчого комітету міської ради» №99/5 від 28.02.2017р. в частині пунктів 2. - 2.1. підлягає визнанню недійсним.

Щодо визнання укладеним договору оренди нерухомого майна - нежитлового приміщення (4-1)-(4-8), загальною площею 71,5 кв.м, розташованого за адресою: м.Чернівці, вул. Людвіга ван Бетховена, 6, на 1 поверсі будівлі, між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 та Департаментом економіки Чернівецької міської ради в редакції, запропонованій позивачем, слід зазначити наступне.

Статтею 20 Господарського кодексу України передбачено, що держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб'єктів господарювання та споживачів. Кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом, у тому числі, установлення, зміни і припинення господарських правовідносин. Порядок захисту прав суб'єктів господарювання та споживачів визначається цим Кодексом, іншими законами.

Відповідно до статті 638 Цивільного кодексу України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Статтею 181 Господарського кодексу України визначено загальний порядок укладення господарських договорів. А саме, господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів. Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору. За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.

Відповідно до ч.1 ст.187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін.

У відповідності до ч.8 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» у разі відмови в укладенні договору оренди, а також неодержання відповіді у встановлений термін заінтересовані особи мають право звернутися за захистом своїх інтересів до суду.

Згідно з ч.2 ст.649 Цивільного кодексу України розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору не на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, можуть бути вирішені судом у випадках, встановлених за домовленістю сторін або законом.

Відповідно до ч.3 ст.179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

Судом встановлено і відповідачами не спростовано, що після оголошення на сайті Чернівецької міської ради оголошення про конкурс на право укладення договору оренди нежитлового приміщення площею 71,5 кв.м., яке знаходиться за адресою вул. ОСОБА_3 ван Бетховена, 6, на 1 поверсі, початкова ставка орендної плати в місяць за 1кв.м. - 151,81 грн. без ПДВ, профіль використання - за пропозицією орендаря, до департаменту надійшла заява ФОП ОСОБА_1 на участь у зазначеному конкурсі. У конкурсній пропозиції ФОП ОСОБА_1 запропонувала використання об'єкта - офіс, магазин, а також запропонувала ставку орендної плати в місяць за 1кв.м. - 152 грн. (без ПДВ), тобто у вищому розмірі ніж початкова (стартова) ставка орендної плати, яка була визначена в умовах конкурсу.

Таким чином, фактично на отримання приміщення в оренду у департаменту була заява від одного претендента, яка відповідала умовам конкурсу, що відповідно до абзацу 3 частини 4 статті 9 ЗУ № 2269-XII є встановленою Законом підставою для укладення договору оренди саме з цим заявником, що також визначено і у п.2.7 Положення та у Постанові КМУ № 906 від 31.08.2011 року.

За таких обставин, вимога позивача про визнання договору оренди укладеним, в редакції запропонованій позивачем, є обґрунтованою і такою, що підлягає задоволенню.

Частиною 2 статті 187 Господарського кодексу України передбачено, що день набрання чинності рішення суду, яким вирішено питання щодо передоговірного спору вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.

Судові витрати відповідно до статті 49 ГПК України покладаються на відповідачів з вини яких спір доведено до судового розгляду.

На підставі викладеного, керуючись статтями 49, 82, 84 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

В И Р І Ш И В :

1.Позов задовольнити.

2.Визнати недійсним рішення Виконавчого комітету Чернівецької міської ради «Про розгляд звернень фізичних та юридичних осіб щодо оренди, закріплення приміщення та внесення змін до окремих пунктів рішень виконавчого комітету міської ради» №99/5 від 28.02.2017р. в частині пунктів 2. - 2.1.

3.Визнати укладеним договір оренди оренди нерухомого майна - нежитлового приміщення (4-1)-(4-8), загальною площею 71,5 кв.м, розташованого за адресою: м.Чернівці, вул. Людвіга ван Бетховена, 6, на 1 поверсі будівлі, між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 та Департаментом економіки Чернівецької міської ради у наступній редакції:

ДОГОВІР ОРЕНДИ № _

нерухомого майна

місто Чернівці «_» «__» 2017р.

Департамент економіки Чернівецької міської ради, місцезнаходження якого: м.Чернівці, вул.О.Кобилянської, 3, який уповноважений Чернівецькою міською радою та діє від імені та в інтересах територіальної громади м.Чернівців, в особі директора ОСОБА_6, який діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про оренду державного та комунального майна», Положення про департамент економіки, Положення про оренду майна, що належить до комунальної власності територіальної громади м.Чернівців, Положення про порядок розрахунку плати за оренду майна, що належить до комунальної власності територіальної громади м.Чернівців, та інших нормативних актів, (надалі - Орендодавець ), з однієї сторони, та підприємець ОСОБА_1, який діє на підставі виписки з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб - підприємців, запис від 30.09.2016р. номер запису: 2 038 000 0000 041386 (надалі - ОСОБА_7), з другої сторони, разом в тексті Договору згадуватимуться, як Сторони, уклали цей Договір про наведене нижче:

1. ПРЕДМЕТ та СТРОК ДІЇ ДОГОВОРУ

1.1. Орендодавець на підставі заяви від 26.01.2017р. передає, а ОСОБА_7 приймає у строкове платне користування нежитлове приміщення (4-1)-(4-8), загальною площею 71,5 кв.м, розташоване за адресою: м.Чернівці, вул. Людвіга ван Бетховена, 6, на 1 поверсі будівлі, з метою використання його під офіс, магазин (надалі - Об'єкт оренди або ОСОБА_7).

1.2. Вартість Обєкта оренди становить 723612 гривень (без урахування податку на додану вартість) відповідно до звіту про оцінку майна.

1.3. Опис технічного стану Об'єкта оренди на дату передачі його ОСОБА_7, його склад зазначаються в акті приймання- передання, який підписується Сторонами або їх уповноваженими представниками, є додатком до цього Договору та складає його невід'ємну частину.

1.4. Обєкт оренди належить до комунальної власності територіальної громади м.Чернівців і знаходиться на балансі ДЖКГ.

1.5. Цей Договір укладено строком на два роки й одинадцять місяців, що діє з «___»__20__р. до «___»___20__р. (включно).

1.6. Обчислення строку дії цього Договору починається з моменту його укладення. Моментом укладення цього Договору є дата підписання його Сторонами та скріплення печатками Сторін.

2. ОРЕНДНА ПЛАТА

2.1. За користування Обєктом оренди ОСОБА_7 сплачує орендну плату, розрахунок якої здійснюється на підставі Положення про порядок розрахунку плати за оренду майна, що належить до комунальної власності територіальної громади м.Чернівців, затвердженого міською радою, та на дату укладення цього Договору, місячний розмір якої згідно з розрахунком орендної плати, що є додатком до цього Договору на дату його укладення з урахуванням ПДВ становить: 13041 гри. 60 коп.

2.2. Нарахування орендної плати починається з дня підписання договору.

2.3. Орендна плата за перший місяць сплачується ОСОБА_7 залежно від кількості календарних днів оренди ОСОБА_7.

2.4. Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції попереднього місяця, що визначається Державною службою статистики України.

2.5. ОСОБА_7 щомісячно самостійно розраховує орендну плату з урахуванням податку на додану вартість та сплачує її впродовж поточного місяця, незалежно від результатів його господарської діяльності. При цьому в платіжному документі вказується загальна сума та сума податку на додану вартість.

ОСОБА_7 має право сплачувати оренду плату авансом за будь-який період в межах строку дії цього Договору.

2.6. Податок на додану вартість розраховується відповідно до вимог чинного законодавства. В разі зміни ставки податку з двадцяти відсотків на іншу, ОСОБА_7 самостійно проводить нарахування ПДВ на орендну плату по новій ставці з моменту набрання чинності змін законодавства.

2.7. Орендодавець в разі необхідності надає ОСОБА_7 належним чином оформлену податкову накладну.

2.8. До орендної плати не входить плата за комунальні послуги, вартість експлуатаційних витрат, інші послуги, які надаються спеціалізованими організаціями та відшкодування плати за користування землею.

2.9. Вартість комунальних послуг, експлуатаційних витрат, інших послуг, що надаються спеціалізованими організаціями, сплачується ОСОБА_7 окремо на підставі договорів, укладених з організаціями, що надають такі послуги.

2.10. Відшкодування плати за користування земельною ділянкою здійснюється орендарем на підставі окремого договору, укладеного з балансоутримувачем,

Відшкодування плати за землю здійснюється пропорційно площі обєкта оренди та на підставі довідки про грошову оцінку земельних ділянок (їх частин, що відповідають площі Обєкта оренди), наданих Управлінням Держкомзему у м.Чернівцях за зверненням ОСОБА_7.

Для визначення суми земельного податку або орендної плати за землю відповідно до цілей оподаткування площа земельної ділянки, відведена під частину наданого в оренду ОСОБА_7, визначається розрахунковим способом.

Розрахунок площі, що підлягає оподаткуванню, провадиться з добутку величини відношення площі Обєкта оренди до загальної площі приміщення будівлі (з урахуванням поверховості) та площі земельної ділянки, яку виділено для обслуговування будівлі (прибудинкова територія).

2.11. Розмір орендної плати може бути переглянуто за погодженням Сторін або на вимогу однієї із Сторін у разі зміни методики її розрахунку, зміни цін і тарифів (ставки орендної плати), істотної зміни стану Обєкта оренди та в інших випадках, передбачених чинним законодавством, в тому числі рішеннями міської ради, що набрали чинності, у порядку визначеному законодавством.

2.12. Починаючи з першого числа наступного місяця на суму недоїмки нараховується пеня за кожний день прострочення платежу, включаючи день оплати, в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня.

2.13. Надлишково сплачена сума орендної плати підлягає поверненню у встановленому порядку ОСОБА_7 або зараховується в рахунок наступних орендних платежів.

2.14. При передачі ОСОБА_7 частини Обєкта оренди в суборенду на передані площі нараховується подвійна ставка орендної плати. При цьому, плата за суборенду не повинна перевищувати орендної плати ОСОБА_7. (Окрім випадків передачі в суборенду під розміщення банкоматів та обладнання стільникового звязку, для яких ставка визначена рішенням міської ради).

2.15. В разі припинення або розірвання цього Договору ОСОБА_7 сплачує орендну плату по день передачі Орендодавцеві Обєкта оренди за актом приймання - передання.

2.16. Амортизаційні відрахування на Обєкт оренди нараховуються його балансоутримувачем і використовуються ним на повне відновлення орендованих основних фондів та залишаються в розпорядженні балансоутримувача.

2.17. ОСОБА_8, здійснені за рахунок амортизаційних відрахувань, є власністю територіальної громади м.Чернівців.

3. ПРАВА та ОБОВ'ЯЗКИ ОРЕНДОДАВЦЯ

3.1. Орендодавець зобов'язаний:

3.1.1. ОСОБА_5 ОСОБА_7 протягом трьох робочих днів Обєкт оренди за актом приймання-передання, який підписується Сторонами або їх уповноваженими представниками.

3.1.2. Не вчиняти дій, які б перешкоджали ОСОБА_7 користуватися Обєктом оренди на умовах, визначених цим Договором.

3.1.3. У випадку реорганізації ОСОБА_7 переукласти цей Договір з правонаступником, якщо останній згоден стати ОСОБА_7.

3.1.4. При зверненні ОСОБА_7 надавати інформацію щодо чинних положень про оренду майна, порядку здійснення невідємних поліпшень та інших нормативних актів, якими регулюються питання оренди.

3.1.5. Письмово попередити ОСОБА_7 про намір використовувати Обєкт оренди для власних потреб не пізніше, ніж за три місяці до закінчення терміну дії цього Договору. ;

3.1.6. Надіслати ОСОБА_7 рекомендованим (цінним) листом з повідомленням про вручення письмове повідомлення про звільнення ОСОБА_7 на строк реконструкції, реставрації чи капітального ремонту, в разі прийняття рішення про виконання вказаних робіт.

3.1.6.1. Не стягувати орендну плату за період тимчасового звільнення ОСОБА_7 Обєкта оренди.

3.1.7. На вимогу ОСОБА_7 надати належним чином оформлену податкову накладну.

3.1.8. При необхідності проводити з ОСОБА_7 звірку розрахунків з орендної плати. Результати звірки оформити актом та підписати.

3.2. Орендодавець має право:

3.2.1. Проводити реконструкцію, реставрацію або капітальний ремонт Обєкта оренди.

3.2.2. Контролювати стан, напрямки та ефективність використання ОСОБА_7, переданого в оренду, та виконання орендарем умов договору оренди.

3.2.3. Виступати з ініціативою щодо внесення змін до цього Договору, його дострокового розірвання у разі невиконання та/або неналежного виконання ОСОБА_7 обов'язків, передбачених цим Договором.

3.2.4. В порядку, визначеному чинним законодавством, надавати ОСОБА_7:

а) згоду на здійснення ним невід'ємних поліпшень Обєкта оренди за рахунок власних коштів;

б) попередню згоду на можливість виконання ОСОБА_7 робіт, повязаних з реконструкцією, реставрацією Обєкта оренди;

в) згоду на зміну профілю (функціонального призначення) використання Обєкта оренди.

3.2.5. Здійснювати незалежну оцінку ОСОБА_7 після виконання ОСОБА_7 невідємних поліпшень (капітального ремонту) ОСОБА_7, з метою перегляду розміру орендної плати в разі, якщо ставка орендної плати визначена без проведення конкурсу.

4. ПРАВА та ОБОВ'ЯЗКИ ОРЕНДАРЯ

4.1. ОСОБА_7 зобов'язаний:

4.1.1. Прийняти Обєкт оренди протягом трьох робочих днів з дня укладення цього Договору за актом приймання-передання;

4.1.2. ОСОБА_9 виключно з метою, що визначена цим Договором.

4.1.3. Своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату.

4.1.4. Забезпечити збереження Об'єкта оренди, своєчасно проводити за власний рахунок його поточний ремонт, запобігати пошкодженню і псуванню ОСОБА_9.

Ця умова Договору не розглядається як дозвіл на здійснення поліпшень орендованого ОСОБА_9 і не тягне за собою зобовязання Орендодавця щодо компенсації вартості поліпшень.

4.1.5. Утримувати Об'єкт оренди у чистоті і технічно справному стані.

4.1.5.1. Виконувати Правила благоустрою м.Чернівців, контроль за виконанням яких здійснюють Департамент житлово- комунального господарства міської ради та районні в місті ради.

4.1.6. Забезпечити санітарний, екологічно чистий стан, прибирання та упорядкування прилеглої до Обєкта оренди території, в тому числі:

а) забезпечити очистку прилеглої території, забрудненої його виробничою діяльністю (торгівля овочами, будівельне сміття,

харчові відходи і тощо.);

б) забезпечити підготовку Обєкта оренди до експлуатації в осінньо-зимовий період;

в) забезпечити очистку прилеглої території та тротуарів від снігу;

г) забезпечити освітлення входів та прилеглої території в темний період доби.

4.1.7. Забезпечити Орендодавцю і балансоутримувачу доступ на Обєкт оренди з метою перевірки його стану і відповідності напряму використання за функціональним призначенням, визначеним цим Договором.

4.1.8. За власний рахунок проводити протипожежні заходи, нести матеріальну відповідальність за збитки, спричинені пожежею, що виникла в Об'єкті оренди з його вини. У разі необхідності проводити за власні кошти експертизу протипожежного стану Обєкта оренди.

4.1.9. Протягом місяця після укладення цього Договору застрахувати Обєкт оренди на користь Орендодавця на весь строк дії цього Договору від вогневих ризиків, ризиків стихійних явищ та інших майнових ризиків на суму, не менше, ніж вартість Обєкта оренди.

У договорі страхування (страховому полісі) Орендодавець повинен бути вказаний як вигодонабувач страхового відшкодування.

ОСОБА_7 зобовязаний надати Орендодавцю копію договору страхування (страхового полісу) та копії платіжних доручень про сплату страхових платежів в десятиденний термін з дня укладення такого договору.

Постійно поновлювати договір страхування таким чином, щоб увесь строк оренди ОСОБА_7 було застрахованим.

4.1.10. В місячний термін після укладення цього Договору укласти з балансоутримувачем договір про відшкодування витрат на утримання Обєкта оренди і прибудинкової території (в тому числі щодо відшкодування плати за землю), договори з іншими організаціями на надання комунальних послуг (газ, вода, електроенергія, опалення та інше) та в десятиденний термін надати Орендодавцю копії договорів, що засвідчують виконання зазначеного обовязку.

4.1.11. В місячний термін після укладення" цього Договору укласти з балансоутримувачем договір про відшкодування ОСОБА_7 плати за користування землею пропорційно площі Обєкта оренди в порядку, визначеному пунктом 2.10 цього Договору.

4.1.12. Своєчасно узгоджувати з Орендодавцем будь-які зміни профілю (функціонального призначення) Об'єкта оренди.

4.1.13. Проводити реконструкцію, реставрацію Обєкта оренди, лише за згодою Орендодавця та в порядку, передбаченому чинним законодавством.

4.1.14. Після виконання робіт, що потягли за собою зміну конструктивних елементів ОСОБА_7, замовити за власний рахунок в бюро технічної інвентаризації технічний паспорт на Обєкт оренди і не пізніше місяця після закінчення таких робіт надати його Орендодавцю.

4.1.15. При проведенні Орендодавцем реконструкції, реставрації чи капітального ремонту Об'єкта оренди, пов'язаних з тимчасовим звільненням ОСОБА_7, звільнити його у тридцятиденний термін з дати надіслання повідомлення Орендодавця, з урахуванням п'ятиденного терміну поштового обігу.

4.1.16. Один раз на півроку проводити звірку розрахунків з орендної плати. Результати звірки оформити актом та підписати.

4.1.17. У тридцятиденний термін після укладення цього Договору, укласти охоронний договір з органом охорони культурної спадщини Чернівецької міської ради, та у той же термін надати його Орендодавцю, в разі якщо будинок (будівля), в якому знаходиться Об'єкт оренди, є пам'яткою архітектури та містобудування місцевого значення.

4.1.18. Після закінчення строку дії цього Договору чи у випадку його дострокового розірвання, протягом трьох робочих днів передати Орендодавцю за актом приймання-передання Обєкт оренди у належному стані, не гіршому ніж на момент передачі ОСОБА_7 в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу та відшкодувати Орендодавцеві збитки, в разі погіршення стану або втрати (повної або часткової) Об'єкта оренди.

4.1.19. У разі, якщо ОСОБА_7 затримав повернення ОСОБА_7, він несе ризик його випадкового знищення або випадкового пошкодження.

4.1.20. У десятиденний термін з дня отримання дозволу Орендодавця на передачу Обєкта оренди (його частини) в суборенду, надати Орендодавцю копію укладеного договору суборенди

4.1.21. В разі реорганізації, ліквідації або порушені судом справи про банкрутство ОСОБА_7 письмово повідомити про це Орендодавця в десятиденний термін з моменту виникнення перелічених фактів та надати копії підтверджуючих ці факти документів, а також інформацію про правонаступництво (за наявності).

4.2. ОСОБА_7 має право:

4.2.1. ОСОБА_5 Обєкт оренди (його частину) в суборенду третій особі лише за письмовим погодженням Орендодавця та шляхом укладення відповідного додаткового договору до цього Договору.

4.2.2. Здійснювати невідємні поліпшення та виконувати роботи, повязані з реконструкцією, реставрацією, капітальним ремонтом, впорядкуванням Обєкта оренди лише за згодою Орендодавця та в порядку, передбаченому чинним законодавством, рішеннями міської ради та її виконавчого комітету.

4.2.3. У разі припинення цього Договору чи його розірвання залишити за собою поліпшення ОСОБА_5, здійснені за рахунок власних коштів, якщо вони можуть бути відокремлені від Обєкта оренди без заподіяння йому шкоди.

4.2.4. Виступати з ініціативою щодо внесення змін до цього Договору або його дострокового розірвання у разі невиконання та/або неналежного виконання Орендодавцем умор, визначених цим Договором.

4.2.5. Самостійно розподіляти доходи, отримані в результаті використання орендованого ОСОБА_5.

4.3. Вартість поліпшень ОСОБА_5 є власністю територіальної громади м.Чернівців і не підлягає відшкодуванню, в разі:

а) закінчення терміну дії договору оренди;

б) дострокового розірвання договору оренди з ініціативи орендаря;

в) розірвання договору оренди в наслідок неналежного виконання орендарем умов договору.

г) здійснення невід'ємних поліпшень без згоди орендодавця;

г) виконання робіт по невід'ємних поліпшеннях обєкта оренди не відповідає переліку робіт, визначених орендодавцем;

д) відсутності підтвердження здійснення невід'ємних поліпшень за рахунок власних коштів орендаря.

4.4. Витрати, повязані з реконструкцією, реставрацією Обєкта оренди ОСОБА_7 не повертаються та не зараховуються в рахунок орендної плати.

4.5. Після закінчення терміну цього Договору ОСОБА_7, в разі належного виконання ним своїх обов'язків за цим Договором, має переважне право, за інших рівних умов, на укладення Договору на новий строк та на нових умовах за погодженням Сторін, крім випадків, якщо Обєкт оренди необхідний для потреб Орендодавця або з інших підстав, визначених законодавством.

У разі недосягнення домовленостей щодо умов договору переважне право ОСОБА_7 припиняється.

Продовження строку оренди здійснюється орендодавцем шляхом укладення додаткового договору до діючого договору оренди, або договору оренди на новий термін (в окремих випадках на підставі рішення виконавчого комітету міської ради).

4.6. ОСОБА_7 не має права без згоди Орендодавця передавати Обєкт оренди (його частину) у користування третім особам за цивільно-правовими правочинами, укладати відносно цього ОСОБА_7 будь-які цивільно-правові правочини, в тому числі попередні договори та передавати будь-яким шляхом право оренди іншим особам.

5. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТОРІН

5.1. За невиконання або неналежне виконання зобовязань за цим Договором сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством.

5.2. Якщо ОСОБА_7 допустив погіршення стану ОСОБА_7 або його загибель, він відшкодовує Орендодавцеві збитки, якщо не доведе, що погіршення або загибель ОСОБА_7 сталися не з його вини.

5.3. Відшкодування збитків не звільняє винну Сторону від виконання умов цього Договору.

5.4. За несвоєчасне внесення орендної плати ОСОБА_7 сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочки.

5.5. Несплата орендної плати протягом трьох місяців із дня закінчення строку платежу є підставою для дострокового розірвання цього Договору на вимогу Орендодавця.

5.6. У разі несвоєчасного повернення ОСОБА_7 при припиненні або розірванні цього Договору він сплачує Орендодавцю додатково компенсацію за використання ОСОБА_7 в розмірі подвійної орендної плати по день передачі його Орендодавцеві за актом приймання-передання.

В разі відмови ОСОБА_7 від складання та підписання акта приймання-передання обєкта оренди, такий акт складається комісією, створеною Орендодавцем.

5.7. При порушенні правил експлуатації і утримання орендованих приміщень, а також невиконання чи неналежного виконання обов'язків за цим Договором, ОСОБА_7 сплачує Орендодавцю штраф у розмірі десяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян за кожне окреме порушення, з усуненням наслідків невиконання чи неналежного виконання обов'язків за Договором і у строки, встановлені Орендодавцем.

5.8. При проведенні ОСОБА_7 робіт, повязаних з реконструкцією, реставрацією, капітальним ремонтом, впорядкуванням існуючого Обєкта оренди, останній несе матеріальну відповідальність за якість виконаних робіт та пошкодження, викликані ними у приміщеннях будинку (будівлі), де знаходиться Об'єкт оренди.

5.9. За невиконання або неналежне виконання ОСОБА_7 обов'язків, передбачених цим Договором, Орендодавець має право достроково вимагати розірвання цього Договору в порядку, передбаченому чинним законодавством та звільнення обєкта оренди.

5.10. Орендодавець не відповідає за зобов'язаннями ОСОБА_7. ОСОБА_7 не відповідає за зобовязаннями Орендодавця. ОСОБА_7 відповідає за своїми зобовязаннями і за зобовязаннями, за якими він є правонаступником, виключно власним майном. Стягнення за цими зобовязаннями не може бути звернене на орендоване ОСОБА_7.

6. ФОРС-МАЖОР

6.1. Сторони звільняються від відповідальності за часткове чи повне невиконання зобовязань за цим Договором, якщо це невиконання стало наслідком дії непереборної сили, що виникла під час дії Договору в результаті подій надзвичайного характеру (землетрус, повінь, пожежа, страйк, військові дії, тощо), що зобовязана Сторона не могла ні передбачати, ні запобігти цим діям.

6.2. Вказані в пункті 6.1. цього Договору події повинні бути підтверджені торгово-промисловою палатою України.

7. ПОРЯДОК ПРИПИНЕННЯ, ЗМІНИ, РОЗІРВАННЯ ДОГОВОРУ

7.1. Одностороння відмова від цього Договору не допускається.

7.2. Цей Договір припиняється в разі:

а) закінчення строку, на який його було укладено;

б) відчуження Обєкта оренди його власником;

в) банкрутства ОСОБА_7;

г) загибелі (знищення) Обєкта оренди;

г) ліквідації Орендодавця;

д) скасування (припинення) державної реєстрації субєкта підприємницької діяльності - ОСОБА_7.

7.3. Договір може бути розірвано за погодженням Сторін. На вимогу однієї з Сторін Договір може бути достроково розірвано за рішенням суду у разі невиконання Сторонами своїх зобовязань та з інших підстав, передбачених цим Договором та законодавчими актами України.

7.4. Зміна умов цього Договору допускається лише за згодою Сторін, якщо інше не буде встановлено законодавством або визначено умовами цього Договору.

7.5. Зміни та доповнення, що вносяться до цього Договору, розглядаються Сторонами протягом 30 (тридцяти) календарних днів і вносяться у тій самій формі, в якій укладено цей Договір.

7.6. Заяви, пропозиції, повідомлення, претензії щодо змін, розірвання, припинення, продовження цього Договору на новий термін та щодо інших його умов, надсилаються Сторонами рекомендованими (цінними) листами з повідомленнями про їх вручення за адресами, зазначеними у цьому Договорі.

7.7. У разі відсутності заяви однієї із Сторін про припинення або зміну умов цього Договору протягом одного місяця після закінчення терміну його дії, Договір вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені Договором, якщо інше не встановлено законодавством. Зазначені дії оформляються додатковим договором до договору оренди, який є невідємною частиною договору, чи може укладатись новий договір.

7.8. Після закінчення строку дії цього Договору, ОСОБА_7 має переважне право, за інших рівних умов, на його продовження на нових умовах, у разі належного виконання ним умов цього Договору, крім випадків, коли Обєкт оренди необхідний для потреб Орендодавця або з інших підстав, визначених законодавством.

7.9. У разі якщо Орендодавець має намір використовувати Обєкт оренди для власних потреб, він повинен письмово попередити про це ОСОБА_7 не пізніше ніж за три місяці до закінчення терміну дії цього Договору.

8. ОСОБЛИВІ та ІНШІ УМОВИ ДОГОВОРУ

8.1. В місячний термін з моменту укладення цього договору, орендар компенсує орендодавцю витрати за виготовлення звіту про оцінку вартості зазначеного в договорі майна та його рецензування в сумі, яка буде орендодавцем додатково повідомлена орендарю на р/р департаменту економіки Чернівецької міської ради, рахунок: 35417003042745, код ЄДРПОУ: 25082698, Банк одержувача: ГУДКСУ у Чернівецькій області в м. Чернівці, МФО: 856135.

8.2. ОСОБА_5 в оренду не припиняє права власності територіальної громади м.Чернівців на це ОСОБА_5.

8.3. ОСОБА_10 здійснюється відповідно до чинного законодавства України.

8.4. Реорганізація Орендодавця не є підставою для припинення або розірвання цього Договору.

8.5. У випадку зміни юридичної адреси, номера розрахункового рахунка, місцезнаходження, інших реквізитів, Сторони зобов'язані у десятиденний термін, з дня настання таких змін, повідомити одна одну про зміни, що сталися. У разі невиконання цього пункту всі повідомлення, направлені за юридичною адресою, вважаються отриманими.

8.6. Взаємовідносини Сторін, не врегульовані цим Договором, регулюються чинним законодавством.

8.7. Суперечки, що виникають між Сторонами під час виконання ними умов цього Договору вирішуються за згодою Сторін. Якщо згоди не досягнуто, спір підлягає розгляду в судовому порядку.

8.8. Всі витрати, пов'язані з укладанням та виконанням цього Договору, несе ОСОБА_7.

8.9. ОСОБА_7 стверджує, що для належної реалізації цілей, визначених цим Договором, він обізнаний з нормами Положення про оренду майна, що належить до комунальної власності територіальної громади м.Чернівців, Положення про порядок розрахунку плати за оренду майна, що належить до комунальної власності територіальної громади м.Чернівців, Положення про порядок надання згоди орендодавця на здійснення невідємних поліпшень обєкта оренди за рахунок власних коштів орендаря, врахування цих витрат та способи їх відшкодування.

8.10. Цей Договір складений при повному розумінні Сторін його умов та термінології українською мовою у двох автентичних примірниках, які мають однакову юридичну силу, - по одному для кожної із Сторін.

8.11. Умови цього Договору зберігають чинність протягом всього терміну його дії, в тому числі у випадках, коли після його укладання законодавством встановлені правила, що погіршують становище ОСОБА_7, а в частині зобовязань ОСОБА_7 щодо сплати орендної плати - до виконання зобовязань.

8.12. Представники сторін (підписанти), укладаючи даний Договір, надають згоду на обробку персональних даних згідно вимог Закону України «Про захист персональних даних».

9. ДОДАТКИ

9.1. Додатки до цього Договору є його невідємною частиною.

9.2. До цього Договору додаються:

Додаток 1 - розрахунок орендної плати;

Додаток 2 - звіт про незалежну оцінку ОСОБА_7;

Додаток 3 - акт приймання-передання Обєкта оренди.

10. РЕКВІЗИТИ та ПІДПИСИ СТОРІН

ОРЕНДОДАВЕЦЬ ОРЕНДАР

Департамент економіки . Підприємець

Чернівецької міської ради ОСОБА_1

58000, м.Чернівці,

вул.О.Кобилянської,3, 58029, АДРЕСА_1,

код ЄДРПОУ 25082698 РНОКПП НОМЕР_1

тел. 52-54-71; 55-39-67; факс 52-56-50 тел. 050-780-00-01

Директор

______Я.Д. ОСОБА_6 _______М.Н. ОСОБА_1

4.Стягнути з Виконавчого комітету Чернівецької міської ради, (м.Чернівці, Центральна площа, 1, 58002, код 04062216) на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, 58029, код НОМЕР_1) 1600 грн. судового збору.

5.Стягнути з Департаменту економіки Чернівецької міської ради (м.Чернівці вул. Кобилянської 3, 58002, код 25082698) на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2, 58029, код НОМЕР_1) 1600 грн. судового збору.

Повний текст рішення складено 19.05.2017 року.

Суддя С.М.Гушилик