
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 березня 2017 року Справа № 906/1343/14 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді:Данилової М.В.,суддівСибіги О.М., Ходаківської І.П.за участю представників: позивачаПасічник О.М. (дов. від 03.01.2017 №б/н)відповідачаЛяшенко Р.В. (дов. від 19.07.2016 №б/н)третіх осіб1)Кемець Д.В. (дов. від 28.12.2016 №р-5-22/2240) 2)не з'явився (про час і місце слухання справи повідомлено належним чином)прокуратуриРядчик А.В. (посв. від 05.05.2014 №015990)розглянувши матеріали касаційної скаргиКомунального підприємства "Агенція з питань регіонального розвитку" Житомирської обласної радина постановуРівненського апеляційного господарського суду від 06.02.2017та ухвалуГосподарського суду Житомирської області від 20.12.2016 у справі№906/1343/14 господарського суду Житомирської областіза скаргоюКомунального підприємства "Агенція з питань регіонального розвитку" Житомирської обласної радина дії Державного виконавця Корольовського відділу державної виконавчої служби м. Житомираза позовомКомунального підприємства "Агенція з питань регіонального розвитку" Житомирської обласної радидоТовариства з обмеженою відповідальністю "Фаворит Девелопмент Компані"за участю третіх осіб, які незаявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача1)Житомирської обласної ради; 2)Комунального підприємства "Обласний лікувально - оздоровчий реабілітаційний центр "Полісся" Житомирської обласної ради;. за участюПрокуратури Житомирської області
ВСТАНОВИВ:
У серпні 2016 року Комунальне підприємство "Агенція з питань регіонального розвитку" Житомирської обласної ради звернулося до господарського суду Житомирської області зі скаргою на дії державного виконавця в порядку статті 1212 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвалою господарського суду Житомирської області від 20.12.2016 (суддя Давидюк В.К.) Комунальному підприємству "Агенція з питань регіонального розвитку" Житомирської обласної ради в задоволенні скарги на постанову державного виконавця Корольовського відділу державної виконавчої служби м. Житомира про закінчення виконавчого провадження №49356975 відмовлено.
Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 06.02.2017 (головуючий суддя Коломис В.В., судді Мамченко Ю.А., Огороднік К.М.), ухвалу господарського суду Житомирської області від 20.12.2016 залишено без змін.
Не погоджуючись із вищевказаними судовими рішеннями, Комунальне підприємство "Агенція з питань регіонального розвитку" Житомирської обласної ради звернулося до Вищого господарського суду України із касаційною скаргою, в якій просить їх скасувати, та прийняти нове рішення, яким визнати незаконною та скасувати постанову про закінчення виконавчого провадження №49356975 від 29.07.2016 винесену старшим державним виконавцем Корольовського відділу державної виконавчої служби м. Житомира.
В своїй скарзі скаржник посилається на неналежне встановлення всіх обставин, необхідних для правильного вирішення спору, що призвело, на його думку, до порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 15.03.2017 справа повинна розглядатись у складі колегії суддів: головуючий суддя - Данилова М.В., судді Сибіга О.М., Ходаківська І.П.
Ухвалою Вищого господарського суду України від 20.03.2017 касаційну скаргу прийнято до провадження та призначено до розгляду у вищевказаному складі.
До початку розгляду справи Вищим господарським судом України від Комунального підприємства "Агенція з питань регіонального розвитку" Житомирської обласної ради надійшло клопотання про зупинення провадження по справі № 906/1343/14.
Колегія суддів касаційної інстанції не вбачає підстав для задоволення даного клопотання у зв'язку з його недоведеністю належними та допустимими доказами.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення присутніх у судовому засіданні 29.03.2017 представників сторін, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку про залишення касаційної скарги без задоволення з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням господарського суду Житомирської області від 25.08.2015 у справі №906/1343/14, залишеним без змін постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 13.10.2015 та постановою Вищого господарського суду України від 24.02.2016, позовні вимоги Комунального підприємства "Агенція з питань регіонального розвитку" Житомирської обласної ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фаворит Девелопмент Компані", за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Житомирської обласної ради, Комунального підприємства "Обласний лікувально - оздоровчий реабілітаційний центр "Полісся" Житомирської обласної ради, за участю Прокуратури Житомирської області про розірвання договору оренди №1 від 28.02.2013 та повернення майна - задоволено.
Розірвано договір оренди №1 від 28.02.2013 цілісного майнового комплексу комунального підприємства "Обласний лікувально-оздоровчий реабілітаційний центр "Полісся" Житомирської обласної ради, що перебуває у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, укладений між Комунальним підприємством "Агенція з питань регіонального розвитку" Житомирської обласної ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "Фаворит Девелопмент Компані".
Зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю "Фаворит Девелопмент Компані" у 14-денний строк, з дня набрання рішенням законної сили, повернути цілісний майновий комплекс Комунального підприємства "Обласний лікувально-оздоровчий реабілітаційний центр "Полісся" Житомирської обласної ради за адресою м. Житомир, провулок Оздоровчий, 7, Комунальному підприємству "Агенція з питань регіонального розвитку" Житомирської обласної ради у порядку, встановленому чинним законодавством та рішенням Житомирської обласної ради.
Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Фаворит Девелопмент Компані" на користь Комунального підприємства "Агенція з питань регіонального розвитку" Житомирської обласної ради: 2436,00 грн. витрат по сплаті судового збору за подання позовної заяви; 1218,00 грн. витрат по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги; 1705,20 грн. витрат по сплаті судового збору за подання касаційної скарги (т.4, а.с. 115-120, а.с. 175-181, т.5, а.с. 73-81).
11.08.2016 Комунальне підприємство "Агенція з питань регіонального розвитку" Житомирської обласної ради звернулося до господарського суду Житомирської області зі скаргою на дії державного виконавця, в якій просить визнати незаконною та скасувати постанову про закінчення виконавчого провадження №49356975 від 29.07.2016, винесену старшим державним виконавцем відділу державної виконавчої служби м. Житомира Головнею О.В.
В обґрунтування поданої скарги стягувач зазначає, що акт приймання-передачі від 29.11.2013 та акт приймання-передачі документів без дати його складання не є належними доказами їх повернення, що підтверджене судами різних інстанцій при розгляді даної справи.
Суди попередніх інстанцій, розглянувши вищевказану скаргу, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються дані вимоги, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, проаналізувавши вимоги чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, прийшли до висновку про відсутність правових підстав для її задоволення.
Колегія суддів касаційної інстанції погоджується з такими висновками судів з огляду на таке.
Відповідно до Закону України "Про виконавче провадження", підлягають виконанню державною виконавчою службою, зокрема, такі виконавчі документи: виконавчі листи, що видаються судами, і накази господарських судів, у тому числі на підставі рішень третейського суду та рішень Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті і Морської арбітражної комісії при Торгово-промисловій палаті.
Частиною 1 та пунктом 1 частини 2 статті 17 Закону України "Про виконавче провадження" (в редакції чинній на момент відкриття виконавчого провадження) передбачено, що примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 19 Закону України "Про виконавче провадження" (в редакції чинній на момент відкриття виконавчого провадження), державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа, зазначеного в статті 17 цього Закону, зокрема, за заявою стягувача або його представника про примусове виконання рішення.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 25 Закону України "Про виконавче провадження" (в редакції чинній на момент відкриття виконавчого провадження), державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби.
Державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.
У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови (у разі виконання рішення про примусове виселення боржника - у строк до п'ятнадцяти днів) та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом. За заявою стягувача державний виконавець одночасно з винесенням постанови про відкриття виконавчого провадження може накласти арешт на майно та кошти боржника, про що виноситься відповідна постанова.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання наказу по справі №906/1343/14 від 03.11.2015 старшим державним виконавцем Ратушною О.В. було відкрито виконавче провадження №49356975 та встановлено термін для самостійного виконання (т.7, а.с. 53).
На постанову державного виконавця Товариство з обмеженою відповідальністю "Фаворит Девелопмент Компані" надало відповідь, що підприємством здійснене касаційне оскарження судових актів у вказаній справі, а також подано заяву про роз'яснення рішення суду, у зв'язку з чим просило зупинити виконавче провадження (т.7, а.с. 54).
16.12.2015 державним виконавцем надіслано вимогу Товариству з обмеженою відповідальністю "Фаворит Девелопмент Компані", Комунальному підприємству "Агенція з питань регіонального розвитку" Житомирської обласної ради, Комунальному підприємству "Обласний лікувально-оздоровчий реабілітаційний центр "Полісся" про необхідність проведення виконавчих дій (т.7, а.с.57).
З матеріалів справи вбачається, що 28.02.2013 між Комунальним підприємством "Агенція з питань регіонального розвитку" Житомирської обласної ради (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Фаворит Девелопмент Компані" (орендар) був укладений договір оренди №1 цілісного майнового комплексу комунального підприємства "Обласний лікувально-оздоровчий реабілітаційний центр "Полісся" Житомирської обласної ради, що перебуває у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст області з відповідними додатками.
Згідно з актом приймання-передачі від 28.02.2013, який є додатком №3 до договору, складеного за участю орендаря, орендодавця та балансоутримувача - Комунального підприємства "Обласний лікувально - оздоровчий реабілітаційний центр "Полісся", балансоутримувач передав, а орендар прийняв відповідно до договору оренди цілісний майновий комплекс комунального підприємства, що перебуває у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст області від 28.02.2013 № 1 - цілісний майновий комплекс Комунального підприємства "Обласний лікувально-оздоровчий реабілітаційний центр "Полісся" Житомирської обласної ради за адресою: м. Житомир, провулок Оздоровчий, 7, на земельній ділянці, розмір якої складає 4,1478 га, склад і вартість якого визначено відповідно до акта оцінки, протоколу про результати інвентаризації та передавального балансу, складеного станом на 31.08.2012, становить 5466709,00 грн. без ПДВ, у тому числі: основні фонди за залишковою вартістю 5466709,00 грн., без ПДВ.
Даний акт засвідчено підписами сторін та скріплено відтисками їх печаток.
Додатком №4 до договору сторони затвердили Перелік майна, що передається в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "Фаворит Девелопмент Компані", а саме: будівлі та споруди, а також такі основні засоби, як автомобіль ЗІЛ - 130 (д.н. 56-75 ЖИП), автомобіль ЗАЗ-1102 (д.н. 24-46 ЖИП), автомобіль ГАЗ -2411 (д.н. 001-36 ВА).
Відповідно до акта приймання-передачі від 28.02.2013 (додатку №5 до договору) балансоутримувач - Комунальне підприємство "Обласний лікувально-оздоровчий реабілітаційний центр "Полісся" Житомирської обласної ради передав, а орендар - Товариство з обмеженою відповідальністю "Фаворит Девелопмент Компані" прийняв відповідно до договору оренди цілісного майнового комплексу комунального підприємства, що перебуває у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст області від 28.02.2013 №1 наступні документи: договір оренди земельної ділянки від 28.07.2003 на 2 аркушах; інвентаризаційна справа №6811 на будівлі лікувально-оздоровчого реабілітаційного комплексу "Полісся" по провулку Оздоровчому, 7 в м. Житомирі на 39 аркушах; свідоцтво про реєстрацію ТЗ ЗИЛ-138, серія ІОС № 193652; свідоцтво про реєстрацію ТЗ ГАЗ-2411, серія ІОС № 193738; свідоцтво про реєстрацію ТЗ ЗАЗ-1102, серія ІОС № 193653.
19.11.2013 рішенням Житомирської обласної ради від №1045 "Про дострокове розірвання договору оренди цілісного майнового комплексу комунального підприємства "Обласний лікувально-оздоровчий реабілітаційний центр "Полісся" Житомирської обласної ради, вирішено, зокрема:
- надати дозвіл на дострокове розірвання, за згодою сторін, договору оренди цілісного майнового комплексу Комунального підприємства "Обласний лікувально-оздоровчий центр "Полісся" Житомирської обласної ради за адресою: м. Житомир, пров. Оздоровчий, 7, укладеного між Комунальним підприємством "Агенція з питань регіонального розвитку" Житомирської обласної ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "Фаворит Девелопмент Компані";
- доручити Комунальному підприємству "Агенція з питань регіонального розвитку" Житомирської обласної ради, Комунальному підприємству "Обласний лікувально-оздоровчий центр "Полісся" Житомирської обласної ради вжити заходів щодо повернення цілісного майнового комплексу з оренди в порядку, встановленому чинним законодавством України;
- повернуте майно цілісного майнового комплексу закріпити на балансі Комунального підприємства "Обласний лікувально-оздоровчий центр "Полісся" Житомирської обласної ради на праві господарського відання.
Сторонами у п. 2.4. договору оренди погоджено, що орендар повертає підприємство орендарю у порядку, визначеному чинним законодавством України, рішенням обласної ради та цим договором. Підприємство вважається поверненим орендодавцю з моменту підписання сторонами акта приймання - передачі.
Як вбачається з матеріалів виконавчого провадження, державним виконавцем при примусовому виконанні наказу №906/1343/14 від 03.11.2015 в присутності директора Комунального підприємства "Агенція з питань регіонального розвитку" ОСОБА_10 та балансоутримувача в особі ОСОБА_11 встановлено, що майно знаходиться за адресою: м. Житомир, провулок Оздоровчий, 7 в повному обсязі, про що складений відповідний акт від 29.12.2015 (т.7, а.с. 57).
В подальшому, старшим державним виконавцем здійснено виконавчі дії, за якими встановлено, що станом на 29.06.2016 боржником не в повному обсязі повернуте майно балансоутримувачу. Стягувачем в односторонньому порядку прийнято будівлі та споруди, основні засоби у кількості 16 одиниць (перелік яких визначений додатком №4 до договору оренди), які останнім відповідно до рішення Житомирської обласної ради від 19.11.2013 №1045 закріплено на балансі Комунального підприємства "Обласний лікувально - оздоровчий реабілітаційний центр "Полісся". Боржником не повернуто майно у кількості 5 одиниць, отримане згідно з актом приймання-передачі від 28.02.2013, а саме: договір оренди земельної ділянки від 28.07.2003, інвентарна справа №6811 на будівлі балансоутримувача, свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів ЗИЛ-138, ГАЗ-2411, ЗАЗ-1102. Акт державного виконавця від 29.06.2016 підписаний директором Комунального підприємства "Агенція з питань регіонального розвитку" ОСОБА_10 та представником Житомирської обласної ради ОСОБА_12 (т.7. а.с.112).
30.06.2016 старшим державним виконавцем Корольовського відділу державної виконавчої служби м. Житомир надіслано вимогу Товариству з обмеженою відповідальністю "Фаворит Девелопмент Компані", в якій зобов'язано останнього у відповідності до вимог пунктів 3, 11 частини 3 статті 11 Закону України "Про виконавче провадження" впродовж 3 календарних днів з моменту отримання цієї вимоги передати Комунальному підприємству "Агенція з питань регіонального розвитку" Житомирської обласної ради майно, отримане товариством згідно акту приймання-передачі від 28.02.2013, а саме: договір оренди земельної ділянки від 28.07.2003; інвентаризаційну справу №6811 на будівлі балансоутримувача, 3 свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів ЗИЛ-138, ГАЗ-2411 та ЗАЗ-1102. Також повідомлено, що у разі, якщо вказане майно передано товариством, надати належним чином завірену копію акту приймання-передачі вказаного майна (т.7, а.с.113).
На вищевказану вимогу, Товариство з обмеженою відповідальністю "Фаворит Девелопмент Компані" листом №27/07 від 08.07.2016 повідомило державного виконавця про виконання вказаної вимоги та додано акт приймання-передачі б/н і б/д (т.7, а.с.114-115).
Згідно даного акту приймання-передачі (без дати) Товариство з обмеженою відповідальністю "Фаворит Девелопмент Компані" передало, а балансоутримувач - Комунальне підприємство "Обласний лікувально-оздоровчий реабілітаційний центр "Полісся" прийняло такі документи: договір оренди земельної ділянки від 28.07.2003 на 2 аркушах; інвентаризаційна справа №6811 на будівлі лікувально-оздоровчого реабілітаційного комплексу "Полісся" по провулку Оздоровчому, 7 в м. Житомирі на 39 аркушах; свідоцтво про реєстрацію ТЗ ЗИЛ-138, серія ІОС № 193652; свідоцтво про реєстрацію ТЗ ГАЗ-2411, серія ІОС № 193738; свідоцтво про реєстрацію ТЗ ЗАЗ-1102, серія ІОС № 193653.
Крім того, в матеріалах виконавчого провадження знаходиться акт приймання-передачі від 29.11.2013, відповідно до якого орендар Товариство з обмеженою відповідальністю "Фаворит Девелопмент Компані" передає, а балансоутримувач - Комунальне підприємство "Обласний лікувально-оздоровчий реабілітаційний центр "Полісся" приймає цілісний майновий комплекс за адресою м. Житомир, пров. Оздоровчий, 7. Зазначені акти підписані уповноваженими особами та скріплені печатками підприємств.
На підставі вказаних документів державний виконавець прийшов до висновку, що наказ виконано до моменту його пред'явлення стягувачем до виконання та прийняв рішення про закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 8 частини 1 статті 49 Закону України "Про виконавче провадження".
При прийнятті рішення по даній справі судами попередніх інстанцій вірно взято до уваги, що постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 22.09.2016 у справі 906/343/16, залишеною без змін постановою Вищого господарського суду України від 30.11.2016, встановлено, що між Товариством з обмеженою відповідальністю "Фаворит Девелопмент Компані" та Комунальним підприємством "Обласний лікувально-оздоровчий реабілітаційний центр "Полісся", на виконання рішення власника майна - Житомирської обласної ради №1045 від 19.11.2013, в період з 27.11.2013 по 29.11.2013 здійснено всі належні заходи з приймання-передачі майна та документів, що підтверджується, наявними в матеріалах справи:
-рішенням Житомирської обласної ради №1045 від 19.11.2013;
-актом приймання-передачі майна від 29.11.2013 (додаток №6 до договору оренди) та переліком майна, що повертається (додаток №7 до договору), б/н та без дати, на яких містяться підписи повноважних представників (директорів) та печатки підприємств - Товариства з обмеженою відповідальністю "Фаворит Девелопмент Компані", Комунального підприємства "Обласний лікувально - оздоровчий реабілітаційний центр "Полісся" та Комунального підприємства "Агенція з питань регіонального розвитку" Житомирської обласної ради;
-актом приймання-передачі між Товариством з обмеженою відповідальністю "Фаворит Девелопмент Компані" та Комунальним підприємством "Обласний лікувально-оздоровчий центр "Полісся", за яким товариство передає, а комунальне підприємство приймає перелічені в акті документи.
З 19.11.2013 Комунальне підприємство "Агенція з питань регіонального розвитку" Житомирської обласної ради не мала повноважень щодо прийняття орендованого майна, власником якого є Житомирська обласна рада, оскільки п.п. 3,5 рішення Житомирської обласної №1045 від 19.11.2013: зобов'язано повернуте майно цілісного майнового комплексу закріпити на балансі Комунального підприємства "Обласний лікувально-оздоровчий центр "Полісся" Житомирської обласної ради на праві господарського відання; та визнано таким, що втратило чинність рішення обласної ради від 08.09.2011 № 269 "Про передачу в оренду цілісного майнового комплексу Комунального підприємства "Обласний лікувально-оздоровчий реабілітаційний центр "Полісся" Житомирської обласної ради, зі змінами, внесеними рішенням обласної ради від 22.11.2012 № 735.
Отже, зазначеним рішенням №1045 від 19.11.2013 Житомирська обласна рада скасувала повноваження Комунального підприємства "Агенція з питань регіонального розвитку Житомирської області" щодо прийняття майна, тому повернення майна відбувалось Комунальним підприємством "Обласний лікувально-оздоровчий реабілітаційний центр "Полісся" Житомирської обласної ради.
Також постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 22.09.2016 у справі 906/343/16 встановлено, що 16.05.2014 заявою №12890829 Комунальне підприємство "Агенція з питань регіонального розвитку" Житомирської обласної ради зверталося до державного реєстратора для реєстрації права господарського відання на цілісний майновий комплекс. Підставою для реєстрації вказано рішення №1045 від 19.11.2013, оскільки за змістом п.3 даного рішення закріплення на балансі Комунального підприємства "Обласний лікувально-оздоровчий центр "Полісся" майна могло бути лише тільки після повернення майна цілісного майнового комплексу.
Враховуючи викладене, суди попередніх інстанцій дійшли до правомірного висновку про відсутність правових підстав для задоволення скарги на дії держаного виконавця та відповідно скасування постанови державного виконавця Корольовського відділу державної виконавчої служби м. Житомира про закінчення виконавчого провадження від 29.07.2016.
Відповідно до статті 1117 Господарського процесуального кодексу України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.
Доводи скаржника, викладені у касаційній скарзі судова колегія вважає непереконливими та такими, що спростовуються наявними доказами та встановленими обставинами, а тому відсутні правові підстави для скасування ухвали та постанови судів попередніх інстанцій.
Враховуючи наведене, та керуючись статтями 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ :
Касаційну скаргу Комунального підприємства "Агенція з питань регіонального розвитку" Житомирської обласної ради залишити без задоволення.
Постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 06.02.2017 у справі №906/1343/14 господарського суду Житомирської області залишити без змін.
Головуючий суддя М.Данилова
Судді О.Сибіга
І.Ходаківська