Ухвала суду № 66549754, 05.05.2017, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
05.05.2017
Номер справи
819/1286/16
Номер документу
66549754
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

05 травня 2017 року м. Київ К/800/15198/17

Суддя Вищого адміністративного суду України Олексієнко М.М., вирішуючи питання про прийняття касаційної скарги представника Головного управління Національної поліції в Тернопільській області (далі - Нацполіція) на судові рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2017 року та Львівського апеляційного адміністративного суду від 6 квітня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Нацполіції, атестаційної комісії № 10 Нацполіції (далі - Комісія) про визнання рішення протиправним, скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,

в с т а н о в и в :

У травня 2017 року представник Нацполіції звернувся з касаційною скаргою на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 6 квітня 2017 року, якими позов задоволено. Визнані протиправними та скасовані: рішення Комісії від 13 вересня 2016 року оформлене протоколом ОП №15.00035086.0076310 щодо невідповідності ОСОБА_1 займаній посаді та звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність; наказ Нацполіції від 1 листопада 2016 року №252о/с про звільнення ОСОБА_1 зі служби в поліції за пунктом 5 частини першої статті 77 Закону України від 2 липня 2015 року № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VIII). Поновлено ОСОБА_1 на посаді старшого інспектора Збаразького відділення поліції Підволочиського відділу поліції Нацполіції. Стягнуто з Нацполіції на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 2 листопада 2016 року по 22 листопада 2016 року в сумі 2 298 грн. 00 коп.

Ставиться вимога про скасування судових рішень та ухваленням нового про відмову у задоволені позову. Вказується на те, що проведення атестування є виконанням сукупності приписів, передбачених Законом України від 2 липня 2015 року № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VIII). Надаючи оцінку рішенням (висновкам) Комісії суди фактично втрутились в її повноваження, хоча вона розглянула всі надані матеріали відносно позивача, та прийняла рішення, яке узгоджується з вимогами Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17 листопада 2015 року № 1465 (далі - Інструкція). При цьому середній заробіток за час вимушеного прогулу судами був стягнений в більшому розмірі, аніж він передбачався позивачу, оскільки він отримував допомогу по безробіттю.

Вивчивши зміст касаційної скарги, суддя приходить до висновку про відмову у відкритті касаційного провадження з таких підстав.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначається Законом № 580-VІІІ. При цьому атестування поліцейських врегульовано статтею 57 цього Закону, згідно якої атестування поліцейських проводиться з метою оцінки їхніх ділових, професійних, особистих якостей, освітнього та кваліфікаційного рівнів, фізичної підготовки на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри.

Атестування поліцейських проводиться:

1) при призначенні на вищу посаду, якщо заміщення цієї посади здійснюється без проведення конкурсу;

2) для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду через службову невідповідність;

3) для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.

Атестування проводиться атестаційними комісіями органів (закладів, установ) поліції, що створюються їх керівниками.

Рішення про проведення атестування приймає керівник поліції, керівники органів (закладів, установ) поліції стосовно осіб, які згідно із законом та іншими нормативно-правовими актами призначаються на посади їхніми наказами.

Порядок проведення атестування поліцейських затверджується Міністром внутрішніх справ України.

На виконання положень вказаного затверджено Інструкцію, яка визначає порядок атестування поліцейських з метою оцінки ділових, професійних, особистих якостей поліцейських, їх освітнього та кваліфікаційного рівнів, на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри.

Як зазначено у пунктах 16, 17, 18, 20, 21 цього нормативного акту, атестаційні комісії при прийнятті рішень стосовно поліцейського повинні враховувати такі критерії:

1) повноту виконання функціональних обов'язків (посадових інструкцій);

2) показники службової діяльності;

3) рівень теоретичних знань та професійних якостей;

4) оцінки з професійної і фізичної підготовки;

5) наявність заохочень;

6) наявність дисциплінарних стягнень;

7) результати тестування;

8) результати тестування на поліграфі (у разі проходження).

Атестаційна комісія проводить розгляд матеріалів за відсутності особи, щодо якої приймається рішення.

Голосування проводиться за відсутності особи, щодо якої приймається рішення, і запрошених осіб.

Рішення атестаційної комісії приймаються більшістю голосів присутніх на засіданні членів атестаційної комісії.

Усі рішення атестаційної комісії оформлюються протоколом. У протоколі зазначаються дата і місце прийняття рішення, склад комісії, питання, що розглядалися, та прийняте рішення.

У протоколі за результатами атестування серед іншого зазначається один із висновків, зазначених у пункті 15 цього розділу. В даній справі це був висновок про невідповідність позивача займаній посаді, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.

Як вірно зазначено судами попередніх інстанцій в самому висновку не наведені обставини, на підставі яких прийнято рішення про невідповідність позивача займаній посаді. Зокрема, позивачем набрано необхідну кількість балів при перевірці теоретичних знань та професійних якостей. За місцем служби характеризується позитивно, за висновком прямого керівника займаній посаді відповідає.

Щодо виключних повноважень Комісії приймати рішення про невідповідність кандидата посаді поліцейського, то необхідно вказати, що Європейський суд з прав людини виробив позицію, за якою за загальним правилом національні суди повинні утриматися від перевірки обґрунтованості таких актів, однак все ж суди повинні проконтролювати, чи не є викладені у них висновки адміністративних органів щодо обставин у справі довільними та нераціональними, непідтвердженими доказами або ж такими, що є помилковими щодо фактів; у будь-якому разі суди повинні дослідити такі акти, якщо їх об'єктивність та обґрунтованість є ключовим питанням правового спору.

В частині надміру стягнутого середнього заробітку за час вимушеного прогулу, то з врахуванням доводів касаційної скарги та змісту резолютивної частини рішення суду першої інстанції слід зазначити, що порушень зазначених, представником в касаційній скарзі, допущено не було. Зокрема, середній заробіток стягнутий за період з 2 по 22 листопада 2016 року, а виплата допомоги по безробіттю здійснювалось за період з 18 листопада 2016 року по 1 січня 2017 року.

З урахуванням зазначеного, керуючись статями 211, 214 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

у х в а л и в :

Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою представника Головного управління Національної поліції в Тернопільській області на судові рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2017 року та Львівського апеляційного адміністративного суду від 6 квітня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, атестаційної комісії № 10 Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про визнання рішення протиправним, скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя М.М. Олексієнко