
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
16 травня 2017 року м. Київ К/800/7118/17
Суддя Вищого адміністративного суду України Пасічник С.С., перевіривши касаційну скаргу Київської обласної державної адміністрації на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 11 січня 2017 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 13 лютого 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Комісії по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році, при Київській обласній державній адміністрації та Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
в с т а н о в и л а :
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з вказаним адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення Комісії по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році, при Київській обласній державній адміністрації, оформленого протоколом №183 від 12.02.2016р., про відмову у підтвердженні йому (ОСОБА_1.) статусу «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС», з числа осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження; зобов'язати Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації поновити порушене законне право шляхом видачі йому посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та вкладку до нього (посвідчення).
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 11.01.2017р., залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 13.02.2017р., визнано протиправним та скасовано рішення Комісії по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році при Київській обласній державній адміністрації оформлене протоколом №183 від 12.02.2016р. про відмову ОСОБА_1 у підтвердженні статусу «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС», з числа осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Київська обласна державна адміністрація подала касаційну скаргу, в якій просила їх скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Ухвалою судді Вищого адміністративного суду України від 13.03.2017р. (з урахуванням ухвали від 27.03.2017р.) касаційна скарга на підставі приписів статтей 213, 214 Кодексу адміністративного судочинства України залишалася без руху в зв'язку з встановленням її недоліків із наданням строку для їх усунення.
У встановлений судом строк особа, яка подала касаційну скаргу, виконала вимоги ухвали суду.
Разом з тим, дослідивши касаційну скаргу та додані до неї матеріали, у відкритті провадження за касаційною скаргою необхідно відмовити з наступних підстав.
Судами встановлено, що відповідно до експертного висновку Харківської міжвідомчої експертної ради по встановленню причинного зв'язку хвороб та інвалідності з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та їх професійного характеру від 17.06.1993р. №6216 і довідки до акту огляду МСЕК серії "МСБ" №144237 від 17.06.1998р. ОСОБА_1 встановлено III групу інвалідності, пов'язаної з професійним захворюванням, викликаним аварією на ЧАЕС, в зв'язку з чим 27.07.1993р. йому видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році першої категорії серії НОМЕР_1 та вкладку до посвідчення НОМЕР_2
12.02.2016р. на засіданні Комісії по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році, при Київській обласній державній адміністрації, прийнято рішення про відмову ОСОБА_1 у підтвердженні статусу "Учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС", з числа осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження (оформлене протоколом №183).
Статтею 10 Закону України від 28.02.1991р. №796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон №796-XII) передбачено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно з частиною 1 статті 14 Закону №796-XII для встановлення пільг і компенсацій визначаються категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Так, за змістом статті 14 Закону №796-XII до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, належать інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу.
Відповідно до статті 15 Закону №796-XII підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).
Згідно із статтею 65 Закону №796-XII учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» є документом, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом. Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
У п.п. 2, 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997р. №51 (далі - Порядок №51) закріплено, що посвідчення є документом, який підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», іншими актами законодавства.
Видача посвідчень провадиться іншим потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також дружині (чоловіку) або опікуну дітей померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.
Посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).
Відповідно до п.п. 1.1, 1.2, 5.9, 5.12 Положення про Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, затвердженого наказом МНС України від 03.09.1998р. №260 (далі - Положення №260) Комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - це постійно діючий колегіальний орган, що створюється при Міністерстві праці та соціальної політики України для розгляду спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Основними принципами діяльності Комісії, зокрема є повнота розгляду наданих документів та інших підтвердних матеріалів; обґрунтованість прийнятих рішень.
Комісія розглядає питання громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, правоохоронних органів.
У разі встановлення Комісією факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії посвідчення на підставі рішення Комісії підлягає вилученню.
Отже, виходячи з наведених законодавчих приписів, правовою підставою для надання особі статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідної категорії є факт виконання нею робіт у зоні відчуження у відповідний період часу, що має підтверджуватися будь-яким документом з переліку, закріпленого у п.10 Порядку №51.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що на підтвердження факту перебування й виконання ним робіт у зоні відчуження в спірний період ОСОБА_1 було надано рішення Московського районного суду м.Харкова від 29.04.1996р. у справі №2-212 (яке набрало законної сили); копію розпорядження Виконавчого комітету Комінтернівської районної ради народних депутатів від 17.03.1992р. №34-2 «Про оплату за час роботи в тридцятикілометровій зоні Чорнобильської АЕС», а також експертний висновок Харківської регіональної міжвідомчої експертної ради по встановленню причинного зв'язку хвороб та інвалідності з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та їх професійного характеру від 17.06.1993р. №6216 та довідки до акту огляду МСЕК серія МСБ №144237 від 17.06.1998р., якими встановлено, що захворювання позивача пов'язані з впливом іонізуючих і інших шкідливих факторів при виконанні робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
До того ж, факт перебування ОСОБА_1 в зоні відчуження у період з 16 червня по 01 липня 1986 року (який відповідачем ставиться під сумнів), крім вищевказаного рішення Московського районного суду м.Харкова від 29.04.1996р. у справі №2-212, підтверджується й первинними документами.
За змістом частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Отже, з огляду на наведені обставини та норми законодавства, суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку, що посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році першої категорії від 27.07.1993р. серії НОМЕР_1 та вкладка до посвідчення НОМЕР_2 видані ОСОБА_1 на підставі та у порядку, встановленими нормами законодавства, а тому, рішення Комісії по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році при Київській обласній державній адміністрації, оформленого протоколом №183 від 12.02.2016р., про відмову позивачу в підтвердженні статусу «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС», з числа осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, є протиправним та, відповідно, підлягає скасуванню.
Відповідно до пункту 5 частини 5 статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, зокрема, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.
За змістом цієї норми касаційна скарга повинна містити посилання на помилкове та/або неправильне застосування норм матеріального права при вирішенні справи та/або порушення судами норм процесуального права (а у разі оскарження судового рішення по суті - пояснення, яким чином такі порушення вплинули на правильність вирішення справи).
Виходячи із змісту касаційної скарги та оскаржуваних судових рішень, дана касаційна скарга є необґрунтованою, оскільки не містить належних доводів в підтвердження незаконності прийнятих судами попередніх інстанцій рішень, а тому, з врахуванням наведених приписів пункту 5 частини п'ятої статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України, не викликає необхідності перевірки судом касаційної інстанції матеріалів справи, що в свою чергу, є підставою для відмови у відкритті касаційного провадження у справі.
Керуючись статтями 211, 214 Кодексу адміністративного судочинства України,
у х в а л и л а :
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Київської обласної державної адміністрації на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 11 січня 2017 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 13 лютого 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Комісії по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році, при Київській обласній державній адміністрації та Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Додані до касаційної скарги матеріали повернути особі, яка подала касаційну скаргу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя
Вищого адміністративного суду України С.С. Пасічник