Постанова № 66547669, 12.05.2017, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.05.2017
Номер справи
820/712/17
Номер документу
66547669
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

12 травня 2017 р. № 820/712/17

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Панченко О.В.,

суддів - Старосєльцевої О.В, ОСОБА_1,

при секретарі судового засідання - Самігулліній К.В.

за участю:

позивача - ОСОБА_2,

представника відповідача - ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування розрахунку;-

В С Т А Н О В И В:

Позивач - Фізична особа-підприємець ОСОБА_2, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування №0002309 від 27.05.2016 року, складений Управлінням Укртрансбезпеки у Чернігівській області; стягнути з відповідача витрати по сплаті судового збору.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 27.05.2016 року посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області за результатами проведеного габаритно-вагового контролю складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування №0002309. Як стверджує позивач, відповідачем при складенні спірного розрахунку безпідставно застосовано надмірну величину відстані, оскільки до моменту проведення габаритно-вагового контролю великоваговий транспортний засіб позивача пройшов шлях, згідно розрахунку транспортного серверу "LARDI-TRANS.COM", відстанню 24 км, а не 691 км як вказано управлінням Уктрансбезпеки. Крім того, після зважування автомобіля, позивач у відповідності до п.23 постанови Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 року частково перевантажив вантаж до іншого автомобілю. Отже, спірний розрахунок сплати за проїзд, на думку позивача, незаконний, складений з порушенням вимог чинного законодавства та підлягає скасуванню.

Позивач в судовому засіданні підтримав доводи адміністративного позову та просив суд позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача - Державної служби України з безпеки на транспорті, у судовому засідання позов не визнав.

У письмових запереченнях на позов (а.с. 54-59) вказав, що 27.05.2016р. контролюючими особами Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області у пункті габаритно-вагового контролю на 196 км а/д М-01 "Київ-Чернігів-Нові ОСОБА_4" проведено зважування транспортного засобу марки DAF 95XF 380, номерний знак НОМЕР_1, який належать Фізичній особі - підприємцю ОСОБА_2. Після проходження габаритно-вагового контролю відповідачем встановлено, що навантаження на строєну вісь транспортного засобу перевищує нормативно-встановлені параметри, а саме: 25,050т замість встановлених 22т. Враховуючи, що законодавчо-встановлена похибка становить 2%, то транспортний засіб необхідно вважати невеликоваговим лише при навантаженні на строєну вісь 22,440т. В результаті перевірки складені: довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю, акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та розрахунок плати за поїзд великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів. Спірний розрахунок сплати за проїзд складений відповідачем відповідно до пунктів 30 - 31-1 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою КМУ №879 від 27.06.2007 року, а отже є правомірними та обґрунтованими.

У судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи письмових заперечень, просив суд прийняти рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Суд, вислухавши пояснення представників сторін, вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, заслухавши пояснення сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів:

Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, у власності ОСОБА_2 знаходиться транспортний засіб: марки DAF, модель 95XF380, держаний реєстраційний номер НОМЕР_1 та причіп марки FRUEHAUF BR5325, державний реєстраційний номер НОМЕР_2.

Згідно міжнародної товарно - транспортної накладної від 20.05.2016р. здійснювалося перевезення товару автотранспортним засобом з пункту навантаження: вул. Чапаєва, 11, кім. 19, м.Осиповичі, Біларусь, до пункту розвантаження: м.Одеса, Україна. (а.с. 11)

27.05.2016 року працівниками Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області (місце розташування пункту габаритно-вагового контролю: М-01 Київ-Чернігів-Н.Яриловичі 196 км, здійснено габаритно-ваговий контроль автопоїзду: автомобіль (тягач) марки DAF 95XF 380, реєстраційний номер НОМЕР_1, з причіпом FRUEHAUF BR 5325, реєстраційний номер НОМЕР_2, під керуванням водія ОСОБА_5, які належать позивачу.

За результатами проведеного габаритно - вагового контролю складено:

- акт № 0002309 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 27.05.2016р., яким зафіксоване порушення вимог ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: надання послуг із перевезення вантажу (рубероїд, маршрут - п.п. Н. ОСОБА_4. Одеса, 691 км) із перевищенням осьових навантажень. Нормативно допустима норма повної маси становить 40т, тоді як фактична - 40.20т (а.с.12);

- довідка про результати здійснення габаритно - вагового контролю від 27.05.2016 р. з зазначенням наступних параметрів транспортного засобу позивача: повна маса транспортного засобу 40,20 тонн, щодо результатів габаритного контролю транспортного засобу зазначено: довжина - 16,4м, ширина - 2,6м, висота - 4,0м. (а.с. 62);

- розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту № 0002309 від 27.05.2016р. з зазначенням перевищення нормативів: навантаження на строєну вісь 25,05 т. - перевищено на 3,05т. (13,8%), плата за проїзд за перевищення нормативних параметрів, євро/км - 0,27, яким зобов'язано позивача здійснити плату (переведення в гривні відповідно до курсу обміну НБУ) за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативи на суму 1119,42 євро (а.с.13).

Зі змісту вказаних документів судом встановлено, що відповідачем виявлено порушення позивачем вимог законодавства в частині перевищення транспортним засобом DAF 95XF 380, реєстраційний номер НОМЕР_1, нормативних вагових параметрів. Вказане слугувало підстамвою для складання відповідачем спірного розрахунку плати за проїзд.

Позивач не погодився зі вказаним вище розрахунком плати за проїзд та оскаржив його до суду.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає, що відповідно п. 3, 4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006р., (далі Порядок №1567) державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Так, пунктом 16 вищевказаного Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті №1567 передбачено, що під час рейдової перевірки можливе здійснення габаритно-вагового контролю.

Постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007р. "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні.

Відповідно до п.3 вказаного Порядку, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.

Підпунктом 4 пункту 2 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, наведене визначення поняття "габаритно-ваговий контроль" - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Згідно підпункту 5 пункту 4 Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування № 1007/1207 від 10.10.2013р., зазначено, що посадові особи Укртрансбезпеки під час здійснення габаритно-вагового контролю складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30-31.1 Порядку про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування.

Спеціальним законом, що регулює спірні правовідносини, є Закон України "Про автомобільний транспорт". Відповідно до ст. 1 Закону автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

Статтею 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено, що державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок. Не частіше одного разу на квартал здійснюються рейдові перевірки дотримання автомобільними перевізниками вимог законодавчих і нормативно-правових актів щодо забезпечення безпеки пасажирських перевезень та безпеки дорожнього руху. При проведенні позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, стосовно терміну проведення перевірки не інформується. Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті визначає Кабінет Міністрів України.

На виконання вимог статті 6 Закону України "Про автомобільний транспорт", постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 року №1567 затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, який визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, наявністю відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням ними ліцензійних умов, а також процедуру здійснення державного нагляду за забезпеченням такими суб'єктами господарювання безпеки автомобільних перевезень.

Як встановлено в ході судового розгляду справи, за результатами проведеного габаритно-вагового контролю транспортного засобу DAF 95XF 380, реєстраційний номер НОМЕР_1, відповідач дійшов висновку про те, що навантаження на строєну вісь транспортного засобу перевищує нормативно-встановлені параметри, а саме: 25,050т замість встановлених 22т. Враховуючи, що законодавчо-встановлена похибка становить 2%, то транспортний засіб необхідно вважати невеликоваговим лише при навантаженні на строєну вісь 22,440т.

Суд зазначає, що механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що використовуються на автомобільних дорогах загального користування, визначається Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879.

Згідно п.18 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, за результатами точного габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка результатів здійснення контролю із зазначенням часу і місця його проведення, а на запит водія - міжнародний сертифікат зважування вантажних транспортних засобів, якщо пункт габаритно-вагового контролю уповноважений видавати такі сертифікати.

Пунктом 21 вищевказаного Порядку передбачено, що у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування. Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України. У разі здійснення руху з порушенням умов, визначених у дозволі на рух, подвійний розмір застосовується в частині перевищення фактичних показників над показниками, визначеними у дозволі, за пройдену частину маршруту. Довідка про здійснення габаритно-вагового контролю та/або сертифікат зважування, або документ щодо внесення плати за проїзд є чинними протягом усього маршруту.

Право власника великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу або уповноваженої ним особи щодо приведення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами шляхом часткового розвантаження, перевантаження на інший транспортний засіб або у будь-який інший спосіб, передбачено п. 23, 24 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.

У ході розгляду справи судом встановлено, що 27.05.2016р. за згодою представника ПП "АВК-ЛОГІСТІК" згідно міжнародної накладної CMR № б/н від 26.05.2016р. (місць - 21, брутто 20834,84 кг), власними силами частково був перевантажений вантаж, а саме: 8 місць вагою 7937,08 кг, на автомобіль LAMBERET 94C079401, реєстраційний номер НОМЕР_3, причіп RENAULT PREMIUM 420, реєстраційний номер AX4184EC, який належить ОСОБА_2 та знаходився у м. Чернігів. Отже, позивач скористався правом, передбаченим п. 23 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, щодо приведення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами шляхом перевантаження на інший транспортний засіб.

Поряд з цим, позивач не надав до суду належних та допустимих доказів, які б підтверджували факт повторного габаритно-вагового контролю транспортного засобу після проведення перевантаження товару, а отже, достеменно не відомо, чи були приведені у відповідність встановленим нормативам показники транспортного засобу.

В пункті 24 вищевказаного Порядку зазначено, що після приведення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами і внесення плати за проїзд, такий засіб спрямовується для здійснення повторного габаритно-вагового контролю. Якщо під час здійснення повторного габаритно-вагового контролю фактів перевищення габаритно-вагових параметрів не виявлено, транспортний засіб може продовжити подальший рух.

Відповідно до п.28 Порядку плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Згідно п.30 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою:

П = (Рзм + Рнв + Рг) х В х К,

де П - розмір плати за проїзд;

Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду;

Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду;

Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду;

В - відстань перевезення, кілометрів.

Як вбачається із матеріалів справи, посадовою особою Управління Укртрансбезпеки в Чернігівській області у розрахунку від 27.05.2016р. плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування за перевищення позивачем навантажень на строєну вісь транспортного засобу DAF 95XF 380, реєстраційний номер НОМЕР_1, на 3,05т та нараховано плату за проїзд у розмірі 1119,42 євро.

Пунктом 31-1 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні визначено, що якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення хоча б одного вагового або габаритного параметру.

У зв'язку з тим, що позивач не надав належних доказів приведення у відповідність вагових параметрів транспортного засобу, суд вважає, що співробітниками відповідача правомірно було визначено відстань маршруту руху транспортного засобу з пункту пропуску ОСОБА_4 до пункту розвантаження м. Одеса, що складає 691 км.

Згідно частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оцінивши обґрунтованість доводів позивача, з'ясувавши обставини спірних правовідносин та перевіривши їх добутими доказами, суд доходить висновку, що в ході розгляду справи суб'єкт владних повноважень за правилами ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України довів правомірність та обґрунтованість мотивів, на підставі яких прийнято розрахунок плати за проїзд великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту №0002309 від 27.05.2016 року про перевищення транспортним засобом нормативних вагових/габаритних параметрів.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів доходить висновку, що позовні вимоги Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 не обґрунтовані, а відтак не підлягають задоволенню.

Керуючись ст..ст.11, 12, 51, 71, ст.158, ст.159, ст.160, ст.161, ст.162, ст.163. ст.167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування розрахунку, - відмовити.

Постанова набирає законної сили згідно з ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду згідно з ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення (у разі застосування судом ч. 3, ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлений 17 травня 2017 року.

Головуючий суддя О.В. Панченко

Судді О.В. Старосєльцева

ОСОБА_1