
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 травня 2017 року справа № 813/738/17
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гулкевич І.З.
секретар судового засідання Іванес Х.О.
за участю: представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Залізничного обєднаного Управління Пенсійного фонду України м. Львова до Публічного акціонерного товариства "Науково-дослідний інститут побутової радіоелектронної апаратури" про стягнення заборгованості в сумі 37 084,97 грн,-
ВСТАНОВИВ:
Залізничне обєднане Управління Пенсійного фонду України м. Львова звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Публічного акціонерного товариства "Науково-дослідний інститут побутової радіоелектронної апаратури" про стягнення суми у розмірі 37 084,97 грн. по відшкодуванню витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і наукову технічну діяльність» і сумою пенсії обчисленої відповідно до інших законодавчих актів.
Позовні вимоги мотивовані тим, зокрема, що 37 084 грн. 97 коп. заборгованості відповідача підтверджується повідомленнями про суму витрат на виплату пенсій з вересня 2015 р по грудень 2016 року. Також, позовна заява мотивована положеннями ст.24 Закону України Про наукову та науково-технічну діяльність та Порядком фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 року за №372.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила адміністративний позов задовольнити повністю.
Відповідач у письмових запереченнях проти позову зазначає, що органом Пенсійного фонду України не доведено жодними належними та допустимими доказами здійснення товариством наукової діяльності та проходження відповідної атестації, що свідчить про відсутність будь-яких підстав для відшкодування відповідачем різниці між сумою наукових пенсій працівників, призначених відповідно до Закону України Про наукову та науково-технічну діяльність та сумою пенсій, обчислених їм відповідно до інших законодавчих актів. Також, продовжує відповідач, позивачем не надано жодних доказів про те, що працівники, яким виплачувалась пенсія, являлись у свій час науковими працівниками та мали відповідну кваліфікацію, незалежно від наукового ступеня або вченого звання, підтверджену результатами їх атестації. Окрім того, законодавство України поклало на підприємства установи, організації зобовязання по сплаті різниці між науковими пенсіями та пенсіями, обчисленими відповідно до інших законодавчих актів лише з 13.12.2000 року, тобто з дати прийняття постанови КМУ за №1826, а в плані приватизації державного НДІ ПРЕА, затвердженого КМУ в травні 1996 року, в умовах проведення аукціонів з продажу акцій, установчих документах ВАТ НДІ ПРЕА немає жодних зобовязань, як для правонаступника, по оплаті різниці між науковими пенсіями та пенсіями, обчисленими відповідно до інших законодавчих актів.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги заперечив, просив у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав.
Як передбачено ст.24 Закону України Про наукову і науково-технічну діяльність від 13.12. 1991 року за №1977-XII, право на призначення пенсії відповідно до цього Закону поширюється на всіх осіб, які вийшли на пенсію до набрання чинності цим Законом та мають стаж наукової роботи, передбачений частиною другою цієї статті. Призначення пенсій таким працівникам здійснюється відповідно до частин третьої - сьомої цієї статті з дня звернення за призначенням пенсії та за умови звільнення з посади наукового (науково-педагогічного) працівника, за винятком осіб, які працюють за строковим трудовим договором (контрактом), що укладений після досягнення пенсійного віку.
Згідно з положеннями п. 2 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 року за №372, за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.
Пунктом 4 цього ж Порядку передбачено, що у разі ліквідації або зміни власника підприємства, установи, організації чи вищого навчального закладу III - IV рівнів акредитації різниця у розмірі пенсії фінансується за рахунок коштів їх правонаступників у порядку, що діяв стосовно цих підприємств, установ, організацій та закладів до моменту ліквідації або зміни власника.
Органом Пенсійного фонду України надіслано повідомлення у відповідності до згаданого Порядку, для відшкодування підприємством витрат Пенсійного фонду України на виплату пенсій, що становлять собою різницю між сумою пенсій, призначених згідно Законом України Про наукову та науково-технічну діяльність, і сумою пенсій, обчислених відповідно до інших законодавчих актів за період вересень 2015 р по грудень 2016 р на суму 37 084грн. 97 коп.
Обставини призначення наукових пенсій підтверджуються наявними в матеріалах справи довідками та розпорядженнями.
Щодо посилань представника відповідача на відсутність у нього обовязку відшкодовувати різниці між сумою наукових пенсій працівників, призначених відповідно до Закону України Про наукову та науково-технічну діяльність та сумою пенсій, обчислених їм відповідно до інших законодавчих актів, то суд зазначає наступне.
Частинами 1, 3 ст.254 КАС України передбачаено, що постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано; а у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 24.09.2015 року за результатами розгляду апеляційної скарги позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова Публічного акціонерного товариства "Науково-дослідний інститут побутової радіоелектронної апаратури" про стягнення заборгованості задоволено.
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
З приводу посилання відповідача на те, що в матеріалах справи відсутні докази в підтвердження обставин наявності у пенсіонерів-працівників відповідної кваліфікації, підтвердженої результатами їх атестації, то такі досліджувались під час призначення пенсії, а тому не можуть бути предметом судового дослідження.
З огляду на викладене, заборгованість відповідача перед позивачем на момент розгляду справи в суді становить 37 084 грн. 97 коп., що підтверджується повідомленнями про суму витрат на виплату пенсій.
Відповідач доказів в спростування викладених обставин не представив, а тому суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Науково-дослідний інститут побутової радіоелектронної апаратури" (м. Львів, вул. Наукова,7а, ЄДРПОУ 14311407) на користь Управління пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова (м. Львів, вул. В.Великого,54, ЄДРПОУ 20847402) заборгованість в сумі 37 084,97 грн. (тридцять сім тисяч вісімдесят чотири гривні 97 коп.).
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в строк та в порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 18 травня 2017 року.
Суддя Гулкевич І.З.