
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без розгляду
17 травня 2017 року № 813/1782/17
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Потабенко В.А. перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Стрийської військової частини А2847 про визнання незаконним і скасування наказу, припинення контракту, -
в с т а н о в и л а:
ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Стрийської військової частини А2847, з наступними позовними вимогами:
-визнати незаконним та скасувати наказ № 24 од тимчасово виконуючого обов'язки командира військової частини А2847 ОСОБА_2 від 03.02.2017 року;
-зобов'язати Стрийську військову частину А2847 м. Стрия Львівської області виплатити премію та додаткову грошову винагороду за грудень 2016 року та січень 2017 року;
-припинити (розірвати) укладений між позивачем та Міністерством оборони України в особі командира військової частини А 2847 полковника ОСОБА_3 контракт від 01.07.2014 року про проходження громадянами України військової служби в Збройних Силах України;
-зобов'язати Міністерство оборони України в особі командира військової частини А2847 звільнити позивача від проходження військової служби у Збройних Силах України.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо подано заяву про поновлення цього строку, то чи є підстави для її задоволення).
Згідно ч. 5 ст. 107 КАС України, про залишення позовної заяви без розгляду, відкриття провадження у справі чи відмову у відкритті провадження у справі суддя постановляє ухвалу.
Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 5 цієї ж статті передбачено, що для звернення до адміністративного суду щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів, встановлюється місячний строк.
За загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала, що передбачено ст. 100 КАС України.
З матеріалів справи вбачається, що 25.01.2017 року на підставі наказу № 17 агд тимчасово виконуючим обов'язки командира військової частини А2847 ОСОБА_2 призначено службове розслідування по факту відсутності відміток у посвідченні про відрядження старшого солдата ОСОБА_1 про перебування його у військовій частині польова пошта В0849 в м. Біла Церква.
За результатами службового розслідування 03.02.2017 року тимчасово виконуючим обов'язки командира військової частини А2847 ОСОБА_2 винесено наказ № 24од про притягнення мене до дисциплінарної відповідальності з накладенням дисциплінарного стягнення сувора догана.
На підставі вищевказаного наказу позивача було позбавлено премій та додаткових грошових винагород за грудень 2016 року та січень, лютий і березень 2017 року.
Вказане свідчить про те, що позивачу було відомо про винесення оскаржуваного наказу та припинення виплати премії та додаткової грошової винагороди ще в лютому 2017 року.
Водночас, із позовом до суду ОСОБА_1 звернувся лише 11.05.2017 року (згідно штемпеля на поштовому конверті). тобто з значним пропуском місячного строку звернення до суду.
Суддя вважає за необхідне зазначити, що позивач, як на підставу поважності пропуску строку звернення до суду, покликається на той факт, що лише 31.03.2017 року та 07.04.2017 року отримував відповіді з Військової прокуратури Західного регіону України № 10/1/1-637 та № 15-1420 про те, що відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань відносно позивача не виносились і, відповідно, досудове розслідування, по факту відсутності солдата ОСОБА_1 не проводилось.
Однак, на переконання судді, наявність чи відсутність інформації в отриманих відповідях жодним чином не перешкоджала позивачу вчасно звернутись до суду за оскарженням вже реалізованого наказу.
Крім того, така інформація стосувалась внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей відносно позивача, в той час як оскаржуваним наказом до нього було застосовано дисциплінарне стягнення у вигляді суворої догани.
Відтак, у позивача було достатньо часу для звернення до суду з даним позовом у встановлений для цього ст. 99 КАС України місячний строк.
Чого, однак, зроблено не було.
Суддя зазначає, що у разі пропущення строку звернення до адміністративного суду, позовна заява залишається без розгляду, якщо не буде знайдено підстав для визнання причин такого пропуску поважними.
Поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є обєктивно непереборними та не залежать від волевиявлення сторони і повязані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення сторонами процесуальних дій та підтверджені належними доказами.
Оглянувши матеріали позовної заяви суддя констатує, що позивачем поданий позов з пропущенням строку звернення до адміністративного суду.
Водночас, позовна заява та додані до неї матеріали не містять жодних доказів поважності причин такого пропуску, а обставини, на які покликається позивач, жодним чином не стосуються предмету спору.
У зв'язку з наведеним, суддя дійшла висновку, що позивачем пропущено встановлений ч. 5 ст. 99 КАС України місячний строк звернення до суду, а підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними, не встановлено.
Відповідно до п. 9 ч.1 ст. 155 КАС України, суддя своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Згідно ч. 2 ст. 100 КАС України, позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Разом з цим, позивачу розяснюється його право повторного звернення з вказаним позовом до суду, у разі усунення підстав, з яких дана позовна заява була залишена без розгляду.
Керуючись ст.ст. 99, 100, 107, 155, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
у х в а л и л а:
позовну заяву ОСОБА_1 до Стрийської військової частини А2847 про визнання незаконним і скасування наказу, припинення контракту - залишити без розгляду.
Розяснити позивачу, що особа, позовна заява якої залишена без розгляду, після усунення підстав, з яких заява була залишена без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.
Копія ухвали про залишення позовної заяви без розгляду невідкладно надсилається особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом пяти днів з дня отримання повного тексту ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Потабенко В.А.