ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 квітня 2017 року о/об 13 год. 08 хв.Справа № 808/538/17 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., за участю секретаря судового засідання Малої Т.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю ЗАПОРОЖПРОЕКТ до Головного управління ДФС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування наказу,
за участі представників:
від позивача - ОСОБА_1
(діє на підставі довіреності б/н від 23.02.2017 року)
від відповідача - ОСОБА_2
(діє на підставі довіреності № 955/08-01-10-03 від 23.08.2016 року)
ВСТАНОВИВ:
27 лютого 2017 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю ЗАПОРОЖПРОЕКТ (далі позивач, ТОВ ЗАПОРОЖПРОЕКТ) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі відповідач, ГУ ДФС у Запорізькій області), в якому позивач просить визнати протиправним та скасувати наказ виконуючого обовязки начальника Головного управління ДФС у Запорізькій області ОСОБА_3 від 16 лютого 2017 року № 348 про проведення документальної планової виїзної перевірки.
Представник позивача в судовому засіданні обґрунтував позовні вимоги з підстав викладених в адміністративному позові зазначивши, що 16 лютого 2017 року ГУ ДФС у Запорізькій області видано наказ № 348 Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ ЗАПОРОЖПРОЕКТ, з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 січня 2014 по 31 грудня 2016 року. Позивач зазначає, що наказ прийнято на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, пункту 75.1 статті 75, пункту 77.1, пункту 77.4 статті 77 Податкового кодексу України. Вказав, що документальна планова перевірка є похідною від плану графіку проведення планових документальних перевірок, а також його оприлюднення, не може бути самостійним породженням прав і обовязків для субєктів господарювання. Таким чином на офіційному веб - порталі ДФС України має бути здійснено публікацію Плану графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2017 рік. Однак такого документу на офіційному веб порталі ДФС України позивачем станом на 23 лютого 2017 року не знайдено. Отже відповідачем порушені вимоги пункту 77.1 статті 77 Податкового Кодексу України, до 25 грудня 2016 року на офіційному веб сайті центрального органу виконавчої влади не було оприлюднена План графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2017 рік. Також зазначено, що План графік не міг бути створений і затверджений з огляду на положення пункту 3 розділу І Порядку формування плану графіку проведення документальних планових перевірок платників податків, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 02 червня 2015 року № 524, тобто План графік на І квартал 2017 року повинен був складений і затверджений територіальним органом ДФС не пізніше 20 грудня 2016 року.
На підставі зазначеного представник позивача в судовому засіданні просив суд задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечив з підстав викладених у письмових запереченнях, відповідно до яких зазначає, що на момент затвердження Плану графіку Перехідними положеннями Податкового Кодексу України не передбачено оприлюднення на офіційному веб сайті центрального органу виконавчої влади квартального Плану графіку проведення документальних планових перевірок платником податків. Законом України «Про внесення змін до Податкового Кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» доповнено пункт 77.1 статті 77 Податкового Кодексу України, яким встановлена вимога оприлюднення Плану графіку документальних перевірок на поточний рік на офіційному веб сайті центрального органу виконавчої влади до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитись такі документальні планові перевірки. Але вищезазначений закон набрав чинності 01 січня 2017 року тобто після затвердження Плану графіку документальних перевірок на 2017 рік.
На підставі викладеного представник відповідача проти позову заперечив та просив суд відмовити у йог задоволенні.
Відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) 24 квітня 2016 року сторонам проголошено вступну та резолютивну частину постанови та оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи суд встановив наступні обставини.
16 лютого 2017 року Головним управлінням ДФС у Запорізькій області прийнято наказ № 348 Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ ЗАПОРОЖПРОЕКТ (код ЄДРПОУ 33175792), з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 січня 2014 року по 31 грудня 2016 року, а з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати єдиного внеску за період з 01 січня 2011 року по 31 грудня 2016 року.
Позивач не погодившись з вищезазначеним наказом Головного управління ДФС у Запорізькій області від 16 грудня 2017 року № 348 звернувся із даним позовом до суду.
Суд, вислухавши думку представника позивача та представників відповідача, дослідивши матеріали справи, зясувавши обставини та перевіривши їх доказами, приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Підставою для проведення документальної планової перевірки став План графік проведення планових документальних перевірок платників податків на І квартал 2017 року затверджений виконуючим обовязки начальника ГУ ДФС у Запорізькій області ОСОБА_3.
Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Згідно з пунктом 75.1 статті 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки; камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Відповідно до підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок. Не є предметом документальної планової перевірки питання трансфертного ціноутворення, визначені статтею 39 цього Кодексу. Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Згідно з пункту 77.1 статті 77 Податкового кодексу України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
Згідно пункту 77.2. статті 77 Податкового кодексу України, до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Згідно абзацу другого пункту 77.2 статті 77 Податкового кодексу України Порядок Формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Пунктом 77.4 статті 77 Податкового кодексу України, про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
Відповідно до пункту 4 розділу І наказу Міністерства фінансів України від 02.06.2015 року №524 про порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, до плану-графіка відбираються платники податків відповідно до вимог статті 77 Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 2 розділу III наказу Міністерства фінансів України від 02.06.2015 року №524, формування переліку платників податків до розділів І та II плану-графіка проводиться за критеріями ризиків з вимогами пункту 5 цього розділу, у тому числі за даними інформаційних систем ДФС.
Представник позивача в судовому засіданні зазначив та ним не заперечувалось, що 22 лютого 2017 року позивачем отримано від Головне управління ДФС в Запорізькій області року копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення перевірки.
Також в матеріалах адміністративної справи наявні докази, які судом оглянуті, а саме лист від ДФС України про затвердження плану графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на І квартал 2017 року, в якому зазначено, що План графік проведення документальних планових перевірок платників податків на І квартал 2017 року, який сформовано згідно наказу Міністерства фінансів України від 02 червня 2015 року №524, затвердженого Головою ДФС України ОСОБА_4 30 грудня 2016 року.
Оглянувши План графік проведення планових документальних перевірок платників податків на І квартал 2017 року та витяг з Плану графіку проведення документальних перевірок на І квартал 2017 року, в якому зазначено, що на ТОВ «ЗАПОРОЖПРОЕКТ» (код ЄДРПОУ 33175792) запланована комплексна перевірка, початок проведення другий місяць за період з 01 січня 2014 року по 31 грудня 2016 року, тривалість перевірки 10 днів.
Допущена технічна описка у назві підприємством не може слугувати підставою для скасування спірного наказу тому що у Плану графіку визначено код ЄДРПОУ.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем при виданні оскаржуваного наказу №348 від 16 лютого 2016 року «Про проведення документальної планової виїзної перевірки» ТОВ «ЗАПОРОЖПРОЕКТ» діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений законами України та статті 77 Податкового кодексу України.
Твердження представника позивача щодо відсутності на офіційному веб - порталі ДФС України публікації Плану графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2017 рік, судом не приймаються до уваги, оскільки на момент затвердження Плану графіку проведення документальних перевірок на І квартал 2017 року перехідними положеннями Податкового Кодексу України, не передбачено оприлюднення на офіційному веб сайті центрального органу виконавчої влади, квартального Плану графіку проведення документальних планових перевірок платників податків.
Законом України від 21 грудня 2016 року «Про внесення змін до Податкового Кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» доповнено пункт 77.1 статті 77 Податкового Кодексу України, яким встановлено обовязок оприлюднення Плану графіку документальних перевірок на поточний рік на офіційному веб сайті центрального органу виконавчої влади до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитись такі документальні планові перевірки. Однак вказаний закон набрав чинності 01 січня 2017 року тобто після затвердження Плану графіку документальних перевірок на 2017 рік. Таким чином на момент видання Плану графіку документальних перевірок на 2017 рік у відповідача ще не було обовязку оприлюднювати на офіційному веб сайті центрального органу виконавчої влади такі Плани графіки на 2017 рік.
Стосовно посилань представника позивача про невідповідність спірного наказу вимогам пункту 77.3 статті 77 Податкового кодексу України в частині призначення перевірки повноти нарахування та сплати єдиного внеску суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 77.3. статті 77 Податкового кодексу України забороняється проведення документальної планової перевірки за окремими видами зобов'язань перед бюджетами, крім правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати митних платежів, податків, зборів та єдиного внеску при виплаті (нарахуванні) доходів фізичним особам, податку з доходів фізичних осіб та зобов'язань за бюджетними позиками і кредитами, що гарантовані бюджетними коштами.
Таким чином, наведена підстава скасування спірного наказу ґрунтується на невірному розумінні представником позивача норми Податкового кодексу України, оскільки за конструкцією норми визначено можливість проведення документально планової перевірки з єдиного внеску.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідач діяв у межах та у спосіб визначений законом України.
Згідно з частиною 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Аналізуючи вищевикладене, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини 1 статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 1 статті 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 11 цього Кодексу.
Частина 2 статті 71 КАС України встановлює, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Керуючись статями 2, 4, 7-12, 14, 86, 158-163 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
У задоволені адміністративного позову відмовити.
Постанова набирає законної сили відповідно до частини 1 статті 254 КАС України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами встановленими статтями 185-186 КАС України.
Суддя Д.В. Татаринов