
Справа № 157/549/16-ц
Провадження №2/157/9/17
РІШЕННЯ
Іменем України
11 травня 2017 рокумісто Камінь-Каширський
Камінь-Каширський районний суд Волинської області в складі:
головуючого судді Гордійчука В.М.,
за участю секретаря Фесь Т.І.,
прокурора Антонюка В.В.,
представника Головного управління Держгеокадастру у Волинській області ОСОБА_1,
представника ОСОБА_2, ОСОБА_3 ОСОБА_4,
представника Клітицька сільська рада Камінь-Каширського району Волинської області сільського голови ОСОБА_5,
третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_6,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Камені-Каширському цивільну справу за позовом заступника керівника Маневицької місцевої прокуратури Волинської області ОСОБА_7 в інтересах держави, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державна інспекція сільського господарства у Волинській області до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, ОСОБА_2, ОСОБА_3, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - відділ Держгеокадастру у Камінь-Каширському районі Волинської області, Камінь-Каширська районна державна адміністрація Волинської області, Клітицька сільська рада Камінь-Каширського району Волинської області, третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_6, ОСОБА_8, ОСОБА_9 про визнання незаконними та скасування наказів начальника Головного управління Держземагенства, скасування рішень державного реєстратора реєстраційної служби Камінь-Каширського районного управління юстиції про державну реєстрацію права власності на земельні ділянки, визнання недійсними свідоцтв про право власності на земельні ділянки,
в с т а н о в и в :
31 травня та 02 червня 2016 року прокурор, як позивач звернувся до суду із позовами в яких зазначає, що до прокуратури 17 листопада 2014 року звернулись жителі с. Гута-Камінська Камінь-Каширського району з приводу законності дій Клітицького сільського голови та односельчанина ОСОБА_4, зокрема щодо дотримання ними вимог земельного законодавства при відведенні й використанні останнім земельних ділянок сільськогосподарського призначення загальною площею 4 га поблизу вказаного села на території сільського пасовища на земельних частках (паях) селян. До вказаної заяви додано список 23-х жителів вказаного села з їх підписами.
За вказаним фактом 18 листопада 2014 року СВ Камінь-Каширського РВ УМВС України у Волинській області внесено відомості до ЄРДР за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.
Окрім цього, 08 листопада 2014 року на засіданні сходу селян прийнято рішення про повернення вищезгаданих земельних ділянок громаді.
В ході досудового розслідування на підставі постанови слідчого у провадженні від 05 лютого 2015 року в березні вказаного року державним інспектором Державної інспекції сільського господарства в області ОСОБА_10 проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства в діяльності Клітицької сільської ради Камінь-Каширського району та відділу Держземагенства у Камінь-Каширському районі, за результатами проведення якої виявлено суттєві порушення вимог чинного законодавства.
Так, встановлено, що на підставі розпорядження Камінь-Каширської РДА № 116 від 07.12.1995 Волинським філіалом Інституту землеустрою Української академії аграрних наук в 1996 році розроблено проект роздержавлення Агрофірми «Камінь-Каширський». В подальшому згаданому субєкту господарювання 28.09.1996 видано державний акт на право колективної власності на землю на загальну площу 1864,7 га з картографічними матеріалами відведених земель.
У 2002 році вказаним вище філіалом розроблено також технічну документацію по складанню схем паювання та видачі державних актів на право приватної власності на землю громадянам с. Гута-Камінська Клітицької сільської ради Камінь-Каширського району.
Відповідно до поданих заяв рішенням Клітицької сільської ради № 19/6 від 05.06.2001, № 20/5 від 28.09.2001, № 21/4 від 25.10.2001 громадянам жителям ІНФОРМАЦІЯ_1 надано дозволи на виготовлення технічної документації щодо надання земельних часток (паїв) згідно з сертифікатами та виготовлення державних актів на право приватної власності на землю (пай).
Вищевказаним інститутом землеустрою розроблена схема поділу земель на земельні частки (паї), в тому числі в урочищі Торфове поля 1-8.
В подальшому рішенням Клітицької сільської ради № 22/12 від 19.12.2001 затверджено технічну документацію та надано земельні ділянки жителям с. Гута-Камінська у приватну власність.
Так, в полі під горою в урочищі Торфове отримали у власність земельні ділянки 8 громадян, зокрема: ОСОБА_11, ОСОБА_6, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16 та ОСОБА_17 Усі наведені сільськогосподарські угіддя фактично становлять випас худоби.
Решта земельних ділянок на даний час відносяться до невитребуваних земельних паїв та використовуються жителями згаданого села як громадське пасовище.
Відповідно до статистичної форми 6-зем. дані землі обліковано: рядок № 2 шифр № 17 «Громадяни, яким надані земельні ділянки у власність та користування, в т.ч. рядок № 2.2.1 шифр № 20 «Ділянки для ведення товарного виробництва, в т.ч. на земельних частках (паях)».
На підставі наказів начальника Головного управління Держземагенства у Волинській області від 26.09.2014 розроблено проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність гр. ОСОБА_3 та ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту в ур. Торфове біля гори в розмірі по 2 га. Відповідно до наданих відділом Держземагенства у Камінь-Каширському районі довідок від 01 та 09 вересня 2014, попередньо наданих до ГУ ДЗА в області, про правовий статус, якісні та кількісні характеристики земельних ділянок, на підставі яких і прийняті вищенаведені накази, дані землі відносяться до земель державної власності, а відповідно до експлікації земельних угідь, складених проектантом до земель запасу, не наданих у власність та користування, що не відповідає дійсності.
Вказана документація із землеустрою пройшла погодження, земельним ділянкам присвоєно кадастрові номери та проведено їх державну реєстрацію у відділі Держземагенства у Камінь-Каширському районі, затверджені наказами начальника ГУ ДЗА в області від 28.10.2014, а земельні ділянки надані у власність вищевказаним особам.
ОСОБА_3 та ОСОБА_2 отримали свідоцтва на право власності на нерухоме майно (земельні ділянки) від 06.11.2014 та витяги з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 06.11.2014.
Надавши недостовірну та неправомірну довідку про стан земель, провівши незаконну реєстрацію земельних ділянок, присвоївши їм кадастрові номери, та видавши накази щодо розробки проектів землеустрою та виділення земельних ділянок на території Клітицької сільської ради на землях приватної власності, та невитребуваних земельних частках (паях), посадові особи Держземагенства в районі та області перекрутили дані Державного земельного кадастру та порушили ст.ст. 21-24, ст. 39 Закону України «Про Державний земельний кадастр», ст. 15, ст. 79, п. 9 ст. 79-1, ст.ст. 118, 122, 154, 155, 186, 202, 204 ЗК України.
На підставі постанови слідчого у провадженні від 10.03.2015 Волинським відділенням Львівського НДІСЕ 30.11.2015 проведено судову земельно-технічну та оціночно-земельну експертизи (№ 7444-7446) за матеріалами кримінального провадження № 12014030090000381, згідно яких ринкова вартість земельних ділянок площею 2 га та 2 га, отриманих ОСОБА_3 і ОСОБА_2 для ведення ОСГ в ур. Торфове, становить відповідно 61600 грн. та 61600 грн.
Окрім того, на підставі розпорядження голови Камінь-Каширської райдержадміністрації № 258 від 21.08.2013 Головному управлінню Держземагенства в області надано дозвіл на проведення інвентаризації земель с/г призначення державної власності орієнтовною площею 4 549,2 га в межах Камінь-Каширського району.
У 2013 році ТзОВ «Центр кадастру» розроблено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель с/г призначення, які перебувають у державній власності за межами населених пунктів на території Клітицької сільської ради Камінь-Каширського району загальною площею 211,8942 га.
Розпорядженням голови Камінь-Каширської райдержадміністрації № 410 від 25.12.2013 затверджено технічні документації із землеустрою щодо інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 4549,2 га на території сільських рад Камінь-Каширського району, в т.ч. Клітицької - 211,8942 га.
Вищезгаданий земельний масив в урочищі Торфове під горою поблизу с. Гута-Камінська, що у 2001 році розпайовано та надано у власність вісьмом вищевказаним жителям даного села, а у 2014 році надано у власність відповідачам ОСОБА_3 і ОСОБА_2, непроінвентаризовано. Вказане свідчить про те, що спірні земельні ділянки з кадастровими номерами 0721484800:03:000:0381 і 0721484800:03:000:0380 та площею по 2 га до надання у власність ОСОБА_3, ОСОБА_2 не могли відноситись до земель державної власності чи до земель запасу, не наданих у власність та користування.
В подальшому дане кримінальне провадження слідчим закрите на підставі п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК України.
Враховуючи наведене, при видачі відділом Держземагенства у Камінь-Каширському районі Волинської області довідок б/н від 01 та 09 вересня 2014 року про правовий статус, кількісні та якісні характеристики земельних ділянок та висновків №№ 2631, 2632 від 13.10.2014 про погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, проведенні державної реєстрації земельних ділянки з кадастровими номерами 0721484800:03:000:0381, 0721484800:03:000:0380 прийнятті начальником Головного управління Держземагенства у Волинській області наказів № 3-670/15-14-СГ, № 3-699/15-14-СГ від 26.09.2014 «Про надання дозволу на розробку документації із землеустрою» та № 3-898/15-14-СГ, №3-899/15-14-СГ від 28.10.2014 «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність», а також при проведенні державної реєстрації речового права на нерухоме майно та видачі правовстановлюючих документів на землю порушено норми земельного законодавства, у звязку з чим такі правочини повинні бути визнані незаконними й скасовані, а видані на їх підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно та витяги з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно - недійсними.
Прокурор, який звернувся до суду з метою представництва інтересів громадянина або держави в суді, обґрунтував наявність підстав для здійснення такого представництва, передбачених частинами другою або третьою статті 25 Закону України «Про прокуратуру». Невиконання прокурором вимог щодо надання суду обґрунтування наявності підстав для здійснення представництва інтересів громадянина або держави в суді має наслідком застосування положень, передбачених статтею 121 цього Кодексу.
Однією з форм представництва інтересів держави є, зокрема, звернення до суду з позовом.
Територіальна громада с. Гута-Камінська та власники земельних часток (паїв) заходів судового захисту щодо предмета цього позову не здійснювали, з метою вжиття відповідних заходів реагування в інтересах громади села щодо повернення їй громадського пасовища звернулись до прокуратури.
Як наслідок, громада вказаного села на даний час частково позбавлена протягом уже півторарічного періоду місця випасу власної худоби та можливості використання громадського пасовища, незначну частину якого задля загального користування й за добровільної згоди вищезазначених власників земельних часток (паїв) використовує громада.
За таких обставин у прокуратури району є визначені ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» підстави для представництва інтересів держави та територіальної громади с. Гута-Камінська Камінь-Каширського району в суді.
Предявляючи позови в інтересах держави та вищенаведеної громади прокурор має на меті захистити їх інтереси щодо гарантування недопустимості протиправних зазіхань та отримання прав на землю усіх форм власності, завдання шкоди інтересам суспільства (його складових частин), а також забезпечення права на землю громадян, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.
У звязку з наведеним, просив підтвердити наявність підстав для представництва прокурором інтересів держави в суді та відкрити провадження у справі.
На підставі всіх доводів просить визнати незаконними та скасувати накази начальника Головного управління Держземагенства у Волинській області № З-670/15-14-СГ від 26.09.2014 «Про надання дозволу на розробку документації із землеустрою» та № 3-898/15-14-СГ від 28.10.2014 «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність», № 3-669/15-14-СГ від 26.09.2014 «Про надання дозволу на розробку документації із землеустрою» та № 3-899/15-14-СГ від 28.10.2014 «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність».
Скасувати рішення державного реєстратора реєстраційної служби Камінь-Каширського районного управління юстиції Волинської області про державну реєстрацію прав та їх обтяження від 06.11.2014 (індексні номери 17006758, 16996584) щодо державної реєстрації права власності на земельні ділянки з кадастровими номерами 0721484800:03:000:0381, 0721484800:03:000:0380, скасувати відповідні розділи у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про право власності та записи про право власності № № 7591842, 7587007 від 06.11.2014.
Визнати недійсними видані реєстраційною службою Камінь-Каширського районного управління юстиції Волинської області гр. ОСОБА_3, ОСОБА_2 свідоцтва про право власності на нерухоме майно (земельні ділянки з кадастровими номерами 0721484800:03:000:0381, 0721484800:03:000:0380 площею по 2 га та вартістю по 61 600 грн., індексні номери 29105928, 29086577 від 06.11.2014 та витяги з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно індексні номери 29107016, 29087281 від 06.11.2014.
Стягнути з відповідачів в дохід прокуратури Волинської області (код ЄДРПОУ 02909915) 8268 грн. судового збору, зарахувавши його на р/р 35216072004945 ДКС України, МФО 820172.
Камінь-Каширською районною державною адміністрацією та Клітицькою сільською радою Камінь-Каширського району подано до суду заперечення на вказані позовні заяви, де вони зазначають, що з доводами, викладеними у позовах, Головне управління Держгеокадастру у Волинській області (далі - Головне управління) не погоджується з наступних мотивів.
Відповідно до наказу Головного управління від 28.10.2014 року № 3-898/15-14-СГ громадянці ОСОБА_3 надана у власність земельна ділянка площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами населених пунктів Клітицької сільської ради Камінь- Каширського району. Дана земельна ділянка, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), зареєстрована в Державному земельному кадастрі з кадастровим номером 0721484800:03:000:0381.
Земельні ділянки, що були передані у власність ОСОБА_3 належать до земель запасу.
По Клітицькій сільській раді не розроблявся проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв), що дає підстави стверджувати, що розпаювання земель проводилося з порушенням земельного законодавства.
Дані про якісну та кількісну характеристику земель визначаються Державним земельним кадастром. Оскільки зазначені земельні ділянки не внесені до Державного земельного кадастру, визначити точне їх місце розташування неможливо. В свою чергу, підставою для внесення відомостей до Державного земельного кадастру в даному випадку є технічна документація по відновленню меж.
Разом з тим, у статистичній формі 6-зем відсутня інформація про власників земельних часток (паїв).
Державні акти на право приватної власності на землю громадянам ОСОБА_11, ОСОБА_6, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17 видані в 2003 році, межі земельних ділянок не винесені в натурі (на місцевості), оскільки технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) не виготовлялась.
В акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства Державної інспекції сільського господарства у Волинській області земельні ділянки вказані не конкретно (без чітко вказаного місця розташування). Обстежувалися земельні ділянки, як пише інспектор, «в полі під горою». Вказане поняття є досить загальним та незрозумілим, зокрема, де саме і в якому полі обстежувалася зазначена ділянка.
Разом з тим, в технічній документації по складанню схем паювання та видачі державних актів на право приватної власності на землю громадянам с. Гута-Камінська конфігурація земельних ділянок в урочищі «Торфове» не відповідає конфігурації земельної ділянки громадянки ОСОБА_3
Відповідно до акту погодження меж із суміжними землекористувачами (землевласниками), суміжним землекористувачем громадянина ОСОБА_2 є Клітицька сільська рада. Згідно з актом прийому-передачі межових знаків на зберігання (погодженим сільським головою Клітицької сільської ради ОСОБА_18С.) власниками суміжних земельних ділянок претензій до існуючих меж не заявлено.
Таким чином твердження позивача, що земельна ділянка, надана громадянці ОСОБА_3, накладається на земельні ділянки громадян ОСОБА_11, ОСОБА_6, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17 є безпідставним, оскільки докази, що підтверджували б дане твердження, відсутні.
Враховуючи наведене, просить у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Ухвалою суду від 09 листопада 2016 року вищевказані позовні заяви обєднані в одне провадження.
В судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав повністю з підстав, зазначених в позовній заяві, просить позов задовольнити.
Представник Головного управління Держгеокадастру у Волинській області ОСОБА_1 позов не визнав та пояснив, що земельні ділянки відповідачам були надані на землях запасу, а не на землях пайового фонду, а тому позовні вимоги прокурора є безпідставними.
Представник відповідачів ОСОБА_4 позови не визнав та пояснив, що батьки відповідачі по справі, дійсно отримали земельні ділянки розмірами по 2 га для ведення ОСГ, де він з ними посадили малину. Про те, що дані земельні ділянки знаходяться на землях пайового фонду, вони не знали, оскільки в обласному управлінні Держкомзему запевнили, що ці земельні ділянки знаходяться на землях запасу. Він намагався домовитися із власниками земельних паїв про врегулювання земельного спору без судового рішення, однак вони відмовилися.
Представник Клітицької сільської ради Камінь-Каширського району Волинської області сільський голова ОСОБА_5 позов прокурора підтримав та пояснив, що згідно технічної документації із землеустрою земельні ділянки надані в приватну власність відповідачам знаходяться на землях пайового фонду.
Третя особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_6 підтримав позов прокурора і пояснив, що надані земельні ділянки відповідачам дійсно накладаються на земельні ділянки пайовиків, в тому числі частково накладаються на його земельну ділянку.
Заслухавши пояснення представника Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, представника відповідачів ОСОБА_2, ОСОБА_3 ОСОБА_4, представника Клітицька сільська рада Камінь-Каширського району, третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_6, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до повного задоволення.
Згідно ст. 12 ЗК України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить:
а) розпорядження землями територіальних громад;
б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу;
в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу;
г) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу;
ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст;
д) організація землеустрою;
е) координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів;
є) здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства;
ж) обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства;
з) підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу;
и) встановлення та зміна меж районів у містах з районним поділом;
і) інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок;
ї) внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст;
й) вирішення земельних спорів;
к) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Відповідно до ст. 152 ЗК України, держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю.
Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом:
а) визнання прав;
б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав;
в) визнання угоди недійсною;
г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування;
ґ) відшкодування заподіяних збитків;
д) застосування інших, передбачених законом, способів.
Згідно ст. 81 ч. 1 п. б ЗК України, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
В силу ст. 121 ч. 1 п. б ЗК України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства (далі ОСГ) - не більше 2,0 гектара.
Як убачається із матеріалів справи ОСОБА_3 та ОСОБА_2, отримавши у власність земельні ділянки по 2 га для ведення ОСГ, використали своє право на безоплатну передачу земельних ділянок з цією метою.
Підставами подання позовів послужило звернення жителів с. Гута-Камінська Камінь-Каширського району у звязку з чим був проведений сільський схід селян вказаного населеного пункту, на якому вирішили звернутися до Волинського агентства земельних ресурсів з вимогою повернути урочище «Гора» та земельні ділянки надані ОСОБА_3 та ОСОБА_2 в користування сільської громади, що вбачається із протоколу №1 від 08 листопада 2014 року (а.с. 9 том 1, 2).
Прокурором ставиться питання про визнання незаконними та скасування правовстановлюючих документів на вказані земельні ділянки відповідачів ОСОБА_3 та ОСОБА_2, зокрема - наказів начальника Головного управління Держземагенства, скасування рішень державного реєстратора реєстраційної служби Камінь-Каширського районного управління юстиції про державну реєстрацію права власності на земельні ділянки, а також визнання недійсними свідоцтв про право власності на земельні ділянки, оскільки при наданні цих земельних ділянок були допущені порушення земельного законодавства, зокрема, вони були надані на пайових землях громадян жителів с. Гута-Камінська Камінь-Каширського району, які витребувані і не витребувані ними.
В силу ст. 158 ч. 5 ЗК України, у разі незгоди власників землі або землекористувачів з рішенням органів місцевого самоврядування, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, спір вирішується судом.
При перевірці законності надання земельних ділянок відповідачам в судовому засіданні встановлено, що дійсно надані ОСОБА_3 та ОСОБА_2 спірні земельні ділянки знаходяться на землях пайового фонду на паях громадян с. Гута-Камінська Камінь-Каширського району, частина з яких не витребувана.
Заперечення відповідачів Головного управління Держгеокадастру у Волинській області та представника відповідачів ОСОБА_4 спростовані в судовому засіданні.
Зокрема, свідок ОСОБА_10 показав суду, що після звернення громадян с. Гута-Камінська він, як інспектор Державної інспекції сільського господарства, проводив перевірку і встановив, що дійсно обласним управлінням Держкомзему земельні ділянки відповідачам надані на землях пайового фонду. У підтвердження цього він вказав які площі відносилися до земель пайового фонду та земель запасу. В той час тим же управлінням землі запасу по с. Гута Камінська повністю були видані в оренду Київській фірмі «Гріненерго».
В судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_1 подав проект використання та охорони земель Клітицької сільської ради, де спірні земельні ділянки ОСОБА_3 та ОСОБА_2 знаходяться на землях запасу.
В заперечення цьому таку ж карту за тими ж підписами із зазначенням тих же дат подав для огляду суду представник Клітицької сільської ради, де ці землі значаться як землі пайового фонду.
Допитаний як свідок ОСОБА_18, який на час складання вищевказаних проектів працював Клітицьким сільським головою і затверджував дані документи, показав суду, що дійсно печаткою сільської ради завірені дані карти, а чому в них розбіжності пояснити не може, оскільки не знав розташування цільового призначення земель. Щодо підписів, то пояснив, що невпевнений, що вони виконані ним чи секретарем сільської ради.
На думку суду, з метою приховання бездіяльності чи зловживання посадовими особами землевпорядних органів, суду було подано недостовірний доказ, зокрема проект використання та охорони земель Клітицької сільської ради, де невірно вказано цільове призначення земельних ділянок, оскільки в ході розгляду справи встановлено, що земельні ділянки ОСОБА_3 та ОСОБА_2 були надані безкоштовно в приватну власність на земельних паях, чим порушено законні права та інтереси як відповідачів так і інших громадян.
Таким чином, покликання представників відповідача на те, що ці землі вільні і не витребувані паї не ґрунтується на законі.
Згідно ст. 155 ч. 1 ЗК України, у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.
Заперечення представника відповідачів ОСОБА_4 про те, що при складанні технічної документації на земельні ділянки батьків, які передані їм у власність, було узгоджено всі питання і встановлено, що це землі запасу, також спростовані в судовому засіданні.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_6 та свідок ОСОБА_19 показали суду, що розпаювання проводилося у 1995 році, а земельні ділянки відповідачам надані пізніше у 2014 році. На землях, наданих відповідачам, знаходилися і на даний час знаходяться паї жителів с. Гута-Камінська.
Те, що спірні земельні ділянки частково знаходяться на не витребуваних землях не давало право для надання цих ділянок у власність ОСОБА_3 та ОСОБА_2
Крім того, проект використання та охорони земель Клітицької сільської ради був складений і затверджений у 2013 році, а оформлення документів на земельні ділянки на ОСОБА_3 та ОСОБА_2 було у 2014 році, що свідчить про порушення земельного законодавства.
Жителям с. Гута-Камінська видані державні акти на право приватної власності на землю, на якій надані земельні ділянки відповідачам ОСОБА_3 та ОСОБА_2
Проведеною перевіркою встановлено, що вказані земельні ділянки надані з порушенням норм земельного законодавства, що вбачається із акта перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 10 березня 2015 року № 000481 та листа Державної інспекції сільського господарства у Волинській області від 27 березня 2015 року №01-12/501.
Аналізуючи вищевикладене, суд вважає, що земельні ділянки надані ОСОБА_3 та ОСОБА_2 з порушенням вимог чинного законодавства, а тому правовстановлюючі документи на ці ділянки є незаконними і такими, що підлягають скасуванню.
Задовольняючи позов, суд, у відповідності до вимог ст. 88 ч. 1 ЦПК України, стягує із відповідачів в дохід прокуратури Волинської області понесені нею і документально підтверджені судові витрати у виді сплаченого судового збору в розмірі 8268 грн., а саме із Головного управління Держгеокадастру у Волинській області 4134 грн., із ОСОБА_3 та ОСОБА_2 по 2067 грн.
Керуючись ст. 14 Конституції України, ст. ст. 10, 11, 88, 212, 214-215, 218 ЦПК України, ст. ст. 16, 21, 203 ч.1, 215 ч. 1, 215 ч. 3, 373 ЦК України, ст. ст. 152, 155 ЗК України, ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», суд, -
в и р і ш и в :
Позов задовольнити повністю.
Визнати незаконними та скасувати накази начальника Головного управління Держземагенства у Волинській області № 3-670/15-14-СГ від 29 вересня 2014 року «Про надання дозволу на розробку документації із землеустрою», № 3-898/15-14-СГ від 28 жовтня 2014 року «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність» ОСОБА_3, та № 3-699/15-14-СГ від 26 вересня 2014 року «Про надання дозволу на розробку документації із землеустрою, № 3-899/15-14-СГ від 28 жовтня 2014 року «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність» ОСОБА_2;
скасувати рішення державного реєстратора реєстраційної служби Камінь-Каширського районного управління юстиції Волинської області про державну реєстрацію прав та їх обтяження від 06 листопада 2014 року (індексний номер 17006758) щодо державної реєстрації права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 0721484800:03:000:0381, скасувати відповідний розділ у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про право власності та запис про право власності № 7591842 від 06 листопада 2014 року ОСОБА_3;
скасувати рішення державного реєстратора реєстраційної служби Камінь-Каширського районного управління юстиції Волинської області про державну реєстрацію прав та їх обтяження від 06 листопада 2014 року (індексний номер 16996584) щодо державної реєстрації права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 0721484800:03:000:0380, скасувати відповідний розділ у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про право власності та запис про право власності № 7587007 від 06 листопада 2014 року ОСОБА_2;
визнати недійсними видані реєстраційною службою Камінь-Каширського районного управління юстиції Волинської області:
свідоцтва про право власності на нерухоме майно (земельну ділянку з кадастровим номером 0721484800:03:000:0381 площею 2 га та вартістю 61600 гривень) індексний номер 29105928 від 06 листопада 2014 року ОСОБА_3 та (земельну ділянку з кадастровим номером 0721484800:03:000:0380 площею 2 га та вартістю 61600 гривень) індексний номер 29086577 від 06 листопада 2014 року;
витяги з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно індексний номер 29107016 від 06 листопада 2014 року на імя ОСОБА_3, та індексний номер 29087281 від 06 листопада 2014 року на імя ОСОБА_2.
Стягнути в дохід прокуратури Волинської області із Головного управління Держгеокадастру у Волинській області 4134 (чотири тисячі сто тридцять чотири) гривні, із ОСОБА_3 та із ОСОБА_2 по 2067 (дві тисячі шістдесят сім) гривень сплаченого судового збору.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Волинської області через Камінь-Каширський районний суд шляхом подачі апеляційних скарг в 10-ти денний строк з дня його проголошення.
Особи, які не брали участь у справі і не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Головуючий: ОСОБА_20