
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
16 травня 2017 року м. Київ № 826/6030/17
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Огурцов О.П., ознайомившись з позовною заявою
за позовом ОСОБА_1 до третя особа 1) Міністерства економічного розвитку і торгівлі України 2) Міністерства енергетики та вугільної промисловості України 3) Міністерства фінансів України Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Міністерства фінансів України, третя особа: Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" про:
1-3) визнання протиправними дій Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Міністерства фінансів України щодо погодження фінансових планів Публічного акціонерного товариства Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» за 2014-2016 рр, відповідно до яких НАК «Нафтогаз України» отримала з Державного бюджету України загальне фінансування, сума якого перевищує закупівельну вартість газу реалізованого для підприємств, що виробляють тепло для населення та для побутових потреб населення, яка не покривається доходами від реалізації цього газу зазначеним споживачам за встановленими цінами;
4) визнання незаконним отримання у 2014-2016рр. Публічним акціонерним товариством Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» коштів, що надійшли до Компанії з державного бюджету, загальна сума яких перевищує закупівельну вартість газу реалізованого для підприємств, що виробляють тепло для населення та для побутових потреб населення, яка не покривається доходами від реалізації цього газу зазначеним споживачам за встановленими цінами;
5-7) зобов'язання Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, Міністерство фінансів України підготувати та підписати з Публічним акціонерним товариством Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України акти звірки, у яких була б зазначена сума необхідної компенсації різниці в цінах на газ та фактично отримане фінансування з державного бюджету за 2014-2016рр.;
8-10) зобов'язання Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, Міністерство фінансів України при погодженні фінансових планів Публічного акціонерного товариства Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» на наступні роки передбачити повернення до державного бюджету 102,014 млрд.грн.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України, у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
В частині 4 статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що адміністративний позов може містити вимоги про: 1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; 2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; 5) виконання зупиненої чи невчиненої дії; 6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
Позивач в позовній заяві просить суд визнати незаконним отримання у 2014-2016рр. Публічним акціонерним товариством Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» коштів..., що не передбачено Кодексом адміністративного судочинства України та не відноситься до юрисдикції Окружного адміністративного суду міста Києва.
Отже, позивачем не дотримані вимоги пункту 4 частини першої статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відтак, позивачу необхідно привести позовну заяву, а саме: вимогу про визнання незаконним отримання у 2014-2016рр. Публічним акціонерним товариством Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» коштів... у відповідність до вимог Кодексу адміністративного судочинства України шляхом: приведення позовних вимог у відповідність до статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України.
Частиною третьою статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з пунктом 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано: фізичною особою складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" установлено, що в 2017 році прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 1 січня 2017 року становить 1600 гривень.
Згідно із частиною третьою статті 6 Закону України "Про судовий збір", у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Таким чином, у разі подання до адміністративного суду позову, який містить кілька вимог немайнового характеру, то судовий збір належить сплатити за кожну з вимог в розмірі 640,00 грн. (1600,00 грн. х 0,4).
Суд встановив, що позивачем в адміністративному позові заявлено 10 (десять) позовних вимог немайнового характеру, відтак, в даному випадку, судовий збір дорівнює 6400,00 грн.
Позивачем на підтвердження сплати судового збору надано квитанцію від 04.05.2017 №12188 на суму 640,00 грн., що підтверджує сплату судового збору лише за 1 (одну) вимогу немайнового характеру та свідчить про не дотримання вимог частини третьої статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
Крім того, суд звертає увагу, що позивачем в прохальній частині позовної заяви заявлено клопотання про забезпечення адміністративного позову шляхом заборони відповідачам вчиняти дії, але не надано доказу сплати судового збору.
Згідно з пунктом 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору за подання до адміністративного суду заяви про забезпечення доказів або позову становить 0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 480,00 грн. (1600 х 0,3).
Частиною другою статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.
Згідно із частиною першою статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
У частині другій статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку про необхідність запропонувати позивачу подати письмові пояснення щодо строків звернення до адміністративного суду із даним позовом, оскільки позивачем оскаржується період 2014-2016 років, а позов поданий до суду в травні 2017 року.
Відповідно до частини першої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Для виправлення недоліків позовної заяви позивачу слід уточнити та привести позовну вимогу про визнання незаконним отримання у 2014-2016рр. Публічним акціонерним товариством Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» коштів... у відповідність до статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України та надати примірники уточненого адміністративного позову для суду та для вручення відповідачам і третій особі по справі; надати докази на підтвердження сплати судового збору в розмірі, встановленому Законом України "Про судовий збір" або надати докази звільнення від сплати судового збору.
Керуючись статтями 106, 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
1. Залишити позовну заяву ОСОБА_1 без руху.
2. Встановити позивачу 5-денний строк з дня набрання ухвалою законної сили на усунення недоліків позовної заяви.
3. Попередити позивача про те, що у разі, якщо недоліки не буде усунуто у встановлений судом строк, позовну заяву буде повернуто відповідно до пункту першого частини третьої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України.
4. Запропонувати позивачу подати письмові пояснення щодо строків звернення до адміністративного суду із даним позовом.
5. Копію ухвали невідкладно надіслати позивачу.
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом п'яти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя О.П. Огурцов