СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 травня 2017 р. Справа №818/455/17
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Соп'яненко О.В., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до фермерського господарства "ЛАВАНДА-С" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, який, уточнивши вимоги, мотивує тим, що відповідачем невиконаний встановлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів. За 1 робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, відповідач до 16.04.2016 року повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції та нараховану пеню в загальній сумі 11 631,21 грн., проте такого обов'язку не виконав. Просить стягнути вказану суму заборгованості.
Сторони в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Подали заяви про розгляд справи без участі представників. Відповідач визнав уточнені позовні вимоги в частині стягнення 11 631021 грн.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню. Судом встановлено, що управлінням Держпраці у Сумській області була проведена позапланова перевірка додержання ФГ "Лаванда-С" законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за результатом якої складений акт від 22.12.2016 №838. Перевіркою встановлено, що роботодавець не зареєстрований у Фонді соціального захисту інвалідів, хоча у фермерському господарстві працює більше 8 осіб (середньооблікова чисельність працюючих - 9 осіб). Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2015 рік не подавався
За результатом перевірки управлінням Держпраці у Сумській області винесений припис від 22.12.2016 №519, яким зобовязано відповідача вжити заходів для забезпечення виконання вимог ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захиженості інвалідів в Україні" (а.с. 6-13).
Вгідно з ч.ч. 1, 2 ст. 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України (ч. 4 ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні")
Згідно з ч. 2 ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
З матеріалів справи вбачається, що у відповідача за основним місцем роботи у 2015 році працювало більше 9 осіб, фонд оплати праці штатних працівників відповідно до уточнених позовних вимог становить та звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів становить 181 420 грн. (а.с. 29,30,31) Враховуючи положення статей 19, 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" відповідач не забезпечив виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у відповідності до вимог вказаного Закону.
Як вбачається із розрахунку суми заборгованості, сума адімістративно - господарських санкцій становить 10 078,89 грн., пеня за несвоєчасну сплату санкцій становить 1552,32 грн. (а.с. 30).
Враховуючи визнання позову відповідачем та той факт, що на момент розгляду справи сума заборгованості зі сплати адміністративно-господарських санкцій та пені відповідачем не сплачені, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Фермерського господарства "ЛАВАНДА-С" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені – задовольнити.
Стягнути з Фермерського господарства "ЛАВАНДА-С" (вул. Заводська, 4, с. Миколаівка, Роменський район, Сумська область, 42046, ідентифікаційний код 31487974) на користь Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (м. Суми, вул. Горького, 2, код ЄДРПОУ 14004771) адміністративно-господарські санкції та пеню в сумі 11 631,21 грн. (одинадцять тисяч шістсот тридцять одна грн. 21 коп.)
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.В. Соп'яненко