Постанова № 66531245, 11.05.2017, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.05.2017
Номер справи
809/437/17
Номер документу
66531245
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" травня 2017 р. Справа № 809/437/17

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Кафарського В.В.,

за участю секретаря Єлізарової У.Г.,

представника позивача ОСОБА_1.Ю.,

представника позивача ОСОБА_2М,

представника відповідача ОСОБА_3,

представника відповідача ОСОБА_4,

третьої особи на стороні позивача ОСОБА_5,

представника третьої особи на стороні відповідача ОСОБА_6,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за позовом Міжнародної благодійної організації "Екологія-Право-Людина", третя особа на стороні позивача - ОСОБА_5 до Управління екології і природних ресурсів Івано-Франківської ОДА, третя особа на стороні відповідача - ТзОВ "Даноша" про визнання бездіяльності протиправною, визнання протиправним та скасування дозволу №2622883601-9 від 30.01.2014, -

ВСТАНОВИВ:

20.03.2017 Міжнародна благодійна організація "Екологія-Право-Людина" (далі позивач, МБО "Екологія-Право-Людина"), третя особа на стороні позивача - ОСОБА_5, звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління екології і природних ресурсів Івано-Франківської ОДА (далі відповідач), третя особа на стороні відповідача - ТзОВ "Даноша" про визнання бездіяльності протиправною, визнання протиправним та скасування дозволу №2622883601-9 від 30.01.2014.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 06.12.2016 Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людина» звернулась до відповідача із скаргою за № 1036 на підставі і в порядку встановленому Законом України "Про звернення громадян", в якій описала виявлені недостовірні дані у документах, що стали підставою для видачі дозволу на викиди ТзОВ "Даноша" для свинокомплексу в селі ОСОБА_1 №2622883601-9 від 30.01.2014. Позивач на цій підставі просив проаналізувати такі документи та анулювати виданий дозвіл, або ж звернутись до суду про його анулювання. Однак, позивачем отримано від відповідача лист № 03-06/108 К від 06.01.2017, який свідчить, що жодних дій по аналізу документів, що стали підставою для видачі дозволу на викиди №2622883601-9 від 30.01.2014, Управлінням екології і природних ресурсів Івано-Франківської ОДА не здійснювалось. У звязку із цим, позивач вважає, що відповідачем скарга розглянута неналежно, а відтак така бездіяльність відповідача є протиправною, порушує вимоги національного законодавства. Тому позивач і звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

У судовому засіданні представники позивача позовну заяву підтримали повністю та просили позов задовольнити.

Третя особа на стороні позивача ОСОБА_5 позовну заяву підтримала повністю та просила позов задовольнити.

Представники відповідача проти позову заперечили з підстав, викладених у запереченні на позовну заяву. Зазначили, що позивач необґрунтовано вказує на протиправну бездіяльність управління, адже відповідачем вчасно здійснено обєктивний та всебічний розгляд скарги, вчинено належні та активні дії для її вирішення.

Представник третьої особи на стороні відповідача - ТзОВ "Даноша" заперечив проти позову. В судовому засіданні подав письмову заяву про закриття провадження у справі у звязку з тим, що даний адміністративний позов подано неналежним субєктом звернення. Дане клопотання вирішено ухвалою суду від 11.05.2017.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін, третьої особи на стороні позивача та представника третьої особи на стороні відповідача, зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши і оцінивши докази, суд зазначає наступне.

Згідно ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність субєктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження (ч. 2 ст. 2 КАСУ).

Крім того, відповідно до ст. 6 КАСУ, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Суд також зазначає, що згідно ст. 50 Конституції України, кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.

Відповідно до ч. 3 ст. 9 Конвенції про доступ до інформації, участь громадськості в процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя, з питань, що стосуються довкілля, ратифікованої Законом України від 06.07.1999 р. № 832- XIV передбачається право громадськості, в тому числі громадських організацій, на звернення до суду для оскарження дій чи бездіяльності державних органів, які порушують вимоги законодавства. Так, держава забезпечує представникам громадськості, коли вони відповідають передбаченим законодавством критеріям, якщо такі є, доступ до адміністративних або судових процедур для оскарження дій або бездіяльності приватних осіб і державних органів, які порушують положення національного законодавства, що стосується навколишнього середовища.

Системний аналіз наведених норм КАСУ та Конвенції свідчить, що судовий захист прав, свобод або інтересів шляхом повного чи часткового задоволення адміністративного позову, можливий виключно відносно тієї особи, права, свободи або інтереси якої порушено з боку конкретного суб'єкта владних повноважень та за умови порушення її прав.

Судом встановлено, що позивач стверджує про свій законний інтерес щодо оскарження дозволу Управління екології і природних ресурсів Івано-Франківської ОДА на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами № 2622883601-9 від 30.01.2014, посилаючись на підставі норм статуту МБО "Екологія-Право-Людина" (а.с. 102-107).

Так, згідно п. 2.1. статуту Міжнародної благодійної організації "Екологія-Право-Людина", метою створення і діяльності організації є здійснення благодійної діяльності, яка полягає у наданні допомоги фізичним і юридичним особам у захисті їхніх екологічних прав, захисті довкілля в інтересах суспільства, сприянні розвитку природоохоронної справи та розвитку еколого-правової освіти,науки та культури.

Основними напрямами благодійної діяльності Організації є:

- подання допомоги особам в реалізації їхніх прав та законних інтересів (п. 2.2.3 статуту);

- надання правової допомоги (юридичних консультацій а ін.) (п. 2.3.1);

- представництво інтересів Організації а її членів, а також інтересів інших осіб в судах України у справах, повязаних із порушенням екологічних чи інших прав людини і громадянина або повязаних із порушенням екологічного законодавства (п. 2.3.2).

- самостійно вирішувати питання про подання благодійної допомоги її набувачам (п. 2.4.1).

Таким чином, Міжнародна благодійна організація "Екологія-Право-Людина" є належним субєктом звернення до адміністративного суду з метою захисту прав фізичних осіб чи юридичних осіб (мешканців с. Лука Калуського району Івано-Франківської області).

В судовому засіданні судом встановлено, що дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами за № 2622883601-9 для свинокомплексу ТзОВ "Даноша" в селі ОСОБА_1 видано Департаментом екології та природних ресурсів Івано-Франківської ОДА, який перебуває в стані припинення. Повноваження, які на момент видачі дозволу здійснював Департамент екології та природних ресурсів Івано-Франківської ОДА, на сьогодні здійснює відповідач в даній адміністративній справі. З цього приводу суд звертає увагу, що відповідно до пункту 9 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 року № 2 при визначенні процесуального правонаступництва судам слід виходити з того, хто є правонаступником у спірних правовідносинах, та враховувати, що якщо під час розгляду адміністративної справи буде встановлено, що орган державної влади, орган місцевого самоврядування, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржуються, припинили свою діяльність, то в такому випадку суду необхідно залучити до участі у справі їх правонаступників. У випадку ж відсутності правонаступників суду необхідно залучити до участі у справі орган, до компетенції якого належить вирішення питання про усунення порушень прав, свобод чи інтересів позивача.

06.12.2016 Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людина» звернулась до Управління екології і природних ресурсів Івано-Франківської ОДА із скаргою за № 1036 на підставі і в порядку встановленому Законом України "Про звернення громадян". У скарзі позивач просив, зокрема:

- проаналізувати документи у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для свинокомплексу ТзОВ "Даноша" в селі ОСОБА_1, звіт по інвентаризації викидів, а також дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря № 2622883601-9.

- анулювати виданий дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для свинокомплексу ТзОВ "Даноша" № 2622883601-9 в селі ОСОБА_1 або звернутися до суду для анулювання такого дозволу.

Також просив надати відповідь за результатами розгляду скарги в передбачений законом термін у паперовій чи електронній формі на адресу електронної скриньки офісу ЕПЛ (а.с. 76-77).

Позивачем отримано відповідь від Управління екології і природних ресурсів Івано-Франківської ОДА за №03-06/108К від 06.18.2017, яка міститься в матеріалах справи (а.с. 78-79).

Позивач вважає, що надана відповідь є неналежною і не відповідає вимогам Закону України «Про звернення громадян».

Відповідно до статті 50 Конституції України, кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.

Згідно із ч. 1 ст. 50 Закону України "Про охорону навколишнього природного серидовища": екологічна безпека є такий стан навколишнього природного середовища, при якому забезпечується попередження погіршення екологічної обстановки та виникнення небезпеки для здоров'я людей. У ст. 51 вищевказаного Закону зазначається, що при проектуванні, розміщенні, будівництві, введенні в дію нових і реконструкції діючих підприємств, споруд та інших об'єктів, удосконаленні існуючих і впровадженні нових технологічних процесів та устаткування, а також в процесі експлуатації цих об'єктів забезпечується екологічна безпека людей, раціональне використання природних ресурсів, додержання нормативів шкідливих впливів на навколишнє природне середовище. При цьому повинні передбачатися вловлювання, утилізація, знешкодження шкідливих речовин і відходів або повна їх ліквідація, виконання інших вимог щодо охорони навколишнього природного середовища і здоров'я людей.

Підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.

Згідно Положення "Про Управління екології та природних ресурсів", затверджене розпорядженням облдержадміністрації від 06.06.2016, Управління у межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики в галузі охорони навколишнього природного свища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами (крім небезпечних відходів), забезпечення екологічної та у межах своєї компетенції радіаційної безпеки і;а території області.

Згідно з положеннями статті 40 Конституції України, усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Відповідно до положень ст. 3 Закону України "Про звернення громадян", скарга звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб.

До рішень, дій (бездіяльності), які можуть бути оскаржені, належать такі у сфері управлінської діяльності, внаслідок яких:

- порушено права і законні інтереси чи свободи громадянина (групи громадян);

- створено перешкоди для здійснення громадянином його прав і законних інтересів чи свобод;

- незаконно покладено на громадянина які-небудь обов'язки або його незаконно притягнуто до відповідальності (ст. 4 Закону України «Про звернення громадян»).

Згідно статті 19 Закону України "Про звернення громадян", органи державної влади в межах своїх повноважень зобов'язані об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги, скасовувати або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення.

Вимога щодо належного розгляду скарги визначена і в Положенні "Про Управління екології та природних ресурсів", пункт 4.2. якого встановлює, що Управління екології та природних ресурсів Івано-Франківської ОДА розглядає в установленому законодавством порядку звернення громадян.

Згідно ст. 20 Закону України "Про звернення громадян", звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.

З цього приводу суд зазначає, що відповідь Управління екології і природних ресурсів Івано-Франківської ОДА надало через місяць, але фактично не було надано відповідь на поставлені у скарзі питання. Зокрема, відповідач в даній відповіді не повідомив заявника про те, що ним було надіслано листа до ТзОВ "Моноліт-Еко" про надання обґрунтування проведених розрахунків та не повідомлено про результати перевірки, здійсненої ТзОВ "Моноліт-Еко". Так, в одержаній відповіді на скаргу від 06 січня 2017 року Управління екології та природних ресурсів запропонувало надати інформацію про підприємство, установу, організацію або особу, що проводила аналіз даних наведених в документах, в яких обґрунтовуються обсяги викидів, повідомити чи залучалися при проведеному аналізі представники організацій розробника та власника дозволу, а також повідомило позивача про порядок отримання дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, та про те, що ним направлено запит в Державну екологічну інспекцію в Івано-Франківській області про надання інформації щодо проведення перевірок ТзОВ "Даноша" за 2015-2016 рр.

Жодних дій по аналізу документів, що стали підставою для видачі дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами № 2622883601-9 Управлінням не здійснювалось і не надано повної та вичерпної відповіді щодо запитуваних питань у скарзі.

Судом також встановлено, що TOB "Моноліт-Еко" у листі від 20.12.2016 № 16/12/20-3 вказало на помилку в обґрунтовуючих документах стосовно обсягів викидів аміаку, тобто факт недостовірності інформації було підтверджено, проте Відповідач не відреагував належним чином на це та не повідомив про підтвердження розрахунків Позивача (а.с. 150).

Отже, управління екології та природних ресурсів Івано-Франківської ОДА не відреагувало належним чином на виявлені позивачем недостовірні відомості в документах, на підставі яких видавався дозвіл на викиди для свиноферми ТзОВ "Даноша" в селі ОСОБА_1, повно, всебічно та об'єктивно не перевірило відомості, зазначені у скарзі, не вчинило жодних дій по аналізу вищезазначених документів.

Таким чином, така відповідь відповідача на скаргу МБО "Екологія-Право-Людина" не відповідає вимогам Закону України "Про звернення громадян" щодо належної відповіді на скаргу, оскільки у ній не міститься інформації про результати перевірки скарги та рішення, яке прийняте за результатами такої перевірки. Також, законодавством не покладається обов'язок на скаржників в процесі розгляду скарги надавати інформацію про джерела інформації, зазначеної в скарзі, достатньою умовою є її обґрунтованість, яку Управління повинно було перевірити.

Беручи до уваги вищезазначене, суд дійшов висновку про підставність задоволення вимоги позивача про визнання бездіяльності Управління екології та природних ресурсів Івано-Франківської ОДА щодо неналежного розгляду скарги Міжнародної благодійної організації "Екологія-Право-Людина" №1036 від 06.12.2016 протиправною.

Щодо вимоги позивача про визнання протиправним та скасування дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами №2622883601-9 від 30.01.2014, суд зазначає наступне.

Пункт 7 статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" встановлює порядок анулювання чи скасування документа дозвільного характеру. Так, дозвільний орган за своїм рішенням анулює документ дозвільного характеру у випадках:

- звернення субєкта господарювання із заявою про анулювання документа дозвільного характеру;

- припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання, поділу, перетворення та ліквідації, якщо інше не встановлено законом;

- припинення підприємницької діяльності фізичної особи підприємця.

Також передбачено, що дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав:

1) встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації;

2) здійснення субєктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.

Анулювання документа дозвільного характеру з підстав, не передбачених законом, забороняється.

Згідно пункту 10 Порядку проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців, які отримали такі дозволи, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 №302, дозвіл анулюється органом, який його видав, у разі встановлення факту подання у заяві та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації.

Керуючись положенням "Про Управління екології та природних ресурсів", до повноважень Управління входить видача дозволів, а також прийняття рішень щодо зупинення їх дії або анулювання дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. Скасувати такі дозволи Управління може за наслідками проведення перевірки.

Як видно зі змісту листа Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області за № 06-09/76 від 10.01.2017, Держекоінспекцією області за період 2015-2016 рр. не проводилось перевірок дотримання вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони атмосферного повітря свинокомплексу ТзОВ "Даноша", розташованого у селі Лука Калуського району, інструментальні заміри викидів забруднюючих речовин від стаціонарних джерел не проводилися (а.с. 152).

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що вчинення дій по скасуванню дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами відноситься до дискреційних повноважень дозвільного органу, що його видав.

Таким чином, в задоволенні позовної вимоги про визнання протиправним та скасування дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами №2622883601-9 від 30.01.2014 слід відмовити.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати бездіяльність Управління екології та природних ресурсів Івано-Франківської ОДА протиправною щодо неналежного розгляду скарги Міжнародної благодійної організації "Екологія-Право-Людина" №1036 від 06.12.2016.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь Міжнародної благодійної організації "Екологія-Право-Людина" (79000, а/с 316, м. Львів, код ЄДРПОУ 20848991) за рахунок бюджетних асигнувань Управління екології та природних ресурсів Івано-Франківської ОДА (76014, м. Івано-Франківськ, вул. Сахарова, 23, код ЄДРПОУ 40008068) сплачений судовий збір в розмірі 1 600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Кафарський В.В.

Постанова складена в повному обсязі 16.05.2017.