
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 грудня 2016 р. Справа № 804/5750/16
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Сидоренка Д.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ресурс Придніпров'я» до Дніпропетровської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
Обставини справи: до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Ресурс Придніпров'я» до Дніпропетровської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про:
-визнання протиправними та неправомірними дій Дніпропетровської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області щодо не включення у формулу, визначену пунктом 232.2 статті 232 Податкового кодексу України, обсягів залишку пального в кількості 9061 кг, (16474,56 л приведених до t 15° С) літрів, приведених до t 15 С, згідно з кодом УКТ ЗЕД НОМЕР_1, зазначені в Акті інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01.03.2016р., поданому ТОВ «Ресурс Придніпровя» 18.03.2016 р.;
-зобов'язати Дніпропетровську обєднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Дніпропетровській області включити у формулу, визначену пунктом 232.2 статті 232 Податкового кодексу України, обсяги залишку пального в розмірі 9061 кг, (16474,56 л приведених до t 15° С), згідно з кодом УКТ ЗЕД пального НОМЕР_1, зазначені в Акті інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01.03.2016 р., поданому ТОВ «Ресурс Придніпровя» Дніпропетровській обєднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області 18.03.2016 р., як це передбачено п. 9 підрозділу 5 розділу XX Перехідні положення" ПК України.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що при проведенні перевірки даних акту інвентаризації обсягів залишку пального, поданого відповідно до п.9 підрозділу 5 розділу ХХ Податкового кодексу України щодо відповідності обсягів пального, зазначених в акті інвентаризації, фактичним даним та даних бухгалтерського обліку, відповідач дійшов хибного висновку про не підтвердження відображення інвентаризаційних залишків пального станом на 01.03.2016р., оскільки ТОВ «Ресурс Придніпровя» при складанні акту інвентаризації обсягів залишку пального дотримувалось норм чинного законодавства з регулювання питання оформлення акту інвентаризації обсягів залишку пального, а саме п.9 підрозділу 5 розділу ХХ Податкового кодексу України, на підтвердження обсягів залишку пального було надано усі необхідні документи на обсяги палива, ввезеного на митну територію України, та засвідченого належно оформленими митними деклараціями.
Позивачем до суду надано клопотання про розгляд справи за відсутності його представника.
Відповідач письмових заперечень на адміністративний позов не надав, в судове засідання явку свого представника не забезпечив.
Враховуючи відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених статтею 128 КАС України, розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження відповідно до положень ч.6 зазначеної норми.
Розглянувши подані документи і матеріали, зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Ресурс Придніпров'я» зареєстровано 25.07.2011 р., перебуває на податковому обліку в Дніпропетровській обєднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, та зареєстровано платником акцизного податку.
18.03.2016р. ТОВ «Ресурс Придніпров'я» подано до Дніпропетровської ОДПІ Головного управління ДФС у Дніпропетровській області акт інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01 березня 2016 року, яким відображено залишку по коду УКТ ЗЕД НОМЕР_1 9061,00 кг. (16474,56 л., приведених до t 15° С) та по коду УКТ ЗЕД НОМЕР_2 833,00 кг. (980,00 л., приведених до t 15° С).
У період з 21.06.2016р. по 23.06.2016р. Дніпропетровською ОДПІ Головного управління ДФС у Дніпропетровській області проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «Ресурс Придніпров'я», в ході якої перевірено акт інвентаризації обсягів залишку пального, поданого відповідно до абз.3 п.9 підрозділу 5 розділу ХХ Податкового кодексу України.
За результатом вказаної перевірки складено акт №137/04-17-40/37707690 від 05.07.2016р., у висновку якого вказано: перевіркою не підтверджено відображені ТОВ «Ресурс Придніпров'я» інвентаризаційні залишки станом на 01.03.2016 року.
Висновки перевірки обґрунтовані тим, що згідно наказу Міністерства фінансів України від 25.02.2016р. №219, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2016 року за №377/28507, «Про затвердження форми Акта інвентаризації обсягів залишку пального та Порядку його заповнення та подання», обсяги сумішей ароматичних вуглеводнів, толуолу, ксилолу, вуглеводнів ациклічних, інших ефірів простих, антидетонаторів, антиоксидантів, інших речовин, віднесених з 01 січня 2016 року до підакцизних товарів, з яких не сплачено акцизний податок, не заносяться до Акта. Оскільки до Системи електронного адміністрування реалізації пального можуть заноситися лише обсяги пального, з якого сплачено акцизний податок або за нульовою ставкою податку, то обсяги пального, з кого не сплачений акцизний податок заносяться до СЕАРП шляхом реєстрації заявки на поповнення залишку пального та сплати акцизного податку (або використання овердрафту).
За наслідками проведеної перевірки виключено з обсягу пального, на який ТОВ «Ресурс Придніпров'я» має право зареєструвати акцизні накладні/розрахунки коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі електронних акцизних накладних залишок товару по коду УКТ ЗЕД НОМЕР_1 у кількості 9061,00 кг. (16474,56 л., приведених до t 15° С).
Розглядаючи заявлений спір суд виходить із того, що електронне адміністрування реалізації пального врегульовано статтею 232 Податкового кодексу України.
Так, платникам акцизного податку автоматично відкриваються облікові картки в системі електронного адміністрування реалізації пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД (п.232.2 ст.232 ПК України).
Відповідно до п.232.3 ст.232 ПК України платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування, а також коригування до заявок на поповнення обсягу залишку пального в Єдиному реєстрі акцизних накладних на обсяг реалізованого пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД (?АНакл), обчислений за такою формулою:
АНакл = SАНаклОтр + SАМитн + SЗаявкиПоповн - SКоригЗаявкиПоповн - SАНаклВид - SВтрат,
де:
SАНаклОтр - загальний обсяг пального за отриманими платником податку акцизними накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та розрахунками коригування до них таких акцизних накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних;
SАМитн - загальний обсяг пального, ввезеного на митну територію України, оформленого належним чином митними деклараціями, з якого сплачено акцизний податок;
SЗаявкиПоповн - загальний обсяг пального за оформленими та зареєстрованими в системі електронного адміністрування реалізації пального заявками на поповнення обсягу залишку пального, із списанням з облікових карток грошових коштів сплаченого акцизного податку в бюджет, рівних сумі акцизного податку для відповідного обсягу пального;
SКоригЗаявкиПоповн - загальний обсяг пального за оформленими та зареєстрованими в системі електронного адміністрування реалізації пального коригуваннями до заявок на поповнення обсягу залишку пального, за якими зменшується попередньо збільшений обсяг залишку пального;
SАНаклВид - загальний обсяг пального за виданими платником податку акцизними накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та розрахунками коригування до таких акцизних накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних;
SВтрат - загальний обсяг пального втраченого, як в межах, так і понад встановлені норми втрат, зіпсованого, знищеного, включаючи випадки внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, повязаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального, що засвідчені відповідним актом втрати, псування чи знищення пального.
Аналізуючи вказану норму, суд зазначає, що акцизні накладні та/або розрахунки коригування, а також коригування до заявок на поповнення обсягу залишку пального в Єдиному реєстрі акцизних накладних, можуть бути зареєстровані лише за наявності у платника податку всіх складових за наведеною формулою, зокрема, за умови сплати останнім акцизного податку за пальним або підакцизним товаром, що ввезено на митну територію України.
Отже, за відсутності сплати акцизного податку з ввезеного на митну територію України товару, право на реєстрацію акцизних накладних та/або розрахунків коригування, а також коригування до заявок на поповнення обсягу залишку пального в Єдиному реєстрі акцизних накладних відсутнє.
Щодо посилання позивач на неможливість застосування положень Порядку заповнення та подання Акта інвентаризації обсягів залишку пального, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №219 від 25.02.2016р., суд зазначає наступне.
Пунктом 9 підрозділу 5 розділу ХХ Податкового кодексу України встановлено, що протягом 20 календарних днів, починаючи з 1 березня 2016 року, платник податку зобовязаний подати контролюючому органу акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня 2016 року із зазначенням адрес обєктів, на яких зберігаються відповідні обсяги залишків пального, перелік резервуарів, в яких зберігаються обсяги залишку пального, їх технічних параметрів (фізична місткість, що відповідає технічним паспортам), правовстановлюючих документів на відповідні обєкти та документів, що засвідчують правові підстави експлуатації таких обєктів. Зазначені у такому акті інвентаризації обсяги залишку пального контролюючий орган враховує у формулі, визначеній пунктом 232.3 статті 232 цього Кодексу, як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування в системі електронного адміністрування реалізації пального.
Форма акта проведення інвентаризації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Дані акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального можуть бути перевірені контролюючим органом у встановленому порядку протягом шести календарних місяців із дня його подання.
При встановленні за результатами перевірки невідповідності обсягів пального, зазначених у акті інвентаризації, фактичним даним та/або даним бухгалтерського обліку підприємства контролюючий орган здійснює відповідні коригування в Єдиному реєстрі електронних акцизних накладних на підставі даних акта перевірки.
Так, відповідно до пункту 9 підрозділу 5 розділу ХХ Податкового кодексу України, підпункту 5 пункту 4 Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №375, наказом Міністерства фінансів України від 25 лютого 2016 року №219, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2016 року за №377/28507, затверджено Порядок заповнення та подання Акта інвентаризації обсягів залишку пального (далі Порядок).
Вказаний Порядок визначає механізм заповнення та подання Акта інвентаризації обсягів залишку пального (далі Акт) відповідно до пункту 9 підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України.
Пунктом 2 Порядку встановлено, що Акт складається особою, що здійснює реалізацію пального та яка згідно з підпунктом 212.3.4 пункту 212.3 статті 212 розділу VI Кодексу зареєстрована платником акцизного податку (далі платник податку) щодо обсягів залишку пального:
отриманого від інших субєктів господарювання (складається особою, що здійснює реалізацію пального, в тому числі виробником та імпортером).
При цьому обсяги сумішей ароматичних вуглеводнів, толуолу, ксилолу, вуглеводнів ациклічних, інших ефірів простих, антидетонаторів, антиоксидантів, інших речовин, віднесених з 01 січня 2016 року до підакцизних товарів, з яких не сплачено акцизний податок, не заносяться до Акта;
виробленого на митній території України, з якого сплачено акцизний податок (складається виробником пального);
ввезеного на митну територію України, з якого сплачено акцизний податок (складається імпортером пального).
Зазначений наказ Міністерства фінансів України набрав чинності 05.04.2016р. (Офіційний Вісник України 2016, 25 від 05.04.2016, ст. 1006), у звязку з чим посилання контролюючого органу на норми Порядку, при складані Акту інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01.03.2016р. (дата подання 18.03.2016р.) є безпідставним.
Разом з тим, як зазначалося вище однією із складових формули вказаної у п.232.3 ст.232 ПК України є загальний обсяг пального, ввезеного на митну територію України, оформленого належним чином митними деклараціями, з якого сплачено акцизний податок (SАМитн). Отже, висновок контролюючого органу щодо не підтвердження відображення ТОВ «Ресурс Придніпров'я» інвентаризаційні залишки станом на 01.03.2016 року (залишки товару по коду УКТ ЗЕД НОМЕР_1 у кількості 9061,00 кг. (16474,56 л., приведених до t 15° С), є правомірним, оскільки відсутні обставини сплати акцизного податку з ввезеного (імпортованого) на митну територію України холодагента.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, поданий ТОВ «Ресурс Придніпров'я» акт інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01 березня 2016 року від 18.03.2016р. відповідає затвердженій наказом Міністерства фінансів України від 25 лютого 2016 року № 219 формі Акту інвентаризації обсягів залишку пального, що свідчить про обізнаність ТОВ «Ресурс Придніпров'я» про встановлені вимоги заповнення та подання Акта інвентаризації обсягів залишку пального та у наданому до Дніпропетровською ОДПІ Головного управління ДФС у Дніпропетровській області акті інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01 березня 2016 року від 18.03.2016р. наявне посилання на наказ Міністерства фінансів України від 25 лютого 2016 року №219.
За сукупності викладених обставин висновки перевірки щодо не підтвердження відображення ТОВ «Ресурс Придніпров'я» інвентаризаційних залишків станом на 01.03.2016 року знайшли своє підтвердження в ході розгляду справи, отже позовні вимоги ТОВ «Ресурс Придніпров'я» є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст.160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.
Суддя ОСОБА_1