Постанова № 66530745, 11.05.2017, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.05.2017
Номер справи
804/2407/17
Номер документу
66530745
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2017 р. Справа № 804/2407/17 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2, за участю: представник позивача ОСОБА_3 розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Атлантіс" до Херсонської митниці Державної фіскальної служби, про визнання дій протиправними, скасування картки відмови, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

10 квітня 2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Атлантіс» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Херсонської митниці ДФС про:

- визнання дій по складанню картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA508010/2017/00001 протиправними;

- визнання протиправною та скасування картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 28.03.2017 року №UA508010/2017/00001;

- зобо`вязання здійснити митне оформлення товару за митною декларацією від 28.03.2017 року №UA508010/2017/00001.

Ухвалою суду від 13.04.2017 року відкрито провадження у справі та призначено до судового розгляду.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідачем прийнято рішення щодо відмови у митному оформленні за спірною декларацією всупереч вимогам чинного законодавства, а картка відмови підлягає скасуванню з огляду на те, що ТОВ «Атлантіс» було припинено ввезення алкогольних напоїв з території ВЕЗ «Крим» за договором від 29.09.2014 року №15-к, а українські марки акцизного податку у кількості 95429 шт. залишились не використаними та знаходились на території ВЕЗ «Крим». Постанова Кабінету Міністрів України «Про обмеження поставок окремих товарів (робіт, послуг) з тимчасово окупованої території України та/або з іншої території України на тимчасово окуповану територію» №1035 від 16.12.2015 року (далі Постанова №1035) розповсюджується лише на перетин товару з метою передачі права власності на останній від продавця з місцезнаходженням на території ВЕЗ «Крим» або іншій території України до покупця з місцезнаходженням на іншій території України або на території ВЕЗ «Крим». Отже, відповідно до чинного законодавства України, марка акцизного податку не відноситься під визначення товару, а є лише документом суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку.

Представник позивача в судовому засіданні підтримала обрану правову позицію та просила суд задовольнити позов.

Представник відповідача в судове засідання не зявився. Про судове засідання, призначене на 25.04.2017 року, повідомлений належним чином засобами поштового звязку, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення: ухвали, повістки та адміністративного позову, - отриманого відповідачем 18.04.2017 року, та додатково телефонограмою суду від 19.04.2017 року. Про наступне судове засідання, призначене на 11.05.2017 року, відповідач повідомлений належним чином телефонограмою суду від 25.04.2017 року. Відповідно до частини 4 статті 128 КАС України неявка представника відповідача в судове засідання не перешкоджає розгляду справи.

28.04.2017 року до суду надійшли письмові заперечення Херсонської митниці ДФС, в яких відповідач просив залишити позов без задоволення, зазначаючи, що оскаржувану картку відмови у пропуску товару «марки акцизного податку» через митний кордон України від 28.03.2017 року UA508010/2017/00001, складено через те, що з 18.01.2016 року на період тимчасової окупації ввезення з території ВЕЗ «Крим» на іншу територію України товарів, у тому числі, марок акцизного податку, заборонено.

Розглянувши подані документи і матеріали, зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи із наступного.

Судом встановлено, що для митного оформлення ТОВ «Атлантіс» 28.03.2017 року подало до Херсонської митниці ДФС митну декларацію №UA508010/2017/001327 (відправник ТОВ «Алеф-Віналь-Крим» в режимі ТР 81 АА (а.с.13).

В графі 31 МД №UA508010/2017/00001 наведено опис товару, а саме: невикористані українські марки акцизного податку на алкогольні вироби 95429 шт. Серії та номери марок:

-Серія №АААЛ (000001-001000) 1000 шт.;

-Серія №АААН (000001-001000) 1000 шт.;

-Серія №АААР (000001-001000) 1000 шт.;

-Серія №АААМ (000001-001000) 1000 шт.;

-Серія №АААК (000001-001000) 999 шт.;

-Серія №АААП (000001-000500) 500 шт.;

-Серія №АААШ (000501-001000) 500 шт.;

-Серія №АААО (000309-000500) 192 шт.;

-Серія №АААБ (001001-001480) 480 шт.;

-Серія №АААА (001001-002000) 1000 шт.;

-Серія №АААА-ААБИ (000378-001000) 24920 шт.;

-Серія №АААА-ААБЯ (000001-000040) 2400 шт.;

-Серія №АААА-АААР (004001-004500) 10000 шт.;

-Серія №АААА-АААР (001001-002000) 20000 шт.;

-Серія №ААБІ-ААБЯ (000001-001000) 20000 шт.;

-Серія №ААБА (000653-001000) 348 шт.;

-Серія №АААЙ (000463-001000) 538 шт.;

-Серія №АААА-ААБЯ (001520-002019) 9552 шт.

Торгівельна марка нема даних, країна виробництва UA, виробник нема даних.

У поданій декларації відсутня інформація стосовно ціни товару (графа 42), вага нетто становить 19,09 кг. (графа 38).

28.03.2017 року посадовою особою відповідача була складена картка відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів №UA508010/2017/00001 (а.с.11-12).

В обґрунтування відмови у митному оформленні (випуску) товарів зазначено, що відповідно до пункту 1 Постанови №1035 заборонено на період тимчасової окупації поставки товарів (робіт, послуг) під всіма митними режимами з тимчасово окупованої території на іншу територію України та/або з іншої території України на тимчасово окуповану територію.

Встановлюючи обставини поставки марок акцизного збору з території ВЕЗ «Крим» на територію України, суд виходить із наступного.

Між ТОВ «Алеф-Віналь-Крим» (постачальник) та ТОВ «Атлантіс» (покупець) украдено договір поставки від 29.09.2014 року №15-к, згідно умов якого постачальник зобовязується поставити покупцю алкогольну продукцію в асортименті, а покупець зобовязується прийняти та сплатити товар на умовах цього договору. Умови поставки кожної партії товару визначаються сторонами в специфікаціях до договору, які є його невідємною частиною. Відповідно до пункту 1.4 договору на виконання цього договору покупець передає постачальнику, який є виробником товару, що поставляється, українські марки акцизного податку встановленого зразка для імпортних алкогольних напоїв. На підставі пункту 1.5 договору постачальник несе повну матеріальну відповідальність за передані йому марки акцизного податку. Згідно пункту 1.12 договору на вимогу покупця, постачальник зобовязаний надати звіт про використання марок акцизного збору (а.с.15-17).

З метою виконання умов договору, отримання товару та надіслання постачальнику марок акцизного податку, ТОВ «Атлантіс» сформовані заявки-розрахунки на придбання марок акцизного податку для маркування алкогольних напоїв, подані Головному управлінню ДФС України у Дніпропетровській області:

-від 08.06.2015 року №133 на продаж марок типу АІ ВП у кількості 47300 шт. на загальну суму акцизного податку 578314,20 грн., плата за марки 9109,98 грн., видані 08.06.2015 року, поставлені ТОВ «Алеф-Віналь-Крим» згідно інвойсу 22.06.2015 року та митної декларації №508010001/2015/007548 у кількості 47300 шт. (а.с. 22-23, 59-65);

-від 16.07.2015 року №197 на продаж марок типу АІ ВП у кількості 30000 шт. на загальну суму акцизного податку 503664 грн., плата за марки 5778 грн., видані 16.07.2015 року, поставлені ТОВ «Алеф-Віналь-Крим» згідно інвойсу 17.07.2015 року та митної декларації №508010001/2015/011507 у кількості 30000 шт. (а.с.20-21, 67-74);

-від 21.08.2015 року №242 на продаж марок типу АІ ВП у кількості 50000 шт. на загальну суму акцизного податку 629580 грн., плата за марки 9630 грн., видані 25.08.2015 року, поставлені ТОВ «Алеф-Віналь-Крим» згідно інвойсу 28.08.2015 року та митної декларації №508010001/2015/016309 у кількості 50000 шт. (а.с.18-19, 75-82).

Згідно з положеннями підпункту 5 пункту 12.4 статті 12 Закону України «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» від 12.08.2014 року №1636 (далі Закон №1636) поставка товарів з території ВЕЗ «Крим» на іншу територію України з метою їх вільного обігу здійснюється у митному режимі імпорту із застосуванням норм законодавства України про державний санітарно-епідеміологічний, ветеринарно-санітарний, фіто-санітарний, екологічний, радіологічний контроль, інших заходів тарифного і нетарифного регулювання, з урахуванням положень статті 6 цього Закону.

Відповідно пункту 6.5 статті 6 Закону №1636 для цілей застосування податкового та митного законодавства договори, укладені між субєктами господарювання із місцезнаходженням (місце проживання) на території ВЕЗ «Крим» та іншими субєктами господарювання, є документами, що використовуються замість зовнішньоекономічних договорів (контрактів).

Абзацом 3 частини 4 статті 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 року №481/95-ВР (далі Закон №481/95) встановлено, що алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

Згідно до пункту 226.1 статті 226 Податкового кодексу України у разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв і тютюнових виробів чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов'язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару.

На підставі пункту 226.15 статті 226 Податкового кодексу України продаж (передача) придбаних марок акцизного податку покупцем марок іншим особам забороняється, крім випадків, передбачених у пункті 227.4 статті 227 цього Кодексу.

Відповідно пункту 227.4 статті 227 Податкового кодексу України придбані марки акцизного податку передаються покупцями марок (імпортерами) іноземним субєктам господарювання для маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, що підлягають подальшому ввезенню на митну територію України.

Отже, судом встановлено, що на виконання вказаних норм ТОВ «Атлантіс» поставлено у митному режимі тимчасового вивезення марки акцизного податку на територію ВЕЗ «Крим», відповідно до митних декларацій від 27.06.2015 року №508010001/2015/007548, від 22.07.2015 року №508010001/2015/011507, від 02.09.2015 року №508010001/2015/016309.

16.12.2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №1035 «Про обмеження поставок окремих товарів (робіт, послуг) з тимчасово окупованої території на іншу територію Україну та/або з іншої території України на тимчасово окуповану територію», якою встановлено заборону на період тимчасової окупації поставки товарів (робіт, послуг) під всіма митними режимами з тимчасово окупованої території на іншу територію України та/або з іншої території України на тимчасово окуповану територію, за винятком:

- особистих речей громадян, визначених частиною першою статті 370 Митного кодексу України (крім товарів, визначених пунктом 24 частини першої зазначеної статті), що переміщуються у ручній поклажі та/або супроводжуваному багажі;

- соціально значущих продуктів харчування, що переміщуються громадянами, сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 10000 гривень та сумарна вага яких не перевищує 50 кілограмів на одну особу, за переліком згідно з додатком.

На виконання вказаної постанови, ТОВ «Атлантіс» було припинено ввезення алкогольних напоїв з території ВЕЗ «Крим» за договором від 29.09.2014 року №15-к, а українські марки акцизного податку у кількості 95429 шт. залишились не використаними та знаходились на момент прийняття постанови на території ВЕЗ «Крим».

Відповідно до статті 116 Митного кодексу України строк тимчасового вивезення товарів, транспортних засобів комерційного призначення встановлюється органом доходів і зборів у кожному конкретному випадку, але не повинен перевищувати трьох років з дати поміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення у зазначений митний режим.

Згідно до статті 120 Митного кодексу України митний режим тимчасового вивезення завершується шляхом реімпорту товарів, транспортних засобів комерційного призначення, поміщених у цей митний режим, або поміщення їх в інший митний режим, що допускається цим Кодексом, а також у випадках, передбачених частиною третьою цієї статті.

Якщо заборони або обмеження щодо експорту, що діяли на момент тимчасового вивезення товарів, скасовано протягом їх перебування у митному режимі тимчасового вивезення, дозволяється завершення митного режиму тимчасового вивезення шляхом випуску товарів у митному режимі експорту.

Митний режим тимчасового вивезення припиняється органом доходів і зборів у разі конфіскації товарів, транспортних засобів комерційного призначення, їх повної втрати внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили, за умови підтвердження факту аварії або дії обставин непереборної сили у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

На підставі пункту 5 частини 5 розділу ІІІ Порядку виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.05.2012 року №657 для забезпечення контролю за тимчасовим вивезенням марок акцизного податку та їх реімпортом разом з товарами, для маркування яких вони тимчасово вивозилися, до ЄАІС вноситься інформація про митні формальності, що виконуються відносно таких марок акцизного податку, їх тип та кількість у розрізі підприємств за формою, наведеною в додатку 2 до цього Порядку.

Відомості про тип та кількість невикористаних чи пошкоджених марок акцизного податку або тип та кількість марок акцизного податку, що реімпортуються на митну територію України разом з товарами, для маркування яких вони тимчасово вивозилися, вносяться Декларантом у встановленому порядку до МД при декларуванні таких марок або маркованих ними підакцизних товарів.

З наведених норм вбачається, що марки акцизного податку вивозяться з межі України на тимчасовій основі та підлягають поверненню на митну території України.

Суд вважає, що підстава, на яку посилається відповідач в обґрунтування прийнятої картки відмови, є протиправною, оскільки пунктом 1 Постанови №1035 заборонено за період тимчасової окупації поставку товарів (робіт, послуг) під всіма митними режимами з тимчасово окупованої території на іншу територію України та/або з іншої території України на тимчасово окуповану територію.

Відповідно до пункту 57 частини 1 статті 4 Митного кодексу України товари - будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі.

Згідно підпункту 14.1.197 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпорядження товарами, як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також, постачання товарів за рішенням суду.

Таким чином, вказана Постанова №1035 розповсюджується лише на перетин товару з метою передачі права власності від продавця з місцезнаходженням на території ВЕЗ «Крим» або іншій території України до покупця з місцезнаходженням на іншій території України або на території ВЕЗ «Крим».

Відповідно підпункту 14.1.107 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України марка акцизного податку - спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.

Отже, відповідно до чинного законодавства України, марка акцизного податку не відноситься під визначення товару, а є лише документом суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку.

З огляду на зазначене, суд доходить висновку, що нормами чинного законодавства України чітко встановлено, що марки акцизного податку, як документи суворого обліку, можуть передаватись субєктам господарювання, розміщеним на території ВЕЗ «Крим» для маркування алкогольних напоїв, що підлягають подальшому ввезенню на митну територію України. У разі невикористання марок акцизного податку, останні підлягають поверненню покупцю на митну територію України.

З огляду на викладене, суд вважає правомірним задоволення позову у повному обсязі.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд присуджує понесені витрати на користь позивача, а саме документально підтверджені позивачем судові витрати судовий збір, сплачений згідно платіжних доручень від 06.04.2017 року №3434 в сумі 4000 грн. та №3389 в сумі 800 грн.

Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Атлантіс" до Херсонської митниці Державної фіскальної служби про визнання дій протиправними, скасування картки відмови, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати дії Херсонської митниці Державної фіскальної служби по складанню картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначеннявід 28.03.2017 року №UA508010/2017/00001 протиправними.

Визнати протиправною та скасувати картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення, винесену Херсонською митницею Державної фіскальної служби 28.03.2017 року за №UA508010/2017/00001.

Зобо`вязати Херсонську митницю Державної фіскальної служби здійснити митне оформлення товару за митною декларацією від 28.03.2017 року №UA508010/2017/00001.

Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Атлантіс" за рахунок бюджетних асигнувань Херсонської митниці Державної фіскальної служби судовий збір у розмірі 4800 грн.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складений 16 травня 2017 року.

Суддя ОСОБА_1