Постанова № 66524605, 11.05.2017, Полтавський районний суд Полтавської області

Дата ухвалення
11.05.2017
Номер справи
545/429/17
Номер документу
66524605
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 545/429/17

Провадження № 2-а/545/20/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"11" травня 2017 р. Полтавський районний суд Полтавської області

в складі головуючого судді Цибізової С.А.,

при секретарі Астапкович А.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтава адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Полтавського обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дій протиправними та зобовязання здійснити перерахунок пенсії, -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернулася до Полтавського районного суду Полтавської області з адміністративним позовом до Полтавського обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області, в якому просила визнати протиправними дії Полтавського обєднаного управління пенсійного фонду України Полтавської області (Полтавський район), щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до поданої заяви від 01.02.2017 року та зобовязати відповідача провести перерахунок розміру пенсії, включивши в суму заробітної плати для обчислення пенсії виплачену матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, в розмірі 80%, починаючи з 01.02.2017 року та здійснювати відповідні нарахування в подальшому, судові витрати прохала покласти на відповідача.

В обґрунтування своїх вимог зазначила, що при обчисленні основного розміру пенсії державного службовця Пенсійним фондом не враховані у складі заробітної плати виплати у вигляді матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових проблем на які були нараховані та сплачені внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. 01.02.2017 року позивачка звернулася Полтавського обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області з заявою про перерахунок розміру пенсії, включивши виплату матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань згідно з чинним законодавством. При цьому надала довідки виконкому Бричківської сільської ради Полтавського району від 31.01.2017 року №32 про нараховану та виплачену протягом 2011-2013 рр. матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань з підтвердженням про виплату матеріальної допомоги за рахунок фонду оплати праці, утримання з цих сум внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування, однак, їй було відмовлено, в звязку із чим вона змушена була звернутись до суду.

Позивач у судове засідання не зявилася надала суду заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтрумує та просить їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, проти позову заперечував, надавши письмові заперечення по справі. Зазначив, що позивачем надано довідку про призначення пенсії. Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року №5-1 передбачено форму довідки для перерахунку пенсії. Посилався на те, що форма довідки, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року скасована постановою правління Пенсійного фонду від 04.07.2016 року №15-2. Зазначив, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань є одноразовою виплатою та не зазначена в переліку складових заробітної плати, передбачених частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ та пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року №865, тому вищезазначені виплати та індексація не враховуються для обчислення заробітної плати при призначенні пенсії. Окрім того, посилався на те, що Законом України «Про державну службу» №889-VІІІ перерахунки раніше призначених пенсій згідно Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ не передбачено.

Суд дослідивши матеріали справи, встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Відповідно довідки Полтавського обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 27.02.2017 року №586 ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Полтавському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Полтавської області та отримує пенсію по віку службовця в органах місцевого самоврядування.

Згідно протоколу Полтавського обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №1019 від 16.09.2013 року ОСОБА_1 призначено пенсію, як посадовій особі органу місцевого самоврядування у розмірі 80% від суми заробітної плати.

Відповідно до довідки Бричківської сільської ради від 01.08.2013 року №115 (форма затверджена Постановою правління ПФУ від 14.02.2011 року №5-1) про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу») виданої відповідачу за період з серпня 2011 року по липень 2013 року відсутня графа «Інші виплати».

Водночас згідно довідки Бричківської сільської ради від 31.01.2017 року №32 (форма затверджена Постановою правління ПФУ від 14.02.2011 року №5-1) про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу») виданої відповідачу за період з серпня 2011 року по липень 2013 року в графі «Інші виплати» відображено матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань на загальну суму 14665,58 грн.

01 лютого 2017 року позивачка звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, включивши інші виплати, матеріальну допомогу, відповідно до Закону України «Про державну службу». При цьому додала довідку про складові заробітної плати.

Згідно листа Пенсійного обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 09.02.2017 року №80/м-17 позивачу відмовлено з посиланням на те, що Законом України «Про державну службу» від 10.12.20156 року №889-VІІІ перерахунки раніше призначених пенсій згідно Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ не передбачено, підстав для проведення перерахунку пенсії згідно наданої позивачем довідки відсутні.

Проте з такою позицією погодитись не можна виходячи наступного.

За змістом ч.5 ст. 37 Закону України «Про державну службу»(у редакції, чинній на момент призначення позивачці пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати. В ст. 33 даного Закону встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

У відповідності ст. 37-1Закону України «Про державну службу»у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно ч. 1ст. 1 Закону України «Про оплату праці»заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. В ст. 2 даного Закону визначена структура заробітної плати. Так, заробітна плата включає: основну заробітну плату, яка є винагородою за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців; додаткову заробітну плату, яка є винагородою за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій; інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Вст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовані види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Згідно ч. 1 ст. 66 даного Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідноЗакону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

В ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»визначено, що виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, за змістом наведених норм слідує, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Зазначене узгоджується зпрактикою Верховного Суду України, викладеною у постанові від 04.03.14 р. у справі № 21-3а14.

Відповідно ч. 1ст. 244-2 КАС Українирішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституціюта законами України.

Таким чином, суд дійшов висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація входять до системи оплати праці державного службовця, а, отже, відповідачем безпідставно не включено для розрахунку пенсії позивачки матеріальну допомогу на оздоровлення та соціально-побутові потреби та індексацію з моменту її звернення із відповідною заявою про перерахунок пенсії та надання уточнюючих довідок.

Посилання представника відповідача на те, що надана ОСОБА_1 довідка №32 від 31.01.2017 року не відповідає вимогам діючого законодавства оскільки нею надано довідку про призначення пенсії, а не про її перерахунок, та форма довідки, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року скасована постановою правління Пенсійного фонду від 04.07.2016 року №15-2 є не обгрунтованими, оскільки, станом на час звернення позивача до відповідача з заявою про призначення пенсії та здійснення відповідного перерахунку вище зазначена форма довідки була чинною.

Твердження відповідача про те, що Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. №889-VІІІ, яким не передбачені будь-які перерахунки пенсій, а тому відсутні підстави для перерахунку її пенсії, є безпідставними, оскільки фактичні обставини даної справи не свідчать про спір між сторонами стосовно наявності у позивача права на здійснення перерахунку її пенсії з підстав, визначених Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. №889-VІІІ.

За суттю позовних вимог позивач просить поновити своє порушене відповідачем право на отримання пенсії в розмірі, який повинен бути визначений саме на момент призначення їй пенсії із заробітної плати з урахуванням таких її складових як матеріальна допомога, грошова винагорода за сумлінну працю в органах місцевого самоврядування.

Аналогічна позиція викладена в Ухвалі ВАС України від 05 квітня 2017 року по справі К/800/10290/17

Згідно ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42-1 частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Враховуючи те, що позивач звернулася до відповідача за перерахунком пенсії 01 лютого 2017 року, то перерахунок пенсії повинен здійснюватися з 01 лютого 2017 року,що зврахуванням дати подання позовної заяви 20.02.2017 року не виходить за межі шестимісячного строку встановленого для звернення до суду положеннями ст.99 КАС України.

За таких обставин позов підлягає до часткового задоволення.

На підставі вищевикладеного, ст. ст.7,8,70,86,159,161- 163 КАС України, суд,-

постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Полтавського обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дій протиправними та зобовязання здійснити перерахунок пенсії задовольнити.

Визнати протиправними дії Полтавського обєднаного управління пенсійного фонду України Полтавської області щодо відмови у перерахунку пенсії відповідно до поданої заяви від 01.02.2017 року.

Зобовязати Полтавське обєднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, включивши в суму заробітної плати для обчислення пенсії виплачену матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, в розмірі 80%, починаючи з 01.02.2017 року та здійснювати відповідні нарахування в подальшому.

В іншій частині в задоволенні позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Полтавського обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 640,00 грн.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський районний суд Полтавської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: С.А. Цибізова