Постанова № 66523447, 16.05.2017, Богунський районний суд м. Житомира

Дата ухвалення
16.05.2017
Номер справи
295/3972/17
Номер документу
66523447
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №295/3972/17

Категорія 87

2-а/295/441/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.05.2017 року м. Житомир

Богунський районний суд м. Житомира у складі:

головуючої судді Полонця С.М.,

секретаря с/з ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Житомирського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати неправомірними дії та рішення відповідача від 12.10.2016 року №10948/04 щодо відмови в перерахунку позивачу пенсії на підставі довідки №18/391 від 09.09.2016 року, виданої прокуратурою Житомирської області у звязку із змінами розміру заробітної плати, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», зобовязати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка була чинна на час призначення позивачу пенсії, у розмірі 90% від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці №18/391 від 09.09.2016 року, виданої прокуратурою Житомирської області, з 01.01.2016 року. При цьому посилається на те, що в грудні 2009 року їй призначено пенсію за вислугу років на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 80% від суми заробітної плати і вона має право на перерахунок пенсії, але відповідач безпідставно відмовив позивачу в проведенні перерахунку.

В судовому засіданні позивач підтримала позов та просила його задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні просила відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Вислухавши пояснення позивача, представника відповідача та дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що позивач з 04.12.2009 року перебуває на обліку в обєднаному управлінні пенсійного фонду, як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 72% від заробітку 4248,35 грн.

У звязку з підвищенням посадових окладів працівникам прокуратури з 01.12.2015рокувідповідно доПостанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013,позивач 27.09.2016 року звернуласядо відповідача із заявою про проведення їй перерахунку пенсії.

Листом від 12.10.2016 року №10948/04 відповідачем відмовлено позивачу у перерахунку пенсії з посиланням на п.5 Перехідних Положень ЗаконуУкраїни "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року №213-VІІІ, оскільки з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно доЗакону України "Про прокуратуру", раніше призначені пенсії не перераховуються.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено ст.50-1Закону України від 5 листопада 1991 року №1789-ХІІ "Про прокуратуру" (далі - Закон №1789-ХІІ). Редакція зазначеної статті змінювалась.

Так, відповідно до частини першої ст.50-1Закону №1789-ХІІ(в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно з частиною третьою даної статті до 20-річного стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугою років, зараховується час роботи на прокурорських посадах, перелічених устатті 56 цього Закону, в тому числі у військовій прокуратурі, стажистами в органах прокуратури, слідчими, суддями, на посадах начальницького складу органів внутрішніх справ, офіцерських посадах Служби безпеки України, посадах державних службовців, які займають особи з вищою юридичною освітою, в науково-навчальних закладах Генеральної прокуратури України працівникам, яким присвоєно класні чини, на виборних посадах у державних органах, на посадах в інших організаціях, якщо працівники, що мають класні чини, були направлені туди, а потім повернулися в прокуратуру, строкова військова служба, половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах, частково оплачувана відпустка жінкам по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років.

Відповідно до ч. 20ст. 86 Закону України "Про прокуратуру"(редакція, чинна на час звернення із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

На час звернення позивача за перерахунком пенсії та на час розгляду справи судом Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт не було прийнято. Доказів на підтвердження того, що бездіяльність Кабінету Міністрів України з приводу неприйняття відповідного нормативно - правового акту визнано неправомірною не надано та не встановлено судом.

Згідно вимогстатті 13 Закону України "Про Конституційний Суд України"лише Конституційний Суд України приймає рішення та дає висновки у справах щодо конституційності законів та інших правових актів Верховної Ради України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим.

Слід зазначити, що на час звернення позивача за перерахунком пенсії, норми законодавства щодо умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не визнані неконституційними.

Окрім того, у п. 2.1рішення № 20-рп/2011 від 26.12.2011, Конституційний суд Українизазначив, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Відповідно до п. 2.2. вказаногорішення, Кабінет Міністрів Україниповноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свободлюдиниі громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116) ( 254к/96-ВР ). У Рішенні від 2 березня 1999 року N 2-рп/99 (v002p710-99 ) у справі про комунальні послуги Конституційний Суд України вказав, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України; політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення її проведення, відповідно до пункту 3 статті 116 Конституції України ( 254к/96-ВР ), здійснюється Кабінетом Міністрів України. Кабінет Міністрів України як вищий орган у системі органів виконавчої влади наділений конституційними повноваженнями спрямовувати і координувати діяльність міністерств, інших органів виконавчої влади, до яких належить і Пенсійний фонд України. Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України (384/2011) бюджет Пенсійного фонду України затверджує Уряд України. Таким чином, Кабінет Міністрів України є органом, який забезпечує проведення державної політики у соціальній сфері, а Пенсійний фонд України - органом, який реалізує таку політику, в тому числі за рахунок коштів Державного бюджету України.

Що стосується посилань позивача на те, що перерахунок пенсії має здійснюватися з урахуванням норм законодавства, які були чинними на момент призначення пенсії, то суд вважає їхбезпідставними, оскільки процедури призначення пенсії та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом проведення, а тому при перерахунку пенсії має застосовуватися законодавство, яке діє на час виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцією та законами України.

Відповідно до ч.3ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності передзаконом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З огляду на викладене, суд вважає, що відповідач відмовляючи позивачу у перерахунку призначеної пенсії, діяв правомірно, а тому суд залишає позов без задоволення.

Керуючись ст.ст. 11, 17, 69, 71, 86, 159, 162, 163 КАС України, суд ,-

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_2 до Житомирського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, залишити без задоволення.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд м. Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя: