Ухвала суду № 66506217, 05.05.2017, Дніпровський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
05.05.2017
Номер справи
755/6432/17
Номер документу
66506217
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Справа № 755/6432/17

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" травня 2017 р. слідчий суддя Дніпровського районного суду м. Києва Бірса О.В., секретар судових засідань Куса Л.І., за участю сторін кримінального провадження: прокурора Гончаренка А.О., захисника Гераська М.Г., підозрюваного ОСОБА_3, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання слідчого в особливо важливих справах третього слідчого відділу управління з розслідування кримінальних проваджень слідчими органів прокуратури та процесуального керівництва прокуратури м. Києва Войтовича О.О. про відсторонення від посади підозрюваного ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Києва, громадянина України, не одруженого, працюючого на посаді державного інспектора відділу митного оформлення № 5 митного посту «Аеропорт «Київ» (Жуляни)» Київської міської митниці ДФС України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1, раніше не судимого, в рамках кримінального праводження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 06.05.2016 за № 42016000000001189, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України,

в с т а н о в и в :

Слідчий в особливо важливих справах третього слідчого відділу управління з розслідування кримінальних проваджень слідчими органів прокуратури та процесуального керівництва прокуратури м. Києва Войтович О.О. за погодженням з прокурором третього відділу процесуального управління з розслідування кримінальних проваджень слідчими органів прокуратури та процесуального керівництва прокуратури м. Києва Гончаренком А.О. звернулися до слідчого судді з зазначеним клопотанням відносно підозрюваного враховуючи наявність у провадженні обставин передбачених ст.ст. 154, 155, ч. 2 ст. 157 КПК України.

Зокрема клопотання умотивоване тим, що третім слідчим відділом управління з розслідування кримінальних проваджень слідчими органів прокуратури та процесуального керівництва прокуратури м. Києва проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке 06.05.2016 внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42016100000001189, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

У рамках даного кримінального провадження 05.05.2017 о 06 год. 27 хв. в порядку п. 1 ч. 1 ст. 208 КПК України за підозрою у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, затриманий ОСОБА_3

Цього ж дня, тобто 05.05.2017 ОСОБА_3 повідомлено про підозру у вчиненні ним злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, з урахуванням того, що відповідно до наказу начальника Київської міської митниці ДФС № 127-ос від 09 лютого 2016 року, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, призначено посаду державного інспектора відділу митного оформлення № 5 митного поста "Аеропорт "Київ" (Жуляни)" Київської міської митниці ДФС України.

Відповідно до посадової інструкції, затвердженої виконувачем обов'язків начальника Київської міської митниці ДФС від 21.11.2016 року, державний інспектор відділу митного оформлення № 5 митного посту «Аеропорт «Київ» (Жуляни)» Київської міської митниці ДФС здійснює контроль за переміщенням товарів, що підлягають державному експортному контролю через митний кордон України; здійснює митні процедури у пункті пропуску згідно з часовими нормативами; здійснює контроль правильності визначення митної вартості товарів, що переміщуються через митний кордон України; підтримує режим в зонах митного контролю, перебуває в цих зонах тільки у робочий час відповідно до затвердженого графіка виходу на роботу; оформлює митні документи відповідно до встановленого порядку; здійснює митний контроль та митне оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон України з використанням книжок (карнетів) А.Т.А. з використанням діючих програмно-інформаційних комплексів та своєчасно передає пакет документів до відділу організації митного контролю; здійснює митний контроль товарів, що переміщуються громадянами, які перетинають митний кордон України, у багажі та ручній поклажі та інше.

Статтею 18 Кримінального кодексу України передбачено, що службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Займаючи посаду державного інспектора митного оформлення № 5 митного посту "Аеропорт "Київ" (Жуляни)" Київської міської митниці ДФС України ОСОБА_3 наділений правом в межах своєї компетенції пред'являти вимоги, приймати рішення, обов'язкові для виконання фізичними особами, тобто виконувати функції представника влади і відповідно до положень примітки 1 до ст. 364 КК України є службовою особою.

Відповідно до п. 2 примітки до ст. 368 КК України службовими особами, які займають відповідальне становище, у статтях 368, 368-2, 369 та 382 цього Кодексу є особи, зазначені у пункті 1 примітки до статті 364 цього Кодексу, посади яких згідно із статтею 6 Закону України "Про державну службу" належать до категорії "Б", судді, прокурори і слідчі, а також інші, крім зазначених у пункті 3 примітки до цієї статті, керівники і заступники керівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх структурних підрозділів та одиниць.

Досудовим розслідуванням встановлено, що 30.03.2017 ОСОБА_6 мав намір вилетіти до м. Берлін (Німеччина) авіасполученням з міжнародного аеропорту "Київ" (Жуляни) з багажем, де знаходились цигарки та алкогольні напої, в якості подарунків для знайомих.

Під час проходження ним процедури митного контролю на виліт з території України до нього підійшов головний державний інспектор митного посту "Аеропорт "Київ" (Жуляни)" Київської міської митниці ДФС України ОСОБА_7, який запросив ОСОБА_6 до оглядової кімнати, де у валізі були виявлені цигарки та алкогольні напої, в тій кількості, у якій заборонено законом переміщувати через державний кордон України.

В цей час, тобто 30.03.2017, перебуваючи в аеропорту "Київ" (Жуляни), за адресою: м. Київ, вул. Медова, 2, у головного державного інспектора митного посту "Аеропорт "Київ" (Жуляни)" Київської міської митниці ДФС України ОСОБА_7 виник злочинний умисел, спрямований на одержання неправомірної вигоди службовою особою, яка займає відповідальне становище, від ОСОБА_6 за вжиття ним усіх дій до безперешкодного переміщення останнім через державний кордон України цигарок та алкогольних напоїв у забороненій кількості.

Після цього, ОСОБА_7 повідомив ОСОБА_6, що через державний кордон України дозволено по законодавству переміщувати тільки два блоки цигарок та дві пляшки алкогольних напоїв, при цьому зазначив, що можна уникнути відповідальності як на території України так і на території Німеччини, в разі надання йому грошових коштів в розмірі 150 Євро.

Вбачаючи, що вказані діяння головного державного інспектора митного посту "Аеропорт "Київ" (Жуляни)" Київської міської митниці ДФС України ОСОБА_7 є протиправною діяльністю ОСОБА_6 відмовився від подорожі до м. Берлін (Німеччина) та передачі грошових коштів службовій особі.

В подальшому, з метою продовження реалізації свого злочинного умислу, спрямованого на одержання неправомірної вигоди, службовою особою, яка займає відповідальне становище, головний державний інспектор митного посту "Аеропорт "Київ" (Жуляни)" Київської міської митниці ДФС України ОСОБА_7 надав ОСОБА_6 свій контактний номер мобільного телефону та повідомив, що при сплаті йому грошових коштів, він зможе в подальшому приймати рішення про безперешкодне переміщення підакцизних, чи інших високоліквідних товарів через державний кордон України.

Так, 05.05.2017, близько 05 год. 10 хв., головний державний інспектор митного посту "Аеропорт "Київ" (Жуляни)" Київської міської митниці ДФС України ОСОБА_7, продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу та доводячи його до кінця, спрямованого на одержання неправомірної вигоди, службовою особою, яка займає відповідальне становище, за попередньою змовою групою осіб, а саме з головним державним інспектором митного посту "Аеропорт "Київ" (Жуляни)" Київської міської митниці ДФС України ОСОБА_3, перебуваючи за адресою: м. Київ, вул. Медова, 2, на території "Аеропорту "Київ" (Жуляни)", діючи умисно, з корисливого мотиву одержав від ОСОБА_6 грошові кошти в сумі 450 Євро, за вчинення в інтересах останнього, будь-якої дії з використанням наданого йому службового становища, а саме: за безперешкодне переміщення через державний кордон України табачних виробів. В подальшому частину грошових коштів, а саме 160 Євро головний державний інспектор митного посту "Аеропорт "Київ" (Жуляни)" Київської міської митниці ДФС України ОСОБА_7 передав державному інспектору митного посту "Аеропорт "Київ" (Жуляни)" Київської міської митниці ДФС України ОСОБА_3

Після цього, ОСОБА_3 було затримано слідчим прокуратури міста Києва в порядку ст. 208 КПК України на місці вчинення злочину.

Таким чином, на думку слідства, своїми умисними діями ОСОБА_3 вчинив кримінальне правопорушення, за попередньою змовою з групою осіб, яке виразилось в одержанні службовою особою, неправомірної вигоди, за вчинення в інтересах третьої особи будь-якої дії з використанням наданої їй влади чи службового становища, тобто злочин, передбачений ч. 3 ст. 368 КК України.

Підозра про вчинення підозрюваному вказаного злочину обґрунтовується заявником доказами, які зібрані у кримінальному провадженні, а саме: показаннями свідків ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_6; протоколом затримання ОСОБА_3 в порядку ст. 208 КПК України; протоколом вручення грошових коштів від 05.05.2017 та іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.

У той же час, злочин, у вчиненні якого підозрюється останній кваліфікується за ч. 3 ст. 368 КК України, який згідно ст. 12 КК України є тяжким злочином та за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк до десяти років.

Відповідно до ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу.

Так, підозрюваний спілкуючись зі співробітниками митного посту "Аеропорт "Київ" (Жуляни)" Київської міської митниці ДФС України, а також із іншими впливовими особами, як особисто, так і за допомогою зазначених осіб зможе забезпечити знищення, приховування або спотворення речей та документів, що можуть мати істотне значення для досудового розслідування та відомостями про які, на цей час орган слідства ще не володіє, відповідно такі документи ще не вилучались.

Зокрема, на даний час у вказаному кримінальному провадженні ще не допитано ряд свідків, які при цьому можуть надати важливі для досудового розслідування відомості, зокрема, що викривають ОСОБА_3 у вчиненні інкримінованого злочину.

Таким чином, перебуваючи на свободі, користуючись своїм впливом та зв'язками, будучи службовою особою, підозрюваний ОСОБА_3 може впливати на свідків, схиляючи їх до певної поведінки та надання вигідних для нього показань, а тому заявник просить відсторонити підозрюваного ОСОБА_3 від посади державного інспектора відділу митного оформлення № 5 митного поста «Аеропорт «Київ» (Жуляни)» Київської міської митниці ДФС України, строком до двох місяців.

У судовому засіданні прокурор заявлене клопотання підтримав у повному обсязі, просив задовольнити з підстав вказаних у мотивувальній чатсині клопотання

Сторона захисту заперечувала проти задоволення даного клопотання, зазначивши, що клопотання органу досудового розслідування не відповідає вимогам ст. 155 КПК України, у зв'язку з чим не містить достатніх доказів для застосування, на цьому етапі, даного типу заходу забезпечення кримінального провадження.

За таких обставин, слідчий суддя, заслухавши думки сторін кримінального провадження, допитавши свідків, дослідивши надані матеріали, приходить до наступного.

Органами досудового розслідування підозрюваний підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України за вищевказаних в цьому судовому рішенні обставин.

В той же час, відповідно до вимог ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і не залежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців.

Згідно норм ч. 1 ст. 155 КПК України, слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Частиною 2 статті 155 КПК України, при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: 1) правову підставу для відсторонення від посади; 2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.

Як убачається з матеріалів клопотання необхідність його застосування слідчий обґрунтовує тим, що підозрюваний об'єктивно підозрюється, у вчиненні зазначеного кримінального правопорушення, а його вина підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, у зв'язку з чим останній будучи обізнаним з мірою покарання за вчинене діяння, враховуючи догми ст. 22 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» згідно якої, особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом, підозрюваний перебуваючи на займаній посаді може продовжити свою злочинну діяльність, перешкоджати кримінальному провадженню, знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на заявника, свідків та інших учасників кримінального провадження, протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Частинами 3 та 5 ст. 132 КПК України передбачено, що під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, в тому числі при відстороненні від посади (п. 4 ч. 2 ст. 131 КПК України), сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді докази обставин, на які вони посилаються.

Тож, слідчий суддя враховує, що поняття «обґрунтована підозра» не визначене у національному законодавстві та, виходячи з положень ч. 5 ст. 9 КПК України, бере до уваги позицію Європейського суду з прав людини, відображену у пункті 175 рішення від 21 квітня 2011 року у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», відповідно до якої «термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30 серпня 1990 року, п. 32, Series A, N 182), те що вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення (рішення у справі «Мюррей проти Об'єднаного Королівства» від 28 жовтня 1994 року, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30 серпня 1990 року).

За таких умов, слідчий суддя дослідивши матеріали клопотання, долучені до нього документи, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин провадження, керуючись законом, оцінюючи сукупність зібраних доказів, лише щодо пред'явленої підозри, - з точки зору достатності та взаємозв'язку вважає, що наявні у провадженні докази, передбачені параграфами 3-5 Глави 4 КПК України (показання, речові докази і документи та інші) свідчать про обґрунтованість підозри підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, оскільки об'єктивно зв'язують його з ним, тобто підтверджують існування фактів та інформації, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що підозрюваний, міг вчинити дане правопорушення.

Також, у судовому засіданні, стороною захисту, у супереч положень ч. 5 ст. 132 КПК України, не було надано суду належних та допустимих доказів, які б свідчили про відсутність обставин визначених п.п.-7 ч. 2 ст. 155, ч. 1 ст. 154, ч. 1 ст. 157 КПК України, апріорі, саме клопотання органу досудового розслідування у відповідності до положень ст. 155 КПК України, містить відомості про короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з яким подається клопотання; правову кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; виклад обставин, що дають підстави підозрювати особу у вчиненні кримінального правопорушення, і посилання на обставини; посаду, яку обіймає особа; виклад обставин, що дають підстави вважати, що перебування на посаді підозрюваного, обвинуваченого сприяло вчиненню кримінального правопорушення; виклад обставин, що дають підстави вважати, що підозрюваний, обвинувачений, перебуваючи на посаді, знищить чи підробить речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином. До клопотання також додаються: копії матеріалів, якими слідчий, прокурор обґрунтовує доводи клопотання; документи, які підтверджують надання підозрюваному, обвинуваченому копій клопотання та матеріалів, що обґрунтовують клопотання.

Тож, враховуючи вищезазначене, доводи сторони захисту про невідповідність клопотанням положенням Глави 14 КПК України, на думку слідчого судді, є такими, що не випливають зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту» (рішення Європейського суду з прав людини, справа «Коробов проти України» № 39598/03 від 21.07.2011 року), тобто не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом» (див. рішення від 18 січня 1978 року у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства» (Ireland v. the United Kingdom), п. 161, Series A заява № 25).

При цьому, слідчим суддею у судовому засіданні встановлено, що підозрюваний підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю.

На даний час, підозрюваний займає вищевказану посаду.

Обставини визначені ст. 155 КПК України, які дають підстави вважати, що перебування на посаді підозрюваного сприяло вчиненню кримінального правопорушення, що підозрюваний перебуваючи на цій посаді, знищить чи підробить речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження, протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином, слідчий суддя визнає обґрунтованими, оскільки вони належним чином умотивовані слідчим, прокурором та підтверджуються наявними матеріалами,а обставин передбачених ч. 1 ст. 157 КПК України в судовому засіданні не встановлено.

Окрім того, відповідно до ч. 5 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700-VII, особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.

За таких обставин, слідчий суддя дослідивши матеріали клопотання, долучені до нього документи за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин провадження, керуючись законом, оцінюючи сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку вважає, що наявні у провадженні докази, передбачені параграфами 3-5 Глави 4 КПК України (показання, речові докази і документи, та інші) свідчать про те, що слідчим у судовому засіданні, у відповідності до вимог ч. 5 ст. 132 КПК України, надано ґрунтовні докази, які дають змогу прийти до висновку про необхідність задоволення клопотання органу досудового розслідування та відсторонення від посади підозрюваного з метою припинення та/або запобігання протиправній поведінці підозрюваного, який, перебуваючи на посаді, може продовжити свою злочинну діяльність, перешкоджати кримінальному провадженню, знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на заявника, свідків та інших учасників кримінального провадження, протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Враховуючи вище викладене, керуючись вимогами ст.ст. 1-2, 7-29, 131, 132, 154-157, 309, 310, 369-372, 376 КПК України, слідчий суддя

п о с т а н о в и в :

Клопотання - задовольнити.

Відсторонити підозрюваного ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, від посади державного інспектора відділу митного оформлення № 5 митного посту «Аеропорт «Київ» (Жуляни)» Київської міської митниці ДФС України, а саме до 04.07.2017.

Ухвала підлягає негайному виконанню в порядку, передбаченому для виконання судових рішень.

Ухвала слідчого судді може бути оскаржена до Апеляційного суду м. Києва протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Визначити час проголошення повного тексту ухвали - 12: 55 год. 10.05.2017.

Слідчий суддя : О.В. Бірса