Постанова № 66499107, 15.05.2017, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.05.2017
Номер справи
818/453/17
Номер документу
66499107
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 травня 2017 р. справа №818/453/17

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бондаря С.О.

за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.

представника позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/453/17

за позовом Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2

про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,-

В С Т А Н О В И В:

Сумське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 10906,84 грн. Свої вимоги позивач мотивує тим, що відповідачем невиконаний встановлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів. За 1 робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, відповідач до 16.04.2016 року повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції та нараховану пеню в загальній сумі 10906грн. 84коп. Але вказана сума відповідачем в добровільному порядку не сплачена, тому позивач просить її стягнути в судовому порядку.

Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не з"явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.40). Про причину неявки, всупереч ч.2 ст. 40 КАС України, суд не повідомив, заперечень стосовно позовних вимог не надсилав.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що управлінням Держпраці у Сумській області була проведена позапланова перевірка додержання ФОП ОСОБА_2 законодавства про працю та загальнообов"язкове державне соціальне страхування, за результатом якої складений акт від 26.12.2016 №850.

Вказаним актом перевірки встановлений факт порушення ФОП ОСОБА_2 положень статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991 № 875 (далі - Закон України № 875), Порядку реєстрації підприємств, установ, організацій те фізичних-осіб, що використовують найману працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України "Про реалізацію статей 19 та 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", а саме, за умови використання найманої праці, коли за основним місцем роботи працює вісім і більше осіб, ФОП ОСОБА_2 не зареєстрована у відділенні Фонду соціального захисту інвалідів.

Також ФОП ОСОБА_2 було порушено вимогу статті 19 Закону №875 щодо не подання до відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіту "Про зайнятість та працевлаштування інвалідів" за формою 10-ПІ (річна).

Крім того, підприємцем не забезпечено виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у відповідності до вимог статті 19 Закону України №875.

ФОП ОСОБА_2 в акті перевірки зазначила, що у 2015 році жодного звернення інваліда з питань працевлаштування не було (а.с.11).

За результатом перевірки управлінням Держпраці у Сумській області винесений припис від 26.12.2016 №526, яким зобов"язано ФОП ОСОБА_2 усунути вказані недоліки та інформувати про виконання вимог припису (а.с.12).

Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з наступного.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 19 Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України (ч. 4 ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні").

З матеріалів справи вбачається, що у ФОП ОСОБА_2 за основним місцем роботи у 2015 році працювало більше 8 осіб.

Враховуючи положення статей 19, 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", ФОП ОСОБА_2 не забезпечила виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у відповідності до вимог вказаного Закону.

Тобто, 1 робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда, залишилося не зайнятим, у зв'язку з чим відповідач повинен сплатити адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, виходячи з середньорічної заробітної плати штатного працівника.

Згідно листа Сумського міського центру зайнятості від 24.02.2017 №04/346, ФОП ОСОБА_2 протягом 2015 року до Сумського міського центру зайнятості звітності "Інформація про попит на робочу силу" (вакансії) за формою №3-ПН із зазначенням можливості працевлаштування осіб з обмеженими фізичними можливостями не надавала (а.с.36).

Згідно з ч. 2 ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Як вбачається із розрахунку суми заборгованості, за порушення строків сплати адміністративно-господарських санкцій в кількості 308 днів, відповідачу нарахована пеня за період з 16.04.2016 року по 17.02.2017 року в розмірі 1456,84 грн. (а.с.4).

Враховуючи те, що на момент розгляду справи сума заборгованості зі сплати адміністративно-господарських санкцій в розмірі 9450 грн. та 1456,84 грн. пені відповідачем не сплачені, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені задовольнити.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (40030, Сумська область, м. Суми, село Піщане, вул. Лугова, 14, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (м. Суми, вул. Горького, 2, код ЄДРПОУ 14004771) адміністративно-господарські санкції та пеню в сумі 10906,84 грн. (десять тисяч дев"ятсот шість грн. 84 коп.).

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя C.О. Бондар

Повний текст постанови складено 16 травня 2017 року.