
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про відмову у відкритті провадження
в частині заявлених позовних вимог
"16" травня 2017 р. справа № 809/739/17
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Кафарський В.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, третя особа на стороні відповідача - ФГ Гордійчук Ігор Григорович про визнання недійсними наказу №9-485/15-15-СГ від 07.08.2015, договору оренди від 11.08.2015 та скасування реєстрації договору оренди №10791289 від 13.08.2015, -
В С Т А Н О В И В:
15.05.2017 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області (далі - відповідач), третя особа на стороні відповідача - ФГ Гордійчук Ігор Григорович про визнання недійсними наказу «Про затвердження документації із землеустрою та передачу в оренду земельної ділянки» №9-485/15-15-СГ від 07.08.2015, договору оренди від 11.08.2015 між головним управлінням Держгеокадастру в Івано-Франківській області та Гордійчуком І.Г та скасування реєстрації договору оренди №10791289 від 13.08.2015.
Відповідно до п.4, 6 ч.1 ст.107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства; немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали, суд, вирішуючи питання про наявність підстав для відкриття провадження та підсудності даної справи Івано-Франківському окружному адміністративному суду, зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Згідно пункту 1 частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Отже, до публічно-правових спорів, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів, належать і земельні спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Судом встановлено, що порушення в діях відповідача позивач вбачає у:
- виданні наказу Головним управлінням Держгеокадастру в Івано-Франківській області «Про затвердження документації із землеустрою та передачу в оренду земельної ділянки» за №9-485/15-15-СГ від 07.08.2015;
- укладенні договору оренди землі від 11.08.2015 між головним управлінням Держгеокадастру в Івано-Франківській області та Гордійчуком І.Г.;
- державній реєстрації даного договору оренди в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно від 13.08.2015 запис № 10791289, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 702424826256.
Суд зазначає, що спір з приводу якого ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду, стосується права користування земельною ділянкою, тобто цивільного права. Зокрема, позовні вимоги щодо укладання договору оренди землі та державної реєстрації даного договору оренди в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно грунтуються на юридичних фактах, стосовно яких існує спір про право на земельну ділянку, до вирішення якого і поза зв'язком з яким не можуть бути розв'язані питання, пов'язані з законністю видання наказу, яким відповідач надав дозвіл на розроблення документації з землеустрою та передачу в оренду земельної ділянки.
Земельні відносини, суб'єктами яких є фізичні чи юридичні особи, органи місцевого самоврядування, органи державної влади, а об'єктами - землі у межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї), регулюються земельним і цивільним законодавством на принципах забезпечення юридичної рівності прав їх учасників, забезпечення гарантій прав на землю (стаття 1 Цивільного кодексу України, статті 2, 5 Земельного кодексу України). Захист судом прав на землю у цих відносинах здійснюється способами, визначеними статтями 16, 21, 393 ЦК, статтею 152 ЗК, у тому числі шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.
Відповідно до цього спори, що виникають із земельних відносин, у яких хоча б однією зі сторін є фізична особа, незважаючи на участь у них суб'єкта владних повноважень, згідно зі статтею 15 ЦПК розглядаються в порядку цивільного судочинства.
Отже, подальше оспорювання правомірності набуття права ФГ Гордійчуком І.Г. користування земельною ділянкою має вирішуватися у порядку цивільної юрисдикції, оскільки виникає спір про цивільне право.
Аналогічні правові висновки відображені в постановах Верховного Суду України. Так, 24.01.2017 судова палата в адміністративних справах Верховного Суду України розглядаючи справу № 21-1559а16 підтримала правові висновки викладені у постановах Верховного Суду України від 24.02.2015 та 10.03.2015 (справи №№ 21-34а15, 21-547а14 відповідно) щодо підвідомчості судових спорів з суб'єктом владних повноважень відносно рішення про передачу земельних ділянок у власність чи оренду.
У цих справах суд дійшов висновку, що у разі прийняття суб'єктом владних повноважень рішення про передачу земельних ділянок у власність чи оренду (тобто ненормативного акта, який вичерпує свою дію після його реалізації) подальше оспорювання правомірності набуття фізичною чи юридичною особою спірної земельної ділянки має вирішуватися у порядку цивільної (господарської) юрисдикції, оскільки виникає цивільний спір про право.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що між позивачем та відповідачем існує спір про право на земельну ділянку, а саме визнання договору оренди від 11.08.2015 недійсним та скасування реєстрації договору оренди №10791289 від 13.08.2015, а відтак заявлені вимоги не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України суддя, суд відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі лише, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі наведеного, керуючись пунктом 4, 6 частини 1 статті 107, пунктом 1 частини 1 статті 109, статті 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження за його позовом до Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, третя особа на стороні відповідача - ФГ Гордійчук Ігор Григорович в частині визнання договору оренди від 11.08.2015 недійсним та скасування реєстрації договору оренди №10791289 від 13.08.2015.
Копію цієї ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Повторне звернення до адміністративного суду з такими самими позовними вимогами, щодо яких постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Кафарський В.В.