Постанова № 66496047, 15.05.2017, Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області

Дата ухвалення
15.05.2017
Номер справи
320/2503/17
Номер документу
66496047
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Дата документу 15.05.2017

Мелітопольський міськрайонний суд

Запорізької області

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Справа № 320/2503/17-п

15 травня 2017 року м. Мелітополь

Суддя Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області Редько О.В., розглянувши матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності громадянку України:

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2-т Перемоги 49 кв. 105, паспорт СА670561 виданий Мелітопольським МВ УМВС України в Запорізькій області 29.01.1998 року

за ст. 197 Кодексу України про адміністративне правопорушення,

В С Т А Н О В И В:

До Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя надійшли матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності громадянку України ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Адміністративний матеріал вперше надійшов до Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя 23.02.2017 року та в результаті автоматичного розподілу справ був переданий в провадження судді Геєць Ю.В./а.с.10/

28.03.2017 року до Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя надійшло клопотання ОСОБА_1 про відкладення розгляду справи, з метою звернення за правовою допомогою та ознайомлення з матеріалами справи. При цьому до клопотання було надано угода на правову допомогу між ОСОБА_1 та адвокатом ОСОБА_2

З матеріалами справи адвокат ОСОБА_2 був ознайомлений 28.03.2017 року, що підтверджується його особистим підписом./а.с.11/

Жодних обґрунтованих заперечень, посилань на докази, які спростовують обставини викладені в протоколі про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 та її захисником не надані.

05.04.2017 року до Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя надійшло клопотання захисника ОСОБА_1 про передачу справи за підсудністю до Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області за зареєстрованим місцем мешкання ОСОБА_1 Жодних обґрунтованих заперечень, посилань на докази, які спростовують обставини викладені в протоколі про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 та її захисником не надані./а.с.14/

Постановою Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 05.04.2017 року було задоволено клопотання захисника ОСОБА_2 про направлення вищевказаної справи про адміністративне правопорушення до Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області за місцем реєстрації правопорушниці ОСОБА_1А./а.с.16/

Адміністративний матеріал надійшов до Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області 10.04.2017 року та в результаті автоматичного розподілу справ був переданий в провадження судді Редько О.В./а.с.19/

Розгляд адміністративного матеріалу був призначений на 05.05.2017 року.

На адресу суду повернувся конверт з відміткою «відсутня за адресою» 14.04.2017 року.

Від ОСОБА_1 особисто через Канцелярію Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області було подано заяву про відкладення розгляду справи на іншу дату в звязку з неможливістю прийняти участь у розгляді адміністративного матеріалу з причини перебування на лікуванні. До клопотання долучено довідку з КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги» про те, що 30.04.2017 року ОСОБА_1 було проведено операцію про «викриття гнійника». Зазначено, що проходить лікування та потребує стаціонарного лікування.

Жодних обґрунтованих заперечень, посилань на докази, які спростовують обставини викладені в протоколі про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 та її захисником в клопотанні не надані та не зазначені.

Розгляд адміністративного матеріалу було відкладено на 15.05.2017 року.

Від захисника ОСОБА_1 особисто через Канцелярію Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області було подано заяву про відкладення розгляду справи на іншу дату в звязку з неможливістю прийняти участь у розгляді адміністративного матеріалу з причини перебування на лікуванні. До клопотання долучено довідку з КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги» про те, що 30.04.2017 року ОСОБА_1 було проведено операцію про «викриття гнійника». Зазначено, що проходить лікування та потребує стаціонарного лікування.

16.05.2017 року, спливає встановлений законодавством трьохмісячний строк притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, оскільки правопорушення не є триваючим, а після його вчинення (16.02.2017 року) може пройти більше 3 (трьох місяців).

Відповідно до ч. 1 ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Справа неодноразово призначалась до розгляду, крім того вперше надійшла до Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя, захисник ознайомлювався з матеріалами справи, надавав клопотання про відкладення справи, а потім про передачу справи за підсудністю. При цьому жодного разу не долучив заперечення або посилання на докази, які спростовують обставини викладені в протоколі про адміністративне правопорушення.

У рішенні Європейського Суду з прав людини від 03.04.2008 року в справі «Пономарьов проти України» наголошено на тому, що особа в розумні інтервали часу має вживати заходи, щоб дізнатись про стан відомого їй судового провадження.

Враховуючи принцип судочинства, зазначений в практиці Європейського Суду з прав людини, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, суд вважає за необхідне провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки безпідставне умисне затягування справи, що на думку суду має місце з боку ОСОБА_1 та її захисника, нівелює завдання Кодексу України про адміністративні правопорушення, яким є охорона конституційного ладу України, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством. (ст.1 КУпАП).

Тому суд не вбачає підстав в черговий раз відкладати розгляд справи, оскільки ОСОБА_1 та її захисник за період перебування на розгляді суду матеріалів справи не скористалися правами, наданими їм чинним законодавством, передбаченими статтею 268 КУпАП, не надали пояснень щодо протоколу про адміністративне правопорушення, обставин справи й доказів на їх підтвердження, беручи до уваги той факт, що справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 130 КУпАП, не віднесено до таких, які підлягають розгляду за обовязкової присутності особи, що притягується до адміністративної відповідальності, а тому, суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи за відсутності ОСОБА_1 на підставі наявних документів, доданих до протоколу про адміністративне правопорушення.

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії БР № 206063, складеного інспектором УПП в м. Запоріжжі лейтенантом ОСОБА_3 16.02.2017 року о 17 годині 10 хвилин у м. Запоріжжі по вул. Наукове містечко, громадянка ОСОБА_1 в м. Запоріжжі по вул. Наукове містечко керувала автомобілем НОМЕР_1 з ознаками алкогольного спяніння (різкий запах алкоголю з ротової порожнини, нестійка хода та порушення мови). Від проходження медичного огляду на стан алкогольного спяніння у встановленому законодавством порядку ОСОБА_1 відмовилась у присутності двох свідків: ОСОБА_4 (АДРЕСА_1 моб. телефон +380507252267) та ОСОБА_5 (АДРЕСА_2 моб. тел.. НОМЕР_2)./а.с.1/

Правопорушниця ОСОБА_1 відмовилась від надання пояснень по суті порушення, які можуть міститися в протоколі про адміністративне правопорушення, а також відмовилась від отримання копії протоколу в присутності вищевказаних свідків./а.с.1-2/

Також у відповідності до додатку № 2 до Інструкції про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого спяніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (п. 10 розділ ІІ) інспектором УПП у м. Запоріжжі було складено акт огляду на стан алкогольного спяніння з використанням спеціальних технічних засобів, згідно якого ОСОБА_1 відмовилась від проходження медичного огляду на стан алкогольного спяніння за допомогою спеціальних технічних засобів у присутності двох свідків: ОСОБА_4 (АДРЕСА_1 моб. телефон +380507252267) та ОСОБА_5 (АДРЕСА_2 моб. тел.. НОМЕР_2)./а.с.3/

Крім того, правопорушниці ОСОБА_1 інспектором УПП в м. Запоріжжі було виписано направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення алкогольного, наркотичного чи іншого спяніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від проходження якого правопорушниця відмовилась у присутності двох свідків ОСОБА_4 (АДРЕСА_1 моб. телефон +380507252267) та ОСОБА_5 (АДРЕСА_2 моб. тел.. НОМЕР_2)./а.с.4/

Як вбачається з пояснень свідка ОСОБА_4, громадянка ОСОБА_1, перебуваючи з ознаками алкогольного спяніння (різкий запах алкоголю з ротової порожнини, нестійка хода та порушення мови) відмовилась від проходження медичного огляду на стан алкогольного спяніння за допомогою спеціального технічного засобу «Драгер алкотестер» та у закладі охорони здоровя, також відмовилась від підпису протоколуБР206063./а.с.5/

Як вбачається з пояснень свідка ОСОБА_5, громадянка ОСОБА_1, перебуваючи з ознаками алкогольного спяніння (різкий запах алкоголю з ротової порожнини, нестійка хода та порушення мови) відмовилась від проходження медичного огляду на стан алкогольного спяніння за допомогою спеціального технічного засобу «Драгер алкотестер» та у закладі охорони здоровя, також відмовилась від підпису протоколу БР206063./а.с.6/

Відповідно до п. 2.9 (а)Правил дорожнього рухуУкраїни, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.

Згідно ч. 27Постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 23.12.2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», відповідальність заст. 130 КУпАПнесуть особи, які керують транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого спяніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Стан спяніння встановлюють шляхом огляду правопорушника, який проводять згідно з Інструкцією про порядок направлення громадян для огляду на стан спяніння в заклади охорони здоровя та проведення огляду з використанням технічних засобів. Якщо водій ухилявся від огляду, то відповідні його дії та ознаки спяніння необхідно зафіксувати в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному у присутності двох свідків, що є підставою для притягнення до адміністративної відповідальності.

Керування транспортним засобом слід розуміти як виконання функцій водія під час руху такого засобу або інструктора-водія під час навчання учнів-водіїв, незалежно від того, керує особа транспортним засобом, який рухається своїм ходом чи за допомогою буксирування. Для притягнення до відповідальності заст. 130 КУпАПне має значення, протягом якого часу особа, яка перебуває у стані спяніння чи під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, керувала транспортним засобом. Правопорушення вважають закінченим з того моменту, коли він почав рухатись.

Згідност. 9 КУпАПадміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права та свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно з п. 12 зазначеної Інструкції, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.

При цьому у відповідності до п. 9 Інструкції, з метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров'я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.

Відповідно дост. 251 КУПАПдоказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Відповідно до вимогст. 252 КУпАП Україниорган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Адміністративні стягнення має на меті покарання порушника, запобігання скоєнню нових правопорушень. Про те покарання не є самоціллю, воно виступає необхідним засобом виховання правопорушника і запобігання правопорушенням.

Устатті 17 Закону України від 23.02.2006 року «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини»передбачено, що «при розгляді справ суди застосовують Конвенцію та практику Суду як джерело права».

Європейський суд з прав людини поширює стандарти, які встановлює Конвенція для кримінального провадження, на провадження у справах про адміністративні правопорушення (справа «Надточий проти України від 15 травня 2008 року»). ЄСПЛ зазначив, що український уряд визнав кримінально-правовий характер Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Європейський Суд з прав людини у рішенні «Шмауцер (Schmautzer) проти Австрії» від 23.10.1995 року зазначив, що дорожньо-транспортні правопорушення, за які може бути накладено стягнення у виді штрафу чи обмеження у користуванні водійськими правами, підпадають під визначення «кримінального обвинувачення». Позбавлення прав на управління транспортним засобом також розглядається Європейським Судом кримінально-правовою санкцією, оскільки «право керувати автомобілем є дуже корисним в щоденному житті і для здійснення діяльності» (рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Маліге проти» від 23 вересня 1998 року).

Європейський суд з прав людини у справі «Скоппола проти Італії» від 17.09.2009 року (заява № 10249/03) зазначив, що складовим елементом принципу верховенства права є очікування від суду застосування до кожного злочинця такого покарання, яке законодавець вважає пропорційним.

У справі «Ізмайлов проти Росії» (п. 38 рішення від 16 жовтня 2008 року), Європейський Суд вказав, що при призначенні покарання «для того, щоб втручання вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення і не становити «особистий надмірний тягар для особи»». Також, як у справі «Бакланов проти Росії» (рішення від 9 червня 2005 року), так і в справі «Фрізен проти Росії» (рішення від 24 березня 2005 року) Європейський Суд з прав людини зазначив, що «досягнення справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав особи лише тоді стає значним, якщо встановлено, що під час відповідного втручання було дотримано принципу законності і воно не було свавільним».

Частина 2ст. 61 Конституції Українипередбачає, що юридична відповідальність особи має індивідуальний характер.

Системний аналіз та юридичний зміст положень ч.2ст. 61Конституції Українисвідчить про те, що в основу притягнення до юридичної відповідальності має бути покладений конкретний склад правопорушення, яке скоїла особа.

Провина ОСОБА_1 у скоєнні правопорушення підтверджена сукупністю вищенаведених доказів, які знаходяться в матеріалах справи, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення БР № 206063 від 16.02.2017 року, актом огляду на стан алкогольного спяніння, направленням водія на огляд з метою виявлення стану алкогольного спяніння, поясненнями свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5, розпискою про недопущення ОСОБА_1 до керування транспортними засобами, рапортом інспектора УПП (а.с. 1-9).

Суд дії ОСОБА_1 кваліфікує заст. 130 ч.1 КпАП України, як відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Як вбачається з довідки архіву правопорушень ДАІ, ОСОБА_1 протягом року до адміністративної відповідальності за правопорушення передбаченест. 130 КУпАПне притягалася (а.с. 9).

Відповідно дост. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

З огляду на ступінь суспільної небезпеки вчиненого правопорушення, особу правопорушника, інші обставини справи, суд вважає за необхідне призначити ОСОБА_1 адміністративне покарання у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами в межах санкції частини 1статті 130 КУпАП.

Крім того, відповідност. 40-1 КУпАПсудовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Керуючись ст.ст. 23, 40-1, 130, 283, 284-289 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

постановив:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафув розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 10200 (десять тисяч двісті) гривеньз позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 320 грн.отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві; код банку отримувача: 820019; рахунок отримувача: 31215256700001; кодкласифікації доходів бюджету: 22030106.

У відповідності з вимогами ч. 2 ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у 15-ти денний строк, із моменту повідомлення о винесенні вказаної постанови, у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за визначення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу

Постанова може бути оскаржена в апеляційному суді Запорізької області через Мелітопольський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги в десятиденний строк із дня проголошення постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Термін предявлення постанови до виконання три місяця.

Суддя Мелітопольського

міськрайонного суду ОСОБА_6