
Справа № 638/2218/17
Провадження № 2-а/638/286/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 травня 2017 року Дзержинський районний суд міста Харкова в склдаі головуючого судді Штих Т.В. при секретарі Тарасовій О.П., розглянувши в приміщенні Дзержинського районного суду м. Харкова справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області і Головного управління Національної поліції України в Харківській області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И Л А:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Дзержинського районного суду м. Харкова з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України (далі - ГУ ПФУ) в Харківській області та Головного управління Національної поліції України ( далі - ГУ НПУ) в Харківській області, в якому просив суд:
-визнати неправомірними дії суб'єкта владних повноважень - ГУ ПФУ в Харківській області щодо відмови в перерахунку пенсії з 1 грудня 2016 року;
-зобов'язати відповідача здійснити невідкладний перерахунок з 1 грудня 2016 року призначеної позивачу пенсії відповідно до статті 43 і частини третьої статті 63 Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ із змінами, внесеними згідно із Законом № 580-VIII від 02.07.2015 року та Законом № 900-VIII від 23.12.2015 року та всупереч з рішенням Конституційного суду України від 13 травня 2015 року № 4-рп/2015 та від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 у розмірі, встановленому законодавством для поліцейських, згідно Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від13лютого 2008 року № 45, та відповідно до постанови КМУ від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», та провести відповідні виплати недоплаченої суми пенсії;
-визнати незаконною бездіяльність ГУ НПУ в Харківській області щодо ненадання органу ПФУ в Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення відповідної категорії поліцейських для перерахунку пенсії позивачу та зобов'язати цього відповідача надати відповідний документ щодо підстави перерахунку пенсії позивачу.
Відповідач ГУ ПФУ в Харківській області позовні вимоги не визнав, надіслав суду свої заперечення, стверджуючи про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивачу, оскільки не приймалось відповідних рішень Кабінету Міністрів України та не надходило до органів ПФУ повідомлень відповідних міністерств щодо проведення перерахунку пенсій.
Другий відповідач ГУ НПУ в Харківській області позов також не визнав і в наданому письмовому запереченні посилався на відсутність актів КМУ про зміну розміру і видів грошового забезпечення поліцейських відносно відповідних категорій колишніх працівників органів МВС.
Дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи сторін, суддя вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено і підтверджено під час судового розгляду, що на підставі наказу МВС України від 19.01.2008 року та наказу начальника ГУ МВС України в Харківській області від 23.01.2008 року позивач ОСОБА_1 був звільнений з органів внутрішніх справ, з посади начальника Великобурлуцького районного відділу ГУ МВС України в Харківській області і з 20 січня 2008 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію в розмірі 50 % грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-XII із змінами (далі - Закон № 2262-XII ).
06 грудня 2016 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Харківській області про перерахунок пенсії та до ГУ НПУ в Харківській області - про надання органу ПФУ необхідних документів щодо підстав для такого перерахунку відповідно до зазначеного Закону (із змінами в редакції від 23 грудня 2015 року № 900-VIII), постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та згідно Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від13 лютого 2008 року № 45.
Головним управлінням ПФУ в Харківської області відмовлено позивачу у перерахунку раніше призначеної пенсії, про що останній отримав лист-повідомлення поштою 20.01.2017 р. Крім того, 22.01.2017 р. позивач отримав поштою повідомлення від Головного управлінні НПУ в Харківській області року, яким відмовлено в наданні необхідної довідки органу ПФУ для перерахунку пенсії як колишньому працівнику органів внутрішніх справ.
Суд вважає, що такі дії (бездіяльність) Головного управління ПФУ в Харківській області щодо відмови у проведенні перерахунку позивачу раніше призначеної пенсії і Головного управління НПУ в Харківській області - щодо відмови у наданні довідки про розмір грошового забезпечення відповідних категорій поліцейських є неправомірними, не відповідають приписам статей 46 і 92 Конституції України та порушують вимоги, закріплені в статті 43, частинах третій і четвертій статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ з наступними змінами, зокрема в Законі № 580-VIII від 2 липня 2015 року і Законі України № 900-VIII від 23 грудня 2015 року , які є основоположними. Внаслідок чого порушені конституційні і законні права позивача на пенсійне забезпечення відповідно до чинного законодавства.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-УШ (далі - Закон № 900-УШ ), який набрав чинності з 29 грудня 2015 року, статтю 63 Закону № 2262-XII було доповнено новою частиною, відповідно до якої «…перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством для поліцейських. …Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України ».
Крім того, згідно із Законом України "Про Національну поліцію" від 2 липня 2015 року № 580-VIII і Законом № 900-VIII доповнена і уточнена в новій редакції стаття 43 Закону № 2262-XII, в якій зазначено, що «…У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку».
Згідно пункту 1 Порядку проведения перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до цього Закону пенсій проводиться в разі прийняття рішення КМУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Також пунктом 6 Порядку визначено, що відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.
В Україні визнається і діє принцип верховенства права за Конституцією України (пункти 1, 3 статті 116). Виходячи із цього, Конституційний суд України в своєму рішенні від 13 травня 2015 року № 4-рп/2015 у справі № 1-9/2015 дійшов висновку і вирішив:
1.Підлягають застосуванню положення першого речення частини третьої статті 63 Закону України „ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб " від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ з наступними змінами, згідно з якими «усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством» необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення.
Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
Аналіз наведених висновків у рішенні КСУ вказує, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення
Проте, не зважаючи на зазначені приписи Конституції України, вимоги чинного законодавства та рішення Конституційного Суду України, Головним управлінням ПФУ в Харківській області неправомірно відмовлено ОСОБА_1 у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії з 01.12.2016 року, посилаючись на те, що не приймалось відповідних рішень Кабінету Міністрів України та не надходило до органів ПФУ повідомлень відповідних міністерств щодо проведення перерахунку пенсій, також є неправомірною (з посиланням на аналогічні доводи) відмова ГУ НПУ в Харківській області в наданні довідки органу ПФУ про розмір і види грошового забезпечення поліцейських для перерахунку пенсії позивачу, звільненому з органів внутрішніх справ.
Згідно наявних у відповідачів документів, на час звільнення із служби в органах внутрішніх справ стаж роботи позивача в пільговому обчисленні складав 20 років і за останньою посадою начальника Великобурлуцького районного відділу ГУ МВС України в Харківській області розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 складав: оклад - 1200 грн., доплата за спеціальне звання «майор» - 125 грн., за вислугу стажу служби - 30%, крім того мав інші доплати (надбавки за роботу з доступом до державної таємниці, за особливі умови служби), а також щомісячне преміювання. З урахуванням цього ГУ ПФУ в Харківській області йому призначена пенсія з 20.01.2008 року на пільгових умовах в розмірі 50 % грошового забезпечення, виходячи із розміру забезпечення, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу».
Проте, в подальшому відбулися вище наведені зміни в законодавстві, зокрема прийняті в новій редакції стаття 43, стаття 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, Закон України "Про Національну поліцію" від 2 липня 2015 року № 580-VIII і Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII.
На час звернення позивача 06.12.2016 року до ГУ ПФУ в Харківській області та ГУ НПУ в Харківській області щодо перерахунку пенсії розмір грошового забезпечення поліцейських істотно змінився по відношенню до грошового забезпечення працівників органів внутрішніх справ. Зокрема, на момент виплати пенсії і виникнення у позивача права на перерахунок пенсії відповідно до Закону № 580-VIII і постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» розмір грошового забезпечення поліцейських складається з посадового окладу за відповідною посадою - начальника територіального (відокремленого) відділу - 3100 грн., окладу за спеціальним званням «майор поліції» - 2000 грн., надбавки в поліції за стаж служби в розмірі - 35 %, надбавки за виконання функцій з питань державної таємниці-15 %,також передбачено преміювання поліцейських.
Тому утвердження відповідачів щодо відсутності актів законодавства про зміну розміру і видів грошового забезпечення поліцейських відносно відповідних категорій колишніх працівників органів МВС не відповідає дійсності і суперечить юридичним приписам діючого законодавства.
Суд вважає, що за вказаних обставин позивач має право на перерахунок розміру призначеної пенсії, а відтак, дії відповідача - ГУ ПФУ в Харківській області щодо відмови в проведенні вказаного перерахунку пенсії як належить з 01 грудня 2016 року є незаконними і суперечать законодавству, чинному на час звернення позивача із відповідною заявою до Головного Управління ПФУ.
Також є неправомірними дії ГУ НПУ в Харківській області щодо відмови на порушення зазначених вимог чинного законодавства у видачі довідки про розмір грошового забезпечення, установленого законодавством для поліцейських, як підстави для перерахунку пенсії позивачу.
При цьому суд виходить як із вище наведених вимог законодавства, так і приписів, зазначених в Порядку проведения перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, затвердженого постановою КМУ від 13 лютого 2008 року № 45, згідно яких пунктами 2, 3 передбачено, що … Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк … списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що в правовідносинах, які мають місце, підлягають застосуванню частини третя і четверта статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, в редакції змін, внесених Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-УШ, а саме: «…перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством для поліцейських».
Ці вимоги закону кореспондуються із положеннями Закону України "Про Національну поліцію" від 2 липня 2015 року № 580-VIII, який набрав чинності 07.11.2015 року, якими визначено, що Національна поліція є центральним органом і підпорядкована Міністерству внутрішніх справ України та керується в своїй діяльності також актами МВС. Отже це міністерство не ліквідовано, а лише реорганізовано як юридична особа.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини 4 статті 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Відповідно до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи (стаття 58 Основного Закону України).
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Разом з тим, в частині 2 статті 71 цього Кодексу визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд, повно і всебічно з'ясувавши фактичні обставини у справі та перевіривши надані докази і заперечення, оцінивши їх відповідно до вимог матеріального і процесуального права, приходить до висновку, що відповідачі як суб'єкти владних повноважень обґрунтованості своїх доводів та правомірності своїх рішень суду не довели.
Таким чином, суд вважає обґрунтованими і правильними по суті позовні вимоги ОСОБА_1, які підлягають задоволенню в повному обсязі.
Суд зауважує, що зміни законодавства, що набрали чинності з 01.01.2017 року щодо обмеження максимального розміру пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262, не мають правового значення у вирішенні даного адміністративного позову, оскільки рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 положення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII зі змінами щодо обмеження максимального розміру пенсії до 10740 гривень визнані неконституційними і втратили чинність з дня ухвалення КСУ цього Рішення.
На підставі статей 8, 19, 22, 46, 58 Конституції України, статті 43, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ із змінами, внесеними Законом України "Про Національну поліцію" від 2 липня 2015 року № 580-VIII і Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII, керуючись статтями 159, 160, 162,163, 167, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області на підставі статті 43, частини третьої і четвертої статті 63 Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ із змінами, внесеними згідно із Законом № 580-VIII від 2 липня 2015 року та Законом № 900-VIII від 23 грудня 2015 року, з урахуванням рішень Конституційного суду України від 13 травня 2015 року № 4-рп/2015 та від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 здійснити невідкладний перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії, починаючи з 01 грудня 2016 року, виходячи з грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, згідно Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від13лютого 2008 року № 45, та провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції України в Харківській області щодо ненадання довідки про розмір грошового забезпечення відповідної категорії поліцейських для перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов'язати Головне управління Національної поліції України в Харківській області відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13лютого 2008 року № 45, надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області у місячний строк довідку за встановленою формою про розмір грошового забезпечення для відповідних категорій поліцейських згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» для перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області і Головного управління Національної поліції України в Харківській області на користь позивача понесені судові витрати з кожного в сумі по 320 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду через Дзержинський районний суд міста Харкова.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набуває чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги.
У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя : Штих Т.В.