
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 802/199/17-а
Головуючий у 1-й інстанції: Дмитришена Р.М.
Суддя-доповідач: Курко О. П.
12 травня 2017 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Курка О. П.
суддів: Совгири Д. І. Ватаманюка Р.В.
за участю:
секретаря судового засідання: Черняк А.В.,
представника позивача: ОСОБА_2,
представника відповідача: ОСОБА_3,
представника третьої особи: ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_5 на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 28 лютого 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області; третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору голова комісії Марчук Леонід Антонович з припинення первинної профспілкової організації ТОВ "Санаторій Поділля" про скасування запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб -,
В С Т А Н О В И В :
в січні 2017 року ОСОБА_5 звернувся до Вінницького окружного адміністративного суду з позовом до Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області про скасування запису в Єдиному державному державному реєстрі юридичних осіб.
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 28 лютого 2017 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, у якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.
В судовому засіданні представник позивача доводи апеляційної скарги підтримав в повному обсязі та за обставин викладених в ній просив суд задовольнити її, а постанову суду першої інстанції - скасувати.
Представник відповідача та третьої особи в судовому засіданні заперечували проти задоволення апеляційної скарги та просили суд залишити її без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а оскаржувана постанова - скасуванню, з прийняттям нової постанови про задоволення позовних вимог, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного розгляду справи, що первинна профспілкова організація ТОВ "Санаторій Поділля" (код ЄДРПОУ 33373741) легалізована на відповідність заявленому Статуту на підставі повідомлення про належність до Всеукраїнської профспілки АПК та діє на підставі Статуту цієї профспілки.
Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Хмільницький районний комітет профспілки працівників АПК є засновником первинної профспілкової організації TOB "Санаторій Поділля". Керівником цієї первинної профспілкової організації згідно відомостей ЄДР є ОСОБА_5.
Відповідно до Протоколу засідання Президії Хмільницького райкому профспілки працівників агропромислового комплексу від 15.12.2016 прийнято рішення про припинення (ліквідацію) первинної профспілкової організації TOB "Санаторій Поділля". Також, визначено строки розгляду вимог кредиторів та призначено ліквідаційну комісію.(а.с.101-103) Згідно довідки Вінницької обласної профспілкової організації працівників АПК Президія Хмільницької районної профспілкової організації працівників АПК є виборним органом вищої за статусом організації Профспілки щодо первинної профспілкової організації TOB "Санаторій Поділля". (а.с.106)
До Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області 23.12.2016 року надійшли документи Хмільницького райкому профспілки працівників агропромислового комплексу про прийняття рішення про припинення (ліквідацію) первинної профспілкової організації TOB "Санаторій Поділля", а саме протокол засідання Президії від 15 грудня 2016 року; документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення; реєстр осіб, які брали участь в засіданні; довідка.
Дані документи, які надійшли для державної реєстрації перевірені відповідно до положень Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань".
В подальшому, 05.01.2017 року державним реєстратором Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області Єрохіною А.О. прийнято рішення про державну реєстрацію рішення про припинення юридичної особи в результаті ліквідації первинної профспілкової організації TOB "Санаторій Поділля". (а.с.107)
Вважаючи дії відповідача протиправними, ОСОБА_5 звернувся із цим адміністративним позовом до суду.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої виходив з того, що спірний запис здійснено суб'єктом владних повноважень на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, що відповідає критеріям ч. 3 ст. 2 КАС України.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" первинна організація профспілки - добровільне об'єднання членів профспілки, які, як правило, працюють на одному підприємстві, в установі, організації незалежно від форми власності і виду господарювання або у фізичної особи, яка використовує найману працю, або забезпечують себе роботою самостійно, або навчаються в одному навчальному закладі.
Положеннями ст. 14 Закону закріплено, що профспілки діють відповідно до законодавства та своїх статутів. Статути (положення) профспілок приймаються з'їздами, конференціями, установчими або загальними зборами членів профспілки відповідного рівня і не повинні суперечити законодавству України. Статут (положення) профспілки повинен містити: 1) статус та повну назву профспілки, її скорочену назву (за наявності), місцезнаходження її виборних органів (юридичну адресу); 2) мету та завдання профспілки; 3) умови і порядок прийняття в члени профспілки та вибуття з неї; 4) права, обов'язки членів профспілки, умови, порядок та підстави виключення з членів профспілки;5) територіальну, галузеву або фахову сферу діяльності; 6) організаційну структуру профспілки, повноваження її організацій, виборних органів, порядок формування їх складу; 7) умови, терміни, порядок скликання з'їздів, конференцій чи загальних зборів членів профспілки та порядок прийняття ними рішень; 8) порядок і терміни звітності виборних органів профспілки перед членами профспілки, порядок здійснення контролю за діяльністю виборних органів профспілки; 9) джерела надходження (формування) коштів профспілки та напрями їх використання; 10) порядок здійснення господарської діяльності, необхідної для виконання статутних завдань профспілки; 11) порядок внесення змін до статуту профспілки; 12) умови та порядок припинення діяльності профспілки і вирішення майнових питань.
У статуті профспілки можуть бути передбачені й інші положення, що стосуються особливостей створення та функціонування певної профспілки, якщо це не суперечить цьому Закону.
У межах повноважень, передбачених статутом, вищі за статусом профспілкові органи можуть затверджувати положення про організації профспілки.
Відповідно до положень ст. 18 ЗУ "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" профспілки, їх об'єднання можуть припинити свою діяльність шляхом реорганізації чи ліквідації (саморозпуску, примусового розпуску). Рішення про реорганізацію чи ліквідацію (саморозпуск) приймається з'їздом (конференцією), загальними зборами відповідно до статуту (положення) профспілки, об'єднання профспілок. Одночасно з прийняттям такого рішення з'їзд (конференція), загальні збори приймають рішення про використання майна та коштів профспілок, їх об'єднань, що залишилися після проведення всіх необхідних розрахунків, на статутні чи благодійні цілі.
Отже, процитовані норми чітко визначають орган, який приймає рішення про ліквідацію профспілкової організації - з'їзд (конференція), загальні збори.
Згідно п. 4.4 Статуту Професійної спілки працівників агропромислового комплексу України вищим органом первинної організації профспілки є збори (конференція).
Відповідно до п. 4.8 Статуту збори (конференції) приймають рішення про ліквідацію первинної організації Профспілки. На підставі особистих заяв членів Профспілки рішення про ліквідацію може прийматися профспілковим комітетом. У разі коли ліквідація підприємства унеможливлює проведення ліквідації первинної організації, рішення приймається виборним органом вищої за статусом організації Профспілки.
Згідно абз. 3 п. 3.4 Статуту виборні органи профспілки, ії організацій мають статус керівних (комітети, ради) і виконавчих (президії, виконкоми).
Пунктом 5.7.9. Статуту Професійної спілки працівників агропромислового комплексу України встановлено, що у разі виникнення форс-мажорних обставин (зміна умов діяльності суб'єктів господарювання, адміністративно-територіального розподілу, неможливість подальшого функціонування організації, окупація, анексія територій, бойові дії, оголошення військового стану, тощо) виборний орган вищої за статусом організації Профспілки приймає рішення про створення (або ліквідацію) нижчої за статусом організації профспілки.
В судовому засіданні, представники відповідача та третьої особи не змогли надати належних та допустимих доказів форс-мажорних обставин, які давали підстави для прийняття саме Президією Хмільницького райкому профспілки працівників агропромислового комплексу рішення про ліквідацію первинної профспілкової організації ТОВ "Санаторій Поділля".
Отже, рішення про ліквідацію Профспілки повинно було прийматися на загальних зборах (конференціях), а якщо це не можливо, рішення приймається виборним органом вищої за статусом організації Профспілки.
Суд першої інстанції, не проаналізувавши Статут Профспілки, вимог чинного законодавства щодо ліквідації даної організації прийшов до неправильного висновку про те, що Президія Хмільницького райкому профспілки працівників агропромислового комплексу мала право приймати рішення про припинення первинної профспілкової організації ТОВ "Санаторій Поділля". Адже Президія не є керівним виборчим органом, а є виконавчим виборним органом, відтак вона не мала повноважень керівного виборного органу. Зазначеним обставинам суд першої інстанції належної оцінки не дав, чим порушив норми матеріального права.
Відповідно до ч.1 ст. 15 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" документи, що подаються для державної реєстрації, повинні відповідати таким вимогам:
1) документи мають бути викладені державною мовою та додатково, за бажанням заявника, - іншою мовою (крім заяви про державну реєстрацію);
2) текст документів має бути написаний розбірливо (машинодруком або від руки друкованими літерами);
3) документи не повинні містити підчищення або дописки, закреслені слова та інші виправлення, не обумовлені в них, орфографічні та арифметичні помилки, заповнюватися олівцем, а також містити пошкодження, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст;
4) документи в електронній формі мають бути оформлені згідно з вимогами, визначеними законодавством;
5) заява про державну реєстрацію підписується заявником. У разі подання заяви про державну реєстрацію поштовим відправленням справжність підпису заявника повинна бути нотаріально засвідчена;
6) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи повинно бути оформлено з дотриманням вимог, встановлених законом, та відповідати законодавству.
Рішення уповноваженого органу управління юридичної особи, що подається для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, викладається у письмовій формі, прошивається, пронумеровується та підписується засновниками (учасниками), уповноваженими ними особами або головою та секретарем загальних зборів (у разі прийняття такого рішення загальними зборами). Справжність підписів на такому рішенні нотаріально засвідчується, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до п.п. 5, 6 ч.1 ст.28 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" підставами для відмови у державній реєстрації є те, що подані документи суперечать вимогам Конституції та законів України, а також статуту громадського формування.
Таким чином, державний реєстратор Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області повинен був перевірити поданні документи на відповідність Конституції України, Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності", Статуту Профспілки, перевірити кворум. Вищезазначених дій державним реєстратором здійснено не було, що призвело до прийняття ним протиправного рішення про державну реєстрацію рішення про припинення юридичної особи в результаті ліквідації первинної профспілкової організації TOB "Санаторій Поділля" від 05.01.2017р.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Таким чином, суд приходить до висновку, що належним способом захисту порушеного права позивача, відповідно до вимог ст.162 КАС України є визнання протиправним та скасування рішення про державну реєстрацію рішення про припинення юридичної особи в результаті ліквідації первинної профспілкової організації TOB "Санаторій Поділля" від 05.01.2017р.
В зв'язку з цим, суд апеляційної інстанції прийняв рішення вийти за межі позовних вимог позивача, визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області Єрохіної А.О. від 05.01.2017р. про державну реєстрацію рішення про припинення юридичної особи в результаті ліквідації первинної профспілкової організації TOB "Санаторій Поділля".
Представником позивача до розгляду справи по суті в судовому засіданні була оголошена заява стосовно того, щоб вилучити з матеріалів справи лист від 12.04.2017 року за вх. № 6383/17 у зв'язку з тим, що він не має відношення до справи та поданий неповноважною особою.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані в сукупності докази, суд вважає, що цей лист не має відношення до справи, то повинен бути повернутий відправнику супровідним листом.
Що стосується вимоги позивача щодо постановлення окремої ухвали стосовно судді Дмитришеної Р.М. з метою притягнення її до дисциплінарної відповідальності, колегія суддів вважає, що ця вимога не підлягає задоволенню, оскільки ст.166 КАС України не надає права суду апеляційної інстанції постановити окрему ухвалу стосовно судді першої інстанції за наслідками апеляційного перегляду оскаржуваного рішення.
У відповідності із ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.
Відповідно до ч. 3 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
Згідно пп. 1, 3, 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, а також порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
З огляду на викладені обставини справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що судом першої інстанції ухвалено рішення з порушенням норм матеріального, що призвело до неправильного вирішення справи і є підставою для скасування постанови суду першої інстанції з прийняттям нової постанови про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
апеляційну скаргу ОСОБА_5 задовольнити повністю.
Постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 28 лютого 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області; третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору голова комісії Марчук Леонід Антонович з припинення первинної профспілкової організації ТОВ "Санаторій Поділля" про скасування запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб - скасувати.
Прийняти нову постанову.
Адміністративний позов задовольнити повністю. Вийти за межі позовних вимог.
Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області Єрохіної А.О. від 05.01.2017 року про державну реєстрацію рішення про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації - первинної профспілкової організації ТОВ "Санаторій Поділля".
Скасувати запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про зміну відомостей про юридичну особу - первинну профспілкову організацію ТОВ "Санаторій Поділля" (код ЄДРПОУ 33373741), а саме: "Дані про перебування юридичної особи в процесі припинення - 05.01.2017 - в стані припинення; Відомості про строк, визначений засновниками (учасниками) юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, для заявлення кредиторами своїх вимог - 16.03.2017; Марчук Леонід Антонович - голова комісії з припинення або ліквідатор".
Відмовити в постановлені окремої ухвали стосовно судді Дмитришеної Р.М.
Стягнути судовий збір в розмірі 1344 (одна тисяча триста сорок чотири) грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області на користь ОСОБА_5.
Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 13 травня 2017 року.
Головуючий Курко О. П. Судді Совгира Д. І. Ватаманюк Р.В.