
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: №826/9602/16 Головуючий у 1-й інстанції: Аблов Є.В.;
Суддя-доповідач: Сорочко Є.О.
П О С Т А Н О В А
Іменем України
10 травня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сорочко Є.О.
Межевича М.В.
суддів: Земляної Г.В.
за участю секретаря Грисюк Г.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод сталевої дробі" на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 20 січня 2017 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод сталевої дробі" до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві про скасування податкової вимоги,-
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Завод сталевої дробі" (далі - ТОВ "Завод сталевої дробі") звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві (далі - ДПІ у Печерському районі) про скасування податкової вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 02.02.2016 р. №Ю-3399-25.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 20 січня 2017 року в задоволенні позову відмовлено.
На вказану постанову ТОВ "Завод сталевої дробі" подало апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, судом першої інстанції було встановлено наступні обставини.
ТОВ «Завод сталевої дробі» зареєстровано у статусі юридичної особи 14.01.2004 р. Згідно із свідоцтвом про державну реєстрацію, місцезнаходження на час реєстрації - 94202, Луганська область, м. Алчевськ, вул. Вокзальна, б. 122 «Б».
В подальшому, з 05.02.2015 р. позивачем було змінено місцезнаходження товариства згідно ЄДР - м. Київ, вул. Мечникова 9, у зв'язку з чим товариство перебувало на обліку в ДПІ у Печерському районі.
На час судового розгляду справи, місцезнаходження товариства згідно ЄДР є Луганська обл., місто Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, будинок 8.
ДПІ у Печерському районі 02.03.2016 р. прийнято вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ю-3399-25, в якій зазначено, що станом на 29.02.2016 р. заборгованість зі сплати єдиного внеску становить 2 194 002, 26 грн. (недоїмка), що складає суму заборгованості станом на 29.02.2016 р.
Відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що з суті положень Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" вбачається відстрочення виконання зобов'язань зі сплати єдиного соціального внеску, а не повне звільнення від його сплати за період знаходження у зоні проведення антитерористичної операції. Крім того, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем було подано заяву про звільнення від обов'язку до Алчевської ОДПІ, яка на той час не виконувала покладені на неї обов'язки.
З такими висновками колегія суддів не погоджується виходячи з наступного.
Відповідно п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок, ЄСВ) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі.
Платниками єдиного внеску згідно з п. 1 ч. 1 ст. 4 цього Закону є: роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію її як підприємця), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Згідно ч. 2 ст. 6 вказаного Закону платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
На підставі ч. 8 ст. 9 цього Закону платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Згідно зі ст. 25 вказаного Закону у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів та підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення.
Як встановлено судом першої інстанції та не оскаржується ДПІ у Печерському районі, у суму вимоги від 02.03.2016 р. №Ю-3399-25 увійшла заборгованість за період з вересня 2014 року по січень 2015 року, тобто в період місцезнаходження позивача за адресою: 94202, Луганська область, м. Алчевськ, вул. Вокзальна, б. 122 «Б».
Указом Президента України від 14.04.2014 р. №405/2014 введене в дію рішення Ради національної безпеки України від 13.042014 р. «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 р. №1053-р затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, у якому, серед інших населених пунктів, зазначено м. Алчевськ Луганської області, де знаходився та здійснював діяльність позивач.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 р. №1079-р зупинено дію розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 р. №1053-р. Чинним розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 р. №1275-р, яким визнані такими, що втратили чинність розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 р. №1053-р та від 05.11.2014 р. № 1079-р, затверджений новий перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, у якому, серед інших населених пунктів, також є м. Алчевськ Луганської області.
Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» в чинній редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, було внесено зміни до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", а саме розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» доповнено п. 9-3, відповідно до якого платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною 2 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу.
З наведених норм вбачається, що приписи п. 9-3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" не ставлять факт звільнення платника від обов'язку зі сплати єдиного внеску у залежність від часу подання відповідної заяви (після прийняття спірної вимоги або до її прийняття). Крім того, Законом прямо встановлено, що така заява подається у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції. Станом на час розгляду справи АТО триває.
Наказом ДФС України від 07.11.2014 р. № 256 «Про переміщення та закінчення простою» Алчевську ОДПІ переміщено на територію, де органи влади здійснюють свої повноваження та на Старобільську ОДПІ було покладено виконання функціональних обов'язків Алчевської ОДПІ.
Разом з тим, постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.11.2015 р. по справі №826/21903/15 судом встановлено, що позивач звернувся із заявою від 03.11.2014 №0311/14-3 до Алчевської ОДПІ ГУ Міндоходів Луганської області, яку прийнято та зареєстровано 05.11.2014 р., про звільнення його від обов'язку, як платника єдиного внеску, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Вказаним рішенням судом також встановлено, що позивач отримав сертифікат Торгово-промислової палати України №2692 від 20.01.2015 р., яким засвідчено настання для позивача форс-мажорних обставин з 02.06.2014 р. щодо виконання законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів.
Копія зазначеного сертифікату міститься в матеріалах справи.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 18.01.2016 р. апеляційну скаргу ДПІ у Печерському районі на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.11.2015 р. повернуто, отже постанова суду першої інстанції набрала законної сили.
Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
З огляду на викладене, підстави для пред'явлення позивачу вимоги про сплату заборгованості по ЄСВ за період з вересня 2014 року по січень 2015 року, тобто під час місцезнаходження товариства у зоні проведення АТО, - відсутні.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що з суті положень Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" вбачається лише відстрочення виконання зобов'язань зі сплати єдиного соціального внеску. Вказаним Законом чітко передбачено звільнення від обов'язку у зазначений період. Положень щодо відтермінування обов'язку, який виник у платника за такий період та його виконання після закінчення АТО вказаний Закон не містить, тому висновки суду про відстрочення платнику такого обов'язку не відповідають нормам матеріального права.
Колегія суддів вважає необхідним зазначити, що у разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, необхідно керуватися презумпцією правомірності рішень платника податку, встановленої пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Податкового кодексу України.
Окрім того, статтею 101 Податкового кодексу України та наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 р. №577 «Про затвердження Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків» передбачено процедуру списання такої заборгованості, як безнадійного боргу.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 20.10.2016 р. у справі №826/27323/15, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 26.01.2017 р. та набрала законної сили, зобов'язано ДПІ у Печерському районі списати суму безнадійного податкового боргу ТОВ «Завод сталевої дробі» по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 2 236 481, 75 грн.
Вказаним судовим рішенням встановлено, що такий борг складається із сум: 2151074,29 грн. (нарахування за період з вересня 2014 року по січень 2015 року) + 85407,46 грн. (за лютий 2015 року).
Таким чином, податкова вимога про сплату боргу (недоїмки) ДПІ у Печерському районі від 02.02.2016 р. №Ю-3399-25 є протиправною та підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. 1 ст. 87 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Згідно ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
В матеріалах справи містяться оригінали платіжних доручень від 21.06.2016 р. №595 на суму 32 910,03 грн. та від 16.03.2017 р. №33 на суму 36 201,03 грн., відповідно до яких позивачем сплачено судовий збір за подання позовної заяви та апеляційної скарги. Отже, такі кошти підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ДПІ у Печерському районі.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції щодо відмови у задоволенні позову, тому апеляційну скаргу ТОВ "Завод сталевої дробі" необхідно задовольнити, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 20 січня 2017 року - скасувати та ухвалити нову постанову, якою позов задовольнити, оскільки постанова ухвалена з порушенням норм матеріального права.
Керуючись ст. 160, 196, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод сталевої дробі"- задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 20 січня 2017 року - скасувати та ухвалити нову постанову, якою позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод сталевої дробі" - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві від 02.02.2016 р. №Ю-3399-25.
Стягнути з Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод сталевої дробі" понесені судові витрати, а саме сплачений судовий збір в розмірі 32910,03 грн. та 36201,03 грн.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
головуючий суддя Сорочко Є.О.
судді Межевич М.В.
Земляна Г.В.
Повний текст постанови складено 15.05.2017 року
Головуючий суддя Сорочко Є.О.
Судді: Межевич М.В.
Земляна Г.В.