Ухвала суду № 66468928, 04.04.2017, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.04.2017
Номер справи
804/7078/16
Номер документу
66468928
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" квітня 2017 р.

справа 804/7078/16

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя Суховаров А.В.

судді Ясенова Т.І. Головко О.В.

при секретарі Троянові А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників в м.Дніпропетровську на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.11.2016 у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Південний гірничо-збагачувальний комбінат» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників в м.Дніпропетровську про зобов’язання надати висновок про відшкодування податку на додану вартість

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «Південний гірничо-збагачувальний комбінат» 25.10.2016 звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників в м.Дніпропетровську, в якому просить визнати протиправною бездіяльність щодо невчинення бюджетного відшкодування податку на додану вартість та зобов'язати надати Головному управлінню Державної казначейської служби в Дніпропетровській області висновок про бюджетне відшкодування податку на додану вартість за березень 2016 року в сумі 1?054?372гр64коп, за травень 2016 року в сумі 7?741?302гр73коп, за червень 2016 року в сумі 2?710?929гр70коп (ас4).

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.11.2016 позов задоволений (ас72).

В апеляційній скарзі податкова інспекція просить постанову суду скасувати та відмовити в задоволенні позовних вимог. Посилаються на те, що позивачу направлялись запити про надання документів на підтвердження взаємовідносин з контрагентами. Виданий наказ №68 від 04.11.2016 про проведення документальної позапланової перевірки ПАТ «Південний ГЗК» (ас77).

Переглядаючи справу, колегія суддів виходить з наступного:

Відповідно до пункту 14.1.18 статті 14 Податкового Кодексу України, бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.

Відповідно до пункту 14.1.181 статті 14 Податкового Кодексу України, податковий кредит це сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.

Відповідно до пункту 198.3 статті 198 Податкового Кодексу України, податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку. Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Відповідно до пункту 200.1 статті 200 Податкового Кодексу України, сума податку, що підлягає сплаті до державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного періоду та сумою податкового кредиту такого звітного періоду.

Відповідно до пункту 200.2 статті 200 Податкового Кодексу України, при позитивному значенні така сума підлягає сплаті до бюджету в строки, встановлені цим розділом.

Відповідно до пункту 200.4 статті 200 Податкового Кодексу України, при від'ємному значенні така сума а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні періоди в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації; б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника в сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг в попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на поточний рахунок платника податку або в рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету; в) або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду.

Відповідно до пункту 200.7 статті 200 Податкового Кодексу України, платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається в податковій декларації.

Відповідно до пункту 200.8 статті 200 Податкового Кодексу України, до податкової декларації платником податків додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування та оригінали митних декларацій.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком окружного суду, що приводом для отримання бюджетного відшкодування є дані податкової декларації.

ПАТ «Південний ГЗК» подані декларації з податку на додану вартість: №9061001863 від 20.04.2016 за березень 2016 року, №9101756889 від 17.06.2016 за травень 2016 року, №9125610818 від 20.07.2016 за червень 2016 року. Разом з деклараціями подані заяви про бюджетне відшкодування в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, що перевищує суму, яка підлягає перерахуванню до бюджету, за березень 2016 року в сумі 72?651?891гр, за травень 2016 року в сумі 107?052?261гр, за червень 2016 року в сумі 68?068?441гр з розрахунками сум бюджетного відшкодування (ас13-46).

За податковою декларацією за березень 2016 року відшкодовано 71?597?518гр36коп, що підтверджується платіжним дорученням №104 від 27.05.2016 (ас56). Невідшкодований залишок 1?054?372гр64коп.

За податковою декларацією за травень 2016 року відшкодовано 99?310?958гр27коп, що підтверджується платіжним дорученням №225 від 31.08.2016 (ас57). Невідшкодований залишок 7?741?302гр73коп.

За податковою декларацією за червень 2016 року відшкодовано 65?357?511гр30коп, що підтверджується платіжним дорученням №226 від 31.08.2016 року (ас58). Невідшкодований залишок 2?710?929гр70коп.

Відповідно до пункту 200.10 статті 200 Податкового Кодексу України, протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених в ній даних. Платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування в разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, а у випадках, визначених пунктом 200.11 цієї статті, - за результатами перевірки, зазначеної в такому пункті, що проводяться відповідно до цього Кодексу. Сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою контролюючим органом з дня, наступного за днем закінчення терміну проведення камеральної перевірки, в разі якщо камеральна перевірка проведена не була або за результатами проведення перевірки податкове повідомлення-рішення не було надіслано платнику податку в строк, визначений цим Кодексом.

Відповідно до пункту 200.12 статті 200 Податкового Кодексу України, контролюючий орган зобов'язаний протягом п'яти робочих днів після закінчення перевірки: або подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету; або за заявою платника податку до контролюючого органу зарахувати таку суму в рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету України. В разі наявності у платника податку податкового боргу бюджетному відшкодуванню підлягає заявлена сума податку, зменшена на суму такого податкового боргу. В разі виникнення у платника податку необхідності зміни напряму узгодженого бюджетного відшкодування, такий платник податку має право подати заяву до контролюючого органу, який протягом п'яти робочих днів з дня отримання такої заяви повинен її задовольнити.

Відповідно до пункту 200.13 статті 200 Податкового Кодексу України, на підставі отриманого висновку контролюючого органу, орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.

Відповідно до пункту 200.14 статті 200 Податкового Кодексу України, якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки контролюючий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій в податковій декларації, то такий орган: а) в разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної контролюючим органом за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. В цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування у звітному періоді, та зараховує таку суму заниження до складу податкового кредиту наступного звітного періоду; б) в разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною контролюючим органом за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування; в) в разі з'ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.

Відповідно до пункту 200.18 статті 200 Податкового Кодексу України, платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті, подали заяву та відповідають критеріям, визначеним пунктом 200.19 цієї статті, мають право на автоматичне бюджетне відшкодування податку. Автоматичне бюджетне відшкодування здійснюється за результатами камеральної перевірки, яка проводиться протягом 20 календарних днів, наступних за граничним терміном отримання податкової декларації, та відповідно до вимог, визначених статтею 76 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 200.18.1 статті 200 Податкового Кодексу України, контролюючий орган зобов'язаний протягом трьох робочих днів після закінчення перевірки надати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми, що підлягає автоматичному відшкодуванню з бюджету.

Відповідно до пункту 200.18.2 статті 200 Податкового Кодексу України, орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, надає платнику податку суму автоматичного бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом трьох операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.

Відповідно до пункту 200.21 статті 200 Податкового Кодексу України, в разі невідповідності за висновком контролюючого органу платника податку визначеним пунктом 200.19 цієї статті критеріям контролюючий орган зобов'язаний протягом 17 календарних днів після граничного терміну подачі звітності направити платнику податку рішення про таку невідповідність та надати детальні пояснення і розрахунки за критеріями, значення яких не дотримано. Таке рішення може бути оскаржене платником податку у встановленому порядку. Якщо контролюючий орган у встановлений термін не надіслав платнику податку зазначеного рішення, вважається, що такий платник відповідає критеріям, визначеним пунктом 200.19 цієї статті.

Відповідно до пункту 200.23 статті 200 Податкового Кодексу України, суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважається заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість.

З огляду на викладені норми, строки проведення камеральної перевірки декларації за березень 2016 тривали до 20.05.2016, за травень 2016 року – до 20.07.2016, за червень 2016 року – до 19.08.2016.

Податковою інспекцією не представлено доказів проведення у встановлений податковим законодавством строк камеральної перевірки та надсилання платнику податку податкового повідомлення або рішення про невідповідність критеріям для бюджетного відшкодування.

Відтак, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що суми бюджетного відшкодування за березень 2016 року в розмірі 72?651?891гр, за травень 2016 року в розмірі 107?052?261,00гр, за червень 2016 року в розмірі 68?068?441гр є узгодженими. На користь такого висновку свідчить і часткове відшкодування податку на додану вартість. Ані в запереченнях на позов, ані в апеляційній скарзі, податкова інспекція не наводить причини часткового відшкодування.

Посилання в апеляційній скарзі на наказ №68 від 04.11.2016 про проведення документальної позапланової перевірки ПАТ «Південний ГЗК» є необгрунтованими оскільки такий наказ прийнятий після спливу строку для проведення перевірки заявлених даних про бюджетне відшкодування, перевірка мала бути камеральною, а не документальною. На час видання наказу сума бюджетного відшкодування є узгодженою та більша її частина вже відшкодована.

Колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно зобов’язав відповідача надати Головному управлінню Державної казначейської служби в Дніпропетровській області висновок про бюджетне відшкодування ПАТ «Південний ГЗК» податку на додану вартість за березень 2016 року в сумі 1?054?372гр64коп, за травень 2016 року в сумі 7?741?302гр73коп, за червень 2016 року в сумі 2?710?929гр70коп.

Керуючись пунктом 1 статті 198, статтями 200, 205, 206 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників в м.Дніпропетровську залишити без задоволення, а постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.11.2016 – без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складання в повному обсязі.

Головуючий: А.В. Суховаров

Суддя: Т.І. Ясенова

Суддя: О.В. Головко