Постанова № 66468151, 15.05.2017, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.05.2017
Номер справи
815/6853/15     
Номер документу
66468151
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/6853/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2017 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Левчук О.А., розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції у Київському районі міста Одеси Головного управління ДФС в Одеській області про скасування податкового повідомлення - рішення від 05.10.2015 року № 25861-17, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Київському районі міста Одеси Головного управління ДФС в Одеській області, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 25861-17 від 15.10.2015 року щодо податкового зобов'язання за платежем: транспортний податок з доходів фізичних осіб у сумі 22 916,66 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що податкове повідомлення-рішення прийняте за відсутності з'ясування всіх обставин справи, оскільки відповідачем не дотримано вимог п.п. 267.6.2 п. 267.6 ст. 267 ПКУ, а до податкового повідомлення-рішення не надано будь-якого розрахунку. Крім того, позивач вказує, що 28 грудня 2014 року прийнято ЗУ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», який набрав чинності 01 січня 2015 року, яким п. 81 ст. 267 ПКУ (транспортний податок) викладено в новій редакції, тому з урахуванням часу прийняття та дії принципу верховенства права, у платника податків виникає обов'язок сплати лише з січня 2016 року. Таким чином, на думку позивача, у нього відсутній обов'язок зі сплати транспортного податку в 2015 році.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити, проти продовження розгляду справи в порядку письмового провадження не заперечував.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового засідання повідомлений належним чином, причину неявки не повідомив, надав до суду письмові заперечення в яких зазначив, що згідно інформації, отриманої з бази даних Управління Державтоінспекції Головного управління МВС України в Одеській області, за ОСОБА_2 зареєстрований автомобіль MERSEDES-BENZ GL 500 4 МATIC, 2010 року випуску, тому транспортний засіб який належить ОСОБА_2 є об'єктом оподаткування в 2015 році та ДПІ у Київському районі міста Одеси Головного управління ДФС в Одеській області було сформовано податкове повідомлення-рішення з транспортного податку № 25861-17 від 15.10.2015 року на суму 22 916,66 грн. за 2015 рік. Також відповідач зазначив, що посилання позивача на пп. 4.1.9 п. 4.1 ПК України є безпідставними, оскільки з диспозиції наведеної норми закону вбачається, що граничний строк до початку нового бюджетного періоду стосується лише змін до елементів податків, а не встановлення нових податків. Законом№71-VІІІ від 28.12.2014 року не вносилося жодних змін до елементів податків, а також не змінювалися самі податки чи їх ставки. Оскільки транспортний податок - це новий податок, тому на думку представника відповідача, принцип стабільності, який викладено в пп. 4.1.9 п. 4.1 ПКУ на нього не розповсюджується.

Крім того, представник відповідача наголосив, що рішення Одеської міської ради «Про встановлення податку на майно в частині транспортного податку» від 21.01.2015 року № 6257-VІ в установленому порядку не скасовувалось та нечинним не визнавалось, у зв'язку з чим підлягає застосуванню і виконанню, а тому оскаржуване податкове повідомлення-рішення є правомірним, та таким, що відповідає нормам чинного законодавства.

Згідно ч. 6 ст. 128 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши надані сторонами докази у їх сукупності, суд встановив наступне.

Автомобіль MERSEDES-BENZ GL 500 4 МATIC, 2010 року випуску, з об'ємом двигуна 5461 куб. см., державний номер НОМЕР_1 зареєстрований за ОСОБА_2 з 11.02.2015 року, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу (а.с. 36).

05.10.2015 року Державною податковою інспекцією у Київському районі міста Одеси Головного управління ДФС в Одеській області, на підставі данних Управління Державтоінспекції Головного управління МВС України в Одеській області, винесено податкове повідомлення-рішення форми «Ф» № 25861-17, яким ОСОБА_2 визначено суму грошового зобов'язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб за 2015 рік у розмірі 22 916,66 грн. (а.с. 9, 183).

Не погодившись з винесеним контролюючим органом податковим повідомленням - рішенням № 25861-17 від 05.10.2015 року ОСОБА_2 звернувся до суду.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначають вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» №71-VІІІ від 28.12.2014 року внесено зміни до ПК України, які набрали чинності з 01.01.2015 року, зокрема, введено новий податок - транспортний податок.

Відповідно до п. 8.1 ст. 8 Податкового кодексу України в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори.

Транспортного податку немає у переліку загальнодержавних податків та зборів (ст. 9 Податкового кодексу України). Зокрема, відповідно до п. 9.4 ст. 9 ПК України установлення загальнодержавних податків та зборів, не передбачених цим Кодексом, забороняється.

У статті 10 Податкового кодексу України, якою встановлено перелік місцевих податків, транспортний податок прямо не вказаний. Натомість є податок на майно (пп.10.1.1), який складається із 3 (трьох) різних податків, кожен із різними елементами податку, як їх визначено п. 7.1 ст. 7 Податкового кодексу України.

Згідно ст. 265 Податкового кодексу України (у редакції Закону України від 28.12.2014 року № 71-VIII, що діє з 01.01.2015 року), податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку; плати за землю.

Таким чином, відповідно до п.п. 10.1.1 п. 10.1 ст. 10 та ст.265 ПКУ транспортний податок у складі податку на майно віднесений до місцевих податків.

Відповідно до п.п. 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 ПК України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.

Підпунктом 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 ПК України (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см.

Відповідно до абз. 2 пп. 267.6.2 п. 267.6 ПК України щодо об'єктів оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.

Пп. 267.6.5, 267.6.6, п. 267.6 ПК України встановлено, що у разі переходу права власності на об'єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом звітного року податок обчислюється попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначений об'єкт оподаткування, а новим власником - починаючи з місяця, в якому він набув право власності на цей об'єкт. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності. За об'єкти оподаткування, придбані протягом року, податок сплачується пропорційно кількості місяців, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу.

Відповідно до п. 12. 3 ст. 12 ПК України сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів. Встановлення місцевих податків та зборів здійснюється у порядку, визначеному цим Кодексом. При прийнятті рішення про встановлення місцевих податків та зборів обов'язково визначаються об'єкт оподаткування, платник податків і зборів, розмір ставки, податковий період та інші обов'язкові елементи, визначенні статтею 7 цього Кодексу з дотриманням критеріїв, встановлених розділом XII цього Кодексу для відповідного місцевого податку чи збору. Копія прийнятого рішення про встановлення місцевих податків чи зборів надсилається у десятиденний строк з дня оприлюднення до контролюючого органу, в якому перебувають на обліку платники відповідних місцевих податків та зборів. Рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Судом встановлено, що рішенням Одеської міської ради «Про встановлення податку на майно в частині транспортного податку» від 21.01.2015 року № 6257-VІ відповідно до норм ПКУ встановлено на території міста Одеси з 01.01.2015 року податок на майно в частині транспортного податку згідно з Положенням (а.с. 184-186).

Так, Положенням про податок на майно в частині транспортного податку встановлено, транспортний податок - це місцевий податок, кошти від якого зараховуються до бюджету міста Одеси. Платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі. Об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см.

Вказане рішення, було опубліковане на офіційному веб-сайті Одеської міської ради 26.01.2015 року, де вказано, що рішення Одеської міської ради № 6257-УІ від 21.01.2015 року оприлюднене в газеті «Одесский вестник» № 3 від 31.01.2015 року (а.с. 184-186).

Згідно зі ст. 3 Бюджетного кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.

Так, згідно ст. 4 ПК України основними засадами податкового законодавства є принципи, на яких ґрунтується Податкове законодавство України.

Так, пп. 4.1.4 ПК України встановлена презумпція правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.

Відповідно до п. 56.21 ст. 56 Податкового кодексу України у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

Так, пп. 4.1.9 п. 4.1 ст. 4 ПК України закріплений принцип стабільності, відповідно до якого зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.

Таким чином, суд приходить до висновку, що застосування контролюючим органом положень статті 267 ПК України з метою оподаткування транспортним податком не може мати місце у 2015 році, оскільки з урахуванням прийняття та оприлюднення рішення Одеської міської ради «Про встановлення податку на майно в частині транспортного податку» від 21.01.2015 року № 6257-VІ транспортний податок може бути нарахований лише в 2016 бюджетному році.

Така позиція узгоджується з позицією Вищого адміністративного суду України, яка викладена в постанові ВАСУ від 30.08.2016 року по справі № К/800/8077/16.

Таким чином, суд вважає обґрунтованими твердження позивача, щодо внесення змін до Податкового кодексу України щодо транспортного податку, який був введений з 01.01.2015 року унеможливлює нарахування транспортного податку ОСОБА_2, а тому податкове повідомлення-рішення № 25861-17 від 05.10.2015 року підлягає скасуванню.

За таких обставин, суд дійшов до висновку, що податкове повідомлення-рішення № 25861-17 від 05.10.2015 року прийнято відповідачем необґрунтовано та без урахування всіх обставин, що мали значення для його прийняття.

Згідно зі ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації.

Статтею 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно ч. 2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єктавладних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно з ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі вищевикладеного, розглянувши справу в межах позовних вимог та на підставі наданих сторонами доказів, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції у Київському районі міста Одеси Головного управління ДФС в Одеській області про скасування податкового повідомлення - рішення від 05.10.2015 року № 25861-17 є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 94, ч. 6 ст. 128, 159 - 163, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Київському районі міста Одеси Головного управління ДФС в Одеській області від 05.10.2015 року № 25861-17.

Стягнути з Державної податкової інспекції у Київському районі міста Одеси Головного управління ДФС в Одеській області (код ЄДРПОУ 39549642, адреса: 65104, Одеська обл., місто Одеса, проспект Академіка Глушко, будинок 17/2) за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_2) судовий збір у розмірі 487,20 грн. (чотириста вісімдесят сім гривень двадцять копійок).

Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд у строки та в порядку встановлені ст. 186 КАС України.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 254 КАС України.

Суддя О.А. Левчук