
Номер справи 623/625/17
Номер провадження 2-а/623/69/2017
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 травня 2017 року Ізюмський міськрайонний суд Харківської області у складі
головуючого - судді Бєссонової Т.Д.
за участі секретаря судового засідання Ноль С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ізюмі Харківської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ізюмського об'єднаного управління пенсійного фонду України Харківської області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Ізюмського об'єднаного управління пенсійного фонду України Харківської області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.
В обґрунтування позову ОСОБА_1 вказує, що він являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році та відноситься до 2-ої категорії осіб, які постраждали від цієї аварії та пенсіонером за віком, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 від 11.02.1993 р. та пенсійним посвідченням серії НОМЕР_1 від 21.02.2012р., що видані безстроково. З 01.03.2012 року йому призначена пенсія за віком відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» .
Як передбачено ч.1 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмір пенсії за віком визначається за формулою:П = Зп *Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено додаткові пільги по обчисленню середньомісячного заробітку. Зокрема ч.3 ст.57 Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначає наступне: якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення:
менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців;
не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи;
менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.
Крім того, у відповідності до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.
З урахуванням наведеного позивач бажає, щоб при обчисленні його пенсії за віком як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р. 2-ої категорії Ізюмське об'єднане управління пенсійного фонду України Харківської області застосувало середньомісячний заробіток, визначений за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи на територіях радіоактивного забруднення, як це передбачено ч.3 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також здійснило підвищення пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад 20 річний стаж роботи у відповідності до ч.2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
15 лютого 2017 року позивач звернувся до Ізюмського об'єднаного управління пенсійного фонду України Харківської області із заявою про здійснення перерахунку пенсії, посилаючись на вище приведені норми та надавши відповідні документи, зокрема довідку № 2181, видану позивачеві 08.07.2015 року Державним підприємством «Ізюмський приладобудівний завод» про заробіток, що визначається за фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи за період з 05 травня по 03 червня 1986 року включно.
27 лютого 2017 року супровідним листом №41/3-14 від Ізюмського об'єднаного управління пенсійного фонду України Харківської області позивач отримав розпорядження №141646 від 27.02.2017р. про проведення перерахунку пенсії - зміна виду розрахунку його пенсії. Ознайомившись з текстом даного перерахунку, позивач встановив, що його розрахунок проведено із застосуванням двоскладової формули розрахунку пенсії відповідно до ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Такий перерахунок позивач вражає незаконним та таким, що порушує його права, так як в своїй заяві на здійснення перерахунку пенсії від 15.02.2017 р. не було жодної вказівки чи прохання на застосування під час перерахунку положень ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивач вважає дії Ізюмського об'єднаного управління пенсійного фонду України Харківської області щодо застосування ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» під час здійснення перерахунку його пенсії за його заявою від 15.02.2017 року щодо здійснення перерахунку пенсії на підставі ч.2 ст. 56 та ч.3 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року №796-XII, а також дії, щодо прийняття розпорядження від 27.02.2017р. № 141646 протиправними, так як дану норму Закону можливо застосовувати лише за бажанням застрахованої особи та просить суд:
Скасувати розпорядження Ізюмського об'єднаного управління пенсійного фонду України Харківської області від 27 лютого 2017 року № 141646 щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до його заяви від 15.02.2017 р. із застосуванням ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
Зобов'язати Ізюмське об'єднане управління пенсійного фонду України Харківської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає за адресою: АДРЕСА_1, з 01 лютого 2017 року відповідно до ч.2 ст.56, ч.3 ст.57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року №796-XII без застосування норм ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
Встановити судовий контроль за виконанням судового рішення по даній справі, шляхом зобов'язання Ізюмського об'єднаного управління пенсійного фонду України Харківської області подати до суду звіт про виконання судового рішення у встановлений судом строк, перебіг якого почати з дня набрання постановою законної сили.
13 травня 2017 року до суду від Ізюмського об'єднаного управління пенсійного фонду України Харківської області надійшли письмові заперечення проти позову.
В судове засідання сторони не з»явились, надали заяви про розгляд справи у їх відсутності.
Суд, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, встановив наступне.
Позивач ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році та користується пільгами, передбаченими для осіб, віднесених до 2 категорії, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», про що йому було видано посвідчення серії НОМЕР_2 від 11 лютого 1993 року.
Згідно з ч. 2 ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ особам, які працювали у зоні відчуження, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Як вбачається з матеріалів справи, позивачу ОСОБА_1.01.03.2012 року було призначено пенсію за віком, відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 10 років.
15 лютого 2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок розміру його пенсії, відповідно до ч. 2 ст. 56, ч.3 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», шляхом розрахунку відповідно до п.1 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У своєму супровідному листі до розпорядження від 27.02.2017 року № 141646 Ізюмське об'єднане управління пенсійного фонду України Харківської області посилалось на те, що у разі незгоди позивач ОСОБА_1 має право звернутися до вищих органів виконавчої влади або до судових органів для врегулювання викладених у зверненні питань.
Суд вважає, що прийняте Ізюмським об'єднаним управлінням пенсійного фонду України Харківської області розпорядження від 27.02.2017 року № 141646 та фактична відмова у перерахунку пенсії позивачу ОСОБА_1, відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», є протиправними, не достатньо мотивованими, а вимоги позивача обґрунтованими з наступних підстав.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ст. 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-XII визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.
Відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
Тобто, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09 липня 2003 року або спеціальним Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-XII від 28 лютого 1991 року.
Відповідно до ст. 57 Закону № 796-ХІІ в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, обчислення середньомісячного заробітку провадиться згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09 липня 2003 року.
У разі обчислення пенсії відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону № 1058-IV за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Отже, застосування двоскладової формули при обчисленні пенсії можливо лише за бажанням пенсіонера. Проте відповідач, виконуючи перерахунок пенсії позивача ОСОБА_1 застосував норми ч. 2 ст. 27 Закону № 1058-IV без наявності з боку ОСОБА_1 такого бажання.
Статтею 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) осіб, які підпадають під його дію.
Відповідно до ч. 2 ст. 56 цього Закону право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як:
чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.
У зв'язку з цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в ч. 2 ст. 56 Закону № 796-ХІІ.
Аналіз згаданого положення закону свідчить про те, що воно визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Наведене випливає з правової позиції Верховного Суду України, викладеної у постанові від 07 липня 2015 року № 21-727а15 та у постанові від 20 вересня 2016 року № 1601/12900/12, які відповідно до ст. 244-2 КАС України є обов'язковими для всіх судів України.
За таких обставин, суд вважає, що є всі підстави для задоволення позовної заяви ОСОБА_1, скасування розпорядження Ізюмського об'єднаного управління пенсійного фонду України Харківської області від 27 лютого 2017 року № 141646 щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до його заяви від 15.02.2017 р. із застосуванням ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зобов'язання Ізюмського об'єднаного управління пенсійного фонду України Харківської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає за адресою: АДРЕСА_1, з 01 лютого 2017 року відповідно до ч.2 ст.56, ч.3 ст.57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року №796-XII без застосування норм ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по даній справі, шляхом зобов'язання Ізюмського об'єднаного управління пенсійного фонду України Харківської області подати до суду звіт про виконання судового рішення у встановлений судом строк, перебіг якого почати з дня набрання постановою законної сили.
Під час розгляду справи судові витрати позивачем не понесені. Підстави для присудження стягнення судових витрат з відповідача відсутні, оскільки органи Пенсійного Фонду України у відповідності до ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнені від сплати судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 51, 56, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 2, 6-14, 71, 94, 159-163, 167 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 задовольнити в повному обсязі.
Скасувати розпорядження Ізюмського об'єднаного управління пенсійного фонду України Харківської області від 27 лютого 2017 року № 141646 щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до його заяви від 15.02.2017 р. із застосуванням ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
Зобов'язати Ізюмське об'єднане управління пенсійного фонду України Харківської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає за адресою: АДРЕСА_1, з 01 лютого 2017 року відповідно до ч.2 ст.56, ч.3 ст.57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року №796-XII без застосування норм ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
Встановити судовий контроль за виконанням судового рішення по даній справі, шляхом зобов'язання Ізюмського об'єднаного управління пенсійного фонду України Харківської області подати до суду звіт про виконання судового рішення у встановлений судом строк, перебіг якого почати з дня набрання постановою законної сили.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ізюмський міськрайонний суд Харківської області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Т.Д. Бєссонова