Рішення № 66461531, 15.05.2017, Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
15.05.2017
Номер справи
345/4619/16-ц
Номер документу
66461531
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №345/4619/16-ц

Провадження № 2/345/245/2017

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15.05.2017 року м.Калуш

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі :

головуючої судді Кардаш О.І.

при секретарі Боднар Н.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Калуші цивільну справу за позовною заявою Виконавчого комітету Поляницької сільської ради Яремчанської міської ради Івано-Франківської області до ОСОБА_1 про визнання укладеним договору про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно транспортної та соціальної інфраструктури села Поляниця,

ВСТАНОВИВ :

ВиконавчийкомітетПоляницької сільської ради Яремчанської міської ради Івано-Франківської області звернувсязпозовом до ОСОБА_1 про визнання укладеним договору про пайову участь замовників будівництва у розвиткусоціальної та інженерно-транспортноїінфраструктури села Поляниці у запропонованій редакції. Свої вимоги мотивують тим, що 03 серпня 2016 року вони звернулися з листом-повідомленням до ОСОБА_1 з пропозицією укласти договір про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села, надавши проект такого договору з Додатком розрахунку розміру пайової участі, складеного відповідно до примірного договору, передбаченого Положенням «про пайову участь замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села», який затверджений рішенням ХХІІ сесії 4 демократичного скликання від 05.03.2013 року за №130-22-2013. Даний проект договору містить всі істотні умови, передбачені Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності». Відповіді на дану пропозицію від ОСОБА_1 так і не надійшло, у зв'язкузчим цей договір з додатком підлягає укладеннюв судовому порядку.

Представник позивачаОСОБА_2 в судове засідання надала заяву про слухання справи у її відсутності, підтрималазаявленіпозовні вимогиз підстав, викладених у позовнійзаяві та просить позов задоволити в повному обсязі.

ПредставниквідповідачаОСОБА_3 в судове засідання також надав заяву про слухання справи у його відсутності, позов не визнавз підстав, викладениху письмовому запереченні на позов, де вказує на те,що позивач невірно розраховано розмір пайової участі, а саме, позивач обґрунтовує пропозицію укладення договору здійсненням відповідачем будівництва готельно-відпочинкового комплексу в селі Поляниця площею 1059,30 кв.м. з опосередкованою вартістю квадратного метра 4644,00 грн., що має наслідком сплату пайової участі в розмірі 4% від загальної вартості будівництва, тобто 196775,57 грн., а з Декларації про готовність обєкту до експлуатації вбачається, що кошторисна вартість будівництва складає 4225200,00 грн., тобто вартість квадратного метра становить 3988,67 грн. Відтак, розмір пайової участі повинен становити не більше 196775,57 грн. Також вказав, що вимога позивача про укладення договору заявлена з пропуском позовної давності, оскільки у відповідності до ч.9 ст. 40 ЗУ «Про основи містобудівної діяльності» договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення , але до прийняття обєкта в експлуатацію. Будівництво здійснювалося згідно рішення виконавчого комітету від 20.05.2008 року, а тому право позивача вимагати укладення договору на пайову участь виникло наступного дня, тобто 21.05.2008 року. Оскільки позивач звернувся до суду з вимогою до укладення договору тільки в 2016 році, тобто з пропуском загального строку позовної давності, , що є наслідком відмови в задоволенні позову.

Суд, перевіривши матеріали справи вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Встановлено, що Листом від 03.08.2016р. позивач направив відповідачеві пропозицію про укладення договору про пайову участь замовників будівництвау створенні і розвитку інженерно-транспортноїта соціальної інфраструктури селаПоляницяз примірником проекту договору, складеноговідповіднодопримірного договору, передбаченого Положенням " Про пайову участь замовників будівництвау створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села", затвердженого рішенням XXII сесії IV демократичного скликання від 05.03.2013р.№130-22-2013, додатком якого є розрахунок розміру пайової участі (а.с. 6-7, 8,9). Відповідач відповідь на дану пропозицію не надав, договір не підписав.

Відповідно до Декларації про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстрованої інспекцією держархбудконтролю в Івано-Франківській області за №ІФ2021332680355 від 25.09.2013р., будівництво об'єкта громадський будинок готельно-відпочинковий комплекс в урочищі «Вишні» в с.Поляниця є завершеним, а об'єкт готовим до експлуатації (а.с.74-75).

Відповідно достатті 11 Цивільного кодексу Україниу випадках, встановлених актами цивільного законодавства цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

Згідно з частиною першоюстатті 14 ЦК Україницивільні обов'язки виконуються у межах,встановлених договором або актом цивільного законодавства.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності в Україні визначені Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності", статтею 40 якого встановлено обов'язок пайової участі замовників будівництва у розвитку інфраструктури населеного пункту та визначено механізм його реалізації.

За приписами частини другої зазначеної статті ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності" замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури (ч. 3 ст. 40 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності").

В силу вимог ч. 5 цієї статті ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності" величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами.

Розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається протягом десяти робочих днів з дня реєстрації органом місцевого самоврядування звернення замовника про укладення договору про пайову участь та доданих до нього документів, що підтверджують вартість будівництва об'єкта, з техніко-економічними показниками. Договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію (ч. 8 та 9 ст. 40 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності").

В силу положень частини першої статті 40 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності" порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.

На виконання цих вимог,рішенням сесії Поляницької сільської радивід 05.03.2013 року за №130-22-2013 затверджено Положення про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної інфраструктури села (а.с.10).

За приписами п. 1.2 Положення замовникибудівництва залучаються до пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальноїінфраструктури села виключно на підставі укладених з виконавчим комітетом договорів про пайовуучасть.

Відповідно до п. 1.3 Положення замовник будівництва зобов'язаний повідомити виконавчийкомітет про будь-які вчинені ним дії щодо забудови земельноїділянки,відповідно до діючого законодавства та укласти договір на пайову участь.

Згідно з абзацом 2 п. 3.1 Положення замовник зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста, крім випадків, передбачених пунктом 5.8цього положення.

Замовникподаєв установленому порядку заяву про укладення договору на пайову участь (на ім'ясільського голови) ( п4.2Положення) .

Згідноп. 1.4Положення,в разі,якщо замовник не звернувся про укладання Договорута не підписав його у встановлені терміни, виконавчий комітет вправі подати позовну заяву про укладання Договору в судовому порядку (а.с.11-20).

В силу вимогстатті 144 Конституції Українитастатті 73ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності" органи місцевого самоврядування при виконанні своїх функцій приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Таким чином приписами статті 40 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності" встановлено обов'язок замовника будівництва прийняти пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту, який реалізується шляхом укладення відповідного договору в порядку, визначеному цим Законом та деталізованому актом органу місцевого самоврядування. Правовий аналіз частин 8 та 9 у сукупності з іншими положеннями цієї статті Закону дозволяє дійти висновку про те, що обов'язок щодо ініціювання укладення такого договорупокладено саме на замовника будівництва, оскільки пов'язується з його зверненням до органу місцевого самоврядування.

Такий договір має бути укладеним в обов'язковому порядку, в межах строку, встановленого ч. 9 ст. 40 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності". Неукладення договору свідчить про недотримання вимог законодавства і має наслідком порушення прав та інтересів відповідної територіальної громади, тому є необхідним для правильного з"ясуваня причини його неукладання.

Замовник ОСОБА_1не зверталасядоПоляницької сільської ради щодоДоговору пропайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортноїта соціальної інфраструктури села, причини незвернення суду не повідомила.

Оскільки, органи місцевого самоврядування знаходяться поза межами процедури прийняття об'єктів будівництва в експлуатацію та позбавлені можливості контролювати момент його здійснення,не укладення такого договору з підстав невиконання замовником обов'язку щодо звернення до органу місцевого самоврядування з відповідною пропозицією свідчить про його ухилення від укладення договору,відтакможе бути оскаржено в судовому порядку, у тому числі і після прийняття об'єкту будівництва в експлуатацію.

Строк визначенийЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності" та Положеннямпро пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури селавід 05.03.2013 р. №130-22-2013 - у 15 робочихднів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта в експлуатацію,встановлений саме длядобровільного виконання стороною обов'язку, і не виконання такого зобов'язання не звільняєзамовникавід укладення договору, адже невиконання замовником обов'язку, передбаченогоЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності", неможе надавати йомупереваг перед замовником, що виконав обов'язок.

З наведеного випливає, що трактування того, що ч. 9 ст. 40 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності" встановлено присічний строк протягом якого може бути укладено відповідний Договір і сплив цього строку звільняєсторони від необхідності його укладення є помилковий. Аналогічна позиції викладена в постановах Вищого господарськогосуду України у справах №916/242/14 від 21.04.2015 р., №909/946/15 від 20.04.2016 р. та №909/948/15 від 20.04.2016р.

Таким чином,посилання відповідача на наявність Декларації про готовність об'єкта до експлуатації якпідставу звільнення від обов'язку укладення договору та відповідно не укладення Договору про пайову участь, а також пропуск позовної давності є безпідставним.

Так, згідно з рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2002р. №15-рп-2002 (справа №1-2/2002 про досудове врегулювання спорів) право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб'єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист.

Верховний Суд України у постанові від 20.11.2012р. (справа №28/5005/640/2012) наголошує, що обрання певного засобу правового захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обовязком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує.

Отже, надсилання відповідачу пропозиції про укладення спірного договору є виключно правом, а не обов»язком позивача, що не позбавляє його права звернутися до суду з позовом про спонукання до укладення договору.

Норми ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності" є імперагивними та визначають обов»язок замовника будівництва (відповідача) укласти договір про пайову участь у розвитку інфраструктури відповідного населеного пункту.

Разом із тим, частиною першоюстатті 648 ЦК Українивстановлено, що зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту.

Частиною дев'ятою статті 40 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності" визначено істотні умови договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту, якими є: розмір пайової участі, строк (графік) сплати пайової участі, відповідальність сторін. Крім того, невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.

Позивачемподано проектДоговору про пайову участь , врозділі 3 якого вказано, що розрахунок розміру пайового внеску здійснюється відповідно до додатку 1 до Договору. Площа обєкта будівництва становить 1059,30 кв.м. Відсоток, передбачений п.5.4. Положення "Про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села" від 05.03.2013 року (готелі) - 4. Опосередкована вартість спорудження житла за регіонами України по Івано-Франківській області станом на 24.03.2014 року становила 4644 грн. Таким чином розмір пайової участі на соціальну інфраструктуру та інженерно - транспортну інфраструктуру села складає 196775,57 грн.

Таким чином, запропонована позивачем редакція договору містить всі істотні умови договору та відповідає нормам чинного законодавства, а посилання відповідача про визначення іншого розміру пайового внеску в судовому засіданні не знайшли свого підтвердження.

Згідно зіст. 187 Господарського кодексу Україниспори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. У відповідності до положень ст. 649 ЦК України розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору на підставі правового акту органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом, вирішується судом. Виходячи зі змісту даних статей і принципу свободи договору, переддоговірні спори поділяються на спори про спонукання до укладення договору, якщо одна із сторін ухиляється від його укладення, та на спори, коли сторони не врегулювали розбіжності щодо умов такого договору. При цьому можливість розгляду судом цих спорів обумовлюється обов»язковістю договору. Тобто, спонукання до укладення договору, визнання укладеним договору, можливе , зокрема тоді, коли хоча б одна із сторін є зобов»язаною його укласти через пряму вказівку закону.

Занаведених обставин, судприходить до висновку про задоволення позову про визнаннядоговору пропайовуучасть замовниківбудівництваурозвитку соціальної та інженерно-транспортноїінфраструктури селаміж виконавчим комітетом Поляницької сільської ради ЯремчанськоїміськоїрадиІвано-Франківської області та ОСОБА_1 укладеним у запропонованій редакції.

У відповідності до ст.ст. 84,88 ЦПК судові витрати покласти на відповідача.

На підставі наведеного та керуючись ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності», ст.626,629,630-640 ЦК України, ст..ст. 175,177,179, 187 ГК України ст.ст. 209, 213-215 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ :

Позов задовольнити.

Визнати Договір пропайовуучасть замовниківбудівництваурозвитку соціальної та інженерно-транспортноїінфраструктури селаміж виконавчим комітетом Поляницької сільської ради ЯремчанськоїміськоїрадиІвано-Франківської області та ОСОБА_1 укладеним у запропонованій редакції.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1 на користьВиконавчого комітету Поляницької сільської ради Яремчанської міської ради Івано-Франківської області ,вул. Картпатська, 1 а, с. Поляниця, Яремчанська міська рада, 78593,( код 25596005)судовий збірв розмірі1378,00 грн. ( одну тисячу триста сімдесят вісімгривень).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Івано-Франківської області через Калуський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення, апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення в цей же термін з дня отримання копії рішення.

СУДДЯ :